Wielki rosyjski żaglowiec krąży blisko miejsca sabotażu. USA mają w pobliżu niszczyciel i śmigłowce

wielki rosyjski żaglowiec krąży blisko miejsca sabotażu. usa mają w pobliżu niszczyciel i śmigłowce

Rosyjski statek szkolny Siedow. Długo największy żaglowiec świata. Ma już ponad sto lat

wielki rosyjski żaglowiec krąży blisko miejsca sabotażu. usa mają w pobliżu niszczyciel i śmigłowce

Amerykański niszczyciel typu Alreigh Burk, USS Paul Ignatius

wielki rosyjski żaglowiec krąży blisko miejsca sabotażu. usa mają w pobliżu niszczyciel i śmigłowce

Amerykański śmigłowiec morski MH-60R Sea Hawk. W tle niszczyciel typu Alriegh Burke

wielki rosyjski żaglowiec krąży blisko miejsca sabotażu. usa mają w pobliżu niszczyciel i śmigłowce

Rosyjskie okręty podwodne w Kronsztadzie, niedaleko Sankt Petersburga. Po lewej B-806 Dmitrow, po prawej nowszy, ale nieudany typu Łada

Duży rosyjski żaglowiec szkolny Siedow krąży blisko rejonu uszkodzonych gazociągów Nord Stream i przyciąga uwagę. Nie mniejszą przyciągają amerykańskie śmigłowce morskie, które latają nad Bałtykiem.

W obu przypadkach nie ma pewności, czy ma to jakikolwiek związek z sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2. Sytuacja jest jednak na tyle tajemnicza, że wszystkie wydarzenia na środkowym Bałtyku przyciągają uwagę. Trwa pilna obserwacja wszystkich podejrzanych jednostek i ich ruchów w przeszłości.

Rosjanie pod obserwacją

Według CNN, powołującej się na anonimowych “pracowników zachodnich służb wywiadowczych”, w rejonie wybuchów służby NATO zaobserwowały “rosyjskie jednostki pomocnicze”. Nie sprecyzowano, jakie i ile.

W tym kontekście uwagę przyciąga jedna konkretna jednostka pomocnicza, czyli duży rosyjski żaglowiec szkolny Siedow. Wypłynął w połowie miesiąca z Kaliningradu i od kilku dni krąży na wschód od Bornholmu. Obecnie około 20 mil morskich (37 kilometrów) od miejsca sabotażu na gazociągach. Nie wiadomo, czy o niego chodzi rozmówcom CNN. Siedow formalnie jest tylko cywilnym żaglowcem szkolnym, na którym uczą się morskiego rzemiosła studenci Wyższej Technicznej Szkoły Morskiej w Kaliningradzie. Drugi rosyjski żaglowiec Mir krąży w ostatnich dniach w rejonie centralnego Bałtyku i Obwodu Kaliningradzkiego. To jednak też jednostka cywilna, szkoląca kadetów wyższej uczelni morskiej z Sankt Petersburga. Nic nie wiadomo o tym, aby były przystosowane do prowadzenia prac podwodnych, czego nie można jednak wykluczyć. To duże jednostki.

wielki rosyjski żaglowiec krąży blisko miejsca sabotażu. usa mają w pobliżu niszczyciel i śmigłowce

Aktualna lokalizacja Siedowa i dystans do ogólnego rejonu jednego z wycieków gazu

Aktualna lokalizacja Siedowa i dystans do ogólnego rejonu jednego z wycieków gazu Fot. Vesselfinder.com

Innych rosyjskich statków i okrętów, które można by próbować określić jako pomocnicze, czyli wykonujące jakieś zadania na rzecz wojska, nie widać na cywilnych portalach śledzących ruch na morzu. Nie oznacza to jednak, że jakichś nie ma w tym rejonie, bo nie wszystko, co pływa, musi mieć włączone urządzenia AIS, umożliwiające automatyczne śledzenie ich pozycji. Tyczy się to zwłaszcza okrętów, które często pływają z wyłączonymi.

