Erdoğan'dan kamuda tasarruf çağrısı: Tüm personel uymak zorunda

erdoğan'dan kamuda tasarruf çağrısı: tüm personel uymak zorunda

Erdoğan'dan kamuda tasarruf çağrısı: Tüm personel uymak zorunda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleleri'nde düzenlenen TOBB Genel Kurulu'nda konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarındans atır başları şöyle;Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'mizin 80'inci genel kurulunun ülkemiz ve iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Bu güzel atmosferde bizleri bir araya getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönetimine teşekkür ediyorum. Burada Türkiye için çarpan vatanperver yürekler var.

Burada Türkiye için üreten, istihdam oluşturan girişimci ruhlar var. Burada milletimizin istikbali için çalışan, ter döken, inanmış gönüller var. Burada Türkiye Yüzyılı'nın inşası yolunda hiçbir fedakarlıktan kaçmayan millet ve memleket sevdalısı yol arkadaşlarım var. Türkiye'nin ve Türk ekonomisinin kalbi bugün bu salonda atıyor. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi daim eylesin diyorum. Bu vesileyle kuruluşundan bugüne kadar TOBB çatısı altında ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, güçlenmesine destek olan her bir kardeşime şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

"DÜNYANIN EN İYİ VE EN ÇOK HİZMET ÜRETEN İLK 3 ODA SİSTEMİNDEN BİRİ HALİNE GELDİNİZ"

Milletin emanetini taşıyan bir siyasetçi olarak Türk ekonomisinin nabzının attığı TOBB Genel Kurulları'na iştirak etmeye her zaman önem verdim. Sizlerin burada dile getirdiği yapıcı eleştirilerden faydalanmaya gayret ettim. Dünyayı takip eden vizyoner ve ufuk sahibi siz kardeşlerimin katkılarının bizim nazarımızda daima özel bir yeri oldu. Meselelerimizi sizlerle konuştuk. Sorunlarımıza ortak akılla çözüm aradık. Engelleri sırt sırta vererek birlikte aştık. Siz bize yol gösterdiniz, yoldaşlık ettiniz, zor zamanlarımızda yanımızda durdunuz. Özellikle son dönemde oda ve borsalarımızın kapasiteleri müthiş arttı. Dünyanın en iyi ve en çok hizmet üreten ilk 3 oda sisteminden biri haline geldiniz. Biz de bu süreçte size daima destek olduk. Hedeflerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmeniz için önünüzü açtık.

Erdoğan'dan kumpas iddialarıyla ilgili son dakika açıklaması: Buradayız, sapasağlam ayaktayız

"BU DEFA TRENİ VE TRENDİ KAÇIRMADIK"

Geçen sene milletimizin 60 yıldır içinde bir ukde olarak kalan Türkiye'nin otomobili Togg'u birlikte hayata geçirdik. Bugün yollarımızı aşındıran binlerce Togg'da siz kardeşlerimin desteği ve emeği bulunuyor. Çeşitli sabotaj girişimlerine rağmen Türkiye'ye kazandırdığımız Togg'un ne kadar stratejik bir hamle olduğu gün daha iyi anlaşılıyor. Elektrikli araç piyasası son bir sene içerisinde çok büyük bir ivme kazandı. Uzakdoğu ülkelerinin piyasaya agresif bir şekilde girdiklerini görüyoruz. Uzun yıllar sonra bu defa treni ve trendi kaçırmadık. Yerli ve milli markamız Togg'la hızla gelişen elektrikli araç sektöründe biz de varız dedik.

"PROJEYİ İTİBARSIZ HALE GETİRMEK İÇİN HER YOLU DENEDİLER"

Biliyorsunuz o dönem sadece mali zorluklarla mücadele etmedik. Daha ziyade zihinlere kazınmış, öğrenilmiş çaresizlikle mücadele ettik. Daha emekleme safhasından itibaren projenin kolunu, bacağını kırmak için çok uğraştılar. Fabrikasından tasarımına kadar her şeyi eleştiri konusu yaparak projeyi itibarsız hale getirmek için her yolu denediler. Bugün milli savaş uçağımız KAAN ile ilgili neler söyleniyorsa, insansız hava araçlarımıza ve üreticilerine hangi iftiralar atılıyorsa Türkiye'yi ekonomide bir üst lige taşıyacak hamleleri baltalamak için kimler devreye giriyorsa, hepsine ve daha fazlasına elektrikli araç imalat sürecinde şahitlik ettik. Ama biz bunların hiçbirine kulak asmadık. Başkaları yapıyorsa biz niçin yapmayalım dedik. 'Başkaları üretebiliyorsa biz niçin üretmeyelim' dedik. Sizlerin de gayretleriyle elektrikli araç teknolojisinde dünyadaki birçok ülkeye göre yerimizi çok önceden aldık. Bundan sonra da ülkemizin diğer projelerinde sizlerle birlikte çalışmaya, birlikte yol yürümeye devam edeceğiz.

Bakan Yerlikaya: Fetövari tuzakları yerle bir edeceğiz

"ÜLKEMİZİ DOĞRUDAN ETKİLEYEN ÇATIŞMALAR PATLAK VERDİ"

TOBB mensuplarımızla en son geçen yıl 28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra bir araya gelmiş ve hasbihal etmiştik. Bugünkü genel kurulu da 31 Mart mahalli idareler seçimlerine müteakiben gerçekleştiriyoruz. Son bir sene içinde ardı ardına yaşanan üç seçim iş dünyamızı çok yordu. 2023 yılı Türkiye ekonomisi açısından çok meşakkatli bir yıl oldu. Ülkemiz maalesef seçim atmosferinden bir türlü kurtulamadı. Yine bu dönemde başta Gazze krizi olmak üzere bölgemizde ülkemizi de doğrudan etkileyen çatışmalar patlak verdi. Tek başına seçim gündeminin bile bürokrasiyi, yatırımları, iş dünyamızın gelecek planlarını yavaşlattığı hakikattir. 31 Mart seçimlerinin de geride bırakılmasıyla inşallah 4 yıllık seçimsiz bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bundan sonra asıl meselelerimize daha fazla odaklanabilecek, milletimizin gerçek gündemine daha fazla vakit ve kaynak ayırabileceğiz. Küresel ekonominin son 5-6 yıldır fırtınalı sulardan geçtiğini zaten sizler de biliyorsunuz. Salgının çok öncesinde başlayan belirsizlik iklimi Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer bölgesel çatışmalarla daha da kesifleşti.

AMERİKA VE AVRUPA MERKEZ BANKALARININ ENFLASYON AÇIKLAMALARI

Dünyada son 50-60 yılın zirvelerine çıkan enflasyon atılan tüm adımlara rağmen ekonomiler için endişe unsuru olmayı sürdürüyor. Amerika ve Avrupa merkez bankaları enflasyonun ateşinin ne zaman düşeceğine dair halen net bir tarih veremiyor. Türkiye olarak küresel ekonominin genel seyrinden ve bölgemizdeki krizlerden maalesef biz de olumsuz etkileniyoruz. Tabi biz tüm bu dış faktörlerin yanı sıra 6 Şubat tarihinde ekonomimize maliyeti 104 milyar dolara ulaşan asrın felaketini de yaşamış bir ülkeyiz. 6 Şubat depremlerinde 53 bini aşkın insanımız hayatını kaybederken, 115 bin ticarethanenin aralarında olduğu 850 bin bağımsız bölüm kullanamaz hale geldi. Deprem bölgesinden gelen oda ve borsa başkanlarımız ne kadar devasa bir yıkımla karşı karşıya kaldığımızı çok daha iyi bilirler. Depremzede illerimizin toparlanması için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi de yine bu arkadaşlarımızdır.

"BUGÜN BİZE SERZENİŞTE BULUNANLAR İNŞALLAH YARIN HAYIR İLE DUA EDECEKLERDİR"

28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra ekonomide güçlü bir ekip kurduk. Ardından Orta Vadeli Program ve 12'nci Kalkınma Planı ile gelecek 5 yıla ait yol haritamızı belirledik. Son 11 aydır da bu yol haritasını harfiyen uyguluyoruz. Mahali idareler seçimlerinde pek çok eleştiriyi göğüsleme hatta sandıkta bedel ödeme pahasına kararlı duruşumuzu esnetmedik. Vaatlerin havada uçuştuğu bu dönemde popülizme meyil etmedik. Daha önce de söyledim, şahsi ikbalimiz için ülkemize ve milletimize ilave yük oluşturacak hiçbir adım atmadık bundan sonra da atmayacağız. Hükümetimizin 31 Mart seçim sürecinde sergilediği özverili tavrın değeri inanıyoruz ki gelecekte daha iyi anlaşılacaktır. Bugün bize serzenişte bulunanlar inşallah yarın hayır ile dua edeceklerdir.

TOBB ile ve iş dünyamızın tüm kesimleriyle geliştirdiğimiz yakın diyaloğun ekonomiye de olumlu yansıdığını görüyoruz. Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Geçen seneyi yüzde 4,5 gibi tahminlerimizin de üzerinde bir büyüme ile kapattık. Bu oranla Avrupa'da birinci, OECD ülkelerinde ikinci, G20'de ise dördüncü olduk. 2023 yılında milli gelirimiz 1 trilyon 119 milyar dolara, kişi başına gelir ise 13 bin 110 dolara çıktı.

Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon hedefine ulaşmakta kararlıyız

KAMUDA TASARRUF DÖNEMİ

Yapısal reformları hızlandırıyoruz. Türkiye hem üreterek büyümek hem de tasarruf ederek kaynaklarını en verimli biçimde kullanmak zorunda olan bir ülkedir. Alın terimizden ve kendi bileğimizin gücünden başka hiçbir şeye umut bağlayamayız. Atalarımız işten artmaz dişten artar demişlerdir. Talimatım üzerine tasarrufu artırmak için ekonomi heyetimiz çalışma yaptı. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan kamu malının korunmasına ihtimam göstermiş bir hükümetiz. Kamu kurumlarının milletimiz ve iş dünyamıza tasarrufta örnek olmasını hedefliyoruz. Bu paket kamuda verimliliği artırarak tasarrufu sağlamayı amaçlıyor.

Tedbirler bütün kamuyu kapsıyor. Tasarruf tedbirlerine istinasız olarak tüm kamu idarelerimiz ve personeli uymak zorundadır. Ülkemizin kaynaklarını çok daha verimli ve öncelikli alanlarda kullanabileceğiz.Tasarruf kültürü yaygınlaştıkça cari açıktaki iyileşme hız kazanacak.

Yerli üreticiler inşallah bundan olumlu etklinlenecek.

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret ve emekliye refah payı açıklaması! Kamuda tasarruf paketinde ne var? İşte madde madde alınan kararlar

Son dönemde tepkilere yol açan israf görüntülerinin önüne geçmeyi arzuluyoruz. Kamu malı ve kamu görevi milletin bizlere emanetidir. Kimse bizden kul hakkının yenilmesine sessiz kalmamızı bekleyemez. 31 Mart'tan sonra muhalefet belediyelerinde yaşanan eş dost atamalarının mahşeri vicdanda ne gibi yaralar açtığını görüp takip ediyoruz. Gençlerimizin kamu kurumlarına ve yöneticilerine olan güvenleri sarsan skandallara artık bir dur denilmesi gerekiyor. Atanarak ve seçilerek gelinen her konumun sahibi milletimizin kendisidir. Buralar birileri için arpalık değildir. Ülkeye ve millete hizmet vasıtalarıdır.

Kamuda çalışma sistemi değişiyor! 6 model gündemde

OTHER NEWS

1 hour ago

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: 'Benden intikam almak için aday oldu'

1 hour ago

Berat Albayrak aylar sonra ilk kez görüntülendi

2 hrs ago

Akıncı’nın başarısında SATCOM damgası

2 hrs ago

Enerji depolama ve batarya üretimi için imza

2 hrs ago

Serdar Topraktepe Beşiktaş tarihine geçti!

2 hrs ago

Manchester City 38 yaşındaki Scott Carson ile sözleşme yeniledi

2 hrs ago

Galatasaray-Fenerbahçe Maçının Ardından Yaşanan Olaylarla İlgili Verilen Cezalar Açıklandı

2 hrs ago

Sürekli drift atan sürücü bu kez hastaneye sevk edildi

2 hrs ago

Trabzon'da boğazına yabancı cisim kaçan kadın Heimlich manevrasıyla kurtarıldı

2 hrs ago

Sevinçten ağlatan kırmızı bülten! Eylem Tok soruşturmasında yeni gelişme

2 hrs ago

Şehitlere son veda

2 hrs ago

Beşiktaş'ta Salih Uçan'dan sözleşme sorusuna yanıt!

2 hrs ago

Haberler: Cem Özer de estetik tartışmasına dahil oldu!

2 hrs ago

Euroleague'de Final Four heyecanı: Fenerbahçe Beko, Ergin Ataman'ın Panathinaikos'uyla karşılaşıyor

2 hrs ago

Bakan Işıkhan’dan ikramiye ve asgari ücret açıklaması

2 hrs ago

BAU’nun ilaç tasarım merkezi açıldı

2 hrs ago

Öğrenciler antik tiyatroyu resmettiler

2 hrs ago

24 Mayıs 2024 Cuma burç yorumu - Günlük burç yorumları

2 hrs ago

NBA'de Mavericks, Timberwolves'u 108-105 yenerek seride 1-0 öne geçti

2 hrs ago

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı

2 hrs ago

Paşinyan’ın hedefi Türkiye ile sil baştan

2 hrs ago

Prof. Kâbus! Kararttığın hayatlara dön de bir bak

2 hrs ago

Parasını faize yatırmak isteyenlere kritik uyarı! Mevduatta oranlar değişti

2 hrs ago

Ertuğrul Özkök | Dev cruise şirketinin İstanbul taksi anketi: "Bir daha asla gelmem" diyen her 10 kişiden 7'si neden şikayet ediyor?

2 hrs ago

Birleşik Krallık’ta bakkal fiyat enflasyonu Ekim 2021’den bu yana en düşük seviye olan %2,4’e düştü

2 hrs ago

Yüzmeyi öğrendiği Zamantı Irmağı'nda bölgenin tanıtımı için kürek çekiyor

2 hrs ago

Nemrut Krater Gölü’nde iki mevsim bir arada yaşanıyor

3 hrs ago

Ahırdan kaçan kurbanlık ortalığı birbirine kattı

3 hrs ago

Mevduat faizlerinde neler oluyor? İşte son durum

3 hrs ago

Soğan fiyatları tarlada 5 liraya düştü

3 hrs ago

Erzincan’da kadınlar arı sütü üretecek

3 hrs ago

Beşiktaş 62’den tavşan yaptı!

3 hrs ago

Spot Ethereum ETF onayı beklenirken iki meme coin piyasaya liderlik ediyor

3 hrs ago

Konyaspor Galatasaray maçı ne zaman? Süper Lig 38. hafta Tarih ve saat belli oldu! Konyaspor Galatasaray maçı saati ve kanalı

3 hrs ago

Kocaeli’de dolu ve sağanak etkili oldu: "Çok felaket"

3 hrs ago

Meksika’da yürek burkan görüntü: Aşırı sıcaklar yüzünden 147 maymun telef oldu

3 hrs ago

İtalya'nın EURO 2024 kadrosu belli oldu

3 hrs ago

Çelik, taş ve ahşabın modern mimarı: Efe Group Mimarlık

3 hrs ago

Merkez Bankası güncel döviz rezerv miktarını açıkladı!

3 hrs ago

Stellantis CEO'su: "Çin ile yarışmamız gerekiyor"

Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch