Jest ważna decyzja Unii w sprawie wiadomości na iPhone’ach. Nie wszyscy się ucieszą

Po pięciomiesięcznej analizie Unia Europejska stwierdza: komunikator iMessage nie podlega pod zapisy Digital Markets Act. Samo Apple jest jednak zmuszone do wielu zmian właśnie na skutek wejścia w życie zapisów dyrektywy.

Niebieska chmurka czy zielona chmurka? Te dwa kolory nieustannie dzielą osoby wysyłające wiadomości tekstowe. Użytkownicy wyposażeni w telefony iPhone wysyłają sobie niebieski wiadomości, będące znakiem rozpoznawczym platformy iMessage korzystającej z serwerów Apple’a. Wiadomości użytkowników innych systemów – głównie Androida – są im wyświetlane jako chmurki zielone.

Ten podział na niebieskich oraz zielonych, chociaż trywialny, prowadzi czasem do głębokich konfliktów. Jest to odczuwalne głównie przez dzieci i nastolatki, zwłaszcza na Zachodzie. W USA, gdzie z iPhone’a korzysta 3/4 młodych użytkowników, nieletni posiadacze Androida wysyłający zielone wiadomości do znajomych bywają marginalizowani czy wręcz wyśmiewani przez rówieśników.

„Niebieski elitaryzm” jest aktywnie wspierany przez Apple z wykorzystaniem technologii.

W 2011 r. Apple wszył unikalne rozwiązanie iMessage w swoją aplikację Wiadomości opartą dotychczas o uniwersalne standardy SMS i MMS. Dzięki iMessage użytkownicy telefonów iPhone otrzymali zestaw rozwiązań niedostępnych w klasycznych aplikacjach Wiadomości na innych systemach, za to stanowiących świetne rozwinięcie cyfrowej komunikacji.

Przykładowo, użytkownicy iMessage widzą trzy kropki gdy ich rozmówca jest w trakcie pisania odpowiedzi. Mogą też korzystać z szybkich reakcji na wiadomości. Dzięki iMessage stało się możliwe wysyłanie wiadomości z załącznikami o wadze ponad limit standardu MMS, co umożliwiło udostępnianie treści HD. Rozwiązanie Apple jest także bezpieczne, korzysta bowiem z szyfrowania end-to-end.

android, jest ważna decyzja unii w sprawie wiadomości na iphone’ach. nie wszyscy się ucieszą

iMessage i SMS w jednej aplikacji

Pomiędzy użytkownikami telefonów Apple’a oraz tymi z Androidem szybko powstała przepaść. Posiadacze iPhone wysyłają sobie zdjęcia i wideo wysokiej jakości, do tego mogą uczestniczyć w grupowych wiadomościach. Na Androidzie reakcje są zamieniane w zwykły tekst (Google znalazł na to sposób), treści przesyłane przez MMS tracą na jakości, a wiele funkcji jest niedostępnych. Zielona chmurka stała się symbolem gorszego doświadczenia. Gorszego użytkownika.

Rozwiązanie problemu teoretycznie nadeszło w 2018 r., w postaci uniwersalnego standardu RCS, wprowadzającego ulepszenia dostępne wcześniej wyłącznie w iMessage, jak reakcje, grupowe wiadomości czy wyższy limit załączników. Apple nie jest jednak chętne do wdrożenia RCS na iPhone’ach, skoro ma własny system wiadomości, na własnych serwerach i wymagający ich własnych urządzeń do działania.

Apple robi co może by „niebieski elitaryzm” pozostał na miejscu. Unia Europejska mogła to zmienić, ale się wycofuje.

Chociaż Apple od jakiegoś czasu wspomina o otwarciu standardu iMessage na RSC, kończy się na deklaracjach. Działania firmy koncentrują się przede wszystkim na synchronizacji iMessage na własnych urządzeniach, by posiadacze telefonów iPhone, tabletów iPad, komputerów Mac oraz zegarków Apple Watch mieli możliwie najlepsze doświadczenie. Kto wychodzi poza ten ogród, musi liczyć na utratę niebieskiej chmurki oraz ryzyko utraty społecznego statusu, przynajmniej w USA.

Sprawą miała zająć się Unia Europejska, w kontekście rozporządzenia Digital Markets Act wymierzonego przeciwko działaniom monopolistycznym wielkich gigantów technologii. To właśnie na skutek Digital Markets Act Apple musi otworzyć iPhone’a oraz iPada na możliwość instalowania aplikacji spoza App Store. DMA nie uderzy jednak w iMessage, mimo nadziei części użytkowników.

Po pięciu miesiącach analizy Unia doszła do wniosku, że iMessage nie ma na rynku europejskim dominującej pozycji. Rozwiązanie nie podpada więc po zapisy rozporządzenia DMA. W Europie monopolistą z obszaru komunikacji jest za to Meta, posiadająca dwa najpopularniejsze komunikatory: WhatsApp oraz Facebook Messengera.

Po takiej ocenie sytuacji przez Unię Apple tym bardziej nie ma interesu w otwieraniu iMessage na rynkowych konkurentów. Dlatego nie spodziewam się, by integracja z RSC nastąpiła szybko, o ile nastąpi w ogóle. Co za tym idzie, wciąż muszę słownie informować żonę o ustaleniach na naszej towarzyskiej grupie iMessage, w której ona – użytkowniczka telefonu z Androidem – nie może wziąć udziału.

Zdjęcie tytułowe: sdx15 / Shutterstock

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World