10 faktů o humanoidních robotech Tesla Optimus. Není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v Gigafactory

Humanoidní roboti Tesla Optimus jsou tak trochu záhadným projektem, jehož vývoj probíhá spíše v ústraní. Tesla sice přitahuje k výrobě robotů a umělé...

amazon, 10 faktů o humanoidních robotech tesla optimus. není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v gigafactory

10 faktů o humanoidních robotech Tesla Optimus. Není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v Gigafactory

Humanoidní roboti Tesla Optimus jsou tak trochu záhadným projektem, jehož vývoj probíhá spíše v ústraní.  Tesla sice přitahuje k výrobě robotů a umělé inteligence odborníky světové úrovně, ale o těchto oblastech se mluví mnohem méně než o jejích automobilech, protože nejsou hlavním segmentem, na který se zaměřuje. Pojďme se podívat na deset zajímavostí o těchto robotech, které vybral web Gizmodo.

Optimus dokáže uchopit vejce

Seznamte se s Optimusem – druhou generací humanoidního robota od Tesly. Optimus vyniká mimořádně jemnými a přesnými pohyby rukou, díky čemuž zvládá manipulaci s velice křehkými předměty. Tesla ve svém ukázkovém videu předvedla, jak Optimus dokáže pomocí snímačů na prstech uchopit vejce, přendat ho z jedné ruky do druhé, a nakonec ho položit do vařiče.

Optimus zvládá i jógu

Optimus – Gen 1 na videu chodí po dvou nohách, má chodidla podobná lidským a pohyblivé části prstů. Tesla zveřejnila video, na kterém Optimus kráčí rychlostí 2,1 kilometrů za hodinu, čímž ukázala současné schopnosti robota, které jsou v ostrém v kontrastu s běžnou rychlostí chůze. Optimusova chůze je působivá a každých několik měsíců se zlepšuje, ale stále je velice pomalá.

Robot dokáže chodit proměřeným tempem díky kombinaci pístů, zařízení pro měření síly a pák, které umožňují realistickou simulaci opatrného pohybu. Druhá generace Optimuse stojí vzpřímeně a má funkční končetiny, ruce a otočnou hlavu. Dokáže si také dřepnout a zaujmout některé základní polohy z jógy, čímž demonstruje vynikající rovnováhu, která byla pro humanoidní roboty v minulosti velkou výzvou.

Robot využívající AI

Každý robot Optimus je vybaven kompletně vyškolenou neuronovou sítí. Humanoidní roboti využívají umělou inteligenci, která jim umožňuje zcela autonomně interagovat s okolním světem. V jednom příkladu Optimus třídil kostky podle barev, každou z nich opatrně zvedl a umístil do odpovídajícího koše, přičemž si dokázal poradit i s kostkou, která se převrátila.

Technologie z automobilů Tesla

Optimus je vybaven systémem umělé inteligence podobným tomu, který se používá ve vozidlech Tesla. Když se setká s novým prostředím, využije technologii pro jeho zmapování, aby nový prostor pochopil. Poté si ho zapamatuje, vytvoří a uloží si mapu, kterou může využít při dalším setkání s tímto prostorem.

Optimus může předstihnout ChatGPT

Optimus by mohl být klíčovým prvkem ve vývoji umělé inteligence na lidské úrovni, protože interaguje s reálným světem, podobně jako člověk. Tvrdí to Andrej Karpathy – zakládající člen OpenAI, který krátce působil jako ředitel AI v Tesle. Díky tomu, že se Optimus pohybuje v reálném světě a má přístup k internetu, má náskok před softwarem jako je ChatGPT, který existuje pouze v počítači.

Nikoli jednotky kusů, ale sériová výroba

Tesla nestaví jen jednoho nebo dva roboty, aby si ověřila svůj koncept. Navrhuje Optimuse jako flotilu sériově vyráběných robotů, kteří budou sjíždět z výrobní linky jeden za druhým podobně jako automobily. Co přesně budou lidé s těmito roboty Optimus dělat, není v tuto chvíli na první pohled zřejmé.

Jak to může dopadnout?

„Nejsem si jistý, kde to skončí,“ odpověděl Elon Musk uživateli, který se na AI Day Tesla v roce 2022 ptal na konečný cíl Optimuse. „Určitě to bude něco zajímavého.“ Muskova odpověď zní tak, že Tesla investuje miliony dolarů do vývoje robotů, přestože si není jistá konečným výsledkem. Sází na to, že humanoidní roboti budou užiteční, ale není jasné, jaký skutečný užitek přinesou. Na AI Day Tesla v roce 2022 Musk uvedl, že Optimus by měl stát méně než 20 000 dolarů, tj. v přepočtu asi 470 tisíc korun.

K čemu bude Optimus dobrý?

Ačkoli Optimus zatím nemá žádné konkrétní příklady praktického využití, mnozí se domnívají, že by z něj mohl být dobrý dělník v továrně. Tesla již automatizovala velkou část svého procesu výroby automobilů a k přemisťování těžkých dílů používá obrovské robotické paže. Optimus by mohl být užitečným robotem pro jemnější úkoly.

Optimus je univerzální robot podobný člověku, který se může naučit úkoly, jež dokážou lidé. Je navržen tak, aby se vešel do našeho lidského světa, a dokonce by mohl být vycvičen k obsluze dalších strojů, sedění u stolu a dalším činnostem. Tím se liší od dřívějších robotů, kteří byli stavěni a navrženi pro vykonávání pouze jednoho úkolu.

Optimus by mohl být užitečný pro přepravní služby Amazonu, textilní výrobu, výrobu mikročipů a další odvětví, kde v současnosti pracují lidé. Humanoidní roboti mají větší inteligenci a přesnost než většina robotů, což z nich činí ideální kandidáty pro celou řadu pracovních míst.

Kdy se dočkáme Optimuse?

To vše je nesporně působivé, ale kdy můžeme očekávat, že budou roboti Tesly připraveni do akce? Elon Musk tvrdí, že by se Optimus mohl začít dodávat do roku 2025, ale je důležité poznamenat, že má tendenci být v podobných termínech příliš optimistický.

Musk je totiž nechvalně proslulý nedodržováním termínů. Například automobil Cybertruck měl být hotový do roku 2022, ale na trh se ve skutečnosti dostal až koncem roku 2023. Podobně Tesla již několik let slibuje technologii autonomního řízení, ale stále platí, že se majitelé těchto vozů musí věnovat dění na vozovce a být připraveni zasáhnout.

Optimus by mohl představovat ještě větší výzvu. Nové technologie potřebují rozsáhlé beta testování, aby se prokázala jejich funkčnost, účinnost a životnost. Nemluvě o zjevných bezpečnostních problémech, které s sebou nesou uměle inteligentní humanoidní roboti. Vzhledem k těmto faktorům může trvat mnoho let, než se s roboty Optimus budeme setkávat v praxi.

Optimus v továrnách Tesly

V dubnu tohoto roku Tesla oznámila hospodářské výsledky, které naznačily poměrně nepříjemný propad. Investory uklidňovala například tím, že urychlí vývoj cenově dostupnějších elektromobilů. Krátce byl zmíněn i robot Optimus, který prý ještě letos začne plnit první úkoly v továrnách Tesly a dodávky externím zákazníkům začnou v roce 2025.

Další novinky sdílel na sociální síti X (dříve Twitter) počátkem května Milan Kovac, který se podílí na vývoji tohoto humanoidního robota. Dle jeho slov bylo vytvořeno několik robotů, jejichž hlavním úkolem bude sbírat data pro umělou inteligenci.

„Natrénovali jsme a nasadili neuronovou síť, díky níž Optimus začal provádět užitečné úkoly, jako je například sbírání bateriových článků sjíždějících z dopravníku a jejich přesné vkládání do přihrádek.“ uvádí Kovac. Neuronová síť využívá pouze video pocházející z 2D kamer a senzory, přičemž veškeré operace probíhají přímo v robotovi.

Přestože systém prý ještě není dokonalý a stále je trochu pomalý, vývojáři zaznamenávají stále vyšší úspěšnost a méně časté chybování. Několik robotů již bylo nasazeno v jedné z továren Tesly, kde jsou denně testováni v praxi a neustále se zlepšují.

Vývojáři a konstruktéři nyní pracují na zvýšení rychlosti pohybu a schopnosti překonávat náročnější terén. Kromě toho trénují neuronovou síť, aby se vypořádala s dynamickou kalibrací a malými odchylkami mezi jednotlivými roboty.

Přečtěte si také:

  OTHER NEWS

  4 hrs ago

  Eva Perkausová se dvěma syny: Odvrácená strana mateřství

  4 hrs ago

  Odborníci chtějí urychlit ochranu lužních lesů u Dyje

  4 hrs ago

  Zdrcená finalistka miss Vanessa (20) po smrti mámy (†47): Útočník se neozval a nevyjádřil lítost

  5 hrs ago

  Těžký osud Davida Pastrňáka: Přišel o milovaného tatínka i o vytouženého syna, roky žil na hranici s chudobou

  5 hrs ago

  Veronika Arichteva: Bisi mi ráno potvrdil, že jsem stará. Dámskou oslavu teprve chystá

  5 hrs ago

  Matylda (52): Udělala jsem všechno, aby manžel zapomněl na milenku. Ale on se mi vysmál

  5 hrs ago

  Koncert proti sloučení filharmonie s divadlem v Olomouci podpořilo na 2500 lidí

  5 hrs ago

  Boloňa ztratila proti Juventusu tříbrankový náskok, ale po remíze zůstala třetí

  5 hrs ago

  V Česku přibývá bezdomovců v důchodovém věku, tvrdí lékařka chudých

  6 hrs ago

  Banány v Lidlu ukrývaly kokain a nešlo o problém jedné pobočky. V Česku nejde o nic výjimečného, jen se o tom nepíše

  8 hrs ago

  Poselství andělů na týden od 20. května 2024: Dobrá zpráva je na cestě k vám

  8 hrs ago

  Zaplatili za pergolu, firma z Brna je měla podvést. Škody přesáhly 30 milionů, tvrdí policie

  8 hrs ago

  Zlomená žebra a fekálie. Dvouletý hoch zavřený do klece zažil peklo, přišlo se na to náhodou

  8 hrs ago

  Brankáři zažívají saunu na ledě. Vedra v hale ovlivňují hokej, shodli se Hossa a Hrachovina

  8 hrs ago

  Počítače Microsoft Copilot+ běží na Armu a prý jsou lepší než Apple. Do začátku mají pár zajímavých AI funkcí

  9 hrs ago

  Palát k možné spolupráci s Pastrňákem a Zachou: Doufám, že bychom si sedli

  9 hrs ago

  Podivná supercela v Brně: Místo očekávaných krup létaly vzduchem pomeranče!

  9 hrs ago

  Hokejisté Kazachstánu porazili v přímém souboji o udržení se na MS Polsko

  10 hrs ago

  Plán Péče, Který By Vám Lékař Obvykle Doporučil Na: Křečové Žíly

  10 hrs ago

  Walega po sestupu: Nebylo to tak zlé, jak někdo čekal. Za dva roky chceme zpět

  10 hrs ago

  Siniaková ve Štrasburku uspěla, Krejčíková pojede do Paříže bez výhry na antuce

  10 hrs ago

  Nacher: V ANO čelíme nadávkám i napadením. Z fňukání jste si udělali program, reagoval Benda

  10 hrs ago

  Petr Fischer: Po atentátu je každý generál

  10 hrs ago

  Slavný rapper Diddy surově napadl svou partnerku. Kopal ji do břicha, pak roky zapíral. Teď ho usvědčily otřesné záběry

  11 hrs ago

  Netanjahu k ICC: Absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael

  11 hrs ago

  Balšínek: Jestli někdo udělal z Fica premiéra, je to Matovič. Jeho slova nelze brát vážně

  11 hrs ago

  Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

  11 hrs ago

  Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

  11 hrs ago

  Slavní nešetří chválou na Jiřinu Bohdalovou: Dáma, která nejde pro ostré slovo daleko, řekl režisér Svaté

  11 hrs ago

  Test: Google Pixel 8a – překvapivý úspěch, překonává i model Pixel 8 Pro

  11 hrs ago

  Ukrajinská armáda zadržuje útok ruských sil poblíž obce Bilohorivka

  11 hrs ago

  Michal David šokoval fanoušky! Teď prozradil, co ho k tomu vedlo!

  12 hrs ago

  Třináctiletá dívka porodila na školním výletě v Polsku. Případ zvedl řadu vážných otázek

  12 hrs ago

  Letní manikúra: Jak docílit toho, aby se vám lak na nehty neloupal? Vsaďte na jednoduchou metodu jako od profíků

  12 hrs ago

  Magda (47): V naprostém zoufalství jsem si zkusila vyčarovat nápadníka. Vzápětí mi někdo zazvonil u dveří

  12 hrs ago

  Natálie Grossová ukázala nového přítele. Sladili se do černé a na všechny se usmívali

  12 hrs ago

  Denní horoskop na úterý 21. 5. 2024: Štíři dostanou příležitost zazářit, Váhy se budou muset vyrovnat s křivdami

  12 hrs ago

  Na letišti v Milovicích havarovalo malé letadlo. Záchranáři převezli do nemocnice dva zraněné

  12 hrs ago

  Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli při nehodě vrtulníku

  12 hrs ago

  KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?

  Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch