Zapomínáte čím dál častěji? Vědci pro to mají možné vysvětlení

zapomínáte čím dál častěji? vědci pro to mají možné vysvětlení

Zamyšlená žena

Kamkoliv jdete, necháte se vést navigací v telefonu? Jste zvyklí dělat si na každý pracovní den seznam úkolů? Pokud si nenapíšete, co máte koupit, tak vždy na něco zapomenete? V dnešní době máme tendenci brát to jako normu, pro náš mozek to může být ale celkem nebezpečné.

Když člověk zapomíná čím dál častěji, může si časem začít klást otázku, zda se jedná o pouhé zapomíná, nebo je to Alzheimer. Tato nemoc spolu s demencí děsí totiž snad nás všechny. Představa, že máme před sebou ještě několik let života, ale nebudeme si je schopni užít kvůli tomu, že si nebudeme nic pamatovat, je děsivá. Nemusí se ale nutně jednat hned o to, že máme špatnou paměť kvůli některé z výše zmíněných nemocí, možná jenom žijeme ve světě, kdy na paměť nejsou kladeny takové nároky, a proto se nám zhoršuje.

Mohou za to technologie?

Technologie má obrovský dopad na způsob, jakým přemýšlíme a zpracováváme svět kolem nás. Studie z roku 2017 zjistila, že  už jenom když máte telefon ve stejné místnosti jako vy, může to vyčerpat vaši kognitivní kapacitu a ztížit zpracování informací. A vzhledem k tomu, že technologie nyní zabírá obrovské množství naší pozornosti, je to vcelku znepokojivé zjištění.

Někteří odborníci se obávají množství zátěže, kterou na naše zařízení přenášíme. Od vyskakovacích upozornění, která nám připomínají, abychom vytáhli kuře z trouby, až po podrobné pokyny v Google mapách, které nám ukazují, kam jít. Ruku v ruce s tím jde, že mnozí z nás už necítí potřebu pamatovat si věci, jako jsou data narození kamarádů a členů rodiny, telefonní čísla nebo adresy, protože víme, že to za nás udělají naše telefony.

Tomu se říká takzvaná „digitální amnézie“. „Myslím, že jde o atrofii nepoužívání – jinými slovy, stali jsme se závislými na našich telefonech a dalších zařízeních, které uchovávají informace, takže schopnost zapamatovat si věci není zakódována v našem mozku. Musíme být opatrní, abychom těmto nástrojům nedovolili nahradit naše mozkové funkce,” řekl magazínu Stylist Dr. Richard Restak, přední neurolog a autor nové knihy How To Prevent Dementia: An Expert’s Guide To Long-Term Brain Health.

Roli zde hraje ale také stres i úzkost, které jsou spojeny se současným rychlým životním stylem. Člověk se potom nemůže na nic pořádně soustředit, a proto využívá telefony jako pomůcku. Cestou ale není se jich úplně vzdát, nejspíš nikdo teď nepřejde jen tak na papírové mapy, když ty digitální jsou o tolik snazší, nicméně je dokázat využívat s mírou. Můžete si tedy například do telefonu zapsat, co chcete koupit, na seznam nákupu se ale v obchodě podívejte až ve chvíli, kdy máte všechno v košíku – pro kontrolu, jestli jste na něco nezapomněli.

Jak lépe pečovat o svou paměť?

Případů demence v posledních letech stále přibývá. Technologie nemusí být primární příčinou jejího zvyšování, ale ví se, že jí dokáží zabránit mimo technické pomůcky. To zjistila konkrétně studie z roku 2019, podle které aktivity stimulující mozek mohou snížit nástup demence o dva a půl roku. Bohužel ale mohou demenci pouze oddálit, ne zcela zabránit jejímu nástupu. Nicméně i to stojí za to. Níže pro vás máme pár typů na tyto, ale i další aktivity pomáhající s lepší pamětí.

Procvičujte svou paměť pravidelně

Podle výše zmíněné studie pomáhá s cvičením paměti luštění křížovek, hádanek, stavění puzzlí a podobně. Mozek díky těmto aktivitám totiž lépe a déle funguje.

Učte se neustále něco nového

Člověk se neustále něco učí, když chce. Měl by přitom také vystupovat ze své komfortní zóny a získávat nové zážitky. To vše povzbuzuje různé oblasti mozku, aby zůstaly aktivní a navazovaly nová spojení, což snižuje riziko kognitivního poklesu.

Nepodceňujte sílu pozitivní myšlení

To, že se budete strachovat o vaši paměť nebo si nadávat, že už není, co bývala, ve vás může vyvolat akorát úzkost, která ji zhoršuje. Inspirujte se pozitivní psychologií, buďte k sobě laskaví a nezapomínejte na to, že paměť je dovednost. A jako každá jiná se dá zlepšovat.

 

Související články

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World