Νέα κόλπα από τον Ολυμπιακό και τον Μπαρτζώκα και όλα για όλα στη Βαρκελώνη

νέα κόλπα από τον ολυμπιακό και τον μπαρτζώκα και όλα για όλα στη βαρκελώνη

EUROLEAGUE 2023-2024 / PLAY OFF / – . ( / EUROKINISSI)

Η αξέχαστη ολυμπιακή βραδιά που κορυφώθηκε στο Μπέρμπιγχαμ με μια εκκωφαντική νίκη της ποδοσφαιρικής ομάδας του Ολυμπιακού κόντρα στην Αστον Βίλα και στον πρώτο ημιτελικό του Conference League, ξεκίνησε με μια μοναδική παράσταση της αντίστοιχης του μπάσκετ στον (πολύ) κρίσιμο τέταρτο αγώνα των πλέι-οφ με την Μπαρτσελόνα. Εντάξει, δεν παίζουν ρόλο τα σκορ, ούτε οι διαφορές, μόνο οι νίκες μετράνε και αυτή τη στιγμή οι δυο αντίπαλοι είναι στο 2-2.

Μένει, λοιπόν, ένας ακόμα αγώνας. Ο πιο δύσκολος απ’ όλους, αφού εκτός των άλλων ο Ολυμπιακός αν προκριθεί στο Final Four θα σπάσει και μια παράδοση που λέει ότι στον πέμπτο αγώνα, νικούν μόνο οι γηπεδούχοι!

Μια Μεγάλη Πέμπτη, όπου όλοι στο ΣΕΦ ήταν έτοιμοι πρώτα να πανηγυρίσουν την ισοφάριση στο μπάσκετ και μετά να τρέξουν για να δουν το ποδόσφαιρο που τους απογείωσε. Μέχρι και ο Μπαρτζώκας, ως γνήσιος Ολυμπιακός, το ίδιο είπε στη συνέντευξη Τύπου.

Νωρίτερα είχε ετοιμάσει την ομάδα του, για ένα ματς χωρίς αύριο με τον καλύτερο τρόπο. Το σχέδιο ακολουθήθηκε κατά γράμμα, οι παίκτες ελάχιστες φορές παρέκκλιναν, παρότι τα προβλήματα δεν έλειψαν, αφού ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αποχώρησε με διάστρεμμα όταν ο Γιογκουμπάιτις στην προσπάθεια του να σταματήσει το τρίποντο, έπεσε πάνω στο δεξί πόδι του Έλληνα γκαρντ…

Αυτή τη φορά οι “ερυθρόλευκοι” όχι μόνο αντέδρασαν σε κάθε προσπάθεια της Μπάρτσα να πλησιάσει το 1-3. Οι Καταλανοί μπήκαν με τον αέρα της προχθεσινής δεύτερης νίκης στα πρώτα έξι-εφτά λεπτά έχασαν μόλις ένα σουτ, πέρασαν με +7 πόντους, αλλά γρήγορα πάνω από τα κεφάλια της ξέσπασε μια “ερυθρόλευκη” καταιγίδα.

Ο Μπαρτζώκας είχε κρατημένες δυο εκπλήξεις για τον Γκριμάου. Στην αρχή θέλησε να πάρει τον αέρα του Βέσελι, δίνοντας εντολή να πάρει σχεδόν όλες τις επιθέσεις ο Φαλ, αλλά οι κινήσεις ματ ήταν άλλες.

• Με τον αρχηγό Παπανικολάου όχι απόλυτα έτοιμο, πέρασε γρήγορα στο παρκέ τον Μακ Κίσικ, που φρόντισε να παίξει το ρόλο του game changer καλύτερα από ποτέ. Δεν ξέρω πόσες φορές ο Σακ πετάχτηκε για να κερδίσει μια χαμένη μπαλιά, διορθώνοντας σκοτωμένες φάσεις σε άμυνα και επίθεση. Οι αριθμοί του είναι εντυπωσιακοί (21π με 6/7δ, 2/4τρ, 6ρ, 2ασ, 2κλ) και πάλι όμως δεν αντικατοπτρίζουν την εικόνα του πάνω στο παρκέ. Ο Μακ Κίσικ άλλαξε τα πάντα. Έβαλε τους πάντες στην μπρίζα, ήταν ένα βήμα πιο μπροστά απ’ όλους τους αντιπάλους του, τρύπησε κάθετα την άμυνα της Μπάρτσα, έγινε ο παίκτης που κανείς από εκείνους του Γκριμάου δεν μπορούσε να σταματήσει. Αυτός παρέσυρε τον Ολυμπιακό σε ένα δαιμονικό ρυθμό, αυτόν που στο τέλος διέλυσε τους μπλαουγκράνα.
  • Κι αυτή τη φορά, αντί του Ράιτ, στη θέση του Φαλ, έμπαινε ο Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος γίγαντας επέστρεψε δριμύτερος. Καλός και άγιος ο νέος Ράιτ, αλλά ο παλιός “Μιλου” είναι αλλιώς. Το τεράστιο κορμί του γέμισε τη ρακέτα, φόβισε τους Βέσελι και τους Ερνανγκόμεθ που δεν είχαν την ίδια έγνοια προχθές, εναντίον του “Μωυσή” και υπενθύμισε ότι ο Ολυμπιακός φέτος δαπάνησε ένα τεράστιο ποσό για να υπογράψει έναν από τους κορυφαίους σέντερ, που παίζουν τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη.
  • Θα προσθέσουμε και τον Πετρούσεβ, που εξελλίσσεται σε παίκτη-κλειδί για τον Ολυμπιακό στη σειρά, καθώς πρόσθεσε συν ένα σπουδαίο ματς με 10π και 5 ριμπάουντ. Η συνύπαρξή του με τον Μιλουτίνοβ στο δεύτερο δεκάλεπτο θωράκισε απόλυτα τη ρακέτα των Πειραιωτών. Κανένα ριμπάουντ δεν χάθηκε (47 πήρε ο Ολυμπιακός), όλες οι μπάλες διεκδικήθηκαν. Ο Πετρούσεβ είναι χαρισματικός. Έχει πλαστικές κινήσεις στην επίθεση, δεν είναι ο πιο δυναμικός αμυντικός στο ένας εναντίον ενός, έχει όμως ύψος και κυρίως παίρνει ριμπάουντ. Μια τεράστια μεταγραφή, την σημασία της οποίας οι ολυμπιακοί δεν την έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει απόλυτα. Μην ξεχνάμε ότι είναι μόλις 24 ετών!

Και στην ούγια έγραψε Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός. Ολοκλήρωσε το ματς με 58.5% δίποντα και 50% τρίποντα. Όσα μακρινά σουτ δεν έβαλε στα προηγούμενα ματς του μπήκαν σε αυτό το ματς. Ο Κάναν είχε 3/5, ο Γκος 3/4, όλοι μαζί 12/24. Πώς να χάσουν, από την στιγμή, που είχε επιστρέψει και ο κάπτεν Παπανικολάου. Στο δεύτερο ημίχρονο λες και είχε πάρει δύναμη από τον ιδρώτα που ξόδεψε στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε την υπογραφή του.

Πρώτα άρχισε να μαζεύει κι αυτός τα ριμπάουν σαν φυστίκια. Κι ύστερα όταν η Μπάρτσα, εκμεταλλευόμενη τα δυο-τρία λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι, έβγαλε το τόξο του και σημάδεψε τρεις φορές στο κέντρο. Τρία συνεχόμενα τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν ότι αυτή τη φορά ήταν αδύνατο να απειλήσουν περισσότερο και στο τέλος άρχισαν να σκέφτονται το πέμπτο ματς. Λογικό…

Αυτό που έμοιαζε τρελό ήταν το σερί 17-0 του Ολυμπιακού, που έχανε με 4π στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου και στα μέσα της επόμενης περιόδου ήταν μπροστά με 13! Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν αφήσει την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο για πέντε λεπτά. ‘Αλλα τέσσερα έγραψε το κοντέρ στο τρίτο δεκάλεπτο. Συνολικά εννιά λεπτά, σχεδόν μια ολόκληρη περίοδο δηλαδή, οι Ισπανοί δεν σημείωσαν ούτε ένα πόντο! Πως μετά να μην τελειώσει το ματς στο +34;

Τιτανομαχία στη Βαρκελώνη

Ο Ολυμπιακός, ολοκληρωτικός, ισοπεδωτικός και ακμαίος, ταξιδεύει στη Βαρκελώνη για τον πέμπτο αγώνα. Προφανώς δεν θα ξαναβρεί την Μπαρτσελόνα σαν σάκο του μποξ. Οι περήφανοι μπλαουγκράνα θα τα δώσουν όλα για να κάνουν αυτοί το 3-2 και να προκριθούν για 18η φορά στην ιστορία τους σε φάιναλ-φορ.

Οι “ερυθρόλευκοι” από την πλευρά τους πάνε για να αλλάξουν το ρουν της ιστορίας, κερδίζοντας σαν φιλοξενούμενοι ένα πέμπτο ματς πλέι-οφ. Μπορούν να το πετύχουν; Γιατί όχι; Στις βαλίτσες Μπαρτζώκα και παικτών θα μπουν η πίστη, η αισιοδοξία, αλλά και το πλάνο, η μεθοδικότητα, το πάθος και το όνειρο μιας ομάδας που δεν εμφανίστηκε σαν κομήτης, ή επειδή οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν, εν μια νυκτί, να ξοδέψουν δέκα-είκοσι εκατομμύρια.

Ο Ολυμπιακός έχει παίξει σε δυο συνεχόμενα φάιναλ-φορ (πέρσι στον τελικό) χάνοντας μάλιστα με σουτ στην εκπνοή στον ημιτελικό του 2022 και στον τελικό του 2023.

Αυτή τη φορά θέλει να πάει στο τρίτο σερί F4 (και 13ο στην ιστορία του) από τη δύσκολη διαδρομή. Θα μπορούσε να βρίσκεται ήδη αν πρόσεχε λίγο περισσότερο στον τρίτο αγώνα, ή αν ο ρέφερι Νέντοβιτς έδινε τα πέντε δευτερόλεπτα σε βάρος του Σατοράνσκι, παράβαση που μέτρησε αλλά δεν την υπέδειξε!

Και πάλι, όμως, δεν έχει πει την τελευταία του λέξη. Η αν προτιμάτε, για να θυμηθούμε τι γράφαμε και μετά το 1-2, η χοντρή κυρία δεν έχει βγει ακόμα να τραγουδήσει!