PTSD to plaga wśród rosyjskich żołnierzy. Jeden z nich upił się i zabił żonę

ptsd to plaga wśród rosyjskich żołnierzy. jeden z nich upił się i zabił żonę

Powrót z frontu: Dlaczego rosyjscy żołnierze nadal zabijają?

Wielu rosyjskich wojskowych, którzy brali udział w inwazji na Ukrainę, cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD). Eksperci ostrzegają, że stanowi to zagrożenie dla rosyjskiego społeczeństwa. Jeden z żołnierzy upił się i zabił żonę.

 • Przypadki przemocy i przestępstw, w tym morderstw, są skutkiem niekontrolowanych wybuchów przemocy pod wpływem alkoholu
 • 190 przestępstw, w tym 55 zabójstw, zostało popełnionych przez uczestników wojny, z większością sprawców będących pod wpływem alkoholu
 • Rosyjskie władze uruchomiły program leczenia uczestników wojny cierpiących na PTSD, jednak wiele osób odmawia pomocy
 • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Powrót Aleksandra Mamajewa z frontu na Ukrainie zakończył się tragedią. Podczas imprezy ten 44-latek upił się i zadźgał swoją żonę nożem na oczach ich dzieci. Myślał, że żona sięgnęła po pieniądze z kieszeni jego spodni. Ludzie, którzy znali Mamajewa, pochodzącego z Niżnego Nowogrodu w Rosji, powiedzieli sądowi, że przed wojną był spokojnym człowiekiem, który "nie skrzywdziłby nawet muchy".

  To tylko jeden z przykładów przestępstw, których uczestnicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę dopuszczają się po powrocie do domu. Często dzieje się to pod wpływem alkoholu. Tak było w przypadku sierżanta Stanisława Jonkina, który w ubiegłym roku chciał uczcić swój pobyt na urlopie z frontu w nocnym klubie. Według niego doszło tam do kłótni. Jonkin wystrzelił z rakietnicy, której raca wywołała pożar. Zginęło 13 osób.

  Uczestnicy wojny zabijają po powrocie z frontu. PTSD i alkohol to mieszanka wybuchowa

  Według rosyjskojęzycznego portalu internetowego Wiorstka, który został uruchomiony za granicą w 2022 r., uczestnicy wojny popełnili 190 przestępstw w ciągu dwóch lat, w tym 55 zabójstw. Większość sprawców była pijana. Skarżyli się na niekontrolowane wybuchy przemocy. Według psychologów są to oznaki zespołu stresu pourazowego (PTSD). Raporty dotyczące przestępstw kryminalnych w Rosji pokazują, że wiele z nich zostało popełnionych przez byłych najemników prywatnej armii Grupa Wagnera.

  Rosyjskie władze uruchomiły program leczenia uczestników wojny w Ukrainie, którzy po powrocie z frontu cierpią na zespół stresu pourazowego. Potrzeby są tak duże, że nie wszystkim poszkodowanym można pomóc. Ponadto wielu wojskowych cierpiących na PTSD odmawia udzielenia im pomocy.

   Jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez wojskowych w sieciach społecznościowych są koszmary i ciągłe retrospekcje – traumatyczne doświadczenia, które wciąż do nich wracają. Na przykład, wydaje im się, że są ostrzeliwani, choć są z dala od pola bitwy, zwykle w miejscach, gdzie jest wielu ludzi lub pojazdów.

   Inni tracą spokój, gdy słyszą i widzą fajerwerki lub boją się wyjść na zewnątrz bez broni. – Na wojnie może się nam wydawać, że wszystko jest w porządku. Ale potem wraca się do cywilnego życia i widzi się, jak bardzo się ono różni od sytuacji na froncie. Z czasem zaczynamy rozumieć, że zmieniliśmy się wewnętrznie – powiedział DW jeden z weteranów po powrocie z wojny.

   Powrót z frontu i kolejne zabójstwa. PTSD zbiera żniwa w Rosji

   23-letni Andriej (imię zmienione) jest rosyjskim żołnierzem kontraktowym. Jego dziewczyna uważa, że bardzo się zmienił w ciągu dwóch lat wojny. Andriej był kiedyś rozmowny i wesoły, ale teraz jest zamknięty w sobie i agresywny. – Jakiś czas temu, gdy rozmawialiśmy przez połączenie wideo, powiedział, że oszalał – mówi Swietłana.

    W rezultacie rzadziej rozmawiała z Andriejem przez telefon, a jego odpowiedzi na wiadomości tekstowe stawały się coraz krótsze. W tym roku parze urodziła się córeczka, ale Andriej nie odwiedził żony i dziecka podczas ostatniego urlopu. – Raz napisał nieprzyjemne rzeczy, w tym o naszym dziecku. Myślałam, że to koniec naszego związku. Ale następnego dnia przeprosił mnie w wiadomości głosowej i powiedział, że po prostu oszalał – opowiada Swietłana. Młoda kobieta ma nadzieję, że myśl o byciu ojcem pomoże Andriejowi ponownie odnaleźć się w życiu.

    Walka z plagą PTSD. Władze rosyjskie otwierają ośrodki rehabilitacyjne

    Z badań przeprowadzonych przez petersburski Psychoneurologiczny Instytut Badawczy im. Biechtierewa wynika, że PTSD może rozwinąć się u trzech do jedenastu procent weteranów wojennych. W ubiegłym roku instytut wysłał do różnych instytucji zalecenia w sprawie metod leczenia tego zespołu, a władze rosyjskie zapowiedziały utworzenie odpowiednich ośrodków rehabilitacyjnych.

     Według rosyjskiego ministerstwa zdrowia 11 tys. rosyjskich wojskowych, którzy brali udział w wojnie przeciwko Ukrainie, a także członkowie ich rodzin, szukali pomocy psychologicznej w ciągu sześciu miesięcy w 2023 r. Byli to głównie mężczyźni, którzy opuścili armię z powodów zdrowotnych lub krewni poległych żołnierzy. Rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko musiał przyznać, że tylko 15 proc. osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi mogło skorzystać z leczenia w ubiegłym roku.

     Niektórzy żołnierze, u których zdiagnozowano PTSD, musieli nawet wrócić na front. Tak było w przypadku 25-letniego Aleksandra Striebkowa, który został powołany do wojska podczas mobilizacji. Pomimo diagnozy lekarzy, że nie powinien otrzymać broni, został odesłany z powrotem do strefy działań wojennych.

     Alkohol potęguje PTSD wśród żołnierzy. Są gotowi zabić po powrocie z frontu

     W dużych konfliktach zbrojnych takich, jak inwazja na Ukrainę, liczba zaburzeń psychicznych wśród żołnierzy może być znacznie wyższa niż wskazano w badaniu Instytutu im. Biechtierewa, jak mówi rosyjski psychoterapeuta, który nie chce być wymieniony z nazwiska. Powołuje się na dane amerykańskiego Departamentu Spraw Weteranów, który szacuje odsetek występowania PTSD wśród personelu wojskowego w różnych konfliktach nawet na 29 proc.

     Terapeuta ten spodziewa się zatem wzrostu liczby przestępstw w Rosji popełnionych przez żołnierzy, które można przypisać PTSD. – Proszę pamiętać, że niektórzy uczestnicy wojny, tacy jak ci z Grupy Wagnera, mieli już za sobą kryminalną przeszłość. Ich psychika mogła jeszcze bardziej ucierpieć w wyniku walk na froncie – mówi.

      Ostrzega, że nieleczone PTSD może powodować zaburzenia wtórne. – Dochodzi do tego również uzależnienie od alkoholu lub substancji psychotropowych, co powoduje problemy w społeczeństwie – dodaje. Według niego najbardziej cierpi na tym życie rodzinne weteranów, co wpływa wyjątkowo szkodliwie na psychikę dzieci.

      PTSD wśród rosyjskich żołnierzy. "Głównym zadaniem jest unormowanie życia pacjenta"

      – Terapia opiera się na ponownym przeżywaniu traumatycznych doświadczeń – mówi ten terapeuta, który pracował między innymi z weteranami wojen w Czeczenii. – Takie przeżywanie pomaga pacjentom przejść przez te doświadczenia kilka razy – wyjaśnia. Powrót do zdrowia wymaga średnio dziesięciu sesji w okresie sześciu miesięcy.

      Niektórzy psychologowie, którzy leczą wojskowych z PTSD, próbują gloryfikować ich doświadczenia. – Chociaż może to być emocjonalnie pomocne w terapii, z punktu widzenia wartości cenionych w społeczeństwie może jednak prowadzić do postrzegania przemocy i agresji jako zachowań normalnych.

       Zamiast iluzorycznej heroizacji, osoby dotknięte PTSD powinny otrzymać pomoc w zrozumieniu sytuacji, w której się znalazły, co obejmuje także pomoc w uporaniu się przez nie z poczuciem winy. Jako przykład podaje on Niemcy po II wojnie światowej. W tamtym czasie termin PTSD jeszcze nie istniał, podobnie jak metody leczenia tego zespołu, ale niemieckie społeczeństwo zrewidowało swoje poglądy. – Głównym zadaniem terapii jest unormowanie życia pacjenta, tak aby zrozumiał swoje błędy i zbudował nowe życie – wyjaśnia ten terapeuta. – Każdy człowiek ma do tego prawo – dodaje.

       Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

       OTHER NEWS

       3 hrs ago

       Weber: jeśli von der Leyen przepadnie, UE grozi chaos

       3 hrs ago

       Nawet 500 złotych mandatu za korzystanie z wody. Zaczęło się! Możesz zostać ukarany nawet za podlewanie ogródka 15.07.2024

       3 hrs ago

       "Gladiator 2" będzie jak "Barbie". Kobiety planują wycieczki do kin, a wszystko przez... tych dwóch

       3 hrs ago

       Najbardziej pożądane kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim w roku akademickim 2024/25. Zobacz ranking

       3 hrs ago

       W latach 90. ten utwór był hitem wakacji. Nie wszyscy wiedzą, o czym tak naprawdę jest

       3 hrs ago

       Bodnar gotowy "pomóc" PKW w odebraniu PiS milionów złotych

       3 hrs ago

       Alert dla klientów - te towary znikają ze sklepów po decyzji GIS. Ołów, kadm i rakotwórcze aminy w produktach dla dzieci! [15.07.24]

       3 hrs ago

       Dramat Polki w starciu z gwiazdą. Nagły koniec meczu

       3 hrs ago

       Pijesz herbatę wieczorem? Takie są skutki

       3 hrs ago

       Domy milionerów w Kujawsko-Pomorskiem. Rezydencje i posiadłości - ceny w lipcu 2024 [13.07.2024 r.]

       3 hrs ago

       Ponad 6200 złotych brutto do emerytury. Kto otrzymuje to dodatkowe świadczenie?

       3 hrs ago

       UE: niechciani europosłowie, wśród nich Krah i Braun

       3 hrs ago

       Niespodzianki w Budapeszcie. Faworytka już za burtą

       3 hrs ago

       Donald Trump padł ofiarą zamachowca. Służby przerwały milczenie

       3 hrs ago

       Jest pierwszy komentarz Polki zawieszonej tuż przed startem IO. "Zrobię wszystko"

       3 hrs ago

       Mandat z jazdę z dzieckiem na rowerze. Nierozwaga może kosztować rodziców nawet 1500 zł

       3 hrs ago

       Zatrzymanie Marcina Romanowskiego. Poseł "w drodze do szpitala"

       3 hrs ago

       Te połączenia lotnicze Polacy wybierają najczęściej. Coraz więcej gorących kierunków

       3 hrs ago

       UE zmienia przepisy. Od nowego roku zmiana w segregacji śmieci

       3 hrs ago

       Ostatnie słowa pilotów tuż przed katastrofą samolotu. Oto wstrząsające nagrania z czarnych skrzynek! Sprawdź! 15.07.2024

       3 hrs ago

       Rzeczy z PRL-u dziś warte fortunę! Kolekcjonerzy wydają na nie gigantyczne pieniądze. Sprawdź co można sprzedać 14.07.2024

       3 hrs ago

       Rajska plaża nad Bałtykiem, ukryta przed tłumami. To ulubione miejsce polskich gwiazd i celebrytów. Ta plaża to perła polskiego wybrzeża

       3 hrs ago

       Von der Leyen zarządza bojkot Orbana

       3 hrs ago

       Wyłączenia prądu w woj. śląskim obejmą tysiące mieszkańców. Informacje o wyłączeniach energii - zobacz wykaz miast, ulic i godzin

       3 hrs ago

       Pięć wniosków na ostatniej prostej przed igrzyskami. Kadra siatkarzy walczy z czasem

       3 hrs ago

       To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Niewielka wioska w górach przyciąga kuracjuszy

       3 hrs ago

       Woda w kąpieliskach na Wawrzkowiźnie i na Patykach zbadana przez sanepid. Czy można się kąpać?

       4 hrs ago

       Polski multimilioner stracił cierpliwość, basta! "Pluto na nas"

       4 hrs ago

       Nagrali tornado w Szwalach. Żywioł niszczył wszystko na swojej drodze

       4 hrs ago

       Arabowie nadal szturmują Zakopane. Zmieniły się jednak ich wydatki

       4 hrs ago

       Poważny wypadek mistrza świata. Trafił do szpitala

       4 hrs ago

       Polak wygrał Wimbledon. Mógł liczyć na wsparcie ukochanej. To znana sportowczyni

       4 hrs ago

       Bulwar nad Nogatem stał się modnym miejscem w Malborku. Niektórych dziwi obecność samochodów. Czy każdy może wjechać autem na promenadę?

       4 hrs ago

       Gdańskie lotnisko notuje bardzo dobre wyniki. Po pół roku już prawie 3 mln pasażerów

       4 hrs ago

       12. edycja Festiwalu ETNOmania. Skansen w Wygiełzowie zamienił się w folkową stolicę Małopolski. Zobacz na zdjęciach, co tam się działo

       4 hrs ago

       Wrocławskie Święto Kwiatów "Reaktywacja 8.0" . Wystawa kwiatów, oprowadzanie po Ogrodzie Botanicznym, warsztaty - zobacz pełen program

       4 hrs ago

       Szlakiem Legend - spacer rodzinny zwiedzanie zabytków Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Poznaj tajemnice tego miejsca!

       4 hrs ago

       Zwierzęta nie mają lekko w upale. Przy ratuszu w Lęborku znajdą wytchnienie

       4 hrs ago

       Dlaczego Twoja strategia marketingowa nie działa? Przewodnik dla kadry zarządzającej firmami

       4 hrs ago

       MF szacuje, że deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł

       ALONGWALKER VIETNAM: Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch ALONGWALKER INDONESIA: Saluran untuk mengeksplorasi pengalaman para pemuda global