Türkiye'de her 3 yetişkinden biri tansiyon hastası

Türk Böbrek Vakfınca (TBV), obezite, böbrek hastalıkları ve diyabet başta olmak üzere birçok durumla ilişkili olan hipertansiyonun, hayat tarzı önlemleriyle kontrol altına alınabileceği belirtildi.

türkiye'de her 3 yetişkinden biri tansiyon hastası

Türkiye'de her 3 yetişkinden biri tansiyon hastası

Vakıftan "17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü" kapsamında yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde hipertansiyon hastası yaklaşık 1,5 milyar insan bulunuyor ve her yıl 9 milyonun üstünde kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

Baş ağrısı, susuzluk, sık idrara çıkma ihtiyacı, gece idrara daha sık çıkma, zayıflık, yorgunluk, bulanık görme gibi belirtilerle seyreden hipertansiyon, birçok hastada belirti göstermeden de ortaya çıkabiliyor.

Bu belirtilerin yanında idrar ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanma, yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesinin uzun sürmesi de dikkat çekebilen farklılıklar arasında yer alıyor.

"Türkiye'de her 3 yetişkinden biri tansiyon hastası"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TBV Başkanı Timur Erk, öğrenciler başta olmak üzere ailelerini de düşünerek çok sayıda insana ulaştıkları "Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri" eğitimleri ile sağlıklı nesiller yetiştirmeyi, hayat tarzı değişimleriyle beslenme kaynaklı hastalıkların önüne geçebilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Hipertansiyonu, "kalbin kanı pompalarken damarda oluşturduğu basıncın normal değerlerin üzerinde olması" şeklinde tanımlayan Erk, şu bilgileri paylaştı:

"Büyük tansiyonun 140 mmHg ve üzeri, küçük tansiyonun 90 mmHg ve üzerinde olması yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak nitelendirilir. Erkeklerde görülme sıklığı yüzde 27,5 iken kadınlarda bu oran yüzde 36,1 olarak görülmüştür ve Türkiye'de her 3 yetişkinden biri tansiyon hastasıdır. ABD'de yapılan son araştırmalarda ise hastaların tansiyon kontrol becerilerinin gün geçtikçe azaldığına ve buna bağlı hipertansiyon ilişki kalp-damar hastalıkları nedenli ölümlerin arttığına dikkat çekiliyor. Tansiyon kontrol becerisi oranları ise kadınlarda yüzde 23, erkeklerde yüzde 18 civarında olarak ortaya çıkıyor.

Vücudumuz muazzam bir işleyiş halinde ve bir yerde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğundan bunun etkisi tahmin edilenden daha ciddi olabiliyor. Obezite, böbrek hastalıkları ve diyabet başta olmak üzere birçok durumla ilişkili olan hipertansiyon, hayat tarzı önlemleri ile kontrol altına alınabiliyor."

"Tedavilerin ana hedefi kalp damar hastalıklarının ortaya çıkışını azaltmaktır"

TBV Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen de hipertansiyonun her geçen gün artış gösteren küresel bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çekti.

Yaşla birlikte hipertansiyonun görülme sıklığının arttığını aktaran Türkmen, birçok hastada başlangıç belirtilerinin çok ağır göstermediğini, bunun da doktora zamanında başvurulmasını geciktirerek, hayati tehlikeye neden olan hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

Prof. Dr. Türkmen, 60 yaş üstü kişilerin yüzde 60'ından fazlasını etkileyen hipertansiyonun, damar ve diğer uç organ hasarlarına neden olduğunu aktararak, "Genellikle kronik böbrek hastalığı, diyabet ve obeziteyle ilişkili olarak ortaya çıkması, kalp damar hastalıkları riskini de arttırır. Dolayısıyla hipertansiyona yönelik tedavilerin ana hedefi, böbrek ve kalp gibi uç organ hasarlarını sınırlamak, böylece kalp damar hastalıklarının ortaya çıkışını ve buna bağlı ölümleri azaltmaktır." ifadelerini kullandı.

Diğer özelliklere bakılmaksızın, kan basıncı sürekli olarak 140/90 mmHg veya daha yüksek olan hastalarda, yaşam tarzı önlemleri etkisiz ise ilaç tedavisinin başlatılması gerektiğinin altını çizen Türkmen, şunları kaydetti:

"Her ne kadar çoğu hasta tarafından sıklıkla kullanılmasa da yaşam tarzını değiştirmek ve kişisel tedbirler almak, tansiyon kontrolünde çok önemli bir rol oynar. Bu önlemler arasında aşırı kilolu veya obez kişiler için kilonun azaltılması, düşük sodyum diyeti, sigaranın bırakılması, alkol ve kafein sınırlamaları ve düzenli fiziksel aktivite yer alıyor. Bununla birlikte, dünya çapında eğitim ve teknolojinin bir araya gelmesi sayesinde kan basıncı kontrolünde hastalar lehine önemli ilerlemelerin sağlanması mümkün olacaktır."

"Hipertansiyon çocuklarda da her yaşta görülebiliyor"

Prof. Dr. Aydın Türkmen, hipertansiyonun yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da her yaşta görülebildiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu durum doğuştan gelen etkenler sonucu ortaya çıkabileceği gibi obeziteye bağlı olarak daha büyük yaştaki çocuklarda veya ergenlerde de ortaya çıkabilir. Çocuklarda hipertansiyon belirtileri hipertansiyona sebep olan bir hastalığın varlığına ve hipertansiyonun düzeyine göre farklılık gösterir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, burun kanaması, halsizlik, bulanık görme gibi belirtiler, çocuklarda hipertansiyonu düşündürmelidir. Obezitenin son yıllarda tüm ülk​​​​​​​eleri tehdit eder hale gelmesi, özellikle Türkiye'nin en obez ülkeler arasında yer alması ile çocuklarda hipertansiyon vakalarında artış görülmektedir."

OTHER NEWS

10 hrs ago

Çobanlık yapan Ender Sağım, keşfedilmeyi bekliyor

10 hrs ago

Ortaya çıkan skandal sonrası tüm öğretmenlere çağrı: Kontrol edin... 'Bunu hiçbir öğretmen fark etmiyor'

10 hrs ago

Plajlarda işgale karşı ihbar hattı

10 hrs ago

Galatasaraylı taraftarlar şampiyonluk için Konyaya akın etti

10 hrs ago

Başak Dizer'in AVM şıklığı

11 hrs ago

Jandarmanın operasyonunda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi

11 hrs ago

Minibüs ile beton mikseri çarpışmıştı! 9 kişinin öldüğü kazadan kurtulan Sude konuştu

11 hrs ago

Yolcu uçağı kuş sürüsüne daldı!

11 hrs ago

Borsa endeksi 11 bini gördü

11 hrs ago

Ünlü oyuncunun evliliği sallantıda… Yeni karısıyla sorunlarını çözmek için eski karısından tavsiye alıyor

11 hrs ago

Fenerbahçe'den Mert Hakan Yandaş için yeni sözleşme kararı

11 hrs ago

Fen öğretmeni trafik kazasında feci şekilde can verdi

11 hrs ago

Asfalt serim çalışmaları hızla devam ediyor

11 hrs ago

2021’den 2024’e Hamas ve İsrail’e UCM “savaş suçu” soruşturması: UCM kararı ne anlama geliyor, Netanyahu ve Sinvar tutuklanacak mı?

11 hrs ago

Manisa'da üzüm üreticisi asma yaprağı ile ek gelir sağlıyor

11 hrs ago

Hakan Çalhanoğlu'na büyük şok! Inter'e haciz geldi

11 hrs ago

Sahte kaşar peyniri anlamanın 4 basit yöntemi! Rengi böyleyse uzak durun

11 hrs ago

Haberler: Arkadaşları Fırat Danış'ın imdadına yetişti! Şiddet iddiaları...

11 hrs ago

Kedi ‘Faruk’ davasının sanığı ilk kez hâkim karşısında: Onu atmadım kenara bıraktım

11 hrs ago

Kızılcık Şerbeti'nin Fatih'i Doğukan Güngör kız arkadaşıyla görüntülenmişti! Arkadaşı Emrah Altıntoprak o anları tiye aldı

11 hrs ago

İsrail Savunma Bakanı Gallant, "hiç kimsenin İsrail'i eleştirme hakkı olmadığını" savundu

11 hrs ago

Geleceği netleşti! Atletico Madrid'de Çağlar Söyüncü gelişmesi

11 hrs ago

Chelsea'nin şaşırtıcı teknik direktör adayları

11 hrs ago

Kavgayı ayırırken canından oldu

11 hrs ago

Bayram ikramiyesi ne zaman yatacak 2024? Emeklilere Kurban Bayramı ikramiyesi 2024: İkramiyeler bayramdan önce verilecek mi, bayram ikramiyesini kimler alacak?

11 hrs ago

Meclis'te 'Kobani' tartışması yaşandı

11 hrs ago

WikiLeaks'in kurucusu Assange, ABD'ye iadesine itiraz edebilecek

11 hrs ago

Adana'daki vahşette karar verildi! Elektronik kelepçeyi kırıp Bahar Torun'u oğlunun yanında katletmişti

11 hrs ago

Sevgilisine tokat atan arkadaşını öldürdü, "Ona tokat atıp silahı doğrultunca dayanamadım" dedi

12 hrs ago

Ziraat Türkiye Kupası finalinde Beşiktaş ile Trabzonspor karşı karşıya gelecek

12 hrs ago

Savaş ÖZBEY Cannes gövdeyi götürüyor

12 hrs ago

Rusya, hipersonik füze uzmanı bilim insanını vatana ihanetten 14 yıl hapse mahkum etti

12 hrs ago

Belediye başkanı, skandal atamalarına yenilerini ekledi

12 hrs ago

Gece yarısı telefonuna gelen mesajla hayatının şokunu yaşadı! Bankanın müşterisi bile değildi... Bloke koydurdu ama para gitti

12 hrs ago

Kayseri'de leylekler 26 yıldır aynı direğe yuva yapıyor

12 hrs ago

Mazıdağı’nda taşan kanalizasyon tehlike saçıyor

12 hrs ago

A Milli Kadın Futbol Takımı, Erzincanlıların desteğiyle Azerbaycan'ı yenmek istiyor

12 hrs ago

İstanbul’un göbeğinde 20 saattir elektriksiz kaldılar

12 hrs ago

Demet Şener: Mecbur bir araya geleceğiz

12 hrs ago

Görüntüler Tayland'dan... 34 metrelik süper yat alev alev yandı

Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch