Záplatovací úterý opravilo více než 80 zranitelností ve Windows i aplikacích Office a Edge

Čtrnáctého září bylo druhé úterý v měsíci, což je pravidelný termín, kdy Microsoft vydává aktualizace svých produktů. Aktuální várka opravuje více než…

© Poskytovatel: Zive.cz

Čtrnáctého září bylo druhé úterý v měsíci, což je pravidelný termín, kdy Microsoft vydává aktualizace svých produktů. Aktuální várka opravuje více než osmdesát zranitelností, jež se týkají operačního systému Windows, aplikací Office, Edge a mnoha dalších.

Aktualizační úterý přineslo 44 záplat, zalepí i bezpečnostní díru PrintNightmare

Pokud jste to ještě neudělali, pak přestaňte s tím, co právě děláte, a nainstalujte si nejnovější aktualizace. Po restartu počítače se vraťte a přečtěte si, jak jsou důležité – v několika produktech totiž byly nalezeny vážné a kritické bezpečnostní chyby.

Zářijové záplatovací úterý

Oprav se dočkaly nechvalně známé chyby PrintNightmare a „zero day“ zranitelnosti v kancelářském balíku Office, jež jsou již aktivně zneužívány útočníky. Celkem se jedná o 87 bezpečnostních chyb, jež se týkají například systémů Windows, Windows DNS, subsystému Windows pro Linux, Visual Studia, Office, SharePoint Serveru, Edge a Azure.

Další velká díra ve Windows. Zranitelnost dovolí hackerům vzdáleně spustit škodlivý kód

Patrně nejdůležitější je oprava chyby CVE-2021-40444, o které jsme informovali v pondělí. Tato zranitelnost umožňovala útočníkům vytvářet škodlivé dokumenty, včetně dokumentů Office a RTF, a vzdáleně spouštět příkazy na počítači oběti. Útok byl velmi snadno proveditelný a stoprocentně spolehlivý.

Zneužití bylo možné díky chybě v komponentě MSHTML sady Microsoft Office, která se používá k vykreslování určitého obsahu v rámci souborů otevřených ve Wordu. Postiženy byly systémy Windows 7, Windows 10 a Windows Server verze 2008 a vyšší. Po otevření souboru byl uživatel prostřednictvím Internet Exploreru nasměrován na webovou stránku, která automaticky stáhla do počítače malware.

Záplaty bezpečnostních chyb

Součástí úterních aktualizací jsou také opravy tří chyb, ovlivňujících komponentu Windows Common Log File System Driver (jde o chyby CVE-2021-36955, CVE-2021-36963 a CVE-2021-38633). Zranitelnosti dovolovaly útočníkovi (například provozovateli ransomwaru) provádět změny v počítači. Naštěstí nic nenasvědčuje tomu, že by byly aktivně zneužívány.

Microsoft také odstranil čtyři nedávno odhalené chyby, umožňující zisk zvýšených oprávnění ve službě Print Spooler v systému Windows 10. Tyto chyby jsou zařazeny pod kódy CVE-2021-38667, CVE-2021-36958, CVE-2021-38671 a CVE-2021-40447.

Záplata opravuje chybu Windows, kvůli které nebylo možné instalovat aktualizace operačního systému

Zpozornět by měli uživatelé a firmy používající systémy Windows 7, Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Úterní záplaty totiž opravují zranitelnost CVE-2021-36968 přítomnou ve službě Windows DNS, která je snadno zneužitelná a nevyžaduje interakci uživatele.

Přečtěte si také:

  • Ceny grafických karet začaly klesat až o polovinu. Důvodem je zátah Číny na kryptoměny a těžbu
  • Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají
  • Nová hra New World od Amazonu nenávratně ničí drahé a výkonné grafické karty od Nvidie i AMD
Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Vondráček nerozezná vůli prezidenta a Mynáře. Senát bude článek 66 asi řešit 9. listopadu

© facebook Radek Vondráček Radek Vondráček Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu řekl, že nevěděl, že ho při návštěvě prezidenta v ÚVN natáčí na video, které v minulém týdnu ... Read more »

