Myslíte, že tonikum je v péči o pleť zbytečné? Právě tenhle přípravek pomáhá pleti držet vodu a vázat na sebe látky z následné péče, říká hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Lenka Průšová

Připravili jsme pro vás velmi zajímavý a poučný rozhovor, na naše otázky odpovídala Ing. Lenka Průšová – formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky. Za její odpovědi děkujeme.

Proč je důležité, aby naše pleť byla dostatečně hydratovaná?

Čistá a hydratovaná pleť je základním předpokladem k tomu, abychom si od svého okolí aspoň jednou za čas vyslechli: „Ty vypadáš svěží jako horský potůček, člověče! Nemládneš náhodou?“ A teď bez nadsázky: pěstěná pokožka pomaleji ztrácí elasticitu, pomaleji stárne a nechybí jí jas. Hydratační péče je důležitá od mládí, zhruba od dvaceti let věku je dobré na to trochu myslet, ale s přibývajícími léty je nenahraditelná.

Zhruba od dvaceti pěti let doporučuji zařadit do našeho „jídelníčku pro pleť“ přípravky se známou kyselinou hyaluronovou, což je látka, která skvěle váže vodu – pomáhá kůži zefektivňovat procesy, které v ní přirozeně probíhají. Nejúčinnější přitom bývají přípravky s kyselinou hyaluronovou s co nejnižší molekulární hmotností, případně přípravky, které obsahují několik forem kyseliny hyaluronové. Najdeme ji produktech firem, které sledují nejnovější vědecký výzkum.

myslíte, že tonikum je v péči o pleť zbytečné? právě tenhle přípravek pomáhá pleti držet vodu a vázat na sebe látky z následné péče, říká hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky lenka průšová

4f759678fd706-obrazek.jpg.webp

Foto: Shutterstock

Jak můžeme sami vyhodnotit, v jakém je naše pleť stavu? Zda je méně či dostatečně hydratovaná? Jaké jsou varující signály?

Poznat nedostatečně hydratovanou pleť není těžké a aspoň jednou to určitě zažil každý. Nepříjemně nám pne pleť, ze zrcadla na nás kouká člověk mdlé barvy – a někdy i výrazu – naše rysy jsou povadlejší než obvykle, případně si všimneme, že se nám v určitých oblastech tváře nebo dekoltu dělají šupinky. Výjimkou nemusí být zarudnutí.

Pokud pleti chybí hydratace, jaké jsou kroky k tomu, abychom ji dodali vzpruhu?

Nejrychlejší zásah by mohl vypadat třeba takto: šetrně, ale důkladně vyčistit pleť, a pak ji tonizovat. Spousta lidí má za to, že tonikum je zbytečné, ale je to právě tenhle přípravek, který pomáhá pleti držet vodu a vázat na sebe látky z následné péče. Pak můžeme použít hydratační a pěstící masku, ideálně nějakou, která působí přes noc.

Ráno opět pleť tonizovat, použít sérum a hydratační krém. Hydratující může být i make-up, pokud se líčíme... Tenhle postup se dá opakovat několik dní po sobě. Ačkoliv působení každého, obzvlášť anti-age přípravku se dá zhodnotit nejdřív po 28 dnech důsledného používání – minimálně tak dlouho totiž trvá jeden buněčný cyklus, hydratace je něco, co lze pocítit téměř okamžitě.

Někdo si může myslet, že díky produktům, které používá, je pleť automaticky hydratovaná. Je to pravda? Nebo jsou produkty, které s hydratací pleti nemají nic společného? Případně mohou i pleť vysušovat? Například krémy nebo make-upy?

Existují přípravky, které hydratační látky neobsahují, ale že by přímo vysušovaly… To dělají jen opravdu specifické produkty, třeba adstringentní voda nebo lokální gely na akné s vysokým obsahem lihu. Když jsme u toho akné… Některé druhy přípravků určených právě pro aknózní pleť nemají „v popisu práce“ naši pleť hydratovat – to ale neznamená, že bychom to neměli dělat. Právě naopak: přesušená pleť se snaží ochrannou bariéru nahrazovat tím, že se víc mastí.

myslíte, že tonikum je v péči o pleť zbytečné? právě tenhle přípravek pomáhá pleti držet vodu a vázat na sebe látky z následné péče, říká hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky lenka průšová

74bf3ff0b4dcc-obrazek.jpg.webp

Foto: Daniel Zahrádka

Jak se tedy o pleť ideálně starat, aby byla hydratovaná?

