10 faktů o humanoidních robotech Tesla Optimus. Není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v Gigafactory

Humanoidní roboti Tesla Optimus jsou tak trochu záhadným projektem, jehož vývoj probíhá spíše v ústraní. Tesla sice přitahuje k výrobě robotů a umělé...

amazon, 10 faktů o humanoidních robotech tesla optimus. není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v gigafactory

10 faktů o humanoidních robotech Tesla Optimus. Není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v Gigafactory

Humanoidní roboti Tesla Optimus jsou tak trochu záhadným projektem, jehož vývoj probíhá spíše v ústraní.  Tesla sice přitahuje k výrobě robotů a umělé inteligence odborníky světové úrovně, ale o těchto oblastech se mluví mnohem méně než o jejích automobilech, protože nejsou hlavním segmentem, na který se zaměřuje. Pojďme se podívat na deset zajímavostí o těchto robotech, které vybral web Gizmodo.

Optimus dokáže uchopit vejce

Seznamte se s Optimusem – druhou generací humanoidního robota od Tesly. Optimus vyniká mimořádně jemnými a přesnými pohyby rukou, díky čemuž zvládá manipulaci s velice křehkými předměty. Tesla ve svém ukázkovém videu předvedla, jak Optimus dokáže pomocí snímačů na prstech uchopit vejce, přendat ho z jedné ruky do druhé, a nakonec ho položit do vařiče.

Optimus zvládá i jógu

Optimus – Gen 1 na videu chodí po dvou nohách, má chodidla podobná lidským a pohyblivé části prstů. Tesla zveřejnila video, na kterém Optimus kráčí rychlostí 2,1 kilometrů za hodinu, čímž ukázala současné schopnosti robota, které jsou v ostrém v kontrastu s běžnou rychlostí chůze. Optimusova chůze je působivá a každých několik měsíců se zlepšuje, ale stále je velice pomalá.

Robot dokáže chodit proměřeným tempem díky kombinaci pístů, zařízení pro měření síly a pák, které umožňují realistickou simulaci opatrného pohybu. Druhá generace Optimuse stojí vzpřímeně a má funkční končetiny, ruce a otočnou hlavu. Dokáže si také dřepnout a zaujmout některé základní polohy z jógy, čímž demonstruje vynikající rovnováhu, která byla pro humanoidní roboty v minulosti velkou výzvou.

Robot využívající AI

Každý robot Optimus je vybaven kompletně vyškolenou neuronovou sítí. Humanoidní roboti využívají umělou inteligenci, která jim umožňuje zcela autonomně interagovat s okolním světem. V jednom příkladu Optimus třídil kostky podle barev, každou z nich opatrně zvedl a umístil do odpovídajícího koše, přičemž si dokázal poradit i s kostkou, která se převrátila.

Technologie z automobilů Tesla

Optimus je vybaven systémem umělé inteligence podobným tomu, který se používá ve vozidlech Tesla. Když se setká s novým prostředím, využije technologii pro jeho zmapování, aby nový prostor pochopil. Poté si ho zapamatuje, vytvoří a uloží si mapu, kterou může využít při dalším setkání s tímto prostorem.

Optimus může předstihnout ChatGPT

Optimus by mohl být klíčovým prvkem ve vývoji umělé inteligence na lidské úrovni, protože interaguje s reálným světem, podobně jako člověk. Tvrdí to Andrej Karpathy – zakládající člen OpenAI, který krátce působil jako ředitel AI v Tesle. Díky tomu, že se Optimus pohybuje v reálném světě a má přístup k internetu, má náskok před softwarem jako je ChatGPT, který existuje pouze v počítači.

Nikoli jednotky kusů, ale sériová výroba

Tesla nestaví jen jednoho nebo dva roboty, aby si ověřila svůj koncept. Navrhuje Optimuse jako flotilu sériově vyráběných robotů, kteří budou sjíždět z výrobní linky jeden za druhým podobně jako automobily. Co přesně budou lidé s těmito roboty Optimus dělat, není v tuto chvíli na první pohled zřejmé.

Jak to může dopadnout?

„Nejsem si jistý, kde to skončí,“ odpověděl Elon Musk uživateli, který se na AI Day Tesla v roce 2022 ptal na konečný cíl Optimuse. „Určitě to bude něco zajímavého.“ Muskova odpověď zní tak, že Tesla investuje miliony dolarů do vývoje robotů, přestože si není jistá konečným výsledkem. Sází na to, že humanoidní roboti budou užiteční, ale není jasné, jaký skutečný užitek přinesou. Na AI Day Tesla v roce 2022 Musk uvedl, že Optimus by měl stát méně než 20 000 dolarů, tj. v přepočtu asi 470 tisíc korun.

