Nizozemci přejeli Rumuny a po 16 letech jsou ve čtvrtfinále ME. Z postupu se radují i Turci

nizozemci přejeli rumuny a po 16 letech jsou ve čtvrtfinále me. z postupu se radují i turci

Turečtí fotbalisté postoupili do čtvrtfinále přes Rakušany

Nizozemští fotbalisté porazili Rumunsko 3:0 a po 16 letech postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy. V něm vyzvou v sobotu v Berlíně Turky, kteří udolali nebezpečné Rakousko. Zápas v Lipsku rozhodl dvěma góly rozhodl stoper Merih Demiral.

Strůjcem výhry „Oranje“ byl v Mnichově Cody Gakpo, který ve 20. minutě zařídil vedení. V 83. minutě útočník Liverpoolu asistoval u gólu střídajícího Donyella Malena, jenž potom ještě v nastavení stanovil konečný výsledek.

Nizozemci, kteří před třemi lety na Euru v osmifinále nestačili na Česko, porazili Rumunsko na ME i podruhé. Celkově s výběrem balkánské země neprohráli ve 14. z 15 duelů a zdolali ho popáté za sebou.

Rumuni začali aktivně, ve 14. minutě Man zpoza vápna přestřelil. Po 20 minutách hry se ale vedení ujali „Oranje“. Gakpo střelou z vápna k tyči překonal bývalého gólmana Sparty či Pardubic Nitu, který ve středu oslaví 37. narozeniny. Liverpoolský útočník skóroval na turnaji potřetí a s dalšími třemi hráči se dělí o pozici nejlepšího střelce šampionátu.

Nizozemci výrazně přidali a soupeře, jehož jako kapitán vedl někdejší záložník Sparty a Slavie Stanciu, již do konce utkání prakticky k ničemu nepustili. V 26. minutě Depay odcentroval z rohu a De Vrij na zadní tyči hlavičkoval do boční sítě. V závěru úvodního dějství se v jasné příležitosti objevil ve vápně Simons, jenže prováhal vhodný moment ke střele a akci zakončil velmi slabě.

Ani po změně stran Nizozemsko nezužitkovalo další velkou šanci. Střídajícímu Malenovi se střela nepovedla, míč se ale dostal k Depayovi, který trefil nohu obránce Ratia. Po dalším rohovém kopu Depaye hlavičkoval kapitán Van Dijk do tyče. Následně se Nizozemci dočkali vstřelené branky opět zásluhou Gakpa, jenže videorozhodčí odhalil, že akci předcházel ofsajd. Depay poté z přímého kopu podstřelil zeď, jenže zamířil těsně vedle tyče. Rovněž obstřel střídajícího Veermana skončil mimo brankovou konstrukci.

Pojistky se „Oranje“ dočkali až v 83. minutě. Gakpo u brankové čáry uspěl v souboji s Dragusinem a nahrál před branku na zakončujícího Malena. Útočník Dortmundu ve třetí minutě nastavení dal výsledku konečnou podobu po rychlém brejku.

Turky spasil gólový stoper

Fotbalisté Turecka na evropském šampionátu porazili v Lipsku 2:1 Rakousko a po 16 letech si zahrají čtvrtfinále. V něm se utkají 6. července v Berlíně právě s Nizozemskem. Hrdinou závěrečného osmifinále se stal stoper Merih Demiral, jenž dal v první a 59. minutě úvodní dva góly zápasu. V 67. minutě pouze snížil střídající Michael Gregoritsch.

Turci, kteří na závěr skupiny zdolali 2:1 českou reprezentaci, stále mohou vyrovnat semifinálovou účast z roku 2008, kdy byli v play off naposledy. Rakušané skončili stejně jako na posledním šampionátu před třemi lety v osmifinále a nedosáhli na premiérový postup mezi nejlepších osm týmů.