Rozmówcy CNN twierdzą ponadto, że w rejonie sabotażu gazociągu zaobserwowano w ciągu minionego tygodnia aktywność rosyjskich okrętów podwodnych. Nie podano jednak żadnych szczegółów. Rosjanie mają w składzie Floty Bałtyckiej tylko jeden okręt projektu Warszawianka, B-806 Dmitrow. Nie wiadomo nic o jego aktualnym położeniu i działaniach na przestrzeni ostatnich tygodni. Przynajmniej publicznie, bo NATO na pewno go stale obserwuje. Nie wiadomo też nic o tym, aby był jakoś specjalnie przystosowany do prowadzenia działań z zakresu dywersji podwodnej.

Okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej dopiero co w połowie września przeprowadzały ćwiczenia z zakresu zwalczania okrętów podwodnych. Dwie niewielkie jednostki patrolowe z bazy w Bałtyjsku między innymi wystrzeliwały torpedy i bomby głębinowe. Celem miał być “symulowany okręt podwodny”, ale być może w ćwiczeniu brał też udział prawdziwy. Co więcej, Flota Bałtycka jest zaangażowana w próby dwóch nowych okrętów podwodnych projektu 636 Ufa, które zbudowano w Sankt Petersburgu. Nie wiadomo jednak na ten temat nic konkretnego.

Amerykanie też są aktywni

Z drugiej strony uwagę przyciąga aktywność US Navy i innych flot NATO. Rosjanie i ich zwolennicy zwłaszcza zwracają uwagę na amerykańskie jednostki, ponieważ większość sugeruje, że sabotażowi winni są Amerykanie. Najwięcej uwagi przyciąga aktywność amerykańskich śmigłowców morskich MH-60 Seahawk. To specjalistyczne maszyny przeznaczone głównie do polowania na okręty podwodne. Stacjonują na pokładach okrętów i z nich prowadzą swoje zadania. Dodatkowo służą do różnych zadań pomocniczych, w rodzaju transportowania ludzi i ładunków na i z lądu.

 

Na przestrzeni ostatniego tygodnia śmigłowce tego typu wielokrotnie pojawiały się nad Bałtykiem i można je było śledzić na cywilnych portalach. Na przykład w niedzielę 26 września, w dni sabotażu, jeden długo krążył na północny zachód od Obwodu Kaliningradzkiego.

 

To mniej więcej w rejonie, w którym zazwyczaj ćwiczą rosyjskie okręty z Bałtyjska. Większość aktywności MH-60 nad Bałtykiem na przestrzeni ostatnich tygodni można powiązać z obecnością na naszym morzu zespołu okrętów desantowych US Navy, skupionych wokół dużej jednostki amfibijnej USS Kearsarge. Te okręty wyszły jednak z Bałtyku w minionym tygodniu i znajdują się obecnie w okolicach Wielkiej Brytanii.

Na naszym morzu pozostał jednak niszczyciel USS Paul Ignatius, który w poniedziałek już po sabotażu gazociągów na kilka godzin zawinął do Gdyni w celu “technicznym i roboczym”. Z jego pokładu może operować MH-60. Wbrew sugestiom prorosyjskich internautów śmigłowce tego typu raczej nie mogły jednak posłużyć do aktu sabotażu. Ich głównym zadaniem jest obserwacja. I ich ciągłe loty nad wybranymi obszarami Bałtyku mogą sugerować coś odwrotnego, czyli śledzenie jakichś ruchów rosyjskich okrętów podwodnych czy innych rosyjskich okrętów.

Dodatkowo niedługo po eksplozjach na gazociągach nad środkowym Bałtykiem zjawił się duży amerykański samolot patrolowy P-8 Poseidon. Krążył długo pomiędzy Bornholmem i Polską. Przez kilka godzin miał latać na małej wysokości i być poza zasięgiem śledzenia przez cywilnych amatorów.

 

W rejon eksplozji swoje jednostki skierowali też szybko Duńczycy, Niemcy i Szwedzi. Ci pierwsi między innymi fregatę Absalon i specjalistyczny statek do zwalczania skażeń. Cały obszar jest na pewno teraz dokładnie obserwowany i sprawdzany. Duńczycy (do sabotażu doszło w ich wyłącznej strefie ekonomicznej) zastrzegają jednak, że ze względu na ciągłe wydostawanie się dużych ilości gazu z uszkodzonych gazociągów, na razie nie da się zbliżyć do miejsc wybuchów. Dokładne badanie przyczyn zdarzenia może się zacząć dopiero za kilka dni.

Tak jak pisaliśmy w środę, jednym z podstawowych sposobów na znalezienie potencjalnych sprawców, będzie szukanie jednostek i okrętów, które podejrzanie kręciły się w rejonie późniejszych eksplozji. To z ich pokładów można było przeprowadzić operację umieszczenia ładunków wybuchowych przy gazociągach. Trzeba jednak zbadać całą aktywność w kluczowym rejonie na przestrzeni tygodni, a może nawet miesięcy, ponieważ przygotowania mogły zostać przeprowadzone dawno temu. Na dodatek sprawcy na pewno się kamuflowali i starali się nie przyciągać uwagi.

Jest bardzo prawdopodobne, że sabotaż gazociągów jeszcze wiele lat będzie przedmiotem sporów i źródłem różnych teorii spiskowych. Jednoznaczne wskazanie winnych może być trudne. W obliczu obecnego napięcia na linii NATO-Rosja, obie strony na pewno będą miały swoją wersję wydarzeń.

Czytaj także

News Related

OTHER NEWS

Aplazan juicio de mujer acusada de matar a hijo

Aplazan juicio de mujer acusada de matar a hijo Aplazan juicio de mujer acusada de matar a hijo Chilpancingo.— La Fiscalía General del Estado (FGE) solicitó a la jueza Mariela ... Read more »

Ribuan Warga Aceh Singkil Terima Bantuan Usaha dari Baitul Mal Aceh, Ini Syarat Harus Dilengkapi

SERAMBINEWS.COM, SINGKIL – Sebanyak 3.062 warga Aceh Singkil, terima bantuan modal usaha dari Baitul Mal Aceh (BMA). Informasi tersebut disampaikan Penjabat (Pj) Bupati Aceh Singkil, Marthunis, Sabtu (3/12/2022). “Alhamdulillah, 3.062 ... Read more »

USA World Cup prize money breakdown: Here's how much USMNT has earned so far in Qatar

USA World Cup prize money breakdown: Here’s how much USMNT has earned so far in Qatar The United States wasn’t content with just participating in the World Cup for the ... Read more »

Netherlands vs USA predicted line-ups: Team news ahead of World Cup 2022 fixture

GettyImages-1245214061.jpg The USA are sweating on the fitness of star forward Christian Pulisic ahead of their crunch last-16 clash with the Netherlands at the World Cup. Pulisic scored the winning ... Read more »

Grieving son slams Tyne Tunnel bosses' refusal to waive fine after mum's sudden death

Traffic approching The Tyne Tunnel in South Tyneside. A grieving son has slammed Tyne Tunnel bosses for not overturning a fine after he was late paying his toll due to ... Read more »

Warga Ciamis Rasakan Gempa Saat Berwudu, Langsung ke Luar Rumah, Ternyata Pusat Lindu di Pangandaran

TRIBUNCIREBON.COM, CIAMIS – Gempa 4,5 M yang menguncang Pangandaran Sabtu (3/12/2022) pukul 03.30 dini hari terjadi saat sebagian besar warga tertidur lelap. Banyak warga yang tidak merasakan adanya gempa. Hanya ... Read more »

Netherlands vs USA live stream: Where to watch World Cup 2022 fixture online and on TV

GettyImages-1445678898.jpg Netherlands take on the USA as the World Cup knockout stages get underway in Qatar. The last 16 clash sees the winners of Group A, the Netherlands, face a ... Read more »

Pencuri Serang Tim Kelambit Buser Polres Bangka Pakai Pisau, Terkapar Usai Didor di Betis

POSBELITUNG.CO, BANGKA – Idi Arfian (39), pria yang mengontrak di Kecamatan Belinyu, Kabupaten Bangka, terkapar kena peluru di betis. Polisi terpaksa melumpuhkannya karena mengayunkan pisau ke seorang anggota Tim Kelambit ... Read more »

4 Kesalahan Menu Diet Teh Hijau, Pantas Berat Badan Susah Turun, 'Minum saat Seduhan Sudah Dingin'

TRIBUNJATIM.COM -� Teh hijau kerap dikonsumsi untuk program menurunkan berat badan. Pasalnya, teh hijau memiliki banyak nutrisi dan antioksidan yang baik untuk bantu program diet.� Diketahui, teh hijau punya kandungan ... Read more »

Achtung Wildwechsel: Was man nach einem Zusammenstoß beachten muss

Wildschwein überquert Straße Achtung Wildwechsel: Was man nach einem Zusammenstoß beachten muss Unterallgäu – Wildunfälle können das ganze Jahr über passieren. Besonders aufpassen müssen Verkehrsteilnehmer jedoch jetzt im Herbst und ... Read more »

Sering Parkir di Bawah Terik Matahari Bikin Rusak Kaca Film?

Sering Parkir di Bawah Terik Matahari Bikin Rusak Kaca Film? Ilustrasi mobil parkir di bawah sinar matahari Istimewa Sering Parkir di Bawah Terik Matahari Bikin Rusak Kaca Film? Sering menjemur ... Read more »

Thousands protest in South Korea in support of truckers

Thousands protest in South Korea in support of truckers Thousands of demonstrators representing organized labor marched in South Korea’s capital on Saturday to denounce government attempts to force thousands of ... Read more »

“La vida es una montaña rusa”: la indirecta de Piedad Córdoba a Gustavo Petro

“La vida es una montaña rusa”: la indirecta de Piedad Córdoba a Gustavo Petro Esta semana el Consejo de Estado definirá una tutela que instauró la defensa de Álvaro Córdoba, ... Read more »

Terungkap Sosok Mempelai Palsu yang Dampingi Ryan Dono di Pelaminan, Tutupi Aib Seusai Batal Menikah

TRIBUNNEWSMAKER.COM – Viral di media sosial, kisah Ryan Dono batal menikah lantaran calon istri meminta mahar berupa sertifikat rumah tiga hari sebelum akad digelar. Demi menutupi aib pernikahan batal, Ryan ... Read more »

Viral Video Polisi di Tana Toraja Ngaku Dimutasi Usai Bongkar Kasus Korupsi yang Dilakukan Kapolres, Begini Nasibnya Sekarang!

Viral Video Polisi di Tana Toraja Ngaku Dimutasi Usai Bongkar Kasus Korupsi yang Dilakukan Kapolres, Begini Nasibnya Sekarang! JUARA SILALAHI – Kapolres Tana Toraja dan Aipda Ahsan. Kolase TribunToraja/Sanovra JR ... Read more »

"Parola d'ordine meraki": il significato della parola usata dalla Meloni

“Parola d’ordine meraki”: il significato della parola usata dalla Meloni Giorgia Meloni, nel corso del convegno “Energie coraggiose”, ha citato una parola che ha stupito tutti: meraki. Parola che in ... Read more »

F1 | Qualifiche: se si causa una rossa si perde il tempo migliore

Se ne parla da tempo, ma ora potrebbe diventare oggetto di una proposta da discutere nelle prossime riunioni della Formula 1 Commission. Il tema è quello delle bandiere gialle e ... Read more »

Centro de Rehabilitación Tía Panchita desmiente acusaciones sobre caso Chyno Miranda.

El recinto está abierto a cualquier supervisión legal por parte del estado. Y se solidarizó con los médicos y ayudantes recientemente detenidos el pasado mes de noviembre para buscar su ... Read more »

Najnowocześniejszy bombowiec świata. USA pokazały samolot B-21 Raider

Najnowocześniejszy bombowiec świata. USA pokazały samolot B-21 Raider Prezentacja najnowocześniejszego bombowca strategicznego Sił Powietrznych USA odbyła się w piątek wieczorem czasu lokalnego w pilnie strzeżonych hangarach koncernu Northrop Grumman w ... Read more »

John Koesyowo Meninggal Dunia di Usia 90 Tahun, Berikut Profil Basis Koes Bersaudara yang Sempat Kerja di Perusahaan Kontraktor

John Koesyowo Meninggal Dunia di Usia 90 Tahun, Berikut Profil Basis Koes Bersaudara yang Sempat Kerja di Perusahaan Kontraktor Profil John Koeswoyo basis grup musik Koes Bersaudara yang tenar di ... Read more »

Noch immer hat "Soccer" in den USA einen schweren Stand

Noch immer hat “Soccer” in den USA einen schweren Stand Die US-Fussballer kämpfen in der Heimat noch immer um Aufmerksamkeit. Der Sieg gegen den Iran war ein Anfang, und die ... Read more »

El exgobernador del Magdalena Trino Luna prende el ventilador y enreda al gobernador Carlos Caicedo: estas son las acusaciones

“Diga la verdad, reconozca que usted en este proceso ha sido victimario. Así como yo tuve relaciones con las autodefensas, usted también”. De esta manera, Trino Luna, exgobernador del Magdalena, ... Read more »

Netherlands vs USA live stream: How can I watch World Cup 2022 game for FREE on TV in UK today?

WCNetherlandsUSAV1.jpg The Netherlands and USA will both fancy their chances of making the World Cup quarter-finals when they face off in the first knockout game of this year’s tournament today. ... Read more »

Premios MUSA 2022: ¿Qué artistas podremos ver en el escenario?

¡Qué emoción! No queda nada para los Premios Musa 2022, que se harán este domingo 4 de diciembre a las 22:30 horas. En el Teatro Municipal de Las Condes se ... Read more »

USA train for the final time before Round of 16 clash with Holland, as Christian Pulisic returns to practice following pelvic injury that threatened his availability for game

The USA practiced Friday ahead of their huge match vs. Holland on SaturdayAnd Christian Pulisic was back on the field after getting injured vs. IranHe's been ruled fit after colliding with Alireza Beiranvand on TuesdayBut Josh Sargent is more of a question mark after picking up an ankle injury Click here for all your latest international Sports news from DailyMail.comClick here for the latest World Cup 2022 news, fixtures, live action and results Read more »

Guillermo Mariotto chiede scusa a Selvaggia Lucarelli dopo la lite a Ballando con le Stelle

Guillermo Mariotto Selvaggia Lucarelli La scorsa settimana a Ballando con le Stelle tra il giudice Guillermo Mariotto e la collega Selvaggia Lucarelli erano scoppiate le scintille. Lo stilista venezuelano, per ... Read more »

Giatkan usaha lawan rasuah, Bersih beritahu Anwar

Pengerusi Bersih Thomas Fann berkata, pelantikan yang ‘dipersoalkan’ dalam Jemaah Menteri mengancam komitmen Anwar Ibrahim untuk melawan rasuah. PETALING JAYA: Bersih menggesa Perdana Menteri Anwar Ibrahim mengiatkan usaha untuk melawan ... Read more »

Foto: Ratusan Rumah Terendam Banjir Luapan Sungai Citarum

Warga menggunakan perahu saat melintasi banjir luapan Sungai Citarum di Kampung Bojongasih, Dayeuhkolot, Kabupaten Bandung, Jawa Barat, Sabtu (3/12/2022). Foto: Raisan Al Farisi/Antara Foto Foto udara kendaraan melintasi banjir luapan ... Read more »

MC Bin Laden processa produtora de games por usar coreografia sem pagar

MC Bin Laden processa produtora de games por usar coreografia sem pagar Dono do hit ‘Tá tranquilo, tá favorável’, MC Bin Laden decidiu processar a EA Sports, produtora do game ... Read more »

Profil Edinson Cavani, Striker Timnas Uruguay yang Viral Lantaran Ngamuk dan Merusak Monitor VAR

TRIBUNMANADO.CO.ID�- Sosok Edinson Cavani, striker Uruguay kini sedang viral lantaran dirinya yang tak terima tak diberi pinalty oleh wasit kemudian ngamuk dan merusakan monitor VAR Piala Dunia 2022 Qatar. Dalam ... Read more »

Die USA stellen den ersten Bomber seit 30 Jahren vor, den B-21 Raider

Pentaphone enthüllt den B-21-Bomber – U.S. AIR FORCE Das US-Pentagon hat sein erstes Bombenflugzeug seit mehr als 30 Jahren vorgestellt, den B-21 Raider, der konventionelle und nukleare Munition mit “enormer” ... Read more »

Nathalie Holscher Tuai Komentar Pro Kontra Usai Joget TikTok di Atas Sofa

TRIBUNBATAM.id -�Nathalie Holscher tuai komentar pro kontra usai joget TikTok di atas sofa. Nathalie Holscher baru saja membagikan keseruannya bermain TikTok dengan Fariz Utama dan Adzam. Dalam video yang juga ... Read more »

HGU 180 Tahun Buat Investor di IKN Nusantara Tiru Singapura, Bahlil Tepis Mengemis

TRIBUNKALTIM.CO – Menteri Investasi/Kepala BKPM Bahlil Lahadalia buka suara terkait revisi Undang-Undang Ibu Kota Negara (UU IKN) mengenai kepemilikan hak guna lahan bagi investor selama 90 tahun hingga 180 tahun. ... Read more »

Hilang 20 Bulan, Keluarga Syok Temukan Anak Tewas, Dibunuh Sepupu, Diculik untuk Tebusan 200 Juta

TRIBUNPEKANBARU.COM – Hilang sejak April 2021 lalu, seorang pelajar SMA di Kota Tarakan bernama Arya Gading Ramadhan (17) akhirnya ditemukan tewas. Keluarga tidak menyangka, selama 20 bulan berusaha mencari keberadaan ... Read more »

Países Bajos vs Estados Unidos: Horario, TV; cómo y dónde ver en USA el Mundial de Qatar 2022

El Mundial de Qatar 2022 nos regalará un duelo inédito: Estados Unidos y Christian Pulisic se ven las caras ante los Países Bajos de Memphis Depay. El primer partido de ... Read more »

El Pentágono de USA estrena su nuevo bombardero nuclear B-21 Raider

El B-21 Raider es el nuevo bombardero del Departamento de Defensa de Estados Unidos. (Especial) La empresa armamentística Northrop Grumman y el Departamento de Defensa estadunidense lanzarán el viernes el ... Read more »

Jalan Lawe Loning Sepakat-Kedataran Rusak, Petani Sulit Angkut Hasil Panen

Laporan Asnawi I Aceh Tenggara SERAMBINEWS.COM, KUTACANE – Jalan pedesaan yang menghubungkan Desa Lawe Loning Sepakat-Kedataran Kecamatan Lawe Sigala-gala Kabupaten Aceh Tenggara, rusak dengan kondisi berbatu, berlubang dan retak-retak. Akibatnya, ... Read more »

Evo Morales contra Heraldo Muñoz por fallo del Silala: "Usa la intriga para sacar rédito político"

evo morales – silala El expresidente de Bolivia, Evo Morales, realizó una dura acusación contra el canciller chileno Heraldo Muñoz, acusándolo de usar “la intriga para sacar rédito político”, luego ... Read more »

WhatsApp down: Thousands report problems sending and receiving messages

WhatsApp down: Thousands report problems sending and receiving messages People around the world are reporting problems sending and receiving messages on the popular chat app WhatsApp. According to Downdetector, which ... Read more »

Keputusan rayuan Najib dapatkan dokumen perbicaraan kes 1MDB 8 Disember

Keputusan rayuan Najib dapatkan dokumen perbicaraan kes 1MDB 8 Disember Mahkamah Rayuan menetapkan 8 Disember ini bagi keputusan rayuan Najib Razak untuk mendapatkan dokumen perbankan berhubung syarikat yang dipercayai mempunyai ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network