Abonament RTV - tyle wyniesie opłata w 2024 roku. Te osoby zostały zwolnione z opłaty abonamentowej - lista [27.01.2024]

Znamy wysokość opłaty abonamentowej, która będzie obowiązywała w 2024 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego oraz telewizyjnego. Jednak nie wszyscy od stycznia będą musieli wnosić opłatę za abonament RTV. Wiemy, kto zostanie zwolniony z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej w 2024 r. Lista jest bardzo długa – sprawdź, czy na niej jesteś.

abonament rtv - tyle wyniesie opłata w 2024 roku. te osoby zostały zwolnione z opłaty abonamentowej - lista [27.01.2024]

Abonament RTV – tyle wyniesie opłata w 2024 roku. Te osoby zostały zwolnione z opłaty abonamentowej – lista [27.01.2024]

Kto musi płacić abonament RTV?

Na właścicielach odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych spoczywa obowiązek wnoszenia opłaty abonamentowej. Dotyczy to gospodarstw domowych, w których znajduje się co najmniej jeden odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Ale nawet w przypadku posiadania więcej niż jednego odbiornika, płacimy wyłącznie za jeden.

Jeśli np. posiadamy w domu trzy telewizory oraz jedno radio, jesteśmy zobowiązani wnieść opłatę za jeden odbiornik telewizyjny. Osoby fizyczne nie muszą również płacić za odbiorniki radiowe znajdujące się w samochodzie osobowym stanowiącym ich własność.

Podobnie jest w przypadku publicznych zakładów opieki zdrowotnej, sanatoriów, żłobków, publicznych i niepublicznych jednostek organizacyjnych systemu oświaty, państwowych i niepaństwowych szkół wyższych, a także domów pomocy społecznej, które również uiszczają jedną opłatę abonamentową.

Pozostałe podmioty zobligowane są do uiszczenia opłat za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które znajdują się w samochodach służbowych.

Abonament RTV – znamy stawki w 2024 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła wysokość stawek abonamentowych, które obowiązują od 1 stycznia 2024 roku. Podobnie jak w ubiegłym roku miesięczna opłata za radioodbiornik wyniesie 8,70 złotych, co w skali roku da wydatek 104,40 złotych. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wyniesie 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.

W przypadku uiszczenia opłaty abonamentowej za cały rok do 25 stycznia 2024 roku, użytkownicy odbiorników otrzymają 10-procentową zniżkę.

Tyle będzie kosztował abonament RTV w 2024

Zniżki przysługują również osobom, które opłacą abonament RTV z góry za co najmniej dwa miesiące. Poniżej prezentujemy wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek.

  • 2 miesiące – 16,90 zł
  • 3 miesiące – 25,10 zł
  • 4 miesiące – 33,80 zł
  • 5 miesięcy – 42,00 zł
  • 6 miesięcy – 49,60 zł
  • 7 miesięcy – 58,30 zł
  • 8 miesięcy – 66,50 zł
  • 9 miesięcy – 74,70 zł
  • 10 miesięcy – 83,40 zł
  • 11 miesięcy – 91,60 zł
  • 12 miesięcy – 94,00 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek:

  • 2 miesiące – 53,00 zł
  • 3 miesiące – 78,70 zł
  • 4 miesiące – 106,00 zł
  • 5 miesięcy – 131,70 zł
  • 6 miesięcy – 155,70 zł
  • 7 miesięcy – 183,00 zł
  • 8 miesięcy – 208,70 zł
  • 9 miesięcy – 234,40 zł
  • 10 miesięcy – 261,70 zł
  • 11 miesięcy – 287,40 zł
  • 12 miesięcy – 294,90 zł

Opłatę abonamentową należy wnieść z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna.

Warto pamiętać, opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Oni są zwolnieni z opłaty abonamentowej

Co do zasady, obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Są jednak wyjątki od tej reguły, a lista osób zwolnionych z abonamentu RTV jest bardzo długa.

Art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych mówi, że zwolnione z opłat abonamentowych są pewne uprawnione grupy osób.

Aby móc skorzystać ze zniżki, należy przedstawić w placówce pocztowej dowód osobisty oraz dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych. Ponadto należy również złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV w 2024

Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia.

Listę osób zwolnionych z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych publikuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Sprawdziliśmy, kto od 1 stycznia 2024 r. nie musi opłacać abonamentu RTV. Wśród osób uprawnionych do korzystania ze zwolnienia są m.in. bezrobotni, niepełnosprawni oraz osoby, które przekroczyły wymagany wiek.

Pełną listę osób zwolnionych z abonamentu RTV w 2024 r. prezentujemy w galerii poniżej. Sprawdź, czy jesteś na liście!

Tak opłacisz abonament RTV

Abonenci mają kilka możliwości opłacenia abonamentu RTV. Opłatę można wnieść we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych.

Sprawdź, jak zapłacić za abonament RTV

  • w placówce pocztowej
  • na Platformie Płatności na stronie Poczty Polskiej
  • e-przelewem

Opłaty z tytułu abonamentu należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World