Čím nahradit Total Commander? Těchto 14 správců souborů umí skoro totéž a často jsou zdarma

Total Commander je fenomén mezi správci souborů | Našli jsme 14 povedených alternativ | Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

amazon, čím nahradit total commander? těchto 14 správců souborů umí skoro totéž a často jsou zdarma

Čím nahradit Total Commander? Těchto 14 správců souborů umí skoro totéž a často jsou zdarma

Pamětníci si jistě vzpomenou na počítačový pravěk, ve kterém vládli správci souborů jako byl Norton Commander, Volkov Commander nebo třeba M602.

Blíží se Total Commander 11. Nebude revoluční a to je jen dobře

Na jejich základech později vznikl Windows Commander, později přejmenovaný na Total Commander – současný etalon dvoupanelových správců souborů. Věříme, že Total Commander každý zná a vydali jsme se proto hledat, jaké má dnes alternativy. Našli jsme čtrnáct zajímavých možností. Nechte se inspirovat!

Altap Salamander

Jednou z nejzdařilejších alternativ Total Commanderu je český Altap Salamander. Tradiční dvoupanelový správce zvládne prakticky vše počínaje obvyklou prací se soubory, podporuje nejrůznější komprimovací formáty, takže zabalené soubory poklepem rovnou otevře, nechybí podpora FTP/SFTP spojení a pod klávesovou zkratkou F3 nabízí stejně jako Total Commander rychlý prohlížeč souborů

Správce souborů je ke všemu už řadu let zcela zdarma jako freeware, čímž svého soka vlastně i překonává.

Altap Salamander

  • Licence: freeware

Directory Opus

Directory Opus míří na uživatele, kteří jsou frustrovaní z používání Průzkumníka. Nabízí režim s jedním nebo dvěma okny, zobrazování složek ve stromové struktuře a možnost práce s několika složkami současně s rychlým přepínáním mezi nimi.

Program umí zobrazovat různé typy souborů odlišnými barvami, zvládá filtrování, třídění i seskupování podle řady parametrů. Podporuje práci s FTP serverem a poradí si s archivními formáty ZIP, 7Zip a RAR. Jeho součástí jsou nástroje pro synchronizaci a vyhledávání duplicitních souborů.

Aplikace Directory Opus je placená – autoři nabízejí několik typů licencí, přičemž nejlevnější pro jeden počítač přijde na 49 australských dolarů (v přepočtu asi 810 Kč). Abyste nekupovali zajíce v pytli, je k dispozici 60denní zkušební verze.

Directory Opus

  • Licence: shareware

Double Commander

Double Commander svou inspiraci Total Commanderem přiznává přímo na oficiálních stránkách. Na rozdíl od své předlohy je však nabízen jako svobodný software pod licencí GNU. Z funkčního a vizuálního hlediska jde o poměrně zdařilou kopii.

Autoři mezi hlavními přednostmi jmenují například integrovaný editor s podporou zvýrazňování syntaxe a prohlížeč, schopný zobrazovat soubory v textovém, binárním, nebo hexadecimálním formátu. S archivy umí pracovat stejně, jako se složkami, přičemž podporuje formáty ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, LZMA, 7Z, RPM, CPIO, DEB, RAR a ZIPX.

K dispozici je vyhledávání s podporou fulltextu a možností hledat uvnitř souborů. Součástí je nástrojový panel, na který si uživatel může vytáhnout ikony často používaných programů. Příjemná je také možnost rozšiřovat schopnosti aplikace pomocí doplňků pro Total Commander ve formátech WCX, WDX, WFX a WLX. K dispozici je 32- i 64bitová verze.

Double Commander

  • Licence: open-source

Far Manager

Aplikace Far Manager patří k dinosaurům svého segmentu – její vývoj započal již před bezmála 24 roky. V mnoha směrech připomíná legendární Norton Commander, včetně toho, že je orientovaný na ovládání z klávesnice, byť pochopitelně nechybí podpora myši.

Aplikace obsahuje interní prohlížeč a editor, přizpůsobitelné uživatelské nabídky, zobrazení v podobě stromové struktury či vyhledávání souborů. Jeho standardní funkce lze rozšířit pomocí maker (která umožňují skriptování) a pluginů.

Program je napsaný v C++, a kromě mnoha dalších jazyků podporuje i češtinu. Aplikace byla původně nabízena jako shareware se zkušení dobou 40 dnů, od roku 2007 je však k dispozici jako open source pod licencí BSD. Vedle výchozí varianty pro Windows existují také porty far2l pro operační systémy macOS a Linux.

Far Manager

  • Licence: open-source

fman

Jednou z hlavních výhod správce souborů s názvem fman je fakt, že existuje ve verzích pro Windows, macOS i Linux (konkrétně pro distribuce Fedora, Ubuntu, Arch Linux a CentOS). To oceníte zejména v případech, kdy pracujete s více platformami a nechcete na každé používat jinou aplikaci.

Autoři jako jednu z přínosných funkcí vyzdvihují klávesovou zkratku Ctrl+P, která však neslouží k tisku, jak by se mohlo zdát, ale k rychlému přechodu mezi často používanými složkami. K dispozici je také několik pluginů, kterými můžete rozšířit podporované funkce.

V tomto případě se jedná o typickou „freemium“ aplikaci, kterou můžete bezplatně vyzkoušet, avšak v případě pravidelného používání byste si měli zakoupit licenci, která přijde na 39 eur.

fman

  • Licence: freemium

FreeCommander

FreeCommander je svým provedením tak trochu na rozcestí mezi dvouokenními správci a klasickým Průzkumníkem s jedním oknem. Aplikace sází především na jednoduché ovládání a mimo jiné nabízí snadnou přenositelnost, kdy stačí zkopírovat její složku na flashdisk či optické médium.

Seznam podporovaných funkcí je poměrně dlouhý a jen jejich vyjmenování by stačilo na samostatný článek. Zmínit můžeme například způsob zobrazování složek ve stromové struktuře, podporu archivů ve formátu ZIP či snadný přístup k systémovým složkám, Ovládacímu panelu, ploše a nabídce Start.

Z vizuálního hlediska lze pracovat v režimu dvou panelů vedle sebe, nad sebou, nebo v módu s jedním oknem. Jak naznačuje název FreeCommander, aplikace je k dispozici jako freeware. Dle licenčních podmínek ji lze bezplatně používat nejen soukromě, ale i ve firmách. Pokud však zatoužíte po 64bitové verzi, pak vězte, že je určena jen těm, kdož autorovi darují příspěvek ve výši alespoň devíti eur.

FreeCommander

  • Licence: freeware

Midnight Commander

Midnight Commander je další multiplatformní správce souborů, kterého můžete používat na Linuxu nebo macOS. Verze pro Windows je dostupná pouze v podobě neoficiálního sestavení, hostovaného na webu SourceForge.

Z vizuálního hlediska je tento program velmi podobný souborovým manažerům z éry MS DOSu – běží tedy v textovém režimu. Zvládá všechny základní operace, jako je kopírování, přesouvání a mazání souborů i složek, vyhledávání či spouštění příkazů. V paletě funkcí nechybí ani integrovaný prohlížeč a jednoduchý editor.

Midnight Commander je nabízen jako open-source pod otevřenou licencí GNU General Public License. Můžete ho tedy používat zdarma nejen pro soukromé, ale i firemní účely. Kromě toho je také možné aktivně se zapojit do dalšího vývoje této aplikace.

Midnight Commander

  • Licence: open-source

Multi Commander

Multi Commander je správce souborů pro operační systém Windows. Podporuje práci ve více oknech a nabízí vše, co můžete očekávat od tohoto typu aplikace. Zvládá tedy kopírování, přesouvání, přejmenování i mazání souborů a složek, avšak jeho hlavní devizou jsou speciální funkce.

Mezi ně patří například automatické rozbalení, automatické třídění, jednoduché procházení obsahu archivů, úpravy registrů Windows či podpora FTP serverů. Nechybí výkonné vyhledávání, ani prohlížeč souborů a obrázků. K dispozici je také integrovaná podpora skriptování, která umožňuje automatizovat mnoho úkolů a rozšířit tak funkčnost aplikace.

Multi Commander je k dispozici zdarma a jeho autor deklaruje, že součástí instalačního balíčku není žádné nevyžádané harampádí v podobě doplňků prohlížeče či adwaru. Autoři se ale nebrání dobrovolným příspěvkům, které hodlají využít na další vývoj aplikace.

Multi Commander

  • Licence: freeware

muCommander

muCommander se od ostatních konkurentů liší tím, že je napsaný v Javě. Může tedy fungovat na prakticky jakémkoli operačním systému s její podporou – oficiální stránky konkrétně jmenují Windows, macOS, Linux, BSD a Solaris.

Z mnoha nesporně zajímavých funkcí jmenujme například nativní podporu síťových a cloudových úložišť, jako jsou FTP, SFTP, SMB, NFS, HTTP, Amazon S3, Hadoop HDFS a Bonjour. Nechybí ani podpora celé řady archivních formátů: ZIP, RAR, 7z, TAR, GZip, BZip2, ISO/NRG, AR/Deb a LST.

muCommander je k dispozici v úctyhodných 27 jazykových mutacích, mezi kterými samozřejmě nechybí čeština. Aplikace je nabízena zdarma jako otevřený software pod licencí GNU General Public License.

muCommander

  • Licence: open-source

OneCommander

OneCommander je moderní správce souborů pro operační systém Windows, který se snaží přinést inovativní přístup ke správě souborů. Na rozdíl od tradičních dvoupanelových správců souborů nabízí netradiční více-panelové rozhraní, které umožňuje uživatelům efektivně pracovat s několika složkami najednou.

Kromě toho nabízí řadu pokročilých funkcí, jako je hromadné přejmenování souborů, pokročilé filtrování a vyhledávání, integrace s cloudovými službami a podpora pro práci s archivy. Další výhodou je podpora pokročilých funkcí přizpůsobení – uživatelé mohou snadno měnit vzhled a uspořádání panelů podle svých preferencí.

Kromě toho nabízí podporu pro klávesové zkratky a integraci s dalšími nástroji a aplikacemi, což zvyšuje produktivitu a usnadňuje práci se soubory. Díky své flexibilitě a přizpůsobitelnosti je vhodný jak pro běžné uživatele, tak pro pokročilé profesionály, kteří potřebují pracovat s velkým množstvím dat a souborů.

OneCommander

  • Licence: zdarma pro domácí používání

Q-Dir

Nestačí vám ve správci souborů dva panely? Tak používejte třeba čtyři, nebo šestnáct panelů! Taková je filozofie aplikace Q-Dir, což je zkrácený název Quad-Directory-Explorer. Základní principy ovládání vycházejí z Průzkumníka Windows – pokud tedy pracujete s myší raději než s klávesnicí, je toto aplikace přesně pro vás.

Q-Dir nabízí rychlý přístup k nejčastěji používaným složkám, zvládá práci s archivy i FTP serverem. Nabízí pokročilé možnosti filtrování a umí například barevně odlišit soubory podle jejich přípony. Jednou z výhod je snadná přenositelnost – stačí jen zkopírovat složku na flashdisk nebo externí disk.

Tento správce souborů je možné bezplatně používat pro soukromé i komerční účely. Při prvním spuštění Q-Dir se zobrazí obrazovka s licencí, nejsou však vyžadovány žádné platby. Autor dokonce ani nenabízí možnost přispět mu formou daru.

Q-Dir

  • Licence: freeware

QT Tab Bar

QT Tab Bar je rozšíření pro Průzkumníka Windows, které přidává do jeho rozhraní funkci záložek. Tím umožňuje efektivnější správu souborů a složek, podobně jako v moderních webových prohlížečích. Po instalaci QT Tab Bar můžete mít otevřeno několik složek v jednom okně Průzkumníka, což usnadňuje přepínání mezi různými adresáři bez nutnosti otevírat více oken.

Kromě záložek nabízí QT Tab Bar řadu dalších užitečných funkcí. Patří mezi ně například možnost přizpůsobit vzhled a uspořádání záložek, vytvářet skupiny záložek pro rychlý přístup k často používaným složkám, a dokonce přidávat vlastní skripty pro automatizaci různých úkolů.

U této aplikace určitě oceníte jednoduchost instalace a integrace, díky které můžete využívat nové funkce, aniž byste museli měnit své návyky nebo učit se nové rozhraní. QT Tab Bar je široce přizpůsobitelný, takže si každý uživatel může upravit jeho funkce a vzhled podle svých potřeb a preferencí.

QT Tab Bar

  • Licence: freeware

Tablacus Explorer

Tablacus Explorer je správce souborů pro Windows, který se vyznačuje podporou více panelů a záložek, což umožňuje uživatelům efektivně spravovat více složek současně. Díky rozšiřitelnosti pomocí zásuvných modulů (pluginů) si lze aplikaci přizpůsobit svým specifickým potřebám a přidat různé funkce a nástroje.

Jednou z hlavních výhod Tablacus Exploreru je jeho lehkost a rychlost. Aplikace je navržena tak, aby byla co nejméně náročná na systémové zdroje, což z ní činí ideální volbou pro starší počítače nebo zařízení s omezeným výkonem.

Významnou vlastností Tablacus Exploreru je jeho přizpůsobitelné uživatelské rozhraní. Uživatelé mohou měnit vzhled a uspořádání panelů, přidávat nebo odebírat nástroje a funkce podle svých preferencí. Aplikace také podporuje skripty, což umožňuje automatizaci různých úkolů a operací.

Tablacus Explorer

  • Licence: open source

XYplorer

XYplorer se svým provedením pohybuje na pomezí mezi „commandery“ se dvěma okny a tradičním Průzkumníkem. Primárně sice pracuje s jedním oknem, avšak podporuje práci s více záložkami, díky kterým lze snadno přepínat mezi složkami.

Aplikace láká na široké možnosti přizpůsobení, výkonné vyhledávání souborů nebo celou řadu způsobů, jak efektivně automatizovat často se opakující úkoly. Jednou z hlavních vlastností má být rozhraní, díky kterému byste měli dosahovat vyšší produktivity a efektivity práce.

V tomto případě se jedná o komerční, tedy placenou aplikaci. Základní verze s ročními aktualizacemi přijde na 34,95 dolarů (cca 770 Kč), v případě doživotních updatů pak počítejte s částkou 69,95 dolarů (asi 1540 Kč). K dispozici je 30denní bezplatná zkušební verze.

XYplorer

  • Licence: shareware

Přečtěte si také:

OTHER NEWS

3 hrs ago

KLDR začala veřejně obhajovat Rusko. Vinu za útok na Krym svalila na USA

3 hrs ago

Policie s počátkem prázdnin zesílí v ČR dohled nad provozem na silnicích

3 hrs ago

Velké vítězství Davida Ratha: Soud potvrdil platnost závěti, díky níž zdědil otcův majetek

3 hrs ago

Slovenský parlament schválil omezení shromažďovacího práva

3 hrs ago

Česká policie prohledává pražský byt německého poslance Petra Bystroně

3 hrs ago

„A v září už je neuvidíte.“ Poslední léto slovenských veřejnoprávních médií

3 hrs ago

Využíváte pivo jako ionťák? Nespoléhejte na něj a dejte si k němu slané jídlo

3 hrs ago

Po zpackaném zápasu padá vina na Baráka: Správná červená, hřímá Poborský. Diváci zuří

3 hrs ago

Nejdivočejší zápas dějin, míní Britové. Ve světě obdivují heroický výkon Čechů

3 hrs ago

Meteorologové varují před extrémním počasím. Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky

3 hrs ago

Babiš: Rakušan zneužil tragédii na fakultě k propagaci. Politizaci předcházím, opáčil ministr

3 hrs ago

Pokus o převrat v Bolívii byl zastaven. Generála Zunigu zadržela policie

3 hrs ago

Agáta Hanychová zametla s Dopitou: Určitě nechci, nikdy!

3 hrs ago

Potyčka ve fanzóně ve Stuttgartu. Při utkání Česka s Tureckem napadl útočník nožem tři lidi

3 hrs ago

VÝSTRAHA: Po celém Česku udeří velmi silné bouřky, varují meteorologové

3 hrs ago

Extrémní počasí jen tak neskončí. Asie zažívá peklo na Zemi, podle experta ale bude hůř

3 hrs ago

Počasí: Na Česko se ženou další SILNÉ BOUŘKY!

3 hrs ago

Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej? Seznamte se s nejdůležitějšími faktory

4 hrs ago

Počasí: Meteorologové varovali před dalšími bouřkami, hrozí i v pátek

4 hrs ago

Obhajování neobhajitelného: Ministr Rakušan by zřejmě obhájil i falešného vrchního

4 hrs ago

Zpěvačka Adele koupila dům za víc jak miliardu korun od Stallona a nechala ho celý přestavět. Jak luxusní rezidence vypadá?

4 hrs ago

Lidi nechtějí peníze, ale volno. Zkoušíme čtyřdenní pracovní týden, spalovací motory nejde zakázat

4 hrs ago

Pellegrini je na první prezidentské zahraniční návštěvě v Česku

4 hrs ago

Už zase zatkli Supermana. Fotky z natáčení ukazují muže z oceli od režiséra Strážců Galaxie

4 hrs ago

Veronika (31): Manželka mého milence mi dělá ze života peklo. A přitom jsem v tom nevinně

4 hrs ago

Neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. Tak žije komunita Amišů v USA

4 hrs ago

Zelenskyj zavítal mezi vojáky na frontové linii v Doněcké oblasti

4 hrs ago

Počasí: Bouřky mohou být velmi silné, hrozí dnes i zítra

4 hrs ago

Mýt nebo nemýt meloun: Jak mě dvě minuty lenošení stály 14 dní v nemocnici

4 hrs ago

Jak se chránit před Ruskem? Polsko a Pobaltí vyzvaly EU, aby na hranicích vybudovala obranu

5 hrs ago

Jak vázat rajčata k opoře? Nedopouštějte se častých chyb

5 hrs ago

Češi se v zápase proti Turkům podle Sportschau potýkali s nepřízní osudu

5 hrs ago

Čeští školáci patří podle testů OECD k nejlepším ve finanční gramotnosti

5 hrs ago

Polsko a Pobaltí vyzývají EU k vybudování obranné linie u Ruska a Běloruska

5 hrs ago

Velké změny u penzijního spoření dopadnou na střadatele. Jak na nich vydělat a na co dát pozor?

5 hrs ago

Z farmy lesní oáza: Neuvěřitelná proměna staré budovy v manifest svobody

5 hrs ago

Cyklistka Miculyčová má jistotu, představí se na olympiádě

5 hrs ago

Zastřelit psa nebo kočku v přírodě mají myslivci právo. Rozhoduje ale vzdálenost od obydlí i plemeno zvířete

5 hrs ago

EURO 2024: Češi nestačili na Turecko, skončili a jedou domů

5 hrs ago

Třetí jméno ve hře. Eurokomisařkou se nakonec může stát neznámá česká diplomatka