DEM Parti’den 12 kişinin öldüğü anız yangınına ilişkin açıklama: DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır

dem parti’den 12 kişinin öldüğü anız yangınına ilişkin açıklama: dedaş bu cinayetin sorumlularındandır

DEM Parti’den 12 kişinin öldüğü anız yangınına ilişkin açıklama: DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır

"Yangının DEDAŞ’ın direk tellerinin yere düşmesiyle başladığını belirtiyorlar, bunun araştırılması lazım"

DEM Parti Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri, Mardin-Diyarbakır arasında meydana gelen ve can kaybının 12'ye çıktığı yangınla ilgili inceleme yapmak üzere bölgeye gitti. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan,  bölgedeki felaketi yerinde inceleyen STK'lerin araştırmalarına da atıfta bulunarak, "Haraç almasını bilen, elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın tüm uyarılarına rağmen hala bu bölgede odun direkler kullanan DEDAŞ(Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş)  bu cinayetin sorumlularındandır." dedi.

TIKLAYIN-Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar'daki yangında ölü sayısı 12'ye yükseldi

DEM Partisi Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, beraberindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, DEM Parti milletvekilleri ve çok sayıda belediye başkanıyla birlikte önceki gün Diyarbakır ve Mardin arasında çıkan yangın bölgesinde incelemede bulunarak, hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Afet bölgesi ilan edilsin çağrısı

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Yücebağ Mahallesi’ndeki taziye ziyaretinin ardından açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanları, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi çağrısında bulundu.

"DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır"

İlk olarak söz alan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yangının çıkış nedeni bir an önce araştırılması gerektiğini ifade ederek, " Başımız sağ olsun, Kürt halkının başı sağ olsun. Büyük bir acı ve felakettir. Çok ciddi iddialar var. Bu iddiaların kesinlikle araştırılması gerekiyor. Bölgede araştırma yapan, çalışma yürüten STK’ların ve ilgili kurumların da bu konuda hazırlamış oldukları raporlar var. Yangının DEDAŞ’ın direk tellerinin yere düşmesiyle başladığını belirtiyorlar. Görgü tanıkları da var. Bunun iyice araştırılması gerekiyor. Çünkü 14 canımızı yitirdik, hala ağır yaralı olan arkadaşlarımız, canlarımız hastanede var. Umarım sayı artmaz. Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ’ın direkleri mi dersiniz, bunların ivedilikle araştırılması gerekiyor. Haraç almasını bilen, elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın tüm uyarılarına rağmen hala bu bölgede odun direkler kullanan DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır. Bunun araştırılması gerekiyor" dedi.

"Halkımızın yaralarını hep birlikte sarmaya çalışacağız"

Olayın takipçisi olacaklarını aktaran Bakırhan, “Bu meselenin de Türkiye kamuoyu tarafından iyi izlenmesi gerekiyor. Biz bu meselenin kesinlikle peşini bırakmayacağız. Halkımızın acısının yanında olacağız. Birlikte dayanışacağız, birlikte paylaşacağız. Halkımızın yaralarını hep birlikte sarmaya çalışacağız. Tekrar başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Acınızı paylaştığımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

"Bölge afet bölgesi ilan edilmeli ve halkımızın mağduriyeti acilen giderilmelidir"

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, dayanışma çağrısında bulundu. “Bugün burada acil olarak yapılması gerekenler başlığı altında sayacağımız şeyler var” diyerek sözlerine başlayan Hatimoğulları, şunları söyledi:

"Buranın acilen afet bölgesi ilan edilmesi ve afet bölgesinin gerektirdiği şekilde burada halkımızın yaşadığı mağduriyetin giderilmesi birinci hedef olarak belirlenmelidir. Evet canlarımız gitti, yiten canlarımızın ailelerinin acılarını gücümüz yettiğince paylaşmaya çalışıyoruz. Toplumsal dayanışmayla, kenetlenerek, bizleri doğal afetlerde ölüme terk eden sisteme karşı daha çok dayanışarak ancak bu acıları hafifletebiliriz. Bugün DEDAŞ bunun birinci sorumlularındandır. Kentlerimizdeki kent koruma oluşumlarının, ekoloji platformlarının yaptığı çalışmalar ve kesin olmayan raporlar 55 bin dekarlık alanın yandığını ve bunun 22-23 bin dekarlık alanının da ekili arazi olduğunu gösteriyor. Aynı raporlara ve yine görgü tanıklıklarının tanıklıklarına göre, yangın valiliğin ya da resmi temsilcilerin dediği gibi anız yakmadan değil elektrik tellerindeki arızalardan kaynaklanmıştır. Bu iddialar önemlidir, görgü tanıklıklarının tanıklıkları önemlidir. Yargı, görgü tanıklarını dinlemek zorundadır. Yerel ve ekoloji platformlarının hazırladığı ve daha sonra kesin olarak sunacağı raporlar bilirkişi olarak kabul edilmelidir. Bunlar önemlidir ve yargı bunu dikkate almalıdır. Yargıda gerçekten hakka, hukuka, adalete ve görgü tanıklarının gerçek tanıklıklarına göre verilecek ceza ile ailelerin ve halkımızın yüreği bir nebzede olsa soğutulur. Bugün Türkiye’nin en çok gündemde olan elektrik şirketi DEDAŞ’tır. Parlamentodaki kayıtlara baktığımızda, en fazla soru ve araştırma önergesi DEDAŞ hakkında verilmiştir. Çünkü DEDAŞ zaman zaman elektrikleri keserek halkımıza zarar vermiştir. Elektrik tellerinin tam 37 yıldır bu bölgede bakımları yapılmamıştır. Arkamızda bulunan şu incecik tahta direkler üzerine çekilmiş elektrik hatlarının bakımsızlığından bu yangınların yaşandığı aşikardır. Burada ikinci en acil talep, bu yangın silsilelerini durmak için en acil talep DEDAŞ’ın acilen bölgedeki bütün elektrik şebekesini bakım ve onarımdan geçirmesidir. Çağımıza uygun teknolojik altyapıya göre yeniden yapılandırılmalıdır. DEDAŞ bu görevi yapmadığı sürece de bundan sonra çıkacak herhangi bir yangından sonra çiftçilerimizin ve emekçilerimizin yaşayacağı zararın birinci dereceden sorumlusu olacaktır."

"Bu alanın meslek odaları ve bilirkişileri buraya gelmeli, raporlarını tutmalı"

DEM Parti olarak hem hukuki süreçte hem de toplumsal dayanışma bağlamında bölge halkının yanında olacaklarını ifade eden Hatimoğulları, "Belediyelerimiz zaten büyük bir görev sorumluluğuyla ve insanları yaşama bağlama aşkıyla çalışmalarını yürüttüler. Bizler de hem Ankara’da hem bölgede, hem merkezi siyasette hem de yerellerde yerel yönetimlerimizin bütün çabalarıyla değerli halklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Acılar paylaşarak azalır. Büyük bir toplumsal dayanışmayla, yaşanan bu büyük felaketi ve acıyı hep birlikte daha da küçültmemiz mümkün. Toplumsal dayanışma ağlarımız en güçlü şekilde bölgeye gelip incelemelerini yapmalıdır. Türkiye’nin her yerinden ekoloji hareketleri, bu alanın meslek odaları ve bilirkişileri buraya gelmeli, raporlarını tutmalı, bu dayanışmayı acılı halkımızla birlikte paylaşmalıdır. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha başımız sağ olsun" şeklinde konuştu.

    ]]>

OTHER NEWS

37 minutes ago

Şehitkamil U13 Futbol Takımı “namağlup şampiyon”

37 minutes ago

Dünya literatürüne eklendi! Sadece Milasta bulunuyor

37 minutes ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanında alkışlarla karşılandı

37 minutes ago

Pilav soğuk yenen bir yemektir

1 hour ago

Uzman isim bulaşan virüslere karşı uyardı! Ölüm saçan sinekler Türkiye'de

1 hour ago

Gece yarısı kapısına gelen yavru ayıyı aç göndermedi

1 hour ago

Osmanlı’nın en sancılı 33 yılının tanığı... Yıldız Sarayı kapılarını yeniden açtı

1 hour ago

Beşiktaş'ta yeni hedef Marco Asensio

1 hour ago

En-Nesyri geliyor mu? Ali Koç, saat verip o ismi uyardı

1 hour ago

FIFA ve UEFA, TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nu tebrik etti

1 hour ago

Erdoğan KKTC'de! 'Özgürlük ilelebet devam edecek'

1 hour ago

Yunan medyasından skandal başlıklar… “Türkler bir gece ansızın gelebileceğini hatırlatıyor dediler Barış Harekatı’na “gösteri yorumu!

1 hour ago

Sorununa muhatap bulamayan tatilciden görülmemiş protesto! Bakanlık devreye girdi

2 hrs ago

Denizde kalp krizi geçiren iş insanı hayatını kaybetti

2 hrs ago

Bir bacağını kaybeden Malazgirtli vatandaşın protez bacak umudu

2 hrs ago

Emine Erdoğan atıksız alışverişi teşvik eden marketi ziyaret etti

2 hrs ago

Bedensel engelli milli sporcu, "özel çocuklar"ın yaşamına dokundu

2 hrs ago

Birçok ilde sinema yokken o ilçede vardı, şimdi turizme kazandırılmayı bekliyor

2 hrs ago

Son dakika haberi... Moody's Türkiye'nin kredi notunu B3'ten B1'e yükseltti... Bakan Şimşek'ten açıklama

2 hrs ago

Kütahyalı sporcular, 15 Temmuz Şehitlerini Anma Oryantiring Yarışları’nda ter döktü

2 hrs ago

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kral Charles ile görüştü

2 hrs ago

Başkan Zeyrek: “Akhisar’ın imar sorunu çözülecek”

2 hrs ago

Bazada bulunan cesetle ilgili itiraf! Ağzı köpürdü, midesinden uyuşturucu çıktı

2 hrs ago

Giresun'da şiddetli yağışın hasarı gün ağarınca ortaya çıktı!

2 hrs ago

Kurtulmuş'tan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü mesajı

2 hrs ago

197 yıllık okula yeni nesil tanıtım

2 hrs ago

Ölen 6 kişi asli kusurlu sayıldı

2 hrs ago

5 yıldızlı otelde görülmemiş protesto! Klima tamir edilmeyince yatağıyla restorana indi

2 hrs ago

Pazar yerlerindeki alanlarla ilgili düzenleme yapıldı

2 hrs ago

MasterChef’te ana kadroya giren 7. yarışmacı belli oluyor! Şefleri şoke eden sözler: ‘Ondan korkmuyorum'

2 hrs ago

Donald Trump'a suikast girişimi; saldırgan "zeki, mütevazı, silahlara ilgi duyan ve siyaset konuşmayan" biriymiş

2 hrs ago

Yeşil mimari ödülünü aldı

2 hrs ago

Bıçak ustasından çarpıcı uyarı, yanlış bileme kansere yol açabilir

2 hrs ago

Telegram'a "mini" uygulama dükkanı ve tarayıcı eklenecek

2 hrs ago

Meteoroloji yeni raporunu yayımladı! Kuvvetli şekilde geliyor

2 hrs ago

Netaştan yerli sunucu üretim kapasitesini artırma planı

2 hrs ago

SON DAKİKA HABERİ... THY ile uçacaklar dikkat! 84 sefer iptal edildi.. İşte THY'de iptal edilen uçuşlar ve detayları

2 hrs ago

Pedallarını Palandöken’in zirvesinde çevirdiler

3 hrs ago

Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

3 hrs ago

2 gün orayla organ nakli oldu: Mucize işte tam böyle bir şey

ALONGWALKER VIETNAM: Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch ALONGWALKER INDONESIA: Saluran untuk mengeksplorasi pengalaman para pemuda global