Pojawiły się nerwy i strach. Iga Świątek awansowała do półfinału w Madrycie

Długo walczyła Iga Świątek o awans do półfinału turnieju WTA 1000 w Madrycie. Po dwóch i pół godzinie pokonała 4:6, 6:0, 6:2. Brazylijkę Beatriz Haddad Maię (14. WTA). W czwartek jej rywalką będzie albo Madison Keys albo Ons Jabeur.

pojawiły się nerwy i strach. iga świątek awansowała do półfinału w madrycie

Przy siatce, podając sobie ręce, Świątek pełna szacunku i respektu gratulowała świetnego meczu rywalce. Bo to było naprawdę bardzo dobre spotkanie i Brazylijki, ale Polki również.

Nie należy się temu dziwić. Poza tegorocznym spotkaniem w United Cup obie panie zawsze toczyły zacięte pojedynki. Jeden z nich – dwa lata temu w Toronto – raszynianka przegrała. Rok temu w Roland Garros o zwycięstwie Polki zdecydował tie-break drugiego seta. Haddad Maia to świetna, może trochę niedoceniana zawodniczka.

Iga Świątek przegrywa pięć kolejnych gemów

Są takie momenty w meczach Igi Świątek – na szczęście bardzo rzadkie — w których niespodziewanie traci swój cały tenisowy kunszt. Piłki po jej uderzeniach trafiają w siatkę albo wylatują poza linię, punkty i gemy umykają, zaczynają się nerwy, pośpiech, zniecierpliwienie, strach przed porażką.

Tak się działo w pierwszym secie spotkania z Haddad Maią. Bardzo dobry początek, obronione break pointy, prowadzenie 4:1 i nagle wszystko zaczyna się sypać. I na dobrą sprawę nie wiadomo dlaczego?

22-letnia tenisistka z Raszyna od stanu 4:1 nie zdołała już ugrać gema. Nie wykorzystała nawet sytuacji, w których prowadziła 40:0, jak w ósmym gemie. Polska maszyna do wygrywania nagle uległa awarii. W taki trochę niezrozumiały sposób Świątek przegrała 4:6 pierwszego seta w tym turnieju.

Reakcja Igi Świątek godna podziwu

Ale w swoim sztabie liderka rankingu WTA od dawna ma znakomitych mechaników. Między setami wzięła krótką przerwę między setami, po powrocie z toalety skonsultowała się z trenerem Tomaszem Wiktorowskim, wymieniła z nim parę spojrzeń i przystąpiła do drugiego seta. To może nie miało aż tak wielkiego wpływu na to, co się działo później, choć na pewno było pomocne.

Raszynianka sama była bowiem wystarczająco podrażniona własną słabością, wściekła na wynik i okoliczności w jakich przegrała pierwszego seta. Po drugim mogła być zaskoczona, ale już tym, co się działo z jej rywalką. Świątek okazała się bezwzględna dla rywalki i narzuciła jej swój styl gry, ale Brazylijka zupełnie się pogubiła.  Statystycznie dowodzi tego 14 niewymuszonych błędów przy jednym uderzeniu kończącym.

Haddad Maia nie miała więc nic do powiedzenia. Trochę zaciętej walki było w czwartym i szóstym gemie, ale wynik 6:0 właściwie oddaje to, co się działo na Manolo Santana Stadium.

W trzecim secie Świątek nie zawiodła. Zagrała regularnie jak w poprzednim, była mocno zdyscyplinowana. Mimo że Brazylijka wróciła do swój wyższy poziom, to jednak dysproporcja sił była ogromna. Polka wyraźnie przeważała. Prowadziła 2:0, 4:1 i straciła jeszcze jednego gema.

To był niezwykle trudny mecz dla Igi Świątek z godną podziwu reakcją na pierwszą nieudaną fazę pojedynku w drugim i trzecim secie.

Kto będzie rywalką Igi Świątek w półfinale?

Wieczorem odbędzie się drugi ćwierćfinał Mutua Madrid Open. Zagrają Madison Keys z Ons Jabeur. I to albo Amerykanka albo Tunezyjka będzie rywalką Świątek w czwartkowym półfinale.

Pozostałe pary ćwierćfinałowe — mecze w środę – tworzą:

·Â Â Â Â Â Â  Julia Putincewa (Kazachstan) – Jelena Rybakina (Kazachstan)

·Â Â Â Â Â Â  Mirra Andriejewa – Aryna Sabalenka

Transmisja z turnieju WTA 1000 Mutua Madrid Open w Canal+ Sport 2

34 minutes ago

Legacy of anti-coal seam gas Bentley blockade lives on a decade later, but not everyone is celebrating

Kevin Harvick: Rick Hendrick asked for a favor, I said yes

British Army sinks the Americans in bridge-building war game triumph

Perth's dry spell continues as May temperature record set to fall

A New Limited Series Starring Laura Dern and Margaret Qualley Has Us Stoked

Welcome to summer without El Niño

38 minutes ago

NHRA Drag Racers, Fans Pay Tribute to Late Don Schumacher in His Chicago Hometown

The Indian film at Cannes made by half a million farmers

Lok Sabha Elections 2024: Modi-Thackeray Rally: Message For 400 Paar Doubters? | English News

Notre Dame Linebacker Teddy Rezac Ready To "Win The Whole Thing"

Everyone At My Friend's Baby Shower Thought I Had This Breakfast Casserole Catered

Corbyn 'won't be Labour candidate at election,' says Reeves despite local party’s protests in north London

Inside ITV's The Fortune Hotel where rooms cost over £1000 a night

Stock Investors Haven’t Been This Bullish in Years. That’s Not a Bullish Sign.

How these 8 B.C. roommates created a harmonious living arrangement

Cranborne Chase, the A-list alternative to the Cotswolds

GoAllOut student chapter breaks Guinness World Record

39 minutes ago

Bank of America employee, 25, dies suddenly weeks after 35-year-old colleague's death

41 minutes ago

Cassie Ventura's husband calls out ‘abusers' after alleged ‘Diddy' assault video

42 minutes ago

Footy star arrested over allegations he punched and kicked a woman in the face in domestic violence incident

A strict ban on domestic cats could save the nation billions - and two-thirds of the country say they would support it

44 minutes ago

Judge and Stanton homer to back effective Cortes as streaking Yankees top White Sox 4-2

Europe’s Right-wing revolt has begun – only Britain will miss out

The keys which will decide Chris Dawson’s fate

Latest Triton a higher, faster, stronger proposition

More Giro woe for out-of-sorts Aussie sprint ace Ewan

Chelsea predicted lineup vs Bournemouth - Premier League

45 minutes ago

Florida Panthers, Gustav Forsling oust Boston Bruins, return to conference finals