Berliński koszmar. Polska przegrywa z Austrią i jest jedną nogą za burtą

berliński koszmar. polska przegrywa z austrią i jest jedną nogą za burtą

Polska - Austria

W swoim drugim meczu na Euro 2024 reprezentacja Polski zasłużenie przegrała z Austrią 1:3. Taki wynik sprawia, że podopieczni Michała Probierza mają już tylko marginalne szanse na wyjście z grupy.

Z Berlina - Dariusz Faron, WP SportoweFaktyTo miał być wyrównany mecz i taki właśnie był, tyle że do 66. minuty. Przy wyniku 1:1 Austriacy podkręcili tempo, wykorzystali błędy zawodników Probierza i odnieśli w pełni zasłużone zwycięstwo.

Polacy, tak jak w meczu z Holandią, przeprowadzili kilka składnych akcji, ale to było zdecydowanie za mało. Tym razem Biało-Czerwoni po prostu zawiedli, inna ocena byłaby zakłamywaniem rzeczywistości. Musieliśmy zapunktować, a byliśmy od tego bardzo daleko. Podopieczni Ralfa Rangnicka bezlitośnie obnażyli nasze słabości.

Piątkowa porażka sprawia, że szanse na awans są marginalne. A jeśli wieczorem Holandia zremisuje lub przegra z Francją, spadną do zera. Na kłopoty "Piona"

Rozpoczęliśmy bez Roberta Lewandowskiego, który walczył z czasem po doznaniu kontuzji mięśnia dwugłowego. Selekcjoner ponownie zaskoczył. Na Stadionie Olimpijskim od początku wybiegli Buksa i Piątek. Do pierwszego składu wrócił Dawidowicz, który stworzył linię obrony z Bednarkiem i Kiwiorem.

Austriacy zapowiadali agresywną grę i słowa dotrzymali. Od razu mocno zaatakowali, co niestety błyskawicznie przyniosło skutek. W 9. minucie Mwene dośrodkował do Traunera, który został w polu karnym Polaków po stałym fragmencie. Spóźniony Dawidowicz nie zdołał go zablokować. Trauner uderzył głową w krótki róg, dając Austrii prowadzenie. Rywale byli na najlepszej drodze, by ograć nas w meczu o stawkę pierwszy raz w historii.

Polacy odpowiedzieli dziesięć minut później. Przemysław Frankowski posłał świetne, ostre dośrodkowanie, ale zamykający akcję Zalewski uderzył wysoko nad bramką. Chwilę wcześniej piłka po strzale Zielińskiego trafiła w rękę jednego z austriackich obrońców. Arbiter puścił grę.

W 30. minucie nic nie uratowało już piłkarzy Ralfa Rangnicka. Po płaskim dośrodkowaniu Trauner zablokował strzał Bednarka z bliska. Do piłki dopadł jednak Piątek, który pewnie uderzył obok bezradnego Pentza. - Jestem gotowy na grę, nawet od początku - mówił nam "Piona" przed startem turnieju. W piątkowy wieczór potwierdził swoje słowa.

Biało-Czerwoni zasłużyli na tego gola. Co prawda na pierwsze minuty "nie wyszli z szatni", ale szybko się obudzili, stając się dla Austrii równorzędnym przeciwnikiem. Do przerwy na Stadionie Olimpijskim mieliśmy remis 1:1.

"Lewy" się doczekał. Ale to Austria strzelała

Probierz wyciągnął wnioski z pierwszej połowy. Tak się przynajmniej wydawało na początku drugiej części. Polacy grali agresywniej i szybkiej doskakiwali do rywala, co przyniosło dobre efekty. Doszło też do zmiany personalnej - Piotrowskiego zastąpił Jakub Moder. Największa wrzawa podniosła się w 60. minucie. Selekcjoner wymienił duet napastników, wypuszczając w bój Roberta Lewandowskiego i Karola Świderskiego.

Probierz doskonale wiedział, że nie ma na co czekać. Mając w perspektywie mecz z Francuzami, piątkowe starcie po prostu musieliśmy wygrać.

"Lewy" od razu wpisał się do protokołu sędziego, ale nie w taki sposób, jakbyśmy chcieli - w powietrznej walce uderzył rywala łokciem i dostał żółtą kartkę. Później niestety został całkowicie wyłączony przez defensywę rywali.

Berliński koszmar

Jeśli ktoś liczył, że po wejściu Lewandowskiego Austriacy zaczną grać ostrożniej, mocno się zawiódł. W 66. minucie gracze Rangnicka odzyskali prowadzenie. Alexander Prass, który chwilę wcześniej zameldował się na boisku, posłał świetne podanie do wbiegającego Baumgartnera. Kluczowy ruch wykonał Arnautović - doświadczony napastnik przepuścił piłkę, myląc polską obronę. Slisz nie zdążył za Baumgartnerem, który oddał precyzyjny strzał przy słupku.

