A pingvinfiókák és a fókabébik lehetnek a klímaváltozás első komoly áldozatai

a pingvinfiókák és a fókabébik lehetnek a klímaváltozás első komoly áldozatai

A pingvinfiókák és a fókabébik lehetnek a klímaváltozás első komoly áldozatai

Lassan már idő sincs fellélegezni, lesújtóbbnál lesújtóbb hírek érkeznek folyamatosan a Földünk és az élővilágunk egészségéről, amelyet a globális felmelegedés, a klímaváltozás és az ózonlyukak továbbra is sanyargatnak. Olyannyira, hogy az Antarktiszon az elmúlt években sokkal hosszabb időszakban maradt nyitva az ózonlyuk, ennek következtében sokkal jelentősebb UV-sugárzás éri jóval hosszabb ideig az élőlényeket. Ennek a pingvinfiókák és a kölyökfókák lehetnek az első komoly áldozatai.

Régóta figyelmeztetnek arra, ha nem változtatunk az életvitelünkön, akkor a Földünk, azaz az élő- és növényvilág is hamarosan a globális felmelegedés áldozata lesz. Az állandó riogatás korántsem alaptalan – még ha egyeseket ez bosszant is vagy hidegen hagy. A közösségi oldalakat görgetve persze sokszor megszakad a szív, amikor az élőhelyeiket elhagyni kényszerülő, sokszor szenvedő állatokról látunk képeket és videókat, a probléma orvoslásáért azonban továbbra sem teszünk eleget.

Az Antarktisz olvadó jéghegyei szinte hetente kerülnek be a hírekbe, azt pedig talán mindenki érti, hogy ha így folytatódik a sarki jég olvadása, akkor 2100-ra akár egy méterrel is magasabb lehet a tengerszint, ami beláthatatlan következményekkel járna világszerte. A probléma jelentőségéről nem szabad megfeledkezni, azonban ezúttal az ózonlyukkal kapcsolatban érkeztek aggasztó hírek délről.

Az Antarktisz feletti ózonlyukak ugyanis sokkal tartósabban vannak nyitva, mint korábban, így sokkal több UV-sugárzásnak teszik ki a pingvinfiókákat és a fókabébiket.

Mindez annak ellenére történik, hogy az elmúlt 25 évben az Antarktisz felett tavasszal képződő ózonlyuk zsugorodni kezdett. Az elmúlt négy évben viszont szokatlanul hosszú ideig fennmaradt. Egy új kutatás arra az eredményre jutott, hogy

a novemberi zárás helyett egészen decemberig nyitva maradt a lyuk.

Mindez azért problémás, mert kora nyár van – ez a növények növekedésének döntő időszaka az Antarktiszon, valamint a pingvinek költési és a fókák ellési csúcsszezonja. Ez aggodalomra ad okot, hiszen amikor az ózonlyuk kialakul, több ultraibolya-sugárzás jut át a légkörön. És bár a pingvinek és a fókák alapvetően olyan védőburokkal rendelkeznek, ami megóvja őket ettől, az újszülött állattok sokkal sebezhetőbbé válhatnak.

Még évekig nyögjük az ózonlyukak hatásait 

De minek köszönhetjük az ózonlyukakat? Az elmúlt fél évszázad során a Földet védő ózonréteget klórozott-fluorozott szénhidrogének (CFC) károsították, aminek következtében az ózonpajzson lyuk keletkezett. A globálisan összehangolt fellépésnek köszönhetően az ezért felelős anyagok használatát betiltották mára, ám még így is évtizedekbe fog telni, mire teljesen eltűnnek a légkörből, mivel élettartamuk rendkívül hosszú. Emiatt hallhatjuk minden évben, hogy ózonlyuk képződik. Az ózon által okozott károk pedig az Antarktiszt különösen sújtják.

Amikor a lyuk kialakul, az UV-index megduplázódik, és eléri a szélsőséges szintet – hozzávetőlegesen a 7-es feletti érték már extrém magasnak számít, az Antarktiszon pedig megesett, hogy 14-es értéket rögzítettek.

Szerencsére a szárazföldön a legtöbb faj alvó állapotban és a hó alatt védve van, amikor az ózonlyuk kora tavasszal (szeptembertől novemberig) megnyílik. A tengeri élővilágot szintén védi a környezet, azaz a jégtakaró, az Antarktisz mohaerdőit pedig hó borítja. Ezek a jeges burkolatok segítettek megvédeni az Antarktisz élővilágának nagy részét az UV-sugarak káros hatásaitól, ennek azonban most vége lehet. A kutatók ugyanis szokatlanul hosszú élettartamú ózonlyukakra bukkantak. 2020 és 2023 között egy sor váratlan esemény következtében az ózonlyuk decemberig fennmaradt. Emiatt akkor három okot jelöltek meg, az 2019–2020-as hatalmas ausztrál bozóttüzeket, a tongai víz alatti vulkánkitöréseket, és a La Ninát. A vulkánok és bozóttüzek hamut és füstöt juttathatnak a sztratoszférába, az apró részecskék felületén fellépő kémiai reakciók pedig károsíthatják az ózont.

Nem ismert a pontos következmény, de van mitől félni 

Ezek a hosszabb ideig tartó ózonlyukak felelhetnek részben a tengeri jég jelentős csökkenéséért is, aminek következtében sok állatnak és növénynek lett kevesebb búvóhelye. És hogy mit is tesz az erősebb UV-sugárzás az ökoszisztémákkal?

Ha az ózonlyukak tovább vannak nyitva, az Antarktisz partvidékén nyáron költő állatok nagy mennyiségű UV-sugárzásnak lesznek kitéve. Ráadásul amellett, hogy több UV tud átjutni,

a jég és a hó visszaveri a sugarakat, ami tovább fokozza a problémát.

Az embereknél a magas UV-sugárzás növeli a bőrrák és a szürkehályog kialakulásának kockázatát, és bár a pingvineket például a tollaik óvják, a szemük nekik sincs védve a sugárzástól.

Azt egyelőre nem tudjuk biztosan, ez pontosan milyen hatást gyakorol az állatokra, hiszen nagyon kevés tanulmány számol be arról, hogy az UV-sugárzás következtében milyen károsodást szenvedhetnek az antarktiszi élőlények. Nincs is könnyű dolga a kutatóknak, ugyanis jelenleg főként laboratóriumi és állatkerti körülmények között, mesterséges megvilágítással igyekeznek szimulálni a jelenséget, a problémakör mégis komoly aggodalomra adhat okot. A szakértők szerint ugyanis a nyár eleji magasabb UV-sugárzás különösen káros lehet a fiatal állatokra, például a pingvinfiókákra és a késő tavasszal megszülető fókakölykökre.

Ráadásul nem csak az állatok sínylik meg a magas sugárzást. Mivel késő tavasszal olyan növények, mint az antarktiszi hajfű, a sédbúza és sok moha bújik elő a hó alól, ezek a fajok szintén a magas UV-sugárzásnak lesznek kitéve. Az antarktiszi mohák ez ellen tudnak védekezni, hiszen saját fényvédő réteget állítanak elő, hogy megóvják magukat az UV-sugárzástól, de ennek komoly ára van, ugyanis emiatt visszaesik a növekedésük.

De mi a helyzet a tengeri élőlényekkel? A kevesebb tengeri jég azt jelenti, hogy több UV-fény tud behatolni az óceánba, ahol megnehezíti az antarktiszi fitoplanktonok és krillek túlélését. Sok múlik ezeken az apró lényeken, mivel a tengeri tápláléklánc alapját képezik. Így ha ezek nehezebben maradnak életben, az a teljes élővilágra kihatással lesz.

(Borítókép: Pingvinfióka az Antarktiszon. / Fotós: Robert McGillivray / Getty Images Hungary)

OTHER NEWS

21 minutes ago

Nuno Espirito Santo relieved after leading Forest to safety in ‘toughest challenge’ of his career

24 minutes ago

Bezos launches first crew to space since 2022 grounding

28 minutes ago

Working around your body clock could boost effectiveness of blood pressure drugs

28 minutes ago

‘Who became champion?’: Jurgen Klopp gives final dressing-room speech to Liverpool players

28 minutes ago

Oliver Glasner admits Eagles landing on lofty perch comes as some surprise

28 minutes ago

Ebrahim Raisi: what we know so far about Iranian president’s helicopter crash

30 minutes ago

Sources: Knicks' OG Anunoby, Josh Hart to play in Game 7

31 minutes ago

Boil water advisory issued for Gimli, Man.

31 minutes ago

Leeds United are 8/11 favourites to win promotion in their Championship play-off final against Southampton... with Saints deemed slight underdogs at evens with Sky Bet

31 minutes ago

Demi Moore, 61, stuns in a black strapless dress as she joins stylish Margaret Qualley at The Substance photocall during Cannes Film Festival

31 minutes ago

Jason Day hilariously caught swearing on hot mic at PGA Championship after poor tee shot attempt

32 minutes ago

Stefanik, Fox News anchor spar over New York Times report questioning her support of Trump

32 minutes ago

How Accurate Is “Bridgerton”? We Asked a Regency Historian What the Series Gets Right (and Wrong)

32 minutes ago

Ron Johnson says he doesn’t trust polls showing Biden beating Trump in Wisconsin

32 minutes ago

‘Coup involving foreigners’ thwarted in Democratic Republic of Congo

32 minutes ago

Will Power suffers engine hiccup as Chevrolet and Honda struggle ahead of Indy 500 qualifying

32 minutes ago

Fear and worry ‘awfully familiar’ for northern Alberta, says Pulitzer Prize finalist

32 minutes ago

Phil Foden: 'We've put ourselves in the history books'

32 minutes ago

No smiles for Postecoglou until Spurs achieve his 'lofty ambitions'

33 minutes ago

Power expected to be restored to most affected by deadly Houston storm

35 minutes ago

Jurgen Klopp leads chants for soon-to-be Liverpool boss Arne Slot at Anfield after Reds secure victory over Wolves in the German's final game in charge

36 minutes ago

Man in his 30s dies in police custody in Swindon after 'falling ill' - as watchdog begins a probe into the incident

36 minutes ago

Horoscope today: Daily guide to what the stars have in store for YOU - May 20, 2024

36 minutes ago

Slovakian prime minister Robert Fico remains in a 'serious condition' after being shot four times in assassination attempt - but 'the worst has passed' and the prognosis is now 'positive', minister says

37 minutes ago

Forget the Triple Crown. Even the Derby-Preakness double has been too much to ask of late

37 minutes ago

UN humanitarian chief delivers ‘apocalyptic’ warning over Gaza aid

37 minutes ago

Tom Brady's 3 Biggest Problems as Rookie 'NFL on FOX' TV Analyst

37 minutes ago

Sabrina Carpenter and Jake Gyllenhaal Had a Cute, Supportive Moment at the End of 'Saturday Night Live'

37 minutes ago

South Africa's controversial former president Jacob Zuma holds rally

37 minutes ago

Man City win record-breaking fourth Premier League title in a row

37 minutes ago

Premier League chief explains snubbing Manchester City to attend Arsenal vs Everton

37 minutes ago

The Political Journey Of Swati Maliwal: From Senior AAP Leader To ‘BJP Agent’

37 minutes ago

History maker: City win10 PL titles, record fourth-straight

37 minutes ago

Dominant Zverev wins second Italian Open title

37 minutes ago

All About The 1971 Plymouth HEMI 'Cuda Convertible

37 minutes ago

European Commission activates satellite mapping service to assist with Iranian president's search

37 minutes ago

Bills Super Bowl Window Closing? Ranking List of Contenders

39 minutes ago

Tens of thousands protest against Mexico's president in the main square of Mexico City

40 minutes ago

At least 27 shot, 1 fatally, across Chicago in overnight shootings

41 minutes ago

‘Rumours’ Review: Guy Maddin’s Smart, Sharp & Quirky Satire Hits The Bullseye For Those Who Have The Giant Brain For It – Cannes Film Festival

Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch