Od września w polskich szkołach więcej ukraińskich dzieci. Znamy szczegóły zmian

od września w polskich szkołach więcej ukraińskich dzieci. znamy szczegóły zmian

Od września w polskich szkołach więcej ukraińskich dzieci. Znamy szczegóły zmian

Od września 2024 roku ukraińskie dzieci przebywające w Polsce obowiązkowo będą musiały chodzić do szkoły. Bez względu na to, czy uczą się zdalnie w systemie ukraińskim. – Nie chcemy polonizować tych dzieci. Chcemy przygotować je do tego, by mogły wrócić do swojego państwa po wojnie, jeśli taka będzie ich decyzja – wyjaśnia w rozmowie z RadioZET.pl Joanna Mucha, wiceszefowa MEN.

Do tej pory dzieci, które przyjechały do Polski z Ukrainy po wybuchu wojny, albo chodziły do polskiej

, albo były w dwóch systemach, czyli w polskiej szkole i zdalnie w ukraińskiej. Niektórzy uczestniczyli tylko w ukraińskich lekcjach online. Część dzieci, niestety, w ogóle wypadła z systemu . I tymi ostatnimi dwoma grupami postanowiło się zająć .

– Mamy spore obawy dotyczące dzieci uczących się jedynie online w systemie ukraińskim. Ani my, ani strona ukraińska nie mamy nad tym wystarczającej kontroli, a dzieci mają prawo do zapewnienia im edukacji. To prawo jest jednym z podstawowych praw człowieka. Musimy więc stworzyć warunki, w których będą mogły realizować to prawo – mówi w rozmowie z RadioZET.pl

, wiceszefowa MEN.Obowiązek szkolny dla wszystkich

Stąd od września 2024 roku ukraińskie dzieci w Polsce będą miały taki sam obowiązek szkolny jak polskie dzieci. To znaczy, że rodzice będą musieli zapisać syna czy córkę do stacjonarnej szkoły, nawet jeśli uczy się ono zdalnie w systemie ukraińskim. Mowa o dzieciach między 7. a 18. rokiem życia.

Co jeśli ten obowiązek nie będzie realizowany? Dotychczas szkoła występowała do organu prowadzącego, czyli samorządu o wykaz dzieci zameldowanych w jej rejonie, a więc podlegających jej nadzorowi. Jeśli któreś z dzieci nie zostało zapisane np. do danej podstawówki, to dyrekcja sprawdzała, czy uczy się w innej placówce.

Redakcja poleca

Do tych, którzy nie widnieli na żadnych wykazach, wysyłała pismo przypominające o obowiązku szkolnym. W razie braku odpowiedzi zgłaszała to na policję. Za nieposyłanie dziecka do szkoły rodzicom może grozić grzywna i sprawa w sądzie rodzinnym, który w skrajnych przypadkach może nawet pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej. Tak wygląda to w wypadku polskich uczniów. Takie same zasady mają obowiązywać rodziny z Ukrainy.

– Często takie dzieci nie są meldowane. Nie mamy ich wykazu, a więc nie mamy skąd dowiedzieć się, czy dane dziecko znajduje się w rejonie naszej szkoły – zauważa Michał Różański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Łodzi. Mucha ma świadomość, że stworzenie takiego wykazu w wypadku dzieci z Ukrainy rzeczywiście będzie trudniejsze. – Ale system PESEL umożliwi nam zidentyfikowanie miejsca, w którym one przebywają. Jest to wykonalne dla służb państwowych – zapewnia. Przewiduje, że do szkół dołączy od września nie więcej niż 50 tys. dzieci ukraińskich.

Lekcje ukraińskiego i tematy o UE

Do tej pory tacy uczniowie według prawa mieli możliwość lekcji z języka ukraińskiego w polskich szkołach. Mało która placówka była w stanie jednak to zorganizować. Dlatego MEN współpracując z kuratoriami oświaty, chce od września spopularyzować takie rozwiązanie. Lekcje mieliby prowadzić nauczyciele z Ukrainy. Wielu z nich przebywa w Polsce, ale nie pracuje w zawodzie ze względu na problemy z nostryfikacją dyplomu.

Mucha przyznaje, że i ten element trzeba będzie poprawić. Jednocześnie przypomina, że organ prowadzący już teraz może zdecydować o zatrudnieniu nauczyciela, który nie ma jeszcze przetłumaczonego dyplomu. Ministerstwo z Ukrainy przygotowało też specjalny „komponent”, pakiet zawierający zagadnienia z literatury, historii i geografii ukraińskiej, który przekaże online uczniom. Oprócz tego polska strona chce zaproponować, by dzieci z Ukrainy miały więcej zajęć na temat integracji europejskiej.

– Nie chcemy polonizować tych dzieci. Chcemy przygotować je do tego, by mogły wrócić do swojego państwa po wojnie, jeśli taka będzie ich decyzja – mówi Mucha. Ostateczne i całościowe przepisy dotyczące uczniów ukraińskich w Polsce mamy poznać jeszcze przed wakacjami. Obecnie MEN pracuje nad właściwymi rozporządzeniami.

Ratunek przed niżem i praca dla nauczycieli

Pierwsze efekty zapowiadanych zmian szkoły już widzą. – Tylko w tym tygodniu przyjęliśmy kolejnych dwoje uczniów do piątej i siódmej klasy. Wcześniej uczyli się zdalnie – mówi Michał Różański. Nie ukrywa, że plany ministerstwa, chociaż oznaczają więcej pracy dla szkół, są korzystne.

– Nieraz rodzice przychodzili i pytali, czy mogą zapisać syna czy córkę np. na część zajęć ze względu na ukraińskie lekcje online. Rezygnowali, gdy słyszeli, że nie ma takiej możliwości. Niektórzy potem wracali, gdy widzieli jak dziecku nie służy nauka zdalna – opowiada.

Zmiana przepisów oznacza też dla szkół kolejnych uczniów nie mówiących po polsku. To kolejne duże wyzwanie, przed którym staną nauczyciele, choć czas, jak zauważa Różański, sprzyja. Uczniom z Ukrainy przysługują dodatkowe lekcje języka polskiego przez dwa lata. Spora grupa osób, która przyjechała do Polski tuż po wybuchu wojny, właśnie kończy dwuletni cykl nauki polskiego. Szkoły więc bez większych problemów będą mogły zapewnić lekcje nowej grupie.

– Dodatkowi uczniowie zapewnią też pracę nauczycielom – nie ukrywa Różański. Podstawówki kolejny rok odczuwają niż demograficzny. Dodatkowi uczniowie i klasy oznaczają więc godziny dla zatrudnionej kadry. Zwłaszcza w małych miejscowościach. Podobnie jest w wypadku liceów, techników i branżówek, do których od września przyjdzie nawet o połowę mniej uczniów niż rok temu.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World