K čemu bude Optimus dobrý?

Ačkoli Optimus zatím nemá žádné konkrétní příklady praktického využití, mnozí se domnívají, že by z něj mohl být dobrý dělník v továrně. Tesla již automatizovala velkou část svého procesu výroby automobilů a k přemisťování těžkých dílů používá obrovské robotické paže. Optimus by mohl být užitečným robotem pro jemnější úkoly.

Optimus je univerzální robot podobný člověku, který se může naučit úkoly, jež dokážou lidé. Je navržen tak, aby se vešel do našeho lidského světa, a dokonce by mohl být vycvičen k obsluze dalších strojů, sedění u stolu a dalším činnostem. Tím se liší od dřívějších robotů, kteří byli stavěni a navrženi pro vykonávání pouze jednoho úkolu.

Optimus by mohl být užitečný pro přepravní služby Amazonu, textilní výrobu, výrobu mikročipů a další odvětví, kde v současnosti pracují lidé. Humanoidní roboti mají větší inteligenci a přesnost než většina robotů, což z nich činí ideální kandidáty pro celou řadu pracovních míst.

Kdy se dočkáme Optimuse?

To vše je nesporně působivé, ale kdy můžeme očekávat, že budou roboti Tesly připraveni do akce? Elon Musk tvrdí, že by se Optimus mohl začít dodávat do roku 2025, ale je důležité poznamenat, že má tendenci být v podobných termínech příliš optimistický.

Musk je totiž nechvalně proslulý nedodržováním termínů. Například automobil Cybertruck měl být hotový do roku 2022, ale na trh se ve skutečnosti dostal až koncem roku 2023. Podobně Tesla již několik let slibuje technologii autonomního řízení, ale stále platí, že se majitelé těchto vozů musí věnovat dění na vozovce a být připraveni zasáhnout.

Optimus by mohl představovat ještě větší výzvu. Nové technologie potřebují rozsáhlé beta testování, aby se prokázala jejich funkčnost, účinnost a životnost. Nemluvě o zjevných bezpečnostních problémech, které s sebou nesou uměle inteligentní humanoidní roboti. Vzhledem k těmto faktorům může trvat mnoho let, než se s roboty Optimus budeme setkávat v praxi.

Optimus v továrnách Tesly

V dubnu tohoto roku Tesla oznámila hospodářské výsledky, které naznačily poměrně nepříjemný propad. Investory uklidňovala například tím, že urychlí vývoj cenově dostupnějších elektromobilů. Krátce byl zmíněn i robot Optimus, který prý ještě letos začne plnit první úkoly v továrnách Tesly a dodávky externím zákazníkům začnou v roce 2025.

Další novinky sdílel na sociální síti X (dříve Twitter) počátkem května Milan Kovac, který se podílí na vývoji tohoto humanoidního robota. Dle jeho slov bylo vytvořeno několik robotů, jejichž hlavním úkolem bude sbírat data pro umělou inteligenci.

„Natrénovali jsme a nasadili neuronovou síť, díky níž Optimus začal provádět užitečné úkoly, jako je například sbírání bateriových článků sjíždějících z dopravníku a jejich přesné vkládání do přihrádek.“ uvádí Kovac. Neuronová síť využívá pouze video pocházející z 2D kamer a senzory, přičemž veškeré operace probíhají přímo v robotovi.

Přestože systém prý ještě není dokonalý a stále je trochu pomalý, vývojáři zaznamenávají stále vyšší úspěšnost a méně časté chybování. Několik robotů již bylo nasazeno v jedné z továren Tesly, kde jsou denně testováni v praxi a neustále se zlepšují.

Vývojáři a konstruktéři nyní pracují na zvýšení rychlosti pohybu a schopnosti překonávat náročnější terén. Kromě toho trénují neuronovou síť, aby se vypořádala s dynamickou kalibrací a malými odchylkami mezi jednotlivými roboty.

Přečtěte si také:

    OTHER NEWS

    2 hrs ago

    Pečící papír nejenom na pečení. Poradí si i s vodním kamenem

    3 hrs ago

    Karel Šíp se s exmanželkou Holanovou soudil o miliony. Jeho dcera spáchala sebevraždu

    3 hrs ago

    Olivia se vrátila z dovolené v Hurghadě se žloutenkou: Chytila ji v luxusním rezortu?!

    3 hrs ago

    Finále Ligy mistrů bude rozlučkou s tradičním formátem soutěže. UEFA přenastavuje stroj na peníze

    3 hrs ago

    Jak se zbavit vláknité řasy v zahradním jezírku – tipy od zkušených profesionálů

    3 hrs ago

    Povzbudivá zpráva o princezně Kate: Stav se obrací!

    3 hrs ago

    Průzkum: Bidena by nyní volilo 41 procent Američanů, Trumpa 39

    5 hrs ago

    Tuřín: neprávem zapomenutá zelenina

    5 hrs ago

    Kateřina (34): Tchyně závidí své sestře dědictví. Rozdmýchává kvůli tomu rodinné spory

    5 hrs ago

    Jak zpracovat ředkvičky? Vsaďte na zdravou krémovou pomazánku plnou řízné křupavosti

    6 hrs ago

    Kyselina polyglutamová: Nahradí nový trend v estetické medicíně milovanou kyselinu hyaluronovou?

    6 hrs ago

    Vyzkoušejte prohlížeč Arc. Buď ho budete milovat, nebo nenávidět (Podcast Živě)

    6 hrs ago

    Pestrobarevný rej kostýmů a balkánská dechovka: Romský festival Khamoro se po roce vrátil do Prahy

    6 hrs ago

    TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

    7 hrs ago

    Nebezpečné počasí: Meteorologové varují před vydatným deštěm a povodněmi!

    7 hrs ago

    Potřebujete dobít energii? Objevte spánkovou metodu Power Nap, prospějete i svému mozku

    7 hrs ago

    Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta

    7 hrs ago

    Denní horoskop na 1. června 2024: Váhy si užijí Den dětí, Střelci by se měli vyhnout alkoholu

    8 hrs ago

    Využití bramborového škrobu: Čistič skvrn, lepší žehlení a boty bez zápachu

    8 hrs ago

    Hejnová dostane během her v Paříži olympijské stříbro z Londýna

    8 hrs ago

    EU zavádí vysoká cla na obilí z Ruska a Běloruska: Ochrana trhu, podpora Ukrajiny a boj proti financování války

    9 hrs ago

    Znáte květinu, která zahřeje u srdce? Možná je pravou rostlinou pro vaši zahradu

    9 hrs ago

    Matějovský se cítí staře, zatím neví, zda bude v kariéře pokračovat

    9 hrs ago

    V květnu zemřelo při autonehodách v ČR 36 lidí, o dva méně než loni

    9 hrs ago

    Vondroušová si osmifinále Roland Garros váží, proti Danilovičové čeká dřinu

    10 hrs ago

    Kokain nalezený ve Sněmovně hýbe poslanci. Nejedeme na drogách, tvrdí Babiš

    10 hrs ago

    Hypoteční sazby rostou: Co ovlivňuje aktuální nabídku na trhu?

    10 hrs ago

    Fica převezli z Banské Bystrici domů, potvrdili lékaři

    10 hrs ago

    Počet případů horečky dengue strmě stoupá. Podle WHO je situace alarmující

    10 hrs ago

    Macháč si zahraje s Medveděvem o premiérový postup do osmifinále grandslamu

    10 hrs ago

    Nekonečné hašteření? Nový Microsoft Surface Laptop s ARM poráží MacBook Air M3 na plné čáře

    11 hrs ago

    Muž schválně vběhl do běžícího motoru letadla na letišti Schiphol

    11 hrs ago

    Smradlavá zásilka: Kim Čong-un poslal do Jižní Koreje balóny s odpadky a hnojem

    11 hrs ago

    Polská agentura se stala terčem hackerů, vyšla dezinformace o mobilizaci

    12 hrs ago

    Smrt v leteckém motoru: Na veřejnost pronikly děsivé detaily, nešlo o náhodu

    12 hrs ago

    Sousedův pes neustále štěká a ruší. Co s tím?

    12 hrs ago

    Marian Roden si pořídil dům na venkově vedle bratra Karla. V pubertě se nesnášeli

    12 hrs ago

    Denní horoskop na sobotu 1. 6. 2024: Štíři přehlížejí problémy, Raci naslouchají druhým

    12 hrs ago

    Obrovské neštěstí ve Zlíně: V obchodním centru zemřel návštěvník po pádu ze 3. patra!

    12 hrs ago

    Izraelská armáda potvrdila rozšíření své pozemní operace i do centra Rafahu