Nikdy neuděláte chybu, když do své rutiny zahrnete tonikum. Každý typ pleti to prostě ocení.

Přečtěte si zajímavý rozhovor: Lenka Průšová přesně ví, co naše pleť potřebuje a umí vyrobit kosmetiku, po které toužíme

Má na hydrataci pokožky vliv i náš pitný režim? Případně časté sprchy nebo koupele?

To určitě má, ale vztah mezi pitným režimem a stavem naší kůže není tak přímočarý, jak by se mohlo zdát. Ano, pro naše tělo je skvělé, když má z čeho brát a jak se zbavovat odpadních látek, ale neznamená to, že když vypijeme čtyři litry vody denně, budeme mít pleť jako miminko. Její kvalitu určuje nejen genetika, ale zejména taky právě to, jak se o ni staráme.

Sprchy a dlouhé koupele v kombinaci s pravidelným drhnutím mýdlem jsou sice ohleduplné k okolí, protože pak krásně voníme, ale naše kůže ještě víc ocení jemný mycí prostředek, třeba klidně sprchovou pěnou, a zejména čerstvě umytá kůže vždycky vezme zavděk ještě hydratační mléko nebo krém.

Některé kliniky nabízí různé procedury a zákroky pro zesílení hydratace pleti, co si o tom myslíte?

Řada ošetření, která se dnes na klinikách nabízí, je mimořádně účinná. Jde třeba o některé druhy terapie spojené s aplikací kyseliny hyaluronové, nejčastěji tzv. mezoterapie. Jde o proceduru, které často trvá méně než hodinu. Člověk se chvíli vyhýbá okolí, neb je maličko oteklý, ale velice záhy si všimne výsledků, které se během následujících týdnů plně rozvinou. Myslím, že taková ošetření můžu s čistým svědomím doporučit. Ale pozor, výplně hlubokých vrásek kyselinou hyaluronovou jsou něco jiného – to je téma pro odborníky, přičemž doporučuji vybírat takové, kteří mají dlouholetou praxi a za zády špičkové pracoviště.

Co byste ve spojení s tématem hydratace našim čtenářkám poradila?

Téma není raketová věda: za každých okolností se vyplatí používat tonika a vybírat si produkty solidních značek, nikoliv výrobců, kteří budou jednou rukou mávat kytičkami a láskou k vesmírné energii, a druhou rukou signalizovat zázračné účinky z minuty na minutu. Pravidelnost opravdu nese výsledky. Stačí si počkat.

Lenka Průšová je vyhledávanou odbornicí v oblasti vývoje finálních kosmetických produktů a v poslední době i zdravotnických prostředků a léčiv. Po studiích na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze pracovala jako specialistka na vývoj bytové chemie, v roce 2011 však přesídlila do kosmetického průmyslu. Na univerzitě Vrije v Bruselu roku 2014 absolvovala zkoušky pro hodnotitele bezpečnosti kosmetiky. Od konce roku 2018 je jejím zázemím společnost CB21 Pharma a značka Canneff. Zpočátku pracovala jako ředitelka kosmetické sekce, od března 2020 jako provozní ředitelka. Je zároveň spolumajitelkou. Pod značkou Canneff najdete jak kosmetiku, tak farmaceutické produkty. K dnešnímu dni pro Canneff a pro jiné převážně zahraniční značky vyvinula zhruba 500 kosmetických produktů, které se úspěšně prodávají na trhu EU.

Další zajímavé články:

OTHER NEWS

3 hrs ago

Rusko bedlivě sleduje debatu Západu o povolení úderů na území Ruska, řekl Putin

3 hrs ago

Nerudová: Green Deal realizovat musíme. Teď bychom se měli zajímat, jak bude financován

3 hrs ago

Trápící se biker Cink: Když to nebude dávat smysl, místa na olympiádě se vzdám

3 hrs ago

Na hradě Bouzov se natáčí vánoční pohádka Tři princezny v režii Pavlíčka

3 hrs ago

Tak to tu ještě nebylo: Samsung připravuje možnost zvětšit displej smartphonu myší – dává to smysl?

