Te produkty jedz dopiero następnego dnia. Specjalista tłumaczy, dlaczego to takie ważne

te produkty jedz dopiero następnego dnia. specjalista tłumaczy, dlaczego to takie ważne

Te produkty najlepiej jest jeść schłodzone

Ugotowane i schłodzone ziemniaki, kasza czy ryż mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie organizmu. Mimo że ostatnimi czasy węglowodany mają złą prasę, dietetyk dr Bartek Kulczyński wyjaśnia w nagraniu opublikowanym na YouTubie, dlaczego warto spojrzeć na nie przychylnym okiem.

Dietetyk dr Bartek Kulczyński publikuje na YouTubie materiały, w których wyjaśnia, jak to, co spożywamy, wpływa na nasze zdrowie. W jednym z ostatnio udostępnionych filmików wytłumaczył, dlaczego niektóre produkty, będące źródłami węglowodanów, warto jeść dobrze schłodzone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warzywny krem z pieczonymi dodatkami robię kilka razy w tygodniu. Znika w mgnieniu oka

Skrobia a skrobia oporna. Dlaczego makaron, ziemniaki czy ryż warto jeść schłodzone?

Węglowodany mają ostatnio bardzo złą prasę. W tym kontekście dr Bartek Kulczyński zaznacza, że węglowodany to bardzo szeroka grupa związków, które różnią się miedzy sobą w kilku aspektach. Specjalista dodaje, że węglowodany mogą być sprzymierzeńcami dla organizmu, zwłaszcza kilka produktów, które po obróbce cieplnej zostaną schłodzone.

– Produkty takie jak ziemniaki, kasza, ryż czy makaron zawierają wysokie ilości węglowodanów w postaci zwykłej skrobi. Po ich spożyciu skrobia ta zostaje strawiona do cukrów prostych, a konkretnie do glukozy. Efektem tego jest wzrost stężenia cukru we krwi – wyjaśnia dr Kulczyński na YouTubie. – Oczywiście to, na ile jest on znaczący, zależy od wielu różnych czynników, w tym naszego ogólnego stanu zdrowia, porcji produktów węglowodanowych, którą spożyliśmy, jak również innych produktów, które im towarzyszyły w danym posiłu – dodaje ekspert.

Jak podkreśla dr Bartek Kulczyński, wzrost poziomu glukozy we krwi po posiłku jest normalnym zjawiskiem, jednak nadmiar produktów w diecie, które wywołują duże skoki stężenia glukozy we krwi, nie sprzyja zdrowiu. W wymienionych wyżej produktach, po ugotowaniu i długotrwałym schładzaniu, skrobia przekształca się w tzw. skrobię oporną (zretrogradowaną), czyli odporną na działanie enzymów trawiennych znajdujących się w układzie pokarmowym człowieka.

– W konsekwencji taka skrobia nie jest trawiona i w związku z tym nie powstaje z niej czysta glukoza, która następnie, przedostając się do krwiobiegu, mogłaby podnieść poziom cukru we krwi – tłumaczy dietetyk.

Zobacz także:

te produkty jedz dopiero następnego dnia. specjalista tłumaczy, dlaczego to takie ważne

Schłodzone ziemniaki są źródłem skrobi opornej

Właściwości zdrowotne skrobi opornej. Dietetyk wyjaśnia

Specjalista, powołując się na fachową literaturę, wskazuje, że skrobia oporna nie jest wchłaniana w jelicie cienkim, a więc w postaci niezmienionej trafia do jelita grubego. Dla zamieszkujących w nim bakterii skrobia oporna stanowi cenną odżywkę – karmiąc się nią, przeprowadzają proces fermentacji, w wyniku której powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, w tym m.in. wyjątkowo cenny kwas masłowy.

– Nasze ciało wykorzystuje kwas masłowy do regeneracji błony śluzowej jelit, jak również bierze on udział w produkcji śluzu jelitowego. W ten sposób kwas masłowy zapewnia prawidłową kondycję jelit – wyjaśnia dr Kulczyński.

Skrobia oporna, poprzez udział w produkcji kwasu masłowego, działa profilaktycznie w kontekście raka jelita grubego. Ponadto, jak dodaje dietetyk, kwas masłowy powstały ze skrobi opornej obniża pH w naszych jelitach, a to sprzyja wchłanianiu składników mineralnych z żywności. Skrobia oporna ma również działanie prebiotyczne, a więc przyczynia się do rozwoju korzystnej dla zdrowia flory bakteryjnej jelit oraz poprawia zdrowie metaboliczne.

Zobacz także:

Jak przygotować produkty, by były źródłem skrobi opornej?

W pierwszym kroku kaszę, makaron, ryż czy ziemniaki należy ugotować, a następnie odcedzić i odstawić do ostudzenia w temperaturze pokojowej. Schłodzony produkt należy umieścić w lodówce na co najmniej 1-3 godziny, a najlepiej na całą dobę. Po tym czasie można z nich przygotować dowolne danie (dietetyk dzieli się dwoma przepisami w wideo). Innymi źródłami skrobi opornej są niedojrzałe banany, czerstwe pieczywo oraz świeżo ugotowane nasiona roślin strączkowych – fasoli, grochu, ciecierzycy czy soczewicy.

Zobacz także:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World