Po tak mocnym ciosie zawodnicy Probierza już się nie podnieśli.

W 78. minucie Austria przypieczętowała zwycięstwo. Marcel Sabitzer przejął piłkę i pomknął z nią sam na bramkę. Następnie został przewrócony przez Szczęsnego, a sędzia wskazał na wapno. Z jedenastu metrów nie pomylił się Marko Arnautović.

Po całkiem obiecującym początku turnieju (mimo porażki), zawodnicy Rangnicka zafundowali reprezentacji Polski lodowaty prysznic, wygrywając pewnie 3:1.

25 czerwca Biało-Czerwoni zagrają w Dortmundzie z Francją. Po tym spotkaniu najprawdopodobniej zakończą swój udział w turnieju.

Żółte kartki: Szczęsny, Slisz, Moder, Lewandowski - Wimmer, Arnautović

Polska: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Jakub Piotrowski (46' Jakub Moder), Bartosz Slisz, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński - Adam Buksa (60' Robert Lewandowski), Krzysztof Piątek (60' Karol Świderski) Austria: Patrick Pentz - Stefan Posch, Gernot Trauner (59' Kevin Danso), Philipp Lienhart, Philipp Mwene (62' Alexander Prass) - Nicolas Seiwald, Florian Grillitsch (46' Patrick Wimmer), Christoph Baumgartner, Konrad Laimer, Marcel Sabitzer - Marko Arnautović

45 minutes ago

Grad medali Polaków w słynnej imprezie. Złoto naszej olimpijki przed igrzyskami

46 minutes ago

Pierwsza jazda Mercedesem-AMG E53. Takiej hybrydy nam było trzeba. Jest wyśmienicie

Mariusz Błaszczak straci immunitet? "Miał żądać naruszenia tajemnicy państwowej"

Gdy brali ślub, ona miała 56 lat, a on - 44. Bliscy zerwali z nią kontakt. "Nigdy go nie poznali"

Zygmunt Solorz przejmuje dwa biznesy. Zbuduje elektrownie, jakich do tej pory nie było

Serial "Dziedzictwo" - wiemy, co wydarzy się w lipcu. Seher chce wykończyć Yamana [27.06.2024]

Alarmują ws. kąpielówek. Nad Bałtykiem nie przejdzie? "Nie wyobrażam sobie"

Facebook usunął wpis o obozie w Auschwitz. Nie milkną kontrowersje

50 minutes ago

"The Bear" po raz trzeci. "Nie ma słów, by to opisać"

W Warszawie rozkwitła nowa szara strefa. Wszystko z powodu wprowadzonych przepisów

52 minutes ago

Żona Ziobry na czele Suwerennej Polski? "Janusz się zagalopował"

"Trudno zrozumieć Boże miłosierdzie w obliczu śmierci tak wielu młodych ludzi"

Znamy pierwszego półfinalistę Ligi Narodów. Wystarczyły tylko trzy sety

Dr Bartoszewicz: Wszystko się zwija. Państwo ma być uśmiechnięte i zwinięte

55 minutes ago

Morawiecki szantażuje Meloni. „Rz” ustaliła, że chodzi o stanowisko dla Andrzeja Sadosia

Oto Ewa Swoboda na odważnych zdjęciach. "Tak właśnie wygląda milion dolarów w złocie"! [28.06.2024]

Babcia mówiła, że to fryzura "na chłopaka". Kultowe cięcie wraca do łask. Genialnie wysmukla twarz

"Ponury żart". Mec. Lewandowski przypomina, co zrobił Bodnar

1 hour ago

Organizacja lekcji religii ma być racjonalna. Katarzyna Lubnauer odpowiada na niepokoje Rzecznika Praw Obywatelskich

1 hour ago

Wynagrodzenia nauczycieli dawniej i dziś. Awans zawodowy w edukacji się nie opłaca. „Ktoś jeszcze się dziwi, że ten zawód wymiera?”

1 hour ago

Na potęgę przekraczają polską granicę i wykupują jedno warzywo. Schodzi w mgnieniu oka

1 hour ago

Potężna inwestycja Intel, nowe parki przemysłowe, fabryka PepsiCo. Rekordowe wyniki finansowe Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

1 hour ago

“Zgorszenie”. Michał Szpak zalazł za skórę wiernym. Wszyscy patrzą na jego głowę

1 hour ago

Niechybny upadek największego lotniska w Polsce? "Przeciętny Polak nie będzie z niego korzystać"

1 hour ago

Kolejni zawodnicy przymierzani do beniaminka PKO BP Ekstraklasy, Motoru Lublin. W klubie pozostają Arkadiusz Najemski i Sebastian Rudol