Ministr Bek chce víc učitelů a jaderných inženýrů, plánovanou společnost. Je to omyl

Opravdu budeme za patnáct let potřebovat víc učitelů či jaderných inženýrů? Nebude náhodou nouze o psychology, biology a experty na média?

ministr bek chce víc učitelů a jaderných inženýrů, plánovanou společnost. je to omyl

Ministr Bek chce víc učitelů a jaderných inženýrů, plánovanou společnost. Je to omyl; Zdroj foto: Honza Mudra

Stále znovu a znovu slyšíme, jak se musíme stát “vzdělanostní společností”. To je mantra každé vlády. Vzdělání se pak vždycky váže na střední a vysoké školy, na počty lidí s maturitou a vysokoškolským titulem.

Taky se ví, jak zkřehlé jsou moderní společnosti, jak snadno lidé v nich, ať mají vzdělání, nebo nemají, podléhají dezinformacím. Jak narůstají počty lidí s psychickými potížemi, úzkostmi, depresemi, jak zasaženy jsou často už děti, jak se na tom podepsala pandemie covidu.

Do toho na konci dubna napíše ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek (STAN), docent muzikologie a bývalý rektor Masarykovy univerzity, tento post na síť X: “Nárůst počtu vysokoškoláků musí v následujících letech směřovat především k posílení profesí strategicky důležitých pro budoucnost naší země, jako jsou učitelé, zdravotníci nebo odborníci v oborech týkajících se jaderné bezpečnosti. K zajištění takové společenské objednávky je třeba v následujících letech nejen navyšovat rozpočet pro vysoké školství, ale také upravit systém financovaní vysokých škol.”

Je to zřejmě jen volná úvaha, na stránkách ministerstva jsem k tomu vlastně nic dalšího nenašel. Ale ta úvaha se zdá být hodně vedle, dokonce dost zásadně mimo. Ministr tady mluví o české společnosti jako o nějakém tělese, které se dá shora řídit a manipulovat, předvádí inženýrský, technokratický přístup, společenské plánování bez poctivé, široké analýzy. Samozřejmě platí, že je to jen post na síti X. Ale i tak leccos prozradí.

Teď podle Beka chybí “učitelé, zdravotníci nebo odborníci v oborech týkajících se jaderné bezpečnosti”. Popisuje to jako “společenskou objednávku”, aniž by k tomu ovšem dodal odkaz na nějakou věrohodnou analýzu a věrohodný výhled (počet obyvatel Česka se má přece podle prognóz dost rapidně snižovat). A rovnou se jde na věc a rovnou je nutno “upravit systém financovaní vysokých škol”. Míněno zjevně tak, že některým se přidá, jiným, nedůležitým, ubere.

Hned na začátku připomeňme, že se během jara školy dozvěděly definitivní podobu svého rozpočtu. Ukazuje se, že některým školám už nyní peníze nestačí na udržení zaměstnanců. Nejen uklízeček a školníků, ale ani učitelů.

Dejme tomu, že vláda posílí rozpočet pedagogických fakult. Jak to ale pohne středoškoláky, aby tam šli studovat? Server Seznam Zprávy píše, že loni se vláda Petra Fialy “legislativně zavázala, že bude držet platy pedagogů na 130 procentech průměrné hrubé mzdy v ekonomice. Průměrně si tak měli učitelé letos polepšit o 2500 korun. Ani jeden z cílů, z nichž ten první je také ve vládním programovém prohlášení, se ale splnit zcela jistě nepodaří. To už je dnes jasné.”

Odtud je celkem jasné, že problém netkví ani tak ve financování vysokých škol, nebo netkví zdaleka jen v jejich financování, ale v přitažlivosti učitelského oboru na všech úrovních, od základky až po univerzitu. Ale to přece Mikuláš Bek musí vědět?

Kolik ornitologů budeme potřebovat za 20 let?

Tentokrát se pod prohlášením Mikuláše Beka rozjela zajímavá debata. Jeho věty samozřejmě některým uším libě zní, jedna diskutující hned píše, že “ČR není tak bohatá, aby měla 1-2 fakulty humanitních a sociálních studií v každém kraji a produkovala progresivní aktivisty ve velkém. Absolventi gender studies a podobných perel skoro nikdy nenajdou zaměstnání v oboru a při demografické situaci ČR bude jejich práce chybět jinde.”

A hned se přidá exministr dopravy, který volá po rozvoji technického školství, zejména “společensky potřebných oborů (například aktuálně v oblasti dopravy: udržitelná multimodální mobilita, vysokorychlostní železniční systém) s cílem propojit VŠ vzdělávání a firmy a tvořit společné kompetence s cílem motivovat mládež ke studiu technických oborů i firmy a zaměstnance k systematickému kontinuálnímu (postgraduálnímu) studiu…”

Jiný debatér píše rovnou, co dobře znají ředitelé škol, totiž, že “ze školství uteklo už spoustu mých spolužáků, víte proč? Protože musí živit rodiny a nechtějí mít zároveň dvě práce. Jak myslíte, že bychom je do těch škol mohli vrátit?”

Ministrův příspěvek se, mimochodem dosti nešťastně, odehrává v době, kdy probíhají přijímací zkoušky na střední školy. A zase víme všichni, co se děje, na gymnázium se chce dostat mnoho dětí, což je skvělé, ale poptávka převyšuje nabídku, je to boj. Ale tohle přece boj být nemá, že? Dlouho dopředu, 15 let se vědělo, že to přijde, ale politici u moci na to nedokázali myslet a počítat s tím.

Mikuláš Bek chce posilovat obory “týkající se jaderné bezpečnosti”. Kdo ale může jít studovat takové obory? Někdo, kdo původně mířil na filozofii, teologii, srovnávací lingvistiku, gender studies? Těžko, opravdu těžko. Zároveň dnes není vůbec jasné, jak to s jádrem za 15 až 20 let bude, kolik budeme opravdu potřebovat jaderných inženýrů. Stejně jako není jasné, kolik budeme potřebovat ornitologů.

O něco jasnější se zdá, že se neobejdeme bez (potřebujeme je už dnes) zubařů, psychologů, psychiatrů, expertů na média, specialistů na dezinformace, které kupodivu tuto vládu nijak zásadně nevzrušují, klimatologů, biologů, když se mění klima, a dalších a dalších odborných profesí.

Bylo by skvělé, kdyby naše školy na všech úrovních připravovaly ženy a muže schopné reagovat na realitu, schopné třeba změnit obor, který vystudovali, a jít dělat něco jiného, když je ten jejich buď neuživí, tak to zjevně dělá část studentek a studentů pedagogických škol, nebo když hledají něco jiného, změnu, jak to udělal muzikolog Bek, který šel do politiky.

Možná poslední poznámka. Dnešní česká společnost ukazuje, že inženýrský, technokratický způsob uvažování a plánování nestačí, že se všechno nevejde jen do grafů a snahy o nezastavitelný hospodářský růst. Plánovaná společnost je omyl. A humanitní vědy jsou důležité a prospěšné, pomáhají společnosti, aby rozuměla sama sobě.

Video: Bek: Vysokoškoláci pracují na úkor studia, střední školy se od socialismu nezměnily (5. 11. 2018)

OTHER NEWS

29 minutes ago

Cash incentives may help men lose weight, research finds

29 minutes ago

Ask A Doctor: What Are The Common Types Of Infections That Are More Likely To Occur In Low Temperature Environments?

29 minutes ago

Teachers Are Sharing Just How Much The Pandemic Changed Their Jobs

29 minutes ago

Factbox-Boeing faces multiple probes after mid-air MAX door plug blowout

29 minutes ago

ABB buys Siemens's wiring accessories business in China

32 minutes ago

‘Slap in the face' Family of North Texas native murdered in 2020 protest calls pardon for Daniel Perry

34 minutes ago

Jai Opetaia wants to fight Oleksandr Usyk after world title bout and believes training with Tyson Fury will give him the edge

34 minutes ago

Rory McIlroy's divorce from Erica Stoll SHOCKED their neighbors in Florida golf community where couple owned $22m mansion: 'People are wondering what happened'

35 minutes ago

Child care centre in Jalgaon helps boost women participation in poll

35 minutes ago

'Badi Bottle Dikhai Padegi’: Amit Shah On Why Kejriwal's Campaign Won't Benefit AAP in Lok Sabha Polls

36 minutes ago

Palme d’Or: Behind The Artistry Of Cannes Film Festival's Most Prestigious Award

41 minutes ago

Pope Francis on ideological division: "We cannot divide the world"

41 minutes ago

William Gallas names the former Chelsea star who has been a bigger loss than Kai Havertz

43 minutes ago

Equestrian community rallies to save Palatine Stables from closing

45 minutes ago

Bizarre moment RADAR picks up a structure above 'UFO hotbed' during rocket experiment

45 minutes ago

Xander Schauffele shrugs off Collin Morikawa's charge to maintain his lead at the PGA Championship as he battles to FINALLY end his major drought

46 minutes ago

USMNT weekend viewing guide: Avoiding the drop

47 minutes ago

#Woof: Washington Adds North Dakota Transfer

47 minutes ago

Queensland needs ‘thousands more hotel rooms’ before 2032 Games

47 minutes ago

All-22 Analysis: Buffalo Bills DE Dawuane Smoot

47 minutes ago

PGA Championship 2024: Tiger, Phil top list of missed cuts at Valhalla

47 minutes ago

Breaking down Michael Jordan losing 13 straight games to Larry Bird and Boston Celtics

47 minutes ago

Why England will be thrilled by Stokes' steady return

49 minutes ago

Former cadets say airman killed during ground operations inspired them to join Air Force

50 minutes ago

Legacy of anti-coal seam gas Bentley blockade lives on a decade later, but not everyone is celebrating

50 minutes ago

Kevin Harvick: Rick Hendrick asked for a favor, I said yes

50 minutes ago

British Army sinks the Americans in bridge-building war game triumph

50 minutes ago

Perth's dry spell continues as May temperature record set to fall

50 minutes ago

A New Limited Series Starring Laura Dern and Margaret Qualley Has Us Stoked

50 minutes ago

Welcome to summer without El Niño

53 minutes ago

NHRA Drag Racers, Fans Pay Tribute to Late Don Schumacher in His Chicago Hometown

53 minutes ago

The Indian film at Cannes made by half a million farmers

53 minutes ago

Lok Sabha Elections 2024: Modi-Thackeray Rally: Message For 400 Paar Doubters? | English News

53 minutes ago

Notre Dame Linebacker Teddy Rezac Ready To "Win The Whole Thing"

53 minutes ago

Everyone At My Friend's Baby Shower Thought I Had This Breakfast Casserole Catered

53 minutes ago

Corbyn 'won't be Labour candidate at election,' says Reeves despite local party’s protests in north London

53 minutes ago

Inside ITV's The Fortune Hotel where rooms cost over £1000 a night

53 minutes ago

Stock Investors Haven’t Been This Bullish in Years. That’s Not a Bullish Sign.

53 minutes ago

How these 8 B.C. roommates created a harmonious living arrangement

53 minutes ago

Cranborne Chase, the A-list alternative to the Cotswolds

Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch