Öt lehetséges forgatóköny Oroszország jövőjéről

öt lehetséges forgatóköny oroszország jövőjéről

Öt lehetséges forgatóköny Oroszország jövőjéről

Előbb vagy utóbb, de a Putyin-rezsim véget fog érni. Nem lehet megmondani, hogy ebben az esetben mi fog történni Oroszországgal. Azonban van néhány valószínű forgatókönyv. Jöhet a káosz, vagy a demokratikus útra is ráléphet az ország. A lehetséges kimeneteleket vettük most sorra.

Vlagyimir Putyin tavaly október 7-én töltötte be 71. életévét, azon a napon, amikor a Hamász megtámadta Izraelt. Az orosz elnök születésnapi ajándékként ünnepelte az ámokfutást, amely elterelte a figyelmet az ukrajnai agresszióról. Talán hálája jeléül hívta meg október végén a Hamász magas rangú képviselőit Moszkvába, ezzel is hangsúlyozva az érdekeik közeledését. Néhány héttel később az orosz elnök bejelentette, hogy indulni kíván a 2024 márciusában esedékes választáson, később pedig megtartotta éves sajtótájékoztatóját.

Fegyveres erőink szinte az egész frontvonal mentén – fogalmazzunk szerényen – javítják a helyzetüket

– dicsekedett élő adásban Putyin.

Putyin új cárnak állítja be magát. De egy igazi cárnak nem kellene aggódnia az utódlási válság miatt – és amiatt, hogy ez mit jelenthet a hatalom jelenlegi birtoklásának. Putyinnak igen; részben ezért kell látszatválasztásokat tartania. Jelenleg 2030-ig van bebetonozva hivatalába, amikor is 78 éves lesz. A férfiak várható élettartama Oroszországban még a 67 évet sem éri el,  aki megéli a 60 éves korát, az körülbelül 80 éves élettartamra számíthat. Azonban egyszer még Sztálin is meghalt.

„Putyin pedig nem Sztálin. A grúz despota szuperhatalmat épített, miközben tízmilliókat küldött a halálba. Putyin ezzel szemben zsiványhatalmat épített. Az összevetés mégis tanulságos. Sztálin rendszere nem élte túl a diktátort. A Szovjetunió összeomlásával kezdődő, de jóval 1991 után is tartó hanyatlás közepette Putyin új autokráciát szilárdított meg” – írja a Foreign Affairs hasábjain Stephen Kotkin, a Stanford Egyetem Hoover Intézetének főmunkatársa. 

A törékenység és az útfüggőség (vagyis azon jelenség, hogy a pozitív visszacsatolású rendszerekben az alapvetően véletlenszerű események nem véletlenszerű fejlődést hoznak létre, hanem egyre meghatározottabb kerékvágásban haladnak) ilyen fúziója számos olyan tényezőből ered, amelyeket nem könnyű újrateremteni: földrajz, nemzeti-birodalmi identitás, mélyen gyökerező stratégiai kultúra. (A XIX. századi orosz szatirikus, Mihail Szaltykov-Scsedrin megjegyezte országáról, hogy minden évtizedben drasztikusan megváltozik, de 200 év alatt semmi sem változik.)

Bármikor és bárhogyan is távozik Putyin, autokráciája és tágabb értelemben Oroszország komoly kihívásokkal néz szembe.

Egy: Oroszország, mint Franciaország

Franciaországnak mélyen gyökerező bürokratikus és monarchikus hagyományai vannak – és egyúttal gazdag forradalmi hagyományai is. A forradalmárok eltörölték a monarchiát, hogy az aztán visszatérjen király és császár formájában, majd ismét eltűnjön, ahogy a köztársaságok jöttek és mentek. Franciaország hatalmas gyarmati birodalmat épített és veszített el. Franciaország uralkodói, akik közül Napóleon volt a legnagyobb, évszázadokon át fenyegették az ország szomszédjait.

Oroszországnak is van egy állami és monarchikus hagyománya, amely bármely jövőbeli politikai rendszer jellegétől függetlenül fennmarad, és egy gazdag forradalmi hagyománya, amely tovább élhet az intézményekben és az emlékezetben, mint inspiráló és figyelmeztető minta.

Csábító lehet az a gondolat, hogy Oroszországnak szüksége van egy saját de Gaulle-ra, hogy megszilárdítson egy felülről bevezetett liberális rendet – még akkor is, ha Oroszország közvetlen horizontján nem látszik ilyen deus ex machina. Azonban csak a hagiográfusok hisznek abban, hogy egy ember teremtette meg a mai Franciaországot. Instabil pillanatai ellenére Franciaország generációkon át alakította ki a demokratikus, köztársasági nemzet pártatlan, professzionális intézményeit – az igazságszolgáltatást, a közszolgálatot és a szabad és nyitott közszférát –, amelyek elengedhetetlenek egy demokratikus nemzethez. Oroszországgal elsősorban nem az volt a probléma, hogy  Jelcin nem volt de Gaulle.

A probléma az volt, hogy az ország 1991-ben sokkal távolabb volt a stabil, nyugati típusú alkotmányos rendtől, mint Franciaország három évtizeddel korábban.

Kettő: Oroszország visszafordul

Oroszországban egyesek talán örülnének, ha Franciaországhoz hasonló országgá alakulna át, mások viszont irtózatosnak tartanák ezt a végkifejletet. Az, amit a világ ma putyinizmusnak nevez, először az 1970-es évek orosz nyelvű folyóirataiban bukkant fel: mint egy tekintélyelvű, misztikus nacionalizmus, amely a Nyugat-ellenességen alapul, névlegesen hagyományos értékeket képvisel, és inkoherens módon kölcsönöz a szlavofilizmusból, az eurázsianizmusból és a keleti ortodoxiából. Elképzelhető egy olyan tekintélyelvű nacionalista vezető, aki magáévá teszi ezeket a nézeteket, és Putyinhoz hasonlóan rendíthetetlenül hisz abban, hogy az Egyesült Államok Oroszország elpusztítására tör, ugyanakkor mélységesen nyugtalanítja Oroszország hosszú távú, homályos jövője – és hajlandó ezért Putyint hibáztatni.

Vagyis valaki, aki Putyin bázisához szól, de azt állítja, hogy az Ukrajna elleni háború kárt okoz Oroszországnak.

Ehhez vezethetne Putyin távozásának kikényszerítése vagy természetes halála. Anélkül is rákényszeríthetnék, amennyiben a helyén maradna, azonban jelentős fenyegetés érné hatalmát. Bárhogy is történne, főleg taktikai változásokról lenne szó, amelyeket az a felismerés ösztönözne, hogy Oroszországnak nincsenek meg az eszközei ahhoz, hogy a végtelenségig szembeszálljon a Nyugattal – túlságosan magas árat fizet azért, hogy ezzel próbálkozik, és azt kockáztatja, hogy tartósan elveszíti létfontosságú európai kapcsolatait, cserébe pedig megalázó függőségbe kerül Kínától.

Három: Oroszország, mint vazallus

A dacosan Putyin-párti orosz elit azzal dicsekszik, hogy olyan rendszert dolgozott ki, amely jobb, mint a Nyugaté. A szoros kínai–orosz együttműködés sok elemzőt meglepett, akik tisztában vannak Peking és Moszkva múltbeli kényes kapcsolataival, beleértve a hírhedt kínai–szovjet szakítást az 1960-as években, amely egy rövid határ menti háborúban csúcsosodott ki. Bár azt a konfliktust hivatalosan egy határrendezéssel lezárták, Oroszország továbbra is az egyetlen ország, amely a kínaiak által tisztességtelen szerződéseknek tartott módon elkobzott területeket ellenőrzi. Ez nem akadályozta meg Kínát és Oroszországot a kapcsolataik erősítésében – többek között nagyszabású közös hadgyakorlatok révén.

A két ország teljes mértékben egyetért abban, hogy a NATO terjeszkedése és az ukrajnai nyugati beavatkozás veszélyes, és az Oroszországnak nyújtott kínai támogatás továbbra is kulcsfontosságú.

A kapcsolat egyre növekvő kiegyensúlyozatlansága arra késztette az elemzőket, hogy Oroszországot Kína vazallusaként emlegessék. Azonban azt csak Kína döntheti el, hogy egy ország a vazallusává válik-e. Ebben az esetben Peking diktálná, hogy Oroszország milyen politikát folytat, és személyi kérdésekben is ő döntene. Kínának Oroszországgal szemben nincsenek kötelező szerződéses kötelezettségei. Putyin csak a 70 éves Hszi Csin-ping adott szavára támaszkodhat – és Hszi is halandó. Ennek ellenére a két vezető továbbra is elítéli az Egyesült Államok hegemóniára való törekvését, és szorosan együttműködik. Az a közös elkötelezettség, hogy a világrendet biztonságossá tegyék ahhoz, hogy megőrizzék saját diktatúráikat, és uralják régióikat, olyan de facto vazallusi viszonyba sodorja őket, amelyet egyikük sem tart előnyösnek.

Négy: Oroszország, mint Észak-Korea

Oroszország Kínától való függőségének erősödésekor Putyin vagy utódja paradox módon inspirálódhat az észak-koreai tapasztalatokból – ami viszont elgondolkodtathatja Hszit vagy utódját. Tekintettel arra, hogy Észak-Korea élelem, üzemanyag és sok minden más tekintetében rendkívüli mértékben függ Kínától, úgy tűnik, Peking „fogva tartja” vezetőjét, Kim Dzsongunt.

A Prigozsin-féle lázadás óta Hszi hangsúlyozta, hogy a különleges kapcsolatuk túl fogja élni a Kreml jelenlegi vezetését. Egy autoriter Kína aligha engedhetné meg magának, hogy elveszítse Oroszországot, ha ez azt jelentené, hogy északi határán egy Amerika-barát Oroszországgal kellene szembesülnie. Ebben az esetben veszélybe kerülne az orosz olajhoz és gázhoz való hozzáférés, ami Kína fedezete egy tengeri blokáddal szemben. Egy Amerikához közeledő Oroszország lehetővé tenné Kína fokozott nyugati felügyeletét. Ami még rosszabb, Kínának hirtelen jelentős eszközöket kellene átcsoportosítania, hogy biztosítsa északi határát.

Öt: Káoszba süllyedt Oroszország

Putyin rezsimje a káosz fenyegetésével hárítja el a belső kihívásokat. Miközben azonban külföldön terjeszti a káosz, Oroszország maga is áldozatul eshet ennek. A Putyin-rezsim többé-kevésbé stabilnak tűnik, és a nyugati szankciók miatti összeomlásról szóló jóslatok nem igazolódtak be. A közeljövőben bekövetkező összeomlásnak számos oka lehet:

egy belső zendülés, egy természeti katasztrófa, egy nukleáris baleset vagy szándékos szabotázs, illetve egy vezető halála.

Egy káosz közepette, még nagyobb területi veszteségek nélkül is, a bűnszervezetek és a kiberbűnözők büntetlenül működhetnek. A nukleáris és biológiai fegyverek, valamint az azokat kifejlesztő tudósok feletti kontroll megszűnne – ez volt az a rémálom, amely a szovjet összeomlást követhette volna, de amelyet lényegében sikerült elkerülni. Ha ez újra megtörténne, lehetetlen megjósolni, hogy az oroszok hogyan fogják kezelni a helyzetet. A káosz nem feltétlenül jelent világvége-forgatókönyvet. De jelenthet.

(Borítókép: Vlagyimir Putyin 2024. április 2-án. Fotó: Contributor / Getty Images)

OTHER NEWS

12 minutes ago

‘Ireland’s food is more than cabbage and stews’ – says Dermot O’Leary ahead of ITV series Taste of Ireland

12 minutes ago

U.S. military says trucks have started bringing aid into Gaza over American-constructed pier

12 minutes ago

Best Xenoblade Chronicles Games

12 minutes ago

Pentagon: Ukraine Can Use US Weapons Only Within Its Territory

12 minutes ago

SCOTUS considers whether to take Illinois’ gun ban challenges

13 minutes ago

Colin Cowherd: Steelers Schedule ‘Toughest I’ve Ever Seen’

13 minutes ago

Renate Reinsve On Her Return to Cannes And Her Starring Role In ‘Armand’: “This Movie Was The Hardest Thing I’ve Ever Done”

13 minutes ago

MAD Solutions & Arab Cinema Center Co-Founders Alaa Karkouti And Maher Diab Talk 15 Years Of Promoting Arab Cinema: “People Told Us We Were Crazy And That It Wouldn’t Work”

13 minutes ago

‘Sloane: A Jazz Singer,’ Screening At Cannes’ Marché Du Film, Elevates Brilliant Vocalist To Rightful Place In Music History

17 minutes ago

Sadiq Khan demands Keir Starmer 'calls out' Trump branding him a 'racist, sexist homophobe'… despite Labour extending olive branch ahead of presidential election

17 minutes ago

King Charles 'listened to none of the advice' he received about limiting his time and 'shaking less hands' at the first garden party of the year - and was 'glad-handing as many people as he could' - Rebecca English tells PALACE CONFIDENTIAL

17 minutes ago

Video: Incredible moment brave NYPD cops leap on to subway track to save fallen rider with seconds to spare as train fast approaches

17 minutes ago

Video: Time for a little nap... or maybe a jumbo snooze! Adorable moment elephant herd curls up for a sleep in India

17 minutes ago

Video: Jeremy Hunt warns of £38BILLION tax bomb under Labour as Chancellor says he wants to slash the burden for Brits again in the Autumn - signalling the election will not happen this summer

17 minutes ago

Van driver racks up £47,000 of clean air zone fines without realising after they were all sent to his old address

17 minutes ago

Disabled passenger illegally refused Uber ride with her assistance dog says she's 'tired' of 'begging' for her rights - with supermarket staff, taxi drivers and restaurant workers often unaware of equality laws

17 minutes ago

Young drivers can't afford to insure their cars: Number of 17-20 year olds convicted for not having cover more than doubles in two years

17 minutes ago

Vatican announces new rules to authenticate miracles such as weeping statues, visions of the Virgin Mary and unexplained stigmata as social media sees apocalyptic prophecies spread faster than ever

18 minutes ago

King Charles 'listened to none of the advice' he received about limiting his time and 'shaking less hands' at the first garden party of the year - and was 'glad-handing as many people as he could' - Rebecca English tells PALACE CONFIDENTIAL

18 minutes ago

Stellenbosch FC are motivated to end Mamelodi Sundowns unbeaten streak in the PSL

18 minutes ago

Jeremy Hunt warns of £38BILLION tax bomb under Labour as Chancellor says he wants to slash the burden for Brits again in the Autumn - signalling the election will not happen this summer

19 minutes ago

John Anderson discusses ‘moral issue’ of Australia’s debt rising to $1 trillion

19 minutes ago

Brazil picked by FIFA to get soccer's 2027 Women's World Cup, a first for South America

19 minutes ago

Grief, guilt and white working-class ‘fury’: Death of England heads to London’s West End

19 minutes ago

Free psych consults doubled and increased endometriosis support under Dutton

20 minutes ago

Fabrizio Romano talks up Liverpool interest in Bundesliga star; Reds confirm first summer exit

20 minutes ago

Cape Breton public schools seeing more international students

20 minutes ago

Brandon Graham Among Eagles Legends Recognized as Award Finalists

20 minutes ago

Juan Soto says he's open to in-season contract talks with the Yankees as All-Star slugger settles in

20 minutes ago

Indy 500's first lady Beth Boles: World champion jet skier, state winning lacrosse coach

20 minutes ago

Dolly Parton’s niece says it’s ‘amazing’ to discover family’s Welsh roots

20 minutes ago

MP writing to Netflix over Baby Reindeer evidence as pressure ramps up over accuracy claims

20 minutes ago

'Baby Reindeer' review: You’re in for a wild ride into the bruised places of the heart

20 minutes ago

Turkey's Erdogan pardons elderly generals imprisoned over 1997 'postmodern coup'

20 minutes ago

8 EU members say conditions in Syria should be reassessed to allow voluntary refugee returns

23 minutes ago

Russia-Ukraine war live updates: Russia makes further gains in Kharkiv; massive Ukrainian drone attack causes power outages in Crimea

27 minutes ago

Chrissy Teigen puts on a VERY leggy display in a rhinestone-embellished mini skirt as she joins glamorous Christie Brinkley and Brooks Nader at 2024 Sports Illustrated Swimsuit Issue launch party in NYC

27 minutes ago

DWP told to 'urgently' improve after carers left owing thousands of pounds

27 minutes ago

'The task is clear': Martin Odegaard not giving up on Arsenal title dream as Invincibles watch on

27 minutes ago

Vladimir Putin tours ‘Little Moscow’ as he trumpets deepening ties with China