StarDance ve znamení hitů Jiřího Suchého. Soutěž opustil pohádkový princ Pavel Trávníček

© Poskytovatel: Frekvence 1 Druhý díl byl věnovaný hitům Jiřího Suchého, který oslavil nedávno krásné 90. narozeniny. Během večera tak zazněly písně jako Malé kotě, Marnivá sestřenice nebo Babetta. Na ... Read more »

Mynář vykonává pokyny, Nejedlý je ruský agent. Syn Šloufa otevřeně o okolí Zemana

Zesnulý lobbista Miroslav Šlouf byl svého času pojem. Po boku Miloše Zemana, ještě v dobách, kdy nebyl prezidentem, strávil dlouhé roky, na Hrad se pak „jezevec z Vysočiny“ dostal i ... Read more »

Je Jiřina Bohdalová opravdu nemocná? Nové informace!

© FTV Prima Jiřina Bohdalová Herečka Jiřina Bohdalová se měla v sobotu večer zúčastnit StarDance. To se ale nestalo a na natáčení nakonec nedorazila. Server Aha už dříve uvedl, že ... Read more »

Babiš už prý není proti tomu, aby Vondráček kandidoval na místopředsedu Sněmovny

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Babiš ještě v úterý uváděl v ČT, že Vondráček zřejmě nebude kandidátem ANO do vedení příští Sněmovny kvůli návštěvě prezidenta Miloše Zemana ... Read more »

Babiš otočil. Vondráček ve vedení Sněmovny už mu prý nevadí

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Babiš ještě v úterý uváděl v ČT, že Vondráček zřejmě nebude kandidátem ANO do vedení příští Sněmovny kvůli návštěvě prezidenta Miloše Zemana ... Read more »

Babiš už podle Vondráčka není proti Vondráčkově kandidatuře do vedení Sněmovny

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš už údajně není proti tomu, aby se nynější předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ucházel o ... Read more »

Filip Salač si nedokázal udržet pozici, dojel desátý!

© Profimedia **www.profimedia.cz** Filip Salač Devatenáctiletý Salač tři poslední závody nedokončil a naposledy v Austinu nedojel kvůli těžkému pádu. V Misanu se však na trať vrátil ve formě, a i ... Read more »

Senát bude možná jednat 9. listopadu o stavu Zemana, rozhodne organizační výbor

© Senat.cz **www.senat.cz** Senát ČR Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu řekl, že nevěděl, že ho při návštěvě prezidenta v ÚVN natáčí na video, které v minulém týdnu zveřejnila ... Read more »

ODS chce v rozpočtu ušetřit 100 miliard, podle Schillerové to nejde

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Alena Schillerová ODS podle ekonomického experta strany a poslance Jana Skopečka trvá na tom, že v rozpočtu na příští rok lze proti plánům ušetřit ... Read more »

Senát bude článek 66 asi řešit 9. listopadu. Nelze poznat, co je vůle Zemana a Mynáře, řekl Vondráček

© Facebook Radek Vondráček Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu řekl, že nevěděl, že ho při návštěvě prezidenta v ÚVN natáčí na video, které v minulém týdnu zveřejnila prezidentská ... Read more »

Verstappen v kvalifikaci porazil Hamiltona. V Austinu je dělily dvě desetiny

Kvalifikaci na Velkou cenu USA vozů formule 1 vyhrál Max Verstappen z Red Bullu před úřadujícím šampionem Lewisem Hamiltonem. Nizozemský jezdec, který hájí před britským rivalem šestibodový náskok v čele ... Read more »

El Clásico hledá superstar. Real a Barcelonu táhne nová generace

El Clásico, jeden z nejslavnějších zápasů planety, jehož další díl je na pořadu dnes, přišel o hlavní taháky. Po Cristianu Ronaldovi „emigrovali“ z La Ligy i Lionel Messi či Sergio ... Read more »

Změna letního a zimního času: Proč se dodnes nezrušila?

© Pixabay Změna času Podle dosavadní evropské směrnice začíná letní čas v členských zemích poslední březnovou neděli a končí poslední neděli v říjnu. Podle chystaného nařízení tak letní čas příští ... Read more »

V Německu přibylo téměř 14 tisíc nově nakažených

© Pixabay Německo, ilustrační foto Ještě v sobotu RKI hlásil, že sedmidenní incidenční číslo je přesně na hodnotě 100. Před týdnem bylo na 72,7. Přibývá také úmrtí v souvislosti s ... Read more »

Čeští pěstitelé chmele spolu s pivovary letos očekávají rekordní úrodu

© Pixabay Pivo Nadprůměrnou sklizeň ČTK potvrdili Jiří Smetana, místopředseda představenstva žatecké firmy Arix, která obchoduje s českým chmelem, a Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje. “Nebyly tolik tropické dny a ... Read more »

Tálibán má k drogám nekompromisní přístup. S toxikomany se nemazlí

© Pixabay Ilustrační foto O skrýši pod mostem Púl Suchta, pod nímž do řeky proudí kábulský odpad, vědí všichni. Kábulané závislí na drogách tam stranou pohledů žijí i umírají. Policie ... Read more »

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením Tálibánu?

© Pixabay Ilustrační foto O skrýši pod mostem Púl Suchta, pod nímž do řeky proudí kábulský odpad, vědí všichni. Kábulané závislí na drogách tam stranou pohledů žijí i umírají. Policie ... Read more »

Večírek po skončení StarDance: Hlaváčková s »dozorem« a Trávníčkovo cígo na rozloučenou!

Druhé kolo taneční soutěže StarDance přineslo s sebou i první obávané vyřazování. Po smutném loučení ale následuje úleva. Pro vyřazeného Pavla Trávníčka (70) v podobě zasloužené cigarety, pro ostatní tradiční ... Read more »

Martina Viktorie Kopecká prozradila, co udělala v mládí v tanečních!

© instagram Martina Viktorie Kopecká Martina Viktorie Kopecká Martina Viktorie Kopecká se na pódiu opravdu snaží a je vidět, že tanec si s Markem Dědíkem skutečně užívá. Sama přitom není ... Read more »

Jak fungovali krysaři ve středověku: Příběh nejslavnějšího z Hamelnu je hrozný

© Augustin von Moersperg / Creative Commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/ 1592 obraz Pied Piper zkopírovaný ze skleněného okna Marktkirche v Hamelinu Příběh o krysaři z města Hameln je kultovní záležitostí. ... Read more »

Radikální léčba drogové závislosti: Jak probíhá pod taktovkou Tálibánu?

© www.amnesty.cz Taliban, Afghánistán O skrýši pod mostem Púl Suchta, pod nímž do řeky proudí kábulský odpad, vědí všichni. Kábulané závislí na drogách tam stranou pohledů žijí i umírají. Policie ... Read more »

Bývalý fotbalista Patrice Evra přiznal, že byl v dětství sexuálně zneužíván

© Wikipedia **www.wikipedia.com** Patrice Evra Evrův rozhovor pro deník Times vyšel v době, kdy se chystá do prodeje jeho nová autobiografie. Současný komentátor pro Amazon Prime Video v něm tak ... Read more »

Jehlan: Mučící nástroj vymyšlený až v 18. století. Brutalitou byl středověký

© Profimedia.CZ Mučicí nástroje a okovy zdaleka nebyly výsadou středověku. Španělské inkviziční procesy byly v první řadě zaměřeny vůči konvertovaným židům a muslimům, u nichž panovalo podezření, že stále tajně praktikují svoje ... Read more »

Šest mrtvých a 12 zraněných po srážce autobusu s nákladním autem v Rusku

© Pixabay Autobus, ilustrační foto Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus ... Read more »

Jako dlouho vydrží člověk pohřbení zaživa? V 19. století se strhla hysterie!

© Autor: Kopytin Georgy / Shutterstock Pohřbení zaživa máme dnes spojené s horory hemžícími se zombie Pohřbení zaživa máme dnes spojené s horory hemžícími se zombie, tedy oživlými mrtvolami vystoupivšími z hrobů. Možná ... Read more »

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

© Pixabay Německo, ilustrační foto Ještě v sobotu RKI hlásil, že sedmidenní incidenční číslo je přesně na hodnotě 100. Před týdnem bylo na 72,7. Přibývá také úmrtí v souvislosti s ... Read more »

Dobrá zpráva pro pivaře: Chmele bude, úroda se očekává rekordní

© unsplash.com ilustrační fotografie, photo by Bohdan Stocek Nadprůměrnou sklizeň ČTK potvrdili Jiří Smetana, místopředseda představenstva žatecké firmy Arix, která obchoduje s českým chmelem, a Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje. ... Read more »

Čeští pěstitelé chmele spolu s pivovary očekávají rekordní úrodu za desítky let

© Pixabay Chmel, ilustrační fotografie Čeští pěstitelé chmele spolu s pivovary letos očekávají rekordní úrodu. Měla by přesáhnout hranici 8000 tun suchého chmele, což se v ČR naposledy sklidilo v ... Read more »

Největší hladomor ve středověku: Doba tak hrozná, že hnala lidi z domovů

© Profimedia.CZ Hladomor ve středověku Léto roku 1315 bylo natolik chladné a deštivé, že nedozrálo obilí a nepodařilo se ani nasušit seno pro dobytek. Nešlo přitom o záležitost menší lokality – s problémem ... Read more »

Pavel Trávníček našel u lidí zastání! Ze StarDance odešel se ctí!

© facebook StarDance Pavel Trávníček a Veronika Lálová “Komu z nás to bude v 70ti takhle tancovat ? Tráva je Jura. Je to borec, že do toho šel,” vysekl herci ... Read more »

Solární obytňák dokončil cestu napříč Evropou. Ošklivý design, působivá technologie a řada dětských nemocí

Unikátní solární obytný automobil Stella Vita, který tým studentů nizozemské Univerzity v Eindhovenu představil před měsícem, 15. října dokončil 3 000… © Poskytovatel: Zive.cz Unikátní solární obytný automobil Stella Vita, ... Read more »

Nejméně šest lidí zahynulo v Rusku při srážce autobusu s nákladním autem

© Pixabay Autobus, ilustrační fotografie. Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus ... Read more »

Máte dobré oko? Uhodněte, kdo je na fotce duch

Máte dobré oko? Uhodněte, kdo je na fotce duch Máte dobré oko? Uhodněte, kdo je na fotce duch Máte dobré oko? Uhodněte, kdo je na fotce duch Máte dobré oko? ... Read more »

Připravte skleník na zimu: Ukliďte a vydezinfikujte

© Poskytovatel: HomeInCube.cz Zdroj: Canstockphoto Na podzim většinou nevíme, kam na zahradě skočit dřív a opomíjet bychom neměli ani skleník. Jeho zazimování je potřeba udělat dříve, než přijde první silný ... Read more »

Biden zatím tráví cestováním víc času než Trump

© facebook Joe Biden Joe Biden Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v jednom ze svých dvou domů ve státě Delaware ... Read more »

Biden zatím bývá na osobních cestách častěji mimo Bílý dům než Trump

© Reprofoto Facebook Joe Biden složil přísahu a stal se prezidentem. Mezi uvedených 108 dní na cestách počítala CNN i dny jako byl pátek, kdy se Biden ze svého washingtonského ... Read more »

Bestie z Omahy: Když se z problémového vojáka stane vraždící monstrum

© Chief Photographer / Creative Commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/ Vylodění v Normandii na pláži Omaha Tak se tento obyčejný mladý německý chlapec (který, mimochodem, neměl armádu příliš v lásce) stal a ... Read more »

Diváci StarDance žádají výměnu porotců: Všechny uráží, tohle je za hranou, vrchol arogance!

© Švandovo divadlo Zdeněk Chlopčík Porotci nebyli k tanečníkům příliš shovívaví. Ačkoliv šlo teprve o druhý večer, páry si vyslechly mnohdy kritiku i za drobnosti či za věci, které by ... Read more »

Počet odhalených padělaných bankovek a mincí ke konci září výrazně stoupl

© Mariusz Stankowski / INCORP images Ilustrační foto Celkově padělků mincí a bankovek v eurech ČNB letos ke konci září zadržela 5010. Ve stejném období loni jich bylo 244. Podle ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic