Rząd chce oskładkować wszystkie umowy. Jedna grupa może na tym dużo stracić

Zapowiadane przez rząd oskładkowanie wszystkich umów zlecenia i o dzieło oznaczałoby wzrost kosztów firm o minimum 40 proc. lub o blisko 1/3 mniejsze zarobki freelancerów, szacuje Useme.com – największa platforma dla freelancerów w Europie Centralnej i Wschodniej.

rząd chce oskładkować wszystkie umowy. jedna grupa może na tym dużo stracić

Posiedzenie rządu Donalda Tuska

Rząd zamierza jeszcze w tym roku przeprowadzić reformę, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i objąć składkami na ubezpieczenie społeczne wszystkie umowy cywilnoprawne, tj. umowy zlecenia i o dzieło. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała dziś, że pierwsze propozycje treści ustawy dotyczącej "ozusowania" umów zlecenia i o dzieło są gotowe. Według niej vacatio legis w tym przypadku powinno być wydłużone – być może do 6 miesięcy, by przedsiębiorcy i pracownicy zdążyli dostosować się do zmian.

"Jednak, jak wynika z powtarzających się wypowiedzi przedstawicieli obecnego rządu, w tym przede wszystkim pani Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (Lewica), ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rząd zamierza wprowadzić gruntowną reformę, która zaczęłaby obowiązywać od początku przyszłego roku. Jako powód, podaje się dwie główne przyczyny. Pierwszy to realizacja Krajowego Planu Odbudowy i Rozwoju (KPO), a drugi to tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego. W pierwszym przypadku, konieczność tę rząd argumentuje jako chęć wykonania części tzw. kamienia milowego z KPO, zgłoszonego do Komisji Europejskiej przez polską administrację, który ma służyć w walce z tzw. segmentacją rynku pracy" – czytamy w komunikacie.

Rząd oskładkuje umowy

Kamień milowy nr A71G zakładał, że reforma miała wejść w życie jeszcze w 2023 roku, jednak rząd PiS odłożył jej realizację w czasie. Obecny rząd zapowiada, że zamierza wprowadzić zmiany do końca br., przypomniano.

"Planowana reforma zakłada objęcie pełnymi składkami na ubezpieczenie społeczne wszystkich umów cywilnoprawnych, tj. umów zlecenia i o dzieło, niezależnie od uzyskanych dochodów, z wyjątkiem umów ze studentami poniżej 26. roku życia oraz zniesienie zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od płacy minimalnej z tytułu umów cywilnoprawnych. W tym miejscu nasuwa się pytanie, skoro premier Donald Tusk był w stanie wynegocjować z Komisją Europejską zmianę już zaakceptowanych i obowiązujących zapisów KPO dla rolników, m.in. obowiązkowe ugorowanie ziemi, to dlaczego rząd nie może wynegocjować zmiany brzmienia treści kamienia milowego nr A71G w sprawie ozusowania wszystkich umów?" – napisano w komunikacie.

Jako drugi powód zmiany obecnego stanu prawnego, resort rodziny, pracy i polityki społecznej podaje chęć likwidacji tzw. zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego. Dziś, w przypadku umów o dzieło nie ma w ogóle ozusowania, a w przypadku umów zlecenie nie trzeba płacić od nich składek wtedy, gdy np. u innego pracodawcy opłacone są składki przynajmniej od minimalnego wynagrodzenia. Nie trzeba także ich płacić, jeśli ktoś ma co najmniej dwie umowy miesięcznie i od pierwszej odprowadzono także składki, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, wskazano dalej.

"W 2023 r. zgłoszono do ZUS 1,6 mln umów o dzieło, o 81,7 tys. mniej niż w 2022 r. Jak pokazują dane ZUS, który od ponad trzech lat prowadzi rejestr umów o dzieło, z tej formy korzysta około 340 tys. osób rocznie, zatem nie jest to relatywnie bardzo duża grupa w porównaniu z ogółem aktywnych na rynku pracy, których jest około 17 mln osób. Z kolei, jak wynika z danych ZUS na koniec zeszłego roku, na umowach zleceniach pracowało 1,9 mln osób, z czego składki emerytalne i rentowe płaciło od nich 1,3 mln osób, co oznacza, że jeśli zostaną one ozusowane w pełni, to dodatkowa składka popłynie do ZUS-u od około 600 tysięcy osób" – czytamy także w materiale.

"To, co jest śladowym przychodem z punktu widzenia budżetu naszego Państwa czy ZUS, jest ogromnym kosztem z punktu widzenia freelancerów i przedsiębiorstw. Oskładkowanie wszystkich umów, będzie prowadziło do spadku dochodu aż o 28%, jeśli firma nie zwiększy kosztów umowy po swojej stronie. Według wyliczeń Grant Thorton, kwota netto zleceniobiorcy spadnie o 28%. Z kolei, koszt firmy wzrośnie prawie o 40%, jeśli zleceniobiorca ma po ozusowaniu umowy zlecenia dostać taką samą kwotę 'na rękę'" – napisano dalej.

Reforma uderzy we freelancerów?

Z cytowanego w komunikacie badania "Freelancing w Polsce 2023" wynika, że 70% polskich wolnych strzelców stanowią ludzie w przedziale wieku 26-45 lat, z czego 46,6 proc. respondentów to osoby w wieku 26-35 lat oraz 36-45 lat (23,4 proc.).

"Zatem jest to kompletne zaprzeczenie stereotypowemu obrazowi freelancera przedstawiającego studenta lub osobę zaraz po studiach. W rzeczywistości, takich osób w wieku 18-25 lat, pracujących jako freelancerzy jest w rzeczywistości zaledwie 18,7 proc." – wskazano w komunikacie.

"To co jest kluczowe, a o czym zapomina się w dyskursie publicznym, to fakt że polski freelancing nie jest aż tak rozwinięty, jak ten zachodni, zarówno pod kątem liczby osób, która pracuje dla tej branży, jak i wartości rynku. Dla większości (59,9 proc.) polskich wolnych strzelców, freelancing to dodatkowe źródło zarobków. A to oznacza, że podatki i wszystkie składki już są opłacone. Zatem, oskładkowanie wszystkich umów, będzie prowadziło do płacenia składki np. zdrowotnej kilka razy, co i tak nie będzie przekładało się na łatwiejszy lub szybszy dostęp do opieki zdrowotnej" – powiedział prezes Useme.com Przemysław Głośny, cytowany w materiale.

Dodatkowym ważnym argumentem w dyskusji jest fakt, że 2/3 freelancerów w Polsce zarabia miesięcznie do 3 tys. zł oraz to, że pracują oni przede wszystkim dla mikro firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, których sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 2-3 lat bardzo się pogorszyła, podsumował prezes.

Zgodnie z zapowiedziami Dziemianowicz-Bąk, pomysł ozusowania wszystkich umów o dzieło i zlecenie miał zostać poddany szerokim konsultacjom ze stroną społeczną.

"Na razie jednak, skończyło się na deklaracjach, bowiem nikt nie rozmawiał ze strony rządu na ten temat z branżą freelancingu, z którą związanych jest kilka milionów Polaków. Jeżeli nic w tym tym temacie się nie zmieni, wolni strzelcy oraz firmy zapowiadają protest" – zakończono w komunikacie.

Useme to lider rozliczania legalnie pracy zdalnej w Polsce i Europie Centralnej i Wschodniej. Z usług platformy korzysta ponad 200 tysięcy użytkowników, w tym 50 tys. firm oraz ponad 150 tys. freelancerów. Firma powstała w 2014 roku i jest platformą dla freelancerów oraz zleceniodawców z siedzibą we Wrocławiu. Platforma zajmuje się wszystkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi po stronie freelancera i zleceniodawcy, a także umożliwia rozliczanie podwykonawców zagranicznych.

Składka na ZUS będzie jeszcze wyższa. Duży wzrost

"Paraliż taxi". Nowe przepisy wywróciły system

OTHER NEWS

35 minutes ago

Oto Ewa Swoboda na odważnych zdjęciach. "Tak właśnie wygląda milion dolarów w złocie"! [28.06.2024]

35 minutes ago

Babcia mówiła, że to fryzura "na chłopaka". Kultowe cięcie wraca do łask. Genialnie wysmukla twarz

35 minutes ago

"Ponury żart". Mec. Lewandowski przypomina, co zrobił Bodnar

46 minutes ago

Organizacja lekcji religii ma być racjonalna. Katarzyna Lubnauer odpowiada na niepokoje Rzecznika Praw Obywatelskich

46 minutes ago

Wynagrodzenia nauczycieli dawniej i dziś. Awans zawodowy w edukacji się nie opłaca. „Ktoś jeszcze się dziwi, że ten zawód wymiera?”

46 minutes ago

Na potęgę przekraczają polską granicę i wykupują jedno warzywo. Schodzi w mgnieniu oka

46 minutes ago

Potężna inwestycja Intel, nowe parki przemysłowe, fabryka PepsiCo. Rekordowe wyniki finansowe Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

46 minutes ago

“Zgorszenie”. Michał Szpak zalazł za skórę wiernym. Wszyscy patrzą na jego głowę

47 minutes ago

Niechybny upadek największego lotniska w Polsce? "Przeciętny Polak nie będzie z niego korzystać"

47 minutes ago

Kolejni zawodnicy przymierzani do beniaminka PKO BP Ekstraklasy, Motoru Lublin. W klubie pozostają Arkadiusz Najemski i Sebastian Rudol

47 minutes ago

To nowy raj Polaków, ale MSZ ostrzega. "Zachowaj ostrożność, zwłaszcza po zmroku"

47 minutes ago

Wyśmiewany Robert Lewandowski jako baletnica. "Wstydliwa scena"

50 minutes ago

Bon senioralny 2024 - aktualne informacje i szczegóły [26.06.2024]

50 minutes ago

Przechodzę w nich całe lato! Skórzane sandały Rieker kupiłam teraz w super cenie. A co w CCC i Wittchen?

50 minutes ago

Matka dała pieniądze córce. Fiskus zdecydował, czy należy się podatek od darowizn

50 minutes ago

Podlewaj tą miksturą zamiokulkasa, a wypuści mnóstwo nowych liści. Trik na bujny rozrost zamiokulkasa [26.06.2024 r.]

55 minutes ago

PiS musi zapłacić ogromna karę. Wszystko przez banery wyborcze Ryszarda Czarneckiego

55 minutes ago

Potężna ulewa w centrum i na Retkini. Burza szalała nad Łodzią. Utworzyły się spore rozlewiska, kierowcy utknęli w korkach

55 minutes ago

Wirus wraca z nową siłą. "W Polsce w ogóle się o tym nie mówi"

55 minutes ago

Posłanka Razem zawieszona. Nagła decyzja klubu

1 hour ago

Oburzeni górale grożą blokadą Zakopianki i zapowiadają "walkę". "Domy będą zagrożone"

1 hour ago

Apartament widmo w Gdańsku. Znany dziennikarz zdradził, co mu się przytrafiło

1 hour ago

Chcą dyscyplinarki dla prokuratora Ostrowskiego. Mocna odpowiedź

1 hour ago

Tani smartfon Xiaomi ze świetnym ekranem. Na ten model powinieneś zwrócić uwagę

1 hour ago

Gigantyczna inwestycja ArcelorMittal w Świętochłowicach. Przedsiębiorstwo zainwestuje ponad 40 mln zł

1 hour ago

"Zemsta Stalina" ponownie sieje grozę w Polsce. W trzech województwach jest jej najwięcej [MAPA]

1 hour ago

Świątek podjęła ważną decyzję ws. igrzysk. "Potwierdzam"

1 hour ago

Prezydent Bułgarii odmówił udziału w szczycie NATO w Waszyngtonie

1 hour ago

Internauci już kpią z Cristiano Ronaldo. Najlepsze memy po porażce Portugalii z Gruzją

1 hour ago

Turów odgrodzony nasypem od granicy. Tak chcieli Czesi

1 hour ago

Spichrzowa i Mostowa odsłaniają tajemnice. Co kryło się pod ziemią?

1 hour ago

Zaczęło się! Ceny gazu rosną o jedną czwartą

1 hour ago

Gradobicie nad Gorlickiem. Z nieba razem z potokami wody spadały lodowe kulki. Synoptycy przewidują, że burze mogą potrwać do północy

1 hour ago

800 plus. Rodzice stracą pieniądze, jeśli nie złożą wniosku. Termin wkrótce upłynie

1 hour ago

Powstała polska rakieta kosmiczna. „Bursztyn” będzie ekologiczny i wyniesie satelity

1 hour ago

Prognoza pogody na weekend. Działkowcy mogą mieć problem

1 hour ago

Głośny transfer Górnika Zabrze. Prosto z Ekstraklasy

1 hour ago

Ilu i jakich nauczycieli szukają dyrektorzy szkół łódzkich? Ile wakatów nauczycielskich będzie do wypełnienia?

1 hour ago

Polska wejdzie do strefy euro? Komisja Europejska odpowiada

1 hour ago

Sędzia Pawłowicz do marszałka Hołowni: Proszę nie szczuć na mnie