Μπαρτσελονέτα - Ολυμπιακός 18-19 πεν (13-13 κ.δ.): Πέρασε μετά από 10 χρόνια από τη Βαρκελώνη και προκρίθηκε στο Final Four του Champions League

μπαρτσελονέτα - ολυμπιακός 18-19 πεν (13-13 κ.δ.): πέρασε μετά από 10 χρόνια από τη βαρκελώνη και προκρίθηκε στο final four του champions league

Ο Ντίνος Γενηδουνιάς πανηγυρίζει στον τελικό του παγκοσμίου

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία στη Βαρκελώνη. Πήρε το διπλό (18-19 πεν, 13-13 κ.δ.) στην έδρα της Μπαρτσελονέτα μετά από 10 χρόνια και κλείδωσε τη συμμετοχή του στο Final Four του Champions League πόλο μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της προημιτελικής φάσης.

Οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον αρχηγό τους, Ντίνο Γενηδουνιά, ο οποίος έκανε δώρο γενεθλίων στην ομάδα του την πρόκριση με τα πέντε του γκολ στην κανονική διάρκεια και τις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στην ψυχοφθόρο διαδικασία.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν η αλλαγή τερματοφύλακα στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Μανώλη Ζερδεβά να αντικαθιστά τον Μάρκο Μπίγιατς και τον Έλληνα τερματοφύλακα να πιάνει δύο πεντάμετρες εκτελέσεις, χαρίζοντας τη νίκη και τους δύο πολύτιμους βαθμούς στους Πειραιώτες.

Αυτό σημαίνει ότι η τελευταία αγωνιστική στο “Παπαστράτειο” κόντρα στην Μπρέσια (14/05, 19:30) είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, ενώ ανάλογα το αποτέλεσμα στο Φερεντσβάρος-Μπρέσια που ακολουθεί (03/05, 21:00) ενδέχεται να κλείσουν από σήμερα (03/05) οι δύο από τις τέσσερις θέσεις για το Final Four της διοργάνωσης.

Το ματς

Η Μπαρτσελονέτα, ούσα με την πλάτη στον τοίχο, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Μάρτιν Θαμέρα.

Έκτοτε, ο Ολυμπιακός κατάφερνε να απαντήσει σε κάθε προβάδισμα των Ισπανών (1-1, 2-2, 3-3), με τους Νικολαΐδη από τη θέση του φουνταριστού και τους Φουντούλη και Βάμος από την περιφέρεια να βρίσκουν δίχτυα.

Σημείο κλειδί της πρώτης περιόδου ήταν τα υψηλά ποσοστά επιτυχίας αμφότερων των ομάδων στον παίκτη παραπάνω (66.7% με 2/3 για τον Ολυμπιακό και 75% με 3/4 για την Μπαρτσελονέτα).

Στο δεύτερο οκτάκεπτο οι άμυνες έσφιξαν, ενώ οι επιθέσεις δεν στέφθηκαν με την ίδια επιτχυχία.

Χαρακτηριστικότερα παράδειγμα το γεγονός ότι επιμέρους σκόρ έκλεισε με 2-1 υπέρ των Ισπανών, οι οποίο προηγήθηκαν τόσο για το 4-3, όσο και για το 5-4, με τον Παπαναστασίου από πλάγια θέση να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο ματς και να ισοφαρίζει προς στιγμής σε 4-4.

Στο τρίτο οκτάλεπτο το ματς άνοιξε, κάτι που μαρτυρά το τελικό σκορ της περιόδου (5-4), το οποίο ήταν όσο αθροιστικά στις δύο πρώτες περιόδους.

Για πρώτη φορά στο ματς ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει πρώτος τέρμα στο οκτάλεπτο, ισοφαρίζοντας με τον αρχηγό του, Ντίνο Γενηδουνιά, από το σημείο του πέναλτι (5-5).

Με το ματς στην απόλυτη ισορροπία (6-6), οι Ισπανοί βρήκαν δύο γρήγορα γκολ με τον Παβιγιάρ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με δύο τέρματα.

Οι παίκτες του Χρβόγιε Κόλιανιν έφεραν δύο φορές το ματς στην απόσταση του ενός γκολ, μία με τον Ντίνο Γενηδουνιά και τη δεύτερη με τον Μάρτιν Βάμος.

Ωστόσο, ο Ταχούλ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα ένα περίπου λεπτό πριν την ολοκλήρωση του τρίτου οκταλέπτου έδωσε ξανά αέρα μαξιλαράκι ασφαλείας στην Μπαρτσελονέτα (10-8).

Σε εκείνο το σημείο ο εορτάζων και αρχηγός των ερυθρόλευκων, Γενηδουνιάς, το πήρε προσωπικά. Αρχικά ισοφάρισε για έβδομη φορά στην αναμέτρηση (10-10), φτάνοντας παράλληλα τα τέσσερα γκολ, πριν δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 13-12, με τον Μπούστο να εκτελεί τον Μπίγιατς για το 13-13 και το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι, έχασαν μόνο ένα πέναλτι από τα επτά με τον Τάκη Δήμου, με τον Μανώλη Ζερδεβά που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Μάρκο Μπίγιατς να πιάνει δύο και να οδηγεί τον Ολυμπιακό στο Final Four της Μάλτας στο τριήμερο 5-7 Ιουνίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 5-4, 3-5 (κ.δ.), 5-6 πεν.

Mπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 3, Σαναχούια 3, Μουνάριθ, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιγιάρντ 2, Παούλ Γκαρσία, Ταχούλ 4, Περόνε, Μπιέλ, Μπούστος 1, Πόρτερ.

Ολυμπιακός (Χρβόγιε Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 2, Γούβης, Γκίλλας, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός 13-13 κ.δ. (5-6 πεν.)

• 14/05 21:00 Φερεντσβάρος – Μπαρτσελονέτα

26 minutes ago

Arteta embraces ‘magic and chaos’ as Arsenal take title race down to wire

I'm giving up on Chromebooks and switching to a Surface instead

Elections 2024: Record-breaking donations unveiled as elections approach, Motsepe and Oppenheimers lead

A Mediterranean diet can ease symptoms of stress and anxiety, says study

Biden launches fresh bid for election support from Black voters

33 minutes ago

I’m looking for the FTSE 100’s best value stocks to buy now. Have I found them?

Tigritudes: pan-African film anthology comes to London

34 minutes ago

Where Can You Find The Best Preserved Warplanes In The USA?

Paul unveils body transformation ahead of Tyson bout

What I Rent: 'I pay £1,925 for a one bed flat but it revived my social life after divorce'

Lions center Frank Ragnow reiterates he is not considering retirement

High levels of weedkiller found in more than half sperm samples, study finds

Newcastle struck gold on free signing who's now worth more than Joelinton

’20 years younger’ – Ferrari tipped to ‘galvanise’ Lewis Hamilton after Mercedes ‘decline’

‘Don’t wallow in self-pity, instead help others’: Telegraph readers on how to combat loneliness

Shoppers take shelter in Costco as monster storm batters Houston

35 minutes ago

Nate Smith Accepts the Rookie Of The Year Award | Billboard Country Power Players 2024

Why was Slovakia's Prime Minister attacked?

38 minutes ago

St Albans, Melbourne: Man riding a scooter dies after colliding with a car in horror crash

Duncan Bannatyne, 75, reveals he 'almost died' after contracting an infection when he was stung by a dragonfly while on holiday with his wife in Mexico

40 minutes ago

Emma Raducanu’s French Open hopes could be about to get a big boost

Armstrong hat-trick fires Knights to win over Titans

From Grand Slams to Grand Slopes: Roger Federer and Rafael Nadal Star In New Louis Vuitton Campaign

Tyler Alexander flirts with perfect game, Rays win 4-3 win over Toronto Blue Jays