Tip: rychle se vám vybíjí baterie mobilu? Toto jsou časté příčiny – jak to můžete vyřešit?

android, tip: rychle se vám vybíjí baterie mobilu? toto jsou časté příčiny – jak to můžete vyřešit?

Vybíjí se baterie vašeho smartphonu nezvykle rychle? Možných příčin může být hned několik. Existuje mnoho tipů, jak správně nabíjet: například byste baterii neměli nechat hloubkově vybít, a také byste měli smartphone odpojit od nabíječky, když je akumulátor nabitý.

Ale i když nabíjíte podle pravidel nejlepší praxe, nemusí to být nic platné ve chvíli, kdys se baterie během okamžiku opět vybije. A i ta největší powerbanka jen zachraňuje důsledek příčin, které nemusejí souviset se ztrátou kapacity a únavou akumulátoru.

Nechme pro tentokrát metody správného nabíjení stranou a pojďme se podívat na možné důvody, proč je baterie mobilu hned vybitá. Hlavní příčiny rychlého poklesu úrovně nabití bývají zpravidla tyto:

  • Aplikace: příliš mnoho spuštěných aplikací nebo "nesprávné" aplikace na pozadí baterii zbytečně vybíjejí.
  • Wi-Fi a vyhledávání sítí: když se se smartphonem pohybujete na různých místech, zařízení neustále skenuje dostupná připojení. To se také podílí na rychlejším vybíjení baterie.
  • Displej: k největším žroutům energie patří displej, respektive úroveň nastaveného jasu.
  • Oznámení a widgety: to jsou užitečné funkce, ale jen do určité míry. Pokud push oznámení spíš jen zavíráte, nevěnujete jim větší pozornost a widgety spíš ignorujete, je dobré tyto zloděje kapacity deaktivovat.
  • Teplotní podmínky: baterie jsou citlivé na okolní teplotu. Pokud je příliš horko, anebo naopak zima, má to znatelný vliv na jejich kapacitu, a tedy výdrž.
  • Používání reproduktoru a vibrace: jakákoliv další hardwarová zátěž, která není úplně nutná, baterii zbytečně vybíjí. Pokud se jí můžete vyhnout, udělejte to.

Aplikace vyčerpávají baterii: jak se podílejí na vybíjení smartphonu?

Není žádným tajemstvím, že aplikace mohou běžet na pozadí a shromažďovat data. Kromě ochrany našich osobních údajů tím dostává zabrat i baterie. Pokud jsou aplikace neustále aktivní, odčerpají také svou porci energie, potřebnou k běhu.

  • K náruživým konzumentům energie z baterie patří aplikace Mapy Google, Fotky, ale také Facebook. Neustále pracují na pozadí, analyzují vaši polohu nebo se aktualizují – a výdrž baterie dostává zabrat.

     

  • V nastavení smartphonu, obvykle v položce nabídky Baterie, můžete zkontrolovat, které aplikace spotřebovávají enormní množství energie. Buď je rovnou odstraňte, nebo deaktivujte a omezte jejich činnost na pozadí.

     

  • Tip: pokud má aplikace, která se významnou měrou podílí na spotřebě baterie, možnost tmavého režimu, vyzkoušejte jej. Ušetříte energii tím, že obrazovka bude celkově tmavší, aniž byste museli obětovat kontrast.

Smartphony neustále vyhledávají sítě: skenování Wi-Fi jako zloděj energie

I když nejste při pohybu na různých místech připojeni k Wi-Fi, ale máte ji ponechanou jako aktivní, smartphone neustále vyhledává dostupné sítě. To je opět náročné na spotřebu energie. Navíc aktivní Wi-Fi může skrývat bezpečnostní riziko.

  • Pokud se pohybujete v místech se slabým signálem, musí smartphone vynaložit více úsilí a neustále vyhledává vhodné připojení. Zejména na dálnicích nebo při jízdě vlakem hodně skenuje a spotřebovává energii z akumulátoru.

     

  • Pokud jste někde venku, Wi-Fi deaktivujte a nastavujte ji jako aktivní pouze tehdy, pokud se chcete připojit.

     

  • Pozor: pokud vaše zařízení neustále skenuje dostupnost Wi-Fi vhodných k připojení, mohou se v nejhorším případě dostat ke slovu i hackeři. Existují rizika útoku přes podvržené Wi-Fi hotspoty, které vedou k odcizení dat a ovládnutí zařízení.

Displej si z celkové kapacity baterie ukousne značnou porci

Jasný displej s živými barvami mají uživatelé rádi a je to samozřejmě praktické. Dnešní smartphony jsou vlastně jedna velká obrazovka a její napájení dává akumulátoru smartphonu také pěkně zabrat. Zkuste si upravit nastavení jasu, který je často na zbytečně vysoké úrovni intenzity.

 

Nejlepší volbou je v tomto případě automatické přizpůsobování jasu. Navíc displej lze mírně ztlumit i ručně, zejména ve tmě. V Nastavení a odpovídající sekci pro obrazovku najdete tlačítko pro automatický režim.

Často je displej i přesto zbytečně jasný a ruční zásah může být lepší. Pokud jste delší dobu na stejném místě, například pracujete u počítače v kanceláři, zkuste nejtmavší nastavení. Mohlo by to stačit a baterie vám poděkuje.

Doručovaná oznámení odebírají energii a často jsou zbytečná

Oznámení, která se zobrazují na domovské obrazovce, jsou praktická. Patří k nim i náhledy zpráv z různých komunikátorů, které se starají o vaši průběžnou informovanost. Související funkce, běžící na pozadí, ale také odčerpávají energii. Totéž platí i pro widgety. I když bývají užitečné, musejí se neustále aktualizovat a i to odebírá energii.

  • Téměř každá aplikace by vám chtěla push oznámení posílat. Buď aby vás informovala o novinkách, nebo vás neustále udržovala v kontaktu. Mnoho aplikací ale používá push notifikace pouze k tomu, aby na sebe upozornily. Deaktivujte vše, co nepotřebujete.

     

  • V nastavení můžete povolit nebo zakázat oznámení pro každou aplikaci. Tuto praktickou funkci používejte pouze v případě, že ji opravdu potřebujete.

     

  • Widgety jsou často doplněny grafikou, přehledně zobrazují například počasí nebo kalendář včetně všech schůzek. I to však spotřebovává energii baterie a pokud ji chcete šetřit, měli byste se widgetům pokud možno vyhnout.

Baterie jsou citlivé na výkyvy teplot a extrémy jim nesvědčí

V baterii probíhají chemické procesy, které jsou ovlivňovány teplotou. Nadměrné teplo, ale ani nízké teploty jim rozhodně nesvědčí.

  • Za obzvlášť chladného počasí se baterie nenabíjí tak dobře, jako například v pokojové teplotě. Také dokáže uložit méně energie. To se projeví na nižší absorbované kapacitě a baterie se rychleji vybíjí.

     

  • Pokud je baterie příliš horká, také se rychle vybíjí. Proto je v létě obzvlášť důležité chránit mobilní telefon před přímým slunečním zářením – bez ohledu na teplotu, protože i displej je citlivý.

     

  • Tip: v zimě noste smartphone uložený blízko těla, abyste nevystavovali baterii zbytečně nízkým teplotám. V létě mějte mobilní telefon v ochranném krytu, abyste jej skryli před slunečními paprsky.

Reproduktor a vibrace: opatření pro úsporu energie

Všechny chytré telefony zpravidla mají režim úspory energie. Jeho aktivní používání je polovina úspěchu. Dalšími funkcemi, které vybíjejí baterii, jsou reproduktor a vibrační upozornění.

  • Pokud můžete smartphone používat s vypnutým vyzváněním, ušetříte energii. Totéž platí i pro tóny kláves nebo jakékoliv další zvuky, které přehrávají aplikace.

     

  • Pokud se obejdete i bez vibrací, ať pro různá upozornění nebo hovory, i to vám může energii akumulátoru ušetřit.

A jedno doporučení na závěr: nic se nemá přehánět. Při nastavování opatření pro úsporu energie baterie se ujistěte, že můžete svůj mobil stále normálně používat. Všechny uvedené tipy si vyzkoušejte podle vlastního uvážení a zkuste najít zdravou rovnováhu mezi službami mobilu k vaší spokojenosti a úspory energie baterie pro co nejdelší výdrž.

Zdroj: Android Magazine, Samsung, Android Authority

OTHER NEWS

3 hrs ago

Slovenský prezident Pellegrini přijel na Pražský hrad. S Pavlem řeší vzájemné vztahy zemí

3 hrs ago

Turecký bolehlav. Čech zahodil rukavice: Je to moje vina. Pak mu ještě naložil Košťál

3 hrs ago

Právo veta bych zrušil, říká znalec Bruselu Karel Barták

3 hrs ago

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

3 hrs ago

Utajovaná křivda Ondry Sokola. Ve Varech ho vypekl Johnny Depp, nešlo ho prý vzbudit

3 hrs ago

Assange je volný, do USA už ale nesmí, rozhodly úřady

3 hrs ago

Rusko opět vyhrožuje: Západ by nás neměl podceňovat, jinak to může mít tragické následky

3 hrs ago

Další Bekova kontroverze? Pronajímá si dvakrát dražší senátorskou kancelář než jeho kolegové

3 hrs ago

Čárový kód slaví padesátiny: Jeho autor ho vymyslel na pláži. Posloužily mu k tomu vědomosti ze skautu

3 hrs ago

ME ve fotbale 2024: Česko čeká klíčový duel, ale bez hlavní hvězdy týmu!

3 hrs ago

Stát nemůže nutit k adopci nebo zasahovat do počtu dětí, vzkazuje lidovcům zbytek koalice

3 hrs ago

Insolvenční správce Liberty zahájil analýzu huti, jedná s firmou i věřiteli

3 hrs ago

Na Václavském náměstí slavnostně začala stavba tramvajové tratě

3 hrs ago

Microsoft s Teams zneužívá monopolní postavení. V EU mu hrozí další tučná pokuta

3 hrs ago

Holka u plotny vaří: Jak na tvarohové knedlíčky jen jen ze tří surovin? Podle maďarského receptu chutnají skvěle

3 hrs ago

Domovní kontroly, noví úředníci? EU chce upravit pravidla pro chovy psů a koček

4 hrs ago

Příliš malé jahody: proč váš jahodník produkuje malé plody

4 hrs ago

Nebojte se trochu odhalit: Dlouhé halenky dejte stranou, léto 2024 ovládnou stylové crop topy

4 hrs ago

Německý farmář našel tělo mrtvého chlapce. Může se jednat o pohřešovaného šestiletého Ariana

4 hrs ago

Modecinema: O blízkých setkáních módy a filmu

4 hrs ago

Na co dát pozor při vaření angreštové marmelády. Radíme začátečníkům

4 hrs ago

Mezi nejkreativnějšími restauracemi Evropy je i jedna pražská

4 hrs ago

Komentář | Od Macrona dávají ruce pryč už i nejbližší spolustraníci. Jeho pád vrací do sedla Němce, kteří shazují ze stolu společné půjčování EU

4 hrs ago

Tipy, jak si v létě nezničit vlasy. Dopřejte jim speciální péči a odložte barvení i fén

4 hrs ago

USA a Rusko se po více než roce opět spojily. Hovořily o Ukrajině

4 hrs ago

Vzácné kozy šrouborohé v olomoucké zoo na jaře přivedly na svět 12 mláďat

4 hrs ago

Kubáček: Vztah ODS a Starostů je nyní kdo s koho. Situace okolo střelby na FF je neudržitelná

4 hrs ago

Záplatujte Windows. Útočníkovi stačilo, abyste byli připojeni ke stejné Wi-Fi

4 hrs ago

Lidovec Bělobrádek chce trestat bezdětné. Důchody tak nezachrání, porodnost nezvýší

4 hrs ago

Vyšetřování smrti Matthewa Perryho míří ke konci. Mohou padnout obvinění

4 hrs ago

Salát s fazolemi otrávil přes 150 lidí, obsahoval klobásový jed. Rusové zadrželi podezřelé

4 hrs ago

Červi v rýži českého supermarketu. Kontroloři odhalili v potravinách živé i mrtvé škůdce

4 hrs ago

Judita (35): Všechno se podřizuje mé nevlastní dceři. Nevím, jestli má takové manželství smysl

5 hrs ago

Zemřel generál Čeřovský, signatář Charty 77, který se postavil sovětské invazi

5 hrs ago

Zemřel československý generál Čeřovský. Vzepřel se okupantům, na Borech seděl s Dukou

5 hrs ago

Antibabiš: Zbytečný výrok, který jen šíří nenávist

5 hrs ago

Kdo mě viní z cenzury, kolaboruje s Ruskem, říká Foltýn. Ke spolupráci vyzval i ANO

5 hrs ago

Manžel zdržuje rozvod, pláče Shannen Doherty. Čeká, až umřu, aby mi nemusel platit

5 hrs ago

Pavel jmenoval na Hradě nové ústavní soudce, místopředsedkyní se stala Křesťanová

5 hrs ago

Agáta o pikantnostech s muži: Dyka označila za nafoukance, Jágr k nim domů lezl přes balkon