MOK: Etikailag, szakmailag kétséges gyakorlatok jelentek meg az elmúlt években

Etikailag és szakmailag kétséges gyakorlatok jelentek meg az elmúlt években – jelentette ki a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Álmos Péter az utóbbi idők negatív tendenciái kapcsán kritikusan jegyezte meg, hogy súlyosan és kiterjedten alulfinanszírozott a hazai egészségügyi rendszer. Az eseményen ugyanakkor előrelépésekről is beszámoltak.

Semmelweis Ignác születésnapja, július 1-je 1992 óta a magyar egészségügy napja.  Ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatót a Magyar Orvosi Kamara (MOK). Az eseményen felvázolták a hazai betegellátás és a területen dolgozók jelenlegi helyzetét, a kritikus pontokat és az új elnökség alatt eddig elért eredményeket.

„Súlyosan alulfinanszírozott a rendszer”

A legfontosabb problémának a finanszírozás kérdését jelölték meg.

Az OECD-jelentés szerint nem egészen 5 százalékot fordít GDP arányosan Magyarország az egészségügyre, miközben az uniós átlag 7 százalék

– mutatott rá a MOK főtitkára Svéd Tamás, aki az Indexnek megjegyezte: ha elérnénk az európai átlagköltést – a nyugati országokhoz képest a jövedelmi különbségek miatt – akkor is kevesebb pénz kerülne a rendszerbe. Hozzátette: a probléma nem új keletű, régóta lemaradásban vagyunk a betegellátás finanszírozásában. Meglátása szerint nincs kormányzati szándék az erőforrások növelésére, inkább az újraelosztásra, rendteremtésre összpontosítanak, de a modern fenntartható egészségügyhöz plusz forrásokra lenne szükség.

Az uniós átlaghoz képest ezer milliárd forintos lemaradással küzdünk, a becslések szerint 200-300 milliárdos kórházi adóssággal kell számolni év végére. Az infrastruktúra, csakúgy mint a humánerőforrás sok helyen elöregedett, nyugdíjba vonulások esetén szakrendeléseket függesztenek fel, az ellátáshoz hosszú utazásra kényszerítve ezzel a betegeket

– részletezte.

Ennek ellenére jó irányokat is megnevezett: például az informatikai fejlesztéseket az EESZT-nél és a Járóbeteg Irányítási Rendszernél, illetve a laborvizsgálatok eredményeinek tervezett egységesítését. A főtitkár elismerte, valóban átalakításra szorult a rendszer, korábban magára volt hagyva a magyar egészségügy, csak szigetszerű fejlesztések voltak.

Aggasztó tendenciák

Aggasztónak tartja ugyanakkor a munkaidőt számon tartó arcfelismerő rendszert, illetve azt, hogy orvosokat, szakdolgozókat bilincsben visznek el munkahelyükről hálapénz elfogadása miatt. Álmos Péter, a kamara elnöke az elmúlt időszakban kollégáikat ért támadásokról szólva elmondta, oltás- és vírustagadók fenyegetnek meg, és perelnek be orvosokat.

Történtek olyan esetek, aminél a MOK már rendőrségi feljelentést is tett

– említette. Mint kiemelték, a szülők közt terjed egy útmutató a kötelező gyermekkori védőoltások kikerülésére, az erre irányuló törekvések különösen veszélyes járványügyi folyamatokat indíthatnak el. „Már most látjuk, hogy itthon rég elfeledett betegségek kaptak új erőre” – fűzte hozzá Svéd Tamás.

Álmos Péter arra is kitért, hogy az oltásszkeptikusok körében van néhány olyan orvos is, aki nem kamarai tag.

A kötelező orvoskamarai tagság megszűntetésének egyik negatívuma, hogy etikailag és szakmailag kétes gyakorlatok ellen nem tudnak fellépni.

Korábban a kamarai tagság felfüggesztése nyomán nem folytathatta az illető a hivatását, ma már azonban csak a bíróság tilthatja el ettől – mutatott rá a MOK-elnöke. Szakmailag megalapozatlannak nevezte a reiki gyógyászatot (amely már megjelent a kórházban), az étrend-kiegészítők szerepének túlzott hangsúlyozását, vagy a fogsorcserét.

A magánegészségügy kevésbé ellenőrzött, ennek ellenére az említett dolgok kirívó esetek, a magyar orvosok külföldön is elismert magas szakmai színvonalon végzik munkájukat

– fogalmazott. Arra is kitért, hogy taglétszámuk még mindig stabil, az orvostársadalom háromnegyede, 34 ezer orvos tartozik hozzájuk, közülük 23 ezren dolgoznak a közellátásban, 7 ezren részállásban, illetve teljes foglalkoztatásban, 11 ezren pedig magánszolgáltatóknál. Meglécz Katalin, a kamara alelnöke megjegyezte, ebből kiindulva a magánegészségügyre is nagyobb rálátásuk van: tapasztalataik szerint a közellátással több területen nem megfelelő az összeköttetés, például a magánszolgáltatóknál rákkal diagnosztizált betegek az előírásokkal ellentétben nem jutnak 14 napon belül kezeléshez az állami rendszerben. Ezen a területen a kormányzati egyeztetéseket követően lehet esetleg változás.

Van, amiben együttműködnek a kormánnyal

Meglécz Katalin elmondta, hogy a Magyar Orvosi Kamara még február végén Pintér Sándor belügyminiszterrel abban állapodott meg, hogy negyedévente egyeztetnek, addig is több munkacsoportban intenzív közös munka folyik. Az alelnök azt is elárulta, hogy a Belügyminisztériumban legutóbb múlt héten tárgyaltak, az egészségügy általuk megnevezett öt legsürgetőbb kérdéséről.

Annak ellenére, hogy konszenzusos javaslatokat tettünk, áttörésre azonban nem került sor, ugyanakkor részeredményekről beszámolhatunk, főként a járóbeteg-irányítást illetően

– mondta. Szóba került az októbertől bevezetésre kerülő új ügyeleti rendszerre történő átállás, de erről még szélesebb szakmai plénummal egyeztetnek július 17-én az érintett kórházak, háziorvosok az OMSZ vezetőségével. A MOK emellett szerepet kapott három terület irányelvének kidolgozásában, a kardiológia, a pszichiátriai és a képalkotó diagnosztikai beutalások összehangolásának kialakításában. Egy hazai orvosi regiszter kialakítására is tettek javaslatot, amiben a szakmai kompetenciákat is feltüntetnék, de egyelőre a kormány elutasította a felvetést, arra hivatkozva, hogy ezt saját hatáskörben oldanák meg.

mok: etikailag, szakmailag kétséges gyakorlatok jelentek meg az elmúlt években

Álmos Péter a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke sajtótájékoztatót tart 2023. november 25-én

A teljesítményalapú bérezés kérdései

Álmos Péter beszélt arról is, hogy az orvosok teljesítményalapú bérezését illetően három javaslatot juttattak el a minisztériumnak. Álláspontjuk szerint ezt csak a meglévő alapbérezést megtartva, azon felül lehetne bevezetni olyan formában, hogy ez ne eredményezzen egyenlőtlenséget az orvosok között.  Becsléseik szerint ez éves szinten 15 milliárdos ráfordítást igényelne, ami a több százmilliárdos összfinanszírozáshoz képest elenyésző összegnek tekinthető.

Az Index kérdésére, hogy mivel magyarázzák a megemelt bérezés ellenére a Covid előtti szinthez képest 8-10 százalékos teljesítménycsökkenést, a kamaraelnök leszögezte: ez nincs összefüggésben az orvosok jövedelmezésével.

A patológiát vagy a röntgen szakmát nem érintette a paraszolvencia, mégis szövettan- vagy CT- MRI- és ultrahang vizsgálatoknál is vannak várólisták. Az új egészségügyi szolgálati jogviszony nem teszi lehetővé, hogy a korábbiakhoz hasonlóan 2-3 munkahelyen dolgozzon az orvos, sok magánegészségügyre váltó szakembert pedig követtek a betegei, akik így a közellátás statisztikáiban nem jelennek meg

– fogalmazott lapunknak a Magyar Orvosi Kamara elnöke, Álmos Péter.

(Borítókép: Balázs Attila / MTI)

OTHER NEWS

5 hrs ago

Meghalt Robert Towne Oscar-díjas forgatókönyvíró

5 hrs ago

Az UEFA vizsgálatot indított a törökök hőse ellen

5 hrs ago

Több tízmillió forintos fényűző lagzin mondta ki a boldogító igent egy pár

5 hrs ago

Orbán Viktorból aligha lesz határidős peacemaker, de az ukrán álláspont nélküle is nagyon sokat változott az utóbbi időben

5 hrs ago

Demeter Szilárd hivatala Esztergomba költözik

5 hrs ago

Szuper fellépőkkel indul jövő héten az EFOTT, a legzöldebb fesztivál

5 hrs ago

Orbán Viktor találkozott Szerhij Rebrovval, és megdicsérte az ukrán válogatottat

5 hrs ago

Trump állítólag a háttérben már Putyinnal tárgyal Ukrajnáról

6 hrs ago

Varga Barnabás már jobban van, hamarosan jöhet a maszk

6 hrs ago

A magyarországi ukrán közösség jelzésértékűnek tartja Orbán Viktor kijevi látogatását

6 hrs ago

Messi nélkül, de négy világbajnokkal állnak ki az argentinok az olimpián

6 hrs ago

10 álomszép nudista strand Horvátországban

6 hrs ago

Nincs megállás, tovább drágul az üzemanyag

6 hrs ago

Egy héten belül le kell szedni a választási plakátokat

7 hrs ago

Marco Rossi marad a válogatott élén, minden más hír kacsa volt

7 hrs ago

Újabb európai edzőfejedelem érkezik a szaúdi ligába

7 hrs ago

Olyan hatalmas a forgalom a horvát autópályákon, hogy az még a szakembereket is meglepte

7 hrs ago

Magyar csapat jutott az America's Got Talent élő showjába

7 hrs ago

Magyar parfümmárka lesz a címvédő Ferencváros mezszponzora

8 hrs ago

Bejelentette az RTL a Sztárbox versenyzőinek egy részét

8 hrs ago

Eldőlt, Marco Rossi marad a szövetségi kapitány!

8 hrs ago

Tizenegy év börtönre ítélték a válogatott labdarúgót

8 hrs ago

Titkos a gyermekvédelmi intézmények átvilágításának eredménye

8 hrs ago

Nagy bejelentést tett az RTL a Sztárboxról, több szereplőt is megneveztek

8 hrs ago

Marco Rossi marad a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya

8 hrs ago

Marlon Brando azt mondta Eddie Murphynek: A színészet egy baromság

8 hrs ago

Eb 2024: fogadók figyelem - levezettettük a mesterséges intelligenciával az Európa-bajnokság folytatását - itt lesznek a jóslatok, tippek!

8 hrs ago

Szijjártó Péter gratulált a magyarul kiválóan beszélő új holland gazdasági miniszternek

9 hrs ago

A szovjet csapás, amelyet sohasem hevert ki Amerika

9 hrs ago

A 21. század védéséhez gratulálnak az osztrákok a török kapusnak

9 hrs ago

Udvardy Pannát kicsit megzavarta, hogy a férfi világelső is nézte mérkőzését Wimbledonban

9 hrs ago

Jamie Foxx megrázó részleteket árult el betegségéről

9 hrs ago

Francia miniszterelnök: El lehet kerülni a szélsőjobb abszolút többségét

9 hrs ago

Napokon belül dönt az Alkotmánybíróság Vitézy Dávid választási panaszáról

9 hrs ago

Nagy Márton ismét figyelmeztetett: beavatkozhat a kormány az üzemanyagárakba

9 hrs ago

Kevin Bacon odavolt Eddy Murphyért a Beverly Hills-i zsaru forgatásán

10 hrs ago

Az ismert magyar rapper nem tartotta magában a véleményét: mindenkit meglepett a kijelentése

10 hrs ago

Politico: Donald Trump ukrajnai területeket engedne át Vlagyimir Putyinnak

10 hrs ago

Minden pénzüket ellophatják azoknak, akik ilyen wifi routert használnak

10 hrs ago

Hazaérkezett Orbán Viktor, összeült a magyar kormány