Jan Urban: Česko, země nepostižitelných soudců i státních zástupců

KOMENTÁŘ. Zkuste si to představit. Jste nespravedlivě obžalován, můžete strávit i měsíce ve vazbě, případ je pastvou pro bulvár, který vás předem odsoudí, přijdete o zaměstnání a rodinu, přijdou i zdravotní problémy. A nakonec to z vůle justice vyřeší jeden omluvný dopis…

S prokletím „vadného úředního postupu“ se vládcové a vlády potýkají od nepaměti. V nekritizovatelných režimech všech dob monarcha nebo generální tajemník a všichni jejich lidé byli nedotknutelní a ze svojí funkce neomylní – a tedy nemohli za žádných okolností udělat chybu a způsobit škodu.

V demokratických zřízeních, opírajících se o rovnost před zákonem víc než o vůli Boží či vedoucí úlohu strany se historicky prosadil poněkud alibistický princip, kterým zodpovědnost za jakoukoliv škodu, zapříčiněnou oním „vadným úředním postupem“, na sebe v naprosté většině případů přebírá stát.

Ten se pak teprve může (ale nemusí) rozhodnout, zda bude způsobenou škodu vymáhat po konkrétním viníkovi.

Teoreticky by o tom měl rozhodnout soud. Ve společenstvích, jako je to naše, kde se z poddanské přihrbenosti právo a pravidla běžně ohýbají podle potřeb a přání mocných, můžeme na jasná, jednoznačná a férová rozhodnutí často zapomenout.

Přímá zodpovědnost

Přitom ve staré Číně už před nějakými dvěma tisíci let velmi dobře sloužilo jednoduché pravidlo. Všichni státní úředníci a soudci museli projít sítem velmi tvrdých zkoušek a nakonec je na konkrétní místo musel doporučit a schválit jejich budoucí nadřízený. Ten pak měl doživotní zodpovědnost za jejich výkon v úřadě či na soudě. A pokud jejich chráněnec pochybil a způsobil škodu, museli oba opustit svoje funkce.

Nejde o spolehnutí se na právo a rovnost před zákonem, ale o to, jak zaplatit všeho schopné advokáty s kontakty na ty správné soudce…

Zřejmě nikdo v popsané historii nevymyslel lepší pojistku osobní zodpovědnosti držitelů byrokratické a soudní moci. Zkouším si představit, jakou spoušť by tohle jednoduché a dva tisíce let staré opatření způsobilo v dnešní české státní správě, politice a, nedej Bože, v justici.

Nebo vzpomeňme na dvacet let odkladů přijetí služebního zákona přes neustálé urgence Evropské unie. Skutečná depolitizace státní správy dodnes nefunguje.

Polovina odškodněna

V posledních letech se na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodnění za chybný anebo dokonce protizákonný postup justice obrací stabilně kolem tří tisíc lidí ročně. Je to strašné číslo.

Ministerstvo po mnoha obstrukcích vyhoví tak polovině. Zahrnuje nejrůznější prohřešky a porušení zákona – od nepřiměřené délky soudního řízení či nesprávného úředního postupu samotných soudů k trestnímu stíhání osob, které nakonec vůbec nebyly soudy shledány vinnými a jejich trestní stíhání tak nemělo být vůbec zahajováno. „Chyby“ exekutorů, nezákonné vazby, ale i profesní selhání soudců či státních zástupců.

Podle serveru Česká justice výrazně narůstá i částka, kterou musí daňoví poplatníci za chybný postup justice zaplatit. Jestliže v roce 2007 uznalo ministerstvo spravedlnosti náhrady za vadný úřední postup ve výši padesáti milionů, pak v roce 2022 už to bylo sto padesát tři milionů a v loňském roce dokonce čtyři sta padesát sedm milionů korun.

Celé dvě třetiny přitom musely být vyplaceny za nepřiměřenou délku soudních řízení, tedy za neodvolatelné pochybení justice samotné. Ale, samozřejmě, pokud se budete zajímat o to, kdo ze soudních funkcionářů, případně policistů nebo státních zástupců, byl za těch sto milionů postižen a jak se bude podílet na jejich splácení, nedozvíte se nic. Zaplatí to, jako vždy, němý daňový poplatník.

Pro podrobnější analýzu by bylo jistě nutné vzít do úvahy i pověstné soudní případy, kdy se před soud dostanou prominentní obžalovaní s nejlepšími trestními obhájci a skvělými kontakty uvnitř justice.

Vzpomeňme na duchaprosté přiznání protřelého praktika a kdysi dokonce premiéra Jiřího Paroubka, který v roce 2016 v novinovém rozhovoru prohlásil:

„Vždycky je dobré si najmout ty nejlepší advokáty, což já jsem udělal… Protože tady nejde jenom o paragrafy, ale také o kontakty na soudech a podobně.“ Rozumíte? Nejde o spolehnutí se na právo a rovnost před zákonem, ale o to, jak zaplatit všeho schopné advokáty s kontakty na ty správné soudce…

Tak se tedy omlouváme…

Moderní český stát nikdy nepochopil, že je pouhým prostředkem služby společnosti a zároveň zárukou jejích hodnot. Nezbavil se představy nadřazeného a chráněného postavení nad vším, co společnost dělá.

O zodpovědnosti osob vystupujících za stát to platí násobně. Justice se proto může zcela stavovsky bránit uznání svých pochybení, a o to více brání odškodňování obětí svých pochybení. Nejde jen o soudy, ale stejně tak o prakticky beztrestné státní zástupce a policisty. Nejviditelnější je to v rozhodování soudů o finančním odškodnění obětí jejich nesprávných či dokonce protizákonných rozhodnutí.

Soudní praxe totiž vůbec nebere v potaz potřebu potrestat zavinění zástupců státu a tedy státu jako takového. Naopak se tomu zásadně vyhýbá a přenáší zodpovědnost a povinnost prokázat újmu na oběti svých vlastních pochybení.

Výsledkem jsou v porovnání s praxí zahraničních soudů směšné finanční částky, které české soudy často po velmi dlouhých a opakovaných řízeních obětem přiznají. V naprosté většině známých případů soudy přiznaly částky do sto tisíce korun, tedy ani ne tři průměrné měsíční platy. A to je v porovnání s utrpením postižených prostě směšné.

Českým soudcům stačí pro odmítnutí nebo výrazné snížení částky za takzvanou nemajetnou újmu, když oběť dostane písemnou omluvu. Zkuste si to představit. Jste nespravedlivě obžalován, můžete strávit i měsíce ve vazbě, případ je pastvou pro bulvár, který vás předem odsoudí, přijdete o zaměstnání a rodinu, přijdou i zdravotní problémy – a nakonec to z vůle justice, která sama selhala, má vyřešit jeden omluvný dopis?

Písemná omluva za křivdu zaviněnou jménem státu nestačí. Pro zadostiučinění obětem a jako varování představitelům státní moci by bylo mnohem účinnější veřejné přiznání, publikované ve sdělovacích prostředcích spolu se jmény všech zodpovědných osob a jejich nadřízených.

Jako další krok by stát měl znásobit finanční odškodnění obětí a zároveň bez výjimek dodržovat zákonem uloženou povinnost vymáhat vyplacené náhrady od těch, kdo křivdu z úřední moci zavinili. Dnes platný zákon 82/1988 Sbírky, upravující takzvané regresní úhrady, je spíše fraškou na téma spravedlnost pro oběti. Soudce nebo státní zástupce je díky tomu prakticky nepostižitelný.

Teprve tehdy, až lidé, zaštiťující se úřední mocí, budou svým majetkem a kariérou ručit za svoje protiprávní jednání, může dojít ke změně.

OTHER NEWS

4 hrs ago

Havlíček: ANO v EU nehledá spojence v názoru na Ukrajinu, ale na unii

5 hrs ago

Útočník hokejových Pardubic má rakovinu. Zvládnu to a budu vítěz, vzkázal fanouškům

5 hrs ago

V Ostravě začal festival taneční hudby Beats for Love, vystoupí přes 500 umělců

5 hrs ago

Junior Ferrari Bearman se dočkal smlouvy, příští rok bude závodit ve Formuli 1

5 hrs ago

Největší evropská skupina tlačí na von der Leyenovou. Chce zmrazit část Green Dealu

5 hrs ago

V Itálii vybuchla sopka. Nebe zahalil černý dým a láva teče přímo do moře, ukazují záběry

5 hrs ago

Dugin, Putin a plány na likvidaci Západu. Kam až jsou Rusové schopni zajít?

5 hrs ago

Za Putina to schytal, na řadě je Zelenskyj. Kontroverzní novinář hlásí další zásadní rozhovor

5 hrs ago

Kvíz: Logický kvíz pro bystré hlavy. Všechny otázky zodpoví správně jen génius, je to opravdu těžké

5 hrs ago

Kanye West si připsal další skandál! Tentokrát vyrazil do Ruska!

5 hrs ago

Tragická smrt matky dvou dětí: Eva zemřela po pádu z okna. Sousedé líčí, jak k neštěstí došlo

5 hrs ago

Slavná hospoda v Hošticích z trilogie Slunce, seno opět budí pozornost: Jíst sem často a rád chodí i Zdeněk Troška

5 hrs ago

Nejlepší země, kam se přestěhovat na důchod: Stát na první příčce vás nejspíš překvapí

5 hrs ago

Země EU váhají, zda podpořit dodatečná cla na elektromobily vyráběné v Číně

5 hrs ago

Zavíráme, vše musí pryč. Řetězec Okay má problémy, láká na likvidační výprodej skladů

5 hrs ago

Ukrajina hlásí mrtvé a raněné i sestřelení 21 z 22 ruských dronů

5 hrs ago

Hanuš (38): Po rozvodu se mojí jedinou útěchou stala práce. Firmu jsem tím tak rozložil, že jsem skončil na terapii

7 hrs ago

„Proč vláda tají rozpočet?“ Exministři financí kritizují Stanjuru. Ten se hájí: „Nechci PR divadlo“

7 hrs ago

Linda Nosková bojovala ve Wimbledonu se slzami, zemřela jí maminka

7 hrs ago

Národní sdružení Le Penové nezíská většinu křesel, ukazuje nový průzkum

7 hrs ago

Po Putinovi rozhovor se Zelenským. Carlson ohlásil interview s ukrajinským prezidentem

7 hrs ago

Tajemný vztah Terezy Budkové s Ondřejem Pavelcem. Společně se odmítají ukazovat na veřejnosti, mají pro to dobrý důvod

7 hrs ago

Víkend přinese tropické teploty, bouřky i vydatnější srážky

7 hrs ago

Samosběr nakládaček 2024: Kde si můžete sami nasbírat kilo okurek za 28 korun a kde vás na pole nepustí

7 hrs ago

Hubnutí pomocí jablečného octa? Odborníci jsou v názoru na to velmi opatrní. Dopřávejte si ho jen občas a nejlépe s jídlem

7 hrs ago

Tropická vedra vystřídají silné bouřky. Kde o prodlouženém víkendu udeří nejdříve?

7 hrs ago

Krejčíkovou potěšila tvrdě vybojovaná výhra, čerpá inspiraci i z Vondroušové

7 hrs ago

Demokratičtí guvernéři po schůzce s Bidenem věří, že je schopen zastávat úřad

7 hrs ago

Advokátní kancelář "šikanuje" vedoucího žalobce, jehož lidé odstíhali její šéfovou

7 hrs ago

Mangalice: maďarská delikatesa, která dobývá svět gastronomie

7 hrs ago

ČSÚ zveřejní první odhady sklizní, podle Výborného budou nadprůměrné

7 hrs ago

Spisovatel Hartl (47) řeší komplikace před StarDance: Chybí mu svaly!

8 hrs ago

U slovenského Ústavního soudu prošla většina změn v trestním právu

8 hrs ago

Malá mezi světovou elitou. Byla to srdcovka odmala, říká o Lize mistryň česká hvězda

8 hrs ago

Týdenní výhled filmů: Převyprávěný Monte Christo, zahajovák z Varů a návrat žlutých raubířů

8 hrs ago

Sváteční víkend přinese tropické teploty, bouřky i vydatnější srážky

8 hrs ago

"Jako dítě. Já, já a zase já." Ronaldo v pasti vlastního ega, najednou vypadal lidsky

8 hrs ago

Zvrat v boji proti Alzheimerově chorobě? Tohle je začátek jejího konce, velebí vědci nový lék

8 hrs ago

Myjete si v kanceláři pravidelně svůj hrníček? Paradoxně to může být obrovská chyba

8 hrs ago

Horolezec Radek Jaroš nás pozval na svoji zahradu: když se nepohybuje na vrcholcích hor, leze alespoň v korunách vysokých stromů