Wolff'un 'çaylak pilot itirafı' akıllara Andretti sorusunu getirdi

Kurallar, her takımın sezon boyunca iki kez 1. antrenman seansında, en fazla iki Grand Prix deneyimi olan bir çaylak pilotla yarışmasını gerektiriyor.

Abu Dabi’deki 1. antrenman seansı, 20 pilotun yer aldığı gridde 10 çaylak pilotla, bu zorunluluğu yerine getiren takımlar için yoğun geçen bir seans oldu.

Bu çaylaklardan biri de Mercedes’in genç pilotu Frederik Vesti’ydi. Ancak 2024 F1 gridinin değişmemesi, çaylakların F1’e adım atmak için mücadele ettiği bir başka zorluk anlamına geliyor.

Sauber’in genç pilotu Theo Pourchaire’in F1 2024’te yer bulamamasıyla birlikte, Formula 2 Şampiyonunun bir sonraki sezon için F1 koltuğu bulamadığı üst üste üçüncü yıl oldu.

Wolff, F1’de şu anda bir tıkanıklık olduğunu ve yetenekli olmalarına rağmen bu hak eden çaylakların F1’e girmekte zorlandıklarını itiraf etti.

Sky F1’e verdiği demeçte Wolff, “Abu Dabi’de 1. antrenmanda piste çıkan bazı isimlere baktığınızda, Formula 1 aracında olmayı hak eden birkaç isim olduğunu görüyorsunuz.”

“Ve şu anda bu konuda biraz tıkanıklık var.” dedi.

Bunu potansiyel olarak çözmenin bir yolu F1 gridine iki koltuk daha eklemek olabilir ki Andretti-Cadillac mevcut takımların sert muhalefetine rağmen bunu gerçekleştirmeye çalışıyor.

Wolff, Andretti’ye karşı en çok ses çıkaran isimlerdendi. Çünkü takımlar para ödülü dağıtımına başka bir oyuncunun girmesinden korkuyor, bu yüzden Brundle Wolff’a alaycı bir şekilde Andretti-Cadillac’ın F1 gridinde olmasının bu çaylak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabileceğini belirtti.

wolff'un 'çaylak pilot itirafı' akıllara andretti sorusunu getirdi

Frederik Vesti, Mercedes F1 W14

Fotoğraf: Zak Mauger / Motorsport Images

Frederik Vesti, Mercedes F1 W14

Brundle, “O halde Andretti’nin gridde yer almasını ve bu genç pilot için iki koltuk daha olmasını istiyor olmalısınız?” dedi.

Wolff yanıt olarak ve şakayla karışık bir şekilde Andretti’nin Mercedes’in genç pilotlarını çalıştırabileceğini kabul etti.

Wolff, “Evet, bu harika olurdu. O zaman genç pilotları oraya koyabiliriz.” dedi.

Ancak Wolff, Mercedes’in F1 2024 gridinde Vesti için potansiyel olarak ortaya çıkabilecek bir boşluk için neden çok zorlamadığını açıkladı.

Williams, Logan Sargeant’ı gelecek sezon için takımda tutarak bu konudaki spekülasyonlara son verdi. Ancak Mercedes güç ünitesi kullanan ve eski strateji şefi James Vowles tarafından yönetilen takımda, Vesti’ye bir koltuk verilmesi için iletişim kurulması muhtemeldi.

Ancak eski bir Williams hissedarı olan Wolff, kendisinin ve takımın merhum kurucusu Sir Frank Williams’ın takımın bu tür etkilerden bağımsız olması gerektiğine dair inancına sadık kaldığı için bu yolu izlemediğini söyledi.

Wolff, “12, 13 yıl önce Williams’tayken, Frank’le birlikte her zaman istediğimiz şey bir ağabeyin müdahalesine maruz kalmadan pilotlar konusunda kendi kararlarımızı almak olmuştu.”

“İşte bu yüzden buna her zaman saygı duydum. Hiçbir zaman bize başka bir pilot koymamızı sağlayan ya da buna izin veren bir motor sözleşmemiz olmadı, dolayısıyla kendisi için neyin iyi olduğuna karar vermek James’in yetkisinde.” dedi.

Sargeant’ın Williams ile bir sezon daha geçireceğinin açıklanması 2024’te gridde değişiklik olmayacağı anlamına geliyor.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World