Bosszantó, mégis hasznos, ha a gyerek olyan, mint egy vaddisznó

bosszantó, mégis hasznos, ha a gyerek olyan, mint egy vaddisznó

Bosszantó, mégis hasznos, ha a gyerek olyan, mint egy vaddisznó

Bár rendkívül bosszantó, nem érdemes túlságosan megszidni a gyerekeket pusztán azért, mert tetőtől talpig sárosan érnek haza a játszótérről vagy az iskolából, ugyanis a sárban való tapicskolás fizikailag és mentálisan is hozzájárulhat a fejlődésükhöz. A kutatók szerint a mosógépeket és a szülők idegszálait is próbára tévő játék serkenti az immunrendszert, a motoros képességek fejlődését, sőt bizonyos tantárgyak alapjai is elsajátíthatók sárgyúrás közben.

A legtöbb szülő bizonyára jól ismeri az érzést, amikor egy-két esős napot követően a gyereke szinte megvesz azért, hogy egy mély pocsolyában vagy a teljesen felázott, sáros földben dagonyázva játsszon. Persze ez komoly fejfájást okoz, hiszen a ruhák egy-egy ilyen alkalom után csuromvizesek és piszkosak – nem beszélve arról, hogy az átázott öltözet akár komolyabb betegséghez is vezet –, mégsem annyira egyértelmű, hogy távol kell-e tartani a gyermekeket ettől.

Gyakran hallani a vicces megjegyzést, miszerint egy-egy ajándéknál sokkal érdekesebb maga a doboz, mint ami benne van, hiszen a gyermekek fantáziája végtelen. Emiatt a kartondoboz nem csupán egy darab papír, hanem sokkal inkább egy ház, egy bunker, egy űrhajó, vagy autó, sőt akár mindegyik felváltva. Ez az elv igaz egy homok-, sár- vagy iszapkupacra is, amelyek szintén bármik lehetnek.

Nem véletlen, hogy a három legsokoldalúbb és legelérhetőbb játékeszköz, amely számos fizikai és kognitív előnnyel rendelkezik, AZ a sár, a föld és a víz.

Ez pedig immáron nem csupán egy megfigyelés, hanem sokkal megalapozottabb tény, hiszen egyre több elemzés próbálja a sárban való játék előnyeit bebizonyítani. Egy kutatás például kimutatta, hogy a talajban megtalálható Mycobacterium Vaccae nevű baktériummal való érintkezés serkenti az immunrendszert, aminek következtében az agy szerotonint és endorfint szabadít fel, így javítja a közérzetet, emellett pedig enyhíti a depressziót és az allergiás tüneteket is.

Motoros és kognitív készségeket fejleszt 

Ahhoz, hogy a gyerekek elsajátítsanak olyan, tanulmányaik során szükséges készségeket, mint például az írás, nem csupán arról van szó, hogy a lehető legkorábban a kezükbe adják a ceruzát. Ehelyett egy olyan szilárd alapot kell építeni, hogy az elméjük és a testük készen álljon az íróeszközök használatára. Ez a motoros készségekkel és a jelölésekkel kezdődik, két alapelemmel, amelyet a gyerekek természetes módon sajátítanak el dagonyázás közben.

Ilyen a formák rajzolásának fejlesztése is, azaz a sár mint festőállvány használata, az osztozkodás megtanulása, hiszen más gyerekek is szeretnének hozzáférni az anyaghoz, így a csapatmunka megtanulása és a különböző arányok megismerése is jelentős előnye a meglehetősen piszkos játéknak. Ez pedig valóban nem elhanyagolható, hiszen

a sárban való dagonyázás fokozza az agyi aktivitást és serkenti a motoros képességek fejlődését.

Ugyanis miközben a gyermekek vaddisznóként játszanak, a kéz, a csukló, az ujjak, a láb és a lábujjak kisebb izmait is használják, ami miatt ezek az izmok megerősödnek, ez pedig felkészíti őket arra, hogy később könnyebben megtanuljanak írni. A szakemberek szerint így nem az a legcélravezetőbb, ha minél előbb toll vagy ceruza kerül a gyerekek kezébe, sokkal inkább az, hogy a testük és elméjük fel legyen készülve a feladatra – amelyben a sárban való tapicskolás sokat segíthet. Emiatt az sem véletlen, hogy

PÉLDÁUL Dániában már több óvoda is szabályosan buzdítja a gyerekeket arra, hogy a sárban csússzanak és másszanak.

Mivel a sár ráadásul csúszós, arra kényszeríti a gyerekeket, hogy az egész testüket az egyensúly megteremtésére és egyenes tartásra használják, így az abban való játék fejleszti ezeket a fontos és kritikus motoros készséget is. Emellett a föld és a víz különböző textúrái erősítik az immunrendszerüket és aktiválják az érzékszerveket, ingert küldenek az agynak – írja a Healthline.

A matek- és nyelvtanulás is egy sáros gödörben kezdődik

A sártócsákban való ásás, ugrálás vagy dagonyázás azonban nem csupán szórakoztató érzékszervi élmény a kisgyermekek számára. Miközben a játék minden érzékszervüket bevonja, a kognitív tanulás egy másik aspektusa is folyamatban van. Képzeljünk csak el egy egyszerű játékot, amikor képzeletbeli fagylaltokat, azaz sárgolyókat készítenek a föld és a víz összekeverésével. Ez a játék amellett, hogy meglehetősen egyszerűnek tűnik, maga a tevékenység a tudomány és a matematika alapjait segít elsajátítani, ráadásul a kritikus gondolkodást és a kreativitást is fejleszti.

Amikor a gyerekek összekeverik a földet a vízzel, megváltoztatják az anyagok fizikai tulajdonságait, ráadásul tudtuk nélkül egy kis kémiát is magukba szívnak, hiszen felfedezik azt, mi történik akkor, amikor két anyagot kombinálnak – amivel együtt a problémamegoldó képességük is fejlődik. A gyerekek a folyamat során megfigyelhetik a két anyag keveredésének fizikai változását, és ha kellő idő áll rendelkezésükre, megtapasztalhatják a párolgás és a száradás folyamatát is.

A sárban való játék során emellett a matematika alapjaiba is belekóstolnak, hiszen itt tanulják meg és ismerik fel azt, hogy mik azok a különböző mennyiségek, például a sok és a kevés. Hamar rájönnek, hogy mennyire sok víz kell ahhoz, ha masszív sarat akarnak gyúrni, és mennyi kell ahhoz, hogy folyós maradjon az anyag, ami a mennyiségek mellett az arányok meghatározásának képességét is fejleszti. Megtanulják megérteni a kapacitás jelentését azáltal, hogy különböző méretű tartályokat és edényeket használnak a föld és a víz begyűjtésére és keverésére, miközben elgondolkodtató kérdéseket tesznek fel arról, hogy a magas, vékony tartályba miért fér kevesebb anyag, mint az alacsonyabb, de széles tartályba.

A matematikán és a természettudományokon túlmenően a gyerekek szókincse is bővül, miközben a sárral játszanak, hiszen olyan szavakat hallhatnak, amelyeket a hétköznapokban korábban sosem, ilyen például a keverés, a préselés, az öntés, a több és a kevesebb. Ráadásul ez a fajta tanulás jóval hatékonyabb, hiszen a tapicskolás során nemcsak megmondják nekik, hogy melyik szó mit jelent, hanem azokat a saját szemükkel is láthatják, és a kezükkel is érezhetik, így sokkal érthetőbb és maradandóbb lesz számukra.

A hosszú és pozitív lista tudatában néhány piszkos ruha csak belefér, nemde?

(Borítókép: dmphoto / Getty Images Hungary)

OTHER NEWS

18 minutes ago

Man attends friend's wedding as a Gundam robot after being asked to wear a 'suit'

18 minutes ago

Eased CanCon rules allow Corus to lean into unscripted reality, lifestyle fare: exec

18 minutes ago

How Chevrolet thinks it can beat Tesla in the new EV market

19 minutes ago

Daisy Ridley stuns at ' Young Woman and the Sea' premiere

19 minutes ago

2024 Comrades Marathon cut-offs revised

19 minutes ago

Kaizer Chiefs target big-name signings, including Percy Tau

19 minutes ago

Bhupinder Singh Hooda interview: ‘Humiliation that women wrestlers faced is going to cost BJP in Haryana’

19 minutes ago

Canada Goose beats Q4 sales estimate on steady demand recovery in China

19 minutes ago

MasterChef fans furious over immersive dish ‘celebrating the murder of women’

19 minutes ago

California bill would ban anti-aging skin care products for kids under 13

19 minutes ago

‘Millimetres decided things’: Jurgen Klopp relives his dramatic Liverpool ride before final farewell

19 minutes ago

Shares of Cartier owner Richemont climb on record full-year sales, new CEO

19 minutes ago

Inside Gaza's mental health crisis impacting civilians, aid workers: 'Catastrophic'

22 minutes ago

Olivia Rodrigo fans queue up for 12 HOURS to buy tickets for her Australian Guts 2024 tour amid sky-high demand for now-sold-out shows

22 minutes ago

Canadian waitress vows to never serve Australians again after family's shocking restaurant act: 'Bye'

22 minutes ago

Crown Princess Mette-Marit and Crown Prince Haakon of Norway beam and wave at royal fans to mark Constitution Day with daughter Ingrid

22 minutes ago

A 'matter of principle': The Left's Walter Baier slams Von der Leyen for overtures to far right

23 minutes ago

New train services between London and Greater Manchester planned

23 minutes ago

Cork Bishop recognised for leadership and community work at civic reception

23 minutes ago

Norwich City manager says team were not good enough

23 minutes ago

Microsoft asks hundreds of China staff to relocate as tensions rise over tech

23 minutes ago

Barcelona closer to securing second place in Spanish league after 2-0 win at last-place Almeria

23 minutes ago

HCL Tech CEO on Business Strategy, Tech Outlook

23 minutes ago

Gina Rinehart's 'disgraceful' portrait in National Art Gallery slammed

23 minutes ago

David Beckham follows in wife Victoria's footsteps as he inks multi-year design deal with Hugo Boss

23 minutes ago

Joey Fatone is wearing 'a lot of pink on stage' at the moment

23 minutes ago

LE SSERAFIM's Huh Yun-jin wears a mix of Korean and Western beauty brands

25 minutes ago

Home Office Rwanda mess deepens as officials despair over ‘inept’ ministers

25 minutes ago

The U.S. Consumer Is Starting to Crack. Why Income Investors Should Worry.

26 minutes ago

'We are so proud of you' Saoírse Ruane's family attend ball in her honour

26 minutes ago

Thousands risk losing properties

26 minutes ago

NFL Odds: Seahawks open season as home favorites against the Denver Broncos

26 minutes ago

Sea otters use tools to open hard-shelled prey, saving their teeth, research reveals

27 minutes ago

DbD's Vecna Has No Special Interactions with Stranger Things Characters

27 minutes ago

Chinese EV maker Xpeng aims to deliver its first flying car in 2026

28 minutes ago

PGA Championship 2024: Already, this feels like a golden opportunity for Rory McIlroy

28 minutes ago

Are the Phillies Ever Going to Slow Down?

28 minutes ago

Barry Keoghan On His ‘Bird’ Musical Number Post ‘Saltburn’: “I Don’t Think I Can Dance, I’m A Bad Dancer” – Cannes

29 minutes ago

Billy Gilmour: 'I Put a Smile on My Face, Even Though I Was Hurting'

29 minutes ago

Video: King Charles 'listened to none of the advice' he received about limiting his time and 'shaking less hands' at the first garden party of the year - and was 'glad-handing as many people as he could' - Rebecca English tells PALACE CONFIDENTIAL