Nobel-díjas közgazdász: Ha túl akarunk élni, az egész világrendet fel kell forgatnunk

nobel-díjas közgazdász: ha túl akarunk élni, az egész világrendet fel kell forgatnunk

Nobel-díjas közgazdász: Ha túl akarunk élni, az egész világrendet fel kell forgatnunk

A globális politika, amely sosem volt igazán rendezett, az utóbbi időben különösen nehéz időszakot élt át. Mindenki hisz a szabályokon alapuló rendszerben, de mindenki maga akarja megalkotni a szabályokat, és nem szereti, ha a szabályok ellene dolgoznak – mondván, sértik a szuverenitását és a szabadságát.

Mély aszimmetriák vannak a világrendet fenntartó szabályrendszerekben. A nagyhatalmak nemcsak alkotják a szabályokat, hanem szinte tetszés szerint meg is szegik azokat, ami felveti a kérdést: van-e egyáltalán szabályokon alapuló világrendünk, vagy mindez csak látszólagos? Ilyen körülmények között azok, akik megszegik a szabályokat, azt mondják, hogy csak azért teszik, mert mások is így tesznek – írja a Foreign Policy hasábjain megjelent elemzésében Joseph E. Stiglitz Nobel-díjas közgazdász.

A jelen pillanat jól illusztrálja ezt az állítást. Régóta fennálló hiedelmek és hatalmi viszonyok terméke. Ebben a rendszerben az ipari támogatások tiltva voltak – nemcsak a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint, hanem az egészséges közgazdaságtan diktálta szabályok miatt is is. Az „egészséges közgazdaságtan” a neoliberális közgazdaságtan néven ismert doktrínákat jelentette, amelyek növekedést és jólétet ígértek, főként a gazdaság állítólagos felszabadításával, az úgynevezett szabad vállalkozás virágzásának lehetővé tételével. A „liberális” a neoliberalizmusban a szabadságot, a „neo” pedig az újat jelentette, ami azt sugallta, hogy ez a 19-ik századi liberalizmus egy másik, aktualizált változata.

Valójában ez az ideológia nem volt sem igazán új, sem igazán felszabadító.

A „szabadság” azt jelentette, hogy a monopolhelyzetben lévő cégek szabadon kizsákmányolhatják a fogyasztókat, a monopszonisták (azon cégek, amelyek piaci erővel rendelkeznek a munkaerő felett) szabadon kizsákmányolhatják a munkavállalókat, és a bankok szabadon kizsákmányolhatnak mindannyiunkat – a történelem legsúlyosabb pénzügyi válságát idézve elő, amely miatt az adófizetőknek dollárbilliókat kellett kifizetniük mentőcsomagok formájában, gyakran rejtett módon, hogy az úgynevezett szabad vállalkozási rendszer fennmaradhasson.

Az az ígéret, hogy a liberalizáció gyorsabb növekedést eredményez, amelyből mindenki profitálhat, nem vált valóra. A több mint négy évtizede uralkodó doktrína alapján a növekedés a legtöbb fejlett országban lelassult. Például az egy főre jutó GDP reálnövekedése (az átlagos éves, százalékban kifejezett növekedés) a St. Louis Fed által összeállított adatok szerint 1960 és 1990 között 2,5 százalék volt, de 1990 és 2018 között 1,5 százalékra lassult. Ráadásul a felső egy százalék és különösen a felső egy ezrelék egyre nagyobb szeletet kapott a tortából.

Éppúgy, ahogyan az egyének a szabadságra törekszenek, az országok is ezt teszik, gyakran a „szuverenitásként” jelölve ezt meg.

De miközben könnyen kimondják ezeket a szavakat , kevesen gondolkodnak mélyebb jelentésükön – írja Stiglitz.

Mégsem működik a láthatatlan kéz

Hayek és Milton Friedman állításával ellentétben a szabad és szabályozatlan piacok nem vezetnek hatékonysághoz és társadalmi jólétéhez – ennek nyilvánvalónak kellene lennie mindenki számára, akinek van némi józan esze. Gondoljunk csak az éghajlati válságra, az amerikai opioidkrízisre, vagy a 2008-as pénzügyi válságra. Ezek olyan válságok, amelyeket a piac hozott létre, amelyeket a piac súlyosbított, és/vagy a piac nem tudott megfelelően kezelni.

Az elméleti közgazdászok – köztük Stiglitz is – kimutatták, hogy amikor az információhoz való hozzájutás tökéletlen – vagyis mindig –, akkor feltételezhető, hogy a piacok nem hatékonyak. Még egy nagyon kis tökéletlenségnek is nagy hatásai lehetnek.

A probléma az, hogy az elmúlt évtizedekben kialakított globális gazdasági struktúra nagy része a neoliberalizmusra épült – azokra az elképzelésekre, amelyeket Hayek és Friedman gyökeresített meg. Az ebből kialakult szabályrendszert Stiglitz szerint alapvetően újra kell gondolni.

A közgazdászok szemszögéből nézve a szabadság nem más, mint a „cselekvés szabadsága”, ami annyit tesz, hogy mekkora az a lehetőségkészlet, amit egy személy megtehet, illetve a rendelkezésre álló választási lehetőségek köre.

Egyesek szabadsága – mondjuk, hogy fegyvert viseljenek, vagy hogy ne viseljenek maszkot, vagy hogy ne legyenek beoltva – mások számára tulajdon szabadságuk nagymértékű korlátozásokkal járhat.

Ugyanez az elv érvényes a nemzetközi színtéren is. A globális kereskedelmi rendszer olyan szabályokból áll, amelynek célja, hogy a korlátozások bevezetésével terjessze ki minden egyes aktor szabadságát. Az a gondolat, hogy a korlátozások hozzájárulnak a szabadsághoz, bár látszólag önellentmondásos, mégis nyilvánvaló: a közlekedési lámpák kényszerítenek bennünket, de e látszólagos korlátozás nélkül senki sem tudna közlekedni.

Minden szerződés olyan megállapodás, amely korlátozásokról szól – az egyik fél vállalja, hogy megtesz vagy nem tesz meg valamit, cserébe egy másik személy más ígéreteket tesz –, abban a hitben, hogy ezáltal minden fél jobban jár. Természetesen, ha az egyik fél nem tartja be az ígéretét, akkor ő a többiek kárára kerül előnyösebb helyzetbe. És mindig fennáll a kísértés, hogy ezt tegye. Ezért van szükség arra, hogy a kormányok érvényt szerezzenek a szerződéseknek – hogy az ígéretek jelentsenek valamit. Ha minden résztvevő szélhámos lenne, az úgynevezett szabadpiac összeomlana.

Geopolitikai perspektívák

Az is egyértelmű, hogy a szabályok betartásának megtagadása geopolitikai következményekkel jár. Amikor az Egyesült Államok volt a hegemón, azt tehetett, amit akart, de befolyását most megkérdőjelezik. Kína több infrastruktúrát biztosított a globális dél számára, mint az Egyesült Államok; a járvány elején Kína és Oroszország nagylelkűbbnek tűnt a vakcinák biztosításában, mint a Nyugat.

A szegényekkel igazságos és nagylelkű globális megállapodások létrehozása az új geoökonómiát és geopolitikát figyelembe véve a Nobel-díjas közgazdász szerint az Egyesült Államok jól felfogott önös érdeke lenne. Az Egyesült Államoknak soha nem állt érdekében, hogy egy korporatista globális napirendet kövessen – még akkor sem, amikor hegemón volt. Ma pedig ez különösen nem így van.

(Borítókép: Joseph E. Stiglitz amerikai közgazdász, 2001-es közgazdasági Nobel-díjas közgazdász az Ateneu Barcelonában 2023. június 22-én. Fotó: David Zorrakino/Europa Press via Getty Images)

OTHER NEWS

15 minutes ago

Muslim professionals quit 'hostile' France in silent brain drain

15 minutes ago

McIntosh world record sends warning to Aussie stars

15 minutes ago

8 former Liverpool players who are available on a free transfer this summer

19 minutes ago

Treasury yields little changed as investors weigh state of the economy

21 minutes ago

Juventus boss Massimiliano Allegri DENIES claims he threatened to 'rip an Italian journalists ears off'... with the Old Lady now 'weighing up sacking the manager before the end of the season'

21 minutes ago

Video: SZA puts on a busty display in a black and white lace mini dress at her Quay sunglasses launch event in LA

21 minutes ago

Report: Microsoft CEO Wants More Xbox Games On PS5 And Switch

21 minutes ago

Steve Cohen addresses if Mets could again be trade deadline sellers

21 minutes ago

Video: Moment twins, 8, hilariously fume after discovering two ice creams will cost them a staggering £9

21 minutes ago

There is a lesson for us all in title winner Matt O'Riley's inspiring journey of faith, perseverance and fulfilment

22 minutes ago

Hole at Co Wexford junction ‘looks like a portal to another world’

22 minutes ago

‘Print It Black' Documentary Looks at How Uvalde Newspaper Covered School Mass Shooting

22 minutes ago

Israel will respond to genocide charges at UN court after South Africa urgently requests cease-fire

22 minutes ago

Post Malone makes debut on Academy Of Country Music Awards stage alongside legendary singer and show host Reba McEntire

22 minutes ago

High-Grade Drill Results at North American Lithium

22 minutes ago

Why are there riots in French overseas territory of New Caledonia?

24 minutes ago

NBC News’ Peter Alexander and sister Rebecca Alexander raise awareness for Usher syndrome

24 minutes ago

Russia On Course To Set Grim Record: Kyiv

24 minutes ago

From nothing to 700,000 vehicles annually in 15 years: Morocco's growing automotive industry

25 minutes ago

Dearest gentle reader, did you miss me? Funniest fan reactions to the latest Bridgerton series

27 minutes ago

Progressives fume after vote to force Biden to deliver bombs to Israel

27 minutes ago

Africanbank forges a way into the future with a new logo after its founder’s passing

27 minutes ago

Cork father says his son lasted 29 minutes after life support turned off: ‘A minute for every year of his life’

27 minutes ago

The surprising Labor figures convinced Peter Dutton may win the next election - and here's why

27 minutes ago

Chris Pratt relies on 'wisdom' of father-in-law Arnold Schwarzenegger when he needs advice about Hollywood life

27 minutes ago

Relief for mortgage-payers as big banks start to cut mortgage prices - while bullish Jeremy Hunt urges Brits to vote Tory for tax cuts, warning Labour will hike burden immediately

27 minutes ago

Do you live in a car theft hotspot? We reveal the UK's most active regions for motor crime

29 minutes ago

'Disaster after disaster’: Fresh hope Haiti's ‘best days’ are ahead

30 minutes ago

Irish woman says Madeleine McCann suspect Christian Brückner’s eyes ‘bored into my skull’

30 minutes ago

British Airways flight made emergency landing after smoke filled the cockpit

31 minutes ago

Millions of UK Netflix users face new content block - check if you are affected

31 minutes ago

Massive Ukrainian drone attack on Crimea leaves Sevastopol without power

31 minutes ago

How the wheels came off Israel’s Gaza invasion

31 minutes ago

IPL 2024: SRH vs GT Washed Out as Sunrisers Hyderabad Qualify for Playoffs

31 minutes ago

Aoibhin Garrihy gets in on summer's hottest hair trend - the Bell Bottom Bob

31 minutes ago

Sarwar: Economic growth will be Labour’s ‘number one priority’ in Scotland

31 minutes ago

Dieter Kurtenbach: Brock Purdy is in line for a massive contract. The 49ers don’t have to pay him.

31 minutes ago

Tick Talk: Patek Philippe minute repeater sells for over $23 million at Only Watch 2024 auction

31 minutes ago

Authorities hunt for 2 people who committed 'archeological theft' at US national park

32 minutes ago

Severe weather recap: Here's what happened as deadly storms moved from Cypress to Houston