Zmiany w zasadach Renty Wdowiej. Limity wypłat i mniejsze kwoty - mamy wyliczenia [12.02.2024 r.]

Pomysłodawcy ustawy o zmianie renty rodzinnej dla wdowca lub wdowcy dążą do zapewnienia osobom starszym większego wyboru i lepszych możliwości. Renta Wdowia ma być wprowadzona w 2024 roku, ale według obecnych zapowiedzi Lewicy najprawdopodobniej w tzw. modelu kroczącym.

zmiany w zasadach renty wdowiej. limity wypłat i mniejsze kwoty - mamy wyliczenia [12.02.2024 r.]

Zmiany w zasadach Renty Wdowiej. Limity wypłat i mniejsze kwoty – mamy wyliczenia [12.02.2024 r.]

W pierwszym kwartale ub. roku Lewica w całym kraju zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o tzw. rencie wdowiej. Propozycja obejmuje:

  • Zachowanie pełnej emerytury i dodatkowo otrzymanie 50 proc. emerytury po zmarłym małżonku.
  • Wybór 85 proc. emerytury nieżyjącego małżonka i dodatkowo otrzymanie 50 proc. swojej emerytury.

Co wiemy po wyborach? Renta Wdowia ma być wprowadzona w 2024 roku, jednak najprawdopodobniej w tzw. modelu kroczącym. Mateusz Orzechowski z Młodej Lewicy informuje, że może to być około 20 proc. wysokości emerytury współmałżonka, a nie od razu 50 proc.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, wdowy i wdowcy mieliby szansę utrzymania obecnej emerytury, uzyskując jednocześnie prawo do zwiększenia jej o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie, istniałaby opcja zachowania renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, jednak w takim przypadku własne świadczenie wyniosłoby 50%.

Proponowana ustawa wprowadza także pewne limity. Wysokość renty wdowiej nie przekroczy trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, obecnie wynoszącej 7600 złotych.

Renta Wdowia 2034 – poglądowe wyliczenia pomysłu Lewicy po zmianach

Jak już jednak wiemy, w 2024 trudno spodziewać się pełnego wprowadzenia tych pomysłów. Dla zobrazowania sytuacji w tzw. modelu kroczącym prezentujemy wyliczenia, jakie renty wdowie mogłoby pojawiać się na kontach wdów i wdowców przy wskaźniku 20%. Wyliczenia prezentujemy w poniższej galerii.

Zobacz także: Nowa tabela trzynastych emerytur z 17 stycznia 2024. Takie świadczenia mogą trafić do seniorów.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World