3 hrs ago

ČT: Kauza reklamy na Čapím hnízdě zůstane odložená, zastupitelství nezasáhne

3 hrs ago

Mistři světa znají další PROGRAM oslav: Kdy půjdou za Fialou a Pavlem?

3 hrs ago

Pod kamionem na Slovensku se zřítil most. Řidič udělal základní chybu, varoval ho i starosta

4 hrs ago

Miloš Zeman u soudu nepochodil: Omluva od Stehlíkové nebude!

4 hrs ago

Čeští hokejisté rozbili pohár mistrů světa. Napodobili hvězdy NHL i fotbalisty Realu

4 hrs ago

Galerie: Nejkrásnější šaty na letošní léto. Hitem bude barva nevinnosti

4 hrs ago

Ukrajina stabilizovala frontu v Charkovské oblasti, říká ministr obrany

4 hrs ago

Chlapec se nakazil zákeřnou nemocí z krysí moči. Koupal se v oblíbené řece rekreantů Stour

4 hrs ago

Pozitivní vývoj u Roberta Fica. Úřad vlády prozradil novinky

4 hrs ago

Sněmovna jedná o důchodové reformě. Každý další odklad by byl problém, tvrdí Jurečka

4 hrs ago

Bára (25): Přítel je velký chatař a já nemůžu víkendy na venkově vystát. Nepohodlí ještě umocňují místní opilci

4 hrs ago

David Pastrňák je národním hrdinou. Zásluhu na jeho úspěchu a slávě mají i jeho milované ženy

4 hrs ago

Máme strach, řekl Felix Slováček o nemocné dceři. Statečné Aničce chce splnit její velký sen

4 hrs ago

Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma

4 hrs ago

Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo je definitivně u konce

4 hrs ago

Pilná Lízinka a ledovka ovládly truhlíky na oknech: vysaďte si rostliny, které milovaly i naše babičky

4 hrs ago

Klobásy za tři miliony a hektolitry piva: Kolik se toho snědlo a vypilo na mistrovství světa v hokeji a jaké byly v areně ceny?

5 hrs ago

Likvidace „ladovské“ louky? V Modřanech vzniknou druhé Barrandovské terasy, bojí se místní

5 hrs ago

Dagmar Havlová truchlí nad ztrátou mazlíčka. Mé srdce je rozbité na tisíc střepů, napsala

5 hrs ago

Špičky NATO v Praze: Prezident Pavel udělí metál Stoltenbergovi!

5 hrs ago

Čaj o páté? Kdepak. Servíruje se Bridgerton drink o šesté!

5 hrs ago

Bizarní videoklip s mořskými pannami vyvolává pozdvižení. Autoři se nevyhnou postihu

5 hrs ago

Houbařská sezóna v Česku začíná! Experti řekli, jak se věci mají

5 hrs ago

Velká bezpečnostní díra ve Windows: technologie z doby dinosaurů půjde konečně ze systému pryč

5 hrs ago

Lepší než GPS: vyzkoušejte navigaci pomocí tří slov, s přesností na tři metry

5 hrs ago

Vyráběli jsme jednoduchý domácí bezinkový likér. Chutí a vůní určitě nezklamal

5 hrs ago

Poklad z českých lahůdkářství, nakládané ryby. Pravé matjesy v supermarketu nekoupíte, do zavináčů se dává i kyselá okurka

5 hrs ago

Poplach na Václavském náměstí: Horní část je uzavřena pro pěší i vozy, zasahují pyrotechnici

5 hrs ago

Schillerová: ANO po volbách podrobí reformu penzí revizi a velkou část zruší

5 hrs ago

Borrell: Ukrajina podle válečného práva může útočit na Rusko

6 hrs ago

Stehlíková se Zemanovi nemusí omluvit za slova o alkoholu a demenci. Exprezident zaplatí soudní výlohy

6 hrs ago

Posíláte lidem hlasové zprávy místo psaní v komunikátorech jako WhatsApp, Messenger apod.?

6 hrs ago

Exprezident Zeman se omluvy od Stehlíkové nedočká, rozhodl soud

6 hrs ago

Unikátní příběh "taxikáře" Ščotky. Jede na mě Fiala, hned budu za debila, popisoval

6 hrs ago

Djokovič vzbudil rozruch "arogantním" výrokem. Navrátilová shodila úspěch Macháče