Vydal jsem knihu hlavolamů Jindry Hojera z Rychlých šípů i jeho životopis, říká fotograf a nakladatel Lukáš Zeman

„Začalo to panem architektem Rozehnalem, který chtěl vydat knížky o Pardubickém kraji. Ta edice čítá už několik knih. Na to konto se mi ozval jakýsi pan Hujer. Myslel jsem si, že je to nějaká legrace,” vypráví fotograf, cestovatel a nakladatel Lukáš Zeman, který byl dopoledním hostem Rádia ZET. Za oním pánem se přesto vydal do pardubického domova seniorů. „Jednalo se o Jindru Hojera, který byl předlohou Foglarova Jindry Hojera v Rychlých šípech,” dodává Zeman.

vydal jsem knihu hlavolamů jindry hojera z rychlých šípů i jeho životopis, říká fotograf a nakladatel lukáš zeman

Vydal jsem knihu hlavolamů Jindry Hojera z Rychlých šípů i jeho životopis, říká fotograf a nakladatel Lukáš Zeman

„Vydali jsme knihu hlavolamů a následně Střípky ze života Jindry Hojera. Schůzky s ním byly strašně inspirativní, byl to geniální vypravěč. Takové energie a životního elánu bych se chtěl dožít,” přeje Zeman. Vydávání knih Lukáše Zemana z většiny živí, známý je ale také coby fotograf přírody. „Zlomový bod bylo vítězství v Czech Press Photo. Vyhrál jsem s fotkou umírajícího mláděte orangutana, které jsem vyfotil na Borneu v roce 2018. Pak už to šlo samo,” vzpomíná.

Na to, aby fotka stála za to, se dá čekat dokonce i v řádu let. Zejména, když se vydáte fotit konkrétní zvíře, které se jen málokdy ukáže. „Každý rok v lednu jezdíme s partou do Bulharska fotit vlky. Poprvé se nám jeden ukázal před asi pěti lety, od té doby ne. Na dalšího vlka tedy čekáme pátým rokem,” popisuje Zeman. Dodává, že u focení zvířat v divočině je alfou a omegou vědět, kam jdete, jaké mají zvířata v dané oblasti návyky a dodržovat od nich dostatečnou vzdálenost, abyste je nerušili.

Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka:

News Related

OTHER NEWS

Finsko věří, že do NATO vstoupí se Švédskem nejpozději v červenci

Finsko Ankara Švédsko kritizuje kvůli tomu, že podle ní poskytuje útočiště radikálům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). Tento měsíc navíc zrušilo únorové rozhovory se Švédskem i Finskem, když krajně ... Read more »

Plat padesát tisíc nestačí. Strojvedoucích ubývá, vadí jim přesčasy i papírování

Po letech omezení souvisejících s pandemií koronaviru se lidé začínají vracet do vlaků. Jenže v pozadí „železničního boomu“ začíná bobtnat tradiční problém: soupravy nebude mít kdo řídit, strojvedoucích totiž opět ... Read more »

Libor Bouček přiznal obavy o syna: K pochybnostem ho dovedla Nikol Leitgeb

Syn oblíbeného moderátora Libora Boučka oslaví zanedlouho druhé narozeniny. Bouček se stal otcem až ve svých čtyřiceti letech, a tak je pro něj syn Albert o to více malým zázrakem. ... Read more »

Opilá cizinka se válela po zemi v aquacentru a plivala na strážníky. Přihlížel tomu malý syn

Opilá cizinka se válela po zemi v aquacentru a plivala na strážníky. Přihlížel tomu malý syn Pražští strážníci museli v neděli večer zasahovat v pražském aquacentru. Opilá cizinka se tam v šatně válela ... Read more »

Šestice policistů krutě ubila k smrti mladého tátu (†29): Trpěl vážnou nemocí!

»Ohavné« a »otřesné«! Těmito slovy reagují lidé ve Spojených státech na smrt Tyrea Nicholse z amerického Memphisu. Teprve devětadvacetiletý muž zemřel v nemocnici po brutálním zásahu policie. Úřady zveřejnily šokující ... Read more »

Praha dokončila návrh rozpočtu pro letošní rok. Nejvíce peněz půjde do dopravy

Hlavní město má hotový kompletní návrh investičního rozpočtu pro letošní rok. Celkově má na investice vyčleněnou částku 20,2 miliardy korun. V prosinci při schvalování letošního rozpočtu město rozhodlo o využití ... Read more »

Černochová: Armáda se profesionalizovala, zaslouží si úctu i moderní vybavení

Jana Černochová Armáda je podle ní složená z profesionálů, na které se mohou spojenci spolehnout, což považuje za zvlášť důležité v době ruské invaze na Ukrajinu. Na prezidentskou kampaň, ve ... Read more »

„Prorocké obce“ opět trefily vítěze voleb. Kde byl nejpřesnější výsledek?

„Prorocké obce“ opět trefily vítěze voleb. Kde byl nejpřesnější výsledek? Celková účast v Příbrami byla bezmála 72 procent. Pro Petra Pavla hlasovalo 60,4 procenta voličů a pro Andreje Babiše 39,6 ... Read more »

Dcera Urbánkové potvrdila slova lékaře: Jak se změnil stav legendární herečky?

Naďa Urbánková skončila před pár dny s těžkým průběhem covidu v nemocnici a vzhledem k věku o ni měli nejbližší a fanoušci veliké starosti. Dcera zpěvačky Jana Fabiánová poprosila na ... Read more »

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení

Jana Černochová Armáda je podle ní složená z profesionálů, na které se mohou spojenci spolehnout, což považuje za zvlášť důležité v době ruské invaze na Ukrajinu. Na prezidentskou kampaň, ve ... Read more »

Policie se zabývá brutálním napadením dívky v Ústí n. L., zná podezřelou ženu

Policie ČR, ilustrační fotografie. Na základě videa zahájili úkony trestního řízení pro podezření z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví. Podle informací ČTK se útok stal v lokalitě, v ... Read more »

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek

Pavel Blažek (vlevo) a Petr Fiala. “Máme na to oba stejný názor, a to naprosto jednoznačný. Asi vás nepřekvapí, že je to názor, který je v souladu s postoji naprosté ... Read more »

Messenger přidává první widget do Windows 11, který není od Microsoftu

V souvislosti s vydáním Windows 11 Insider Preview build 25284 poprvé vidíme widget třetí strany a vyrobila ho Meta. Loni v listopadu… Messenger přidává první widget do Windows 11, který ... Read more »

Krym už nikdy nebude součástí Ukrajiny, řekl chorvatský prezident. Kritizoval i dodávky tanků

Zoran Milanović V prosinci chorvatští zákonodárci odmítli návrh, aby se Chorvatsko po boku dalších členských zemí Evropské unie zapojilo do podpory ukrajinské armády. Sám Milanović západní pomoc dlouhodobě Kyjevu kritizuje ... Read more »

Miroslava Němcová /ODS/: Považuji Petra Pavla za správného kandidáta

„Politici i marketingoví odborníci se shodují, že byla prezidentská kampaň nebývale ošklivá, štvavá a podpásová. Spousta lidí si řekla, že nemohou volit systém manipulace a lži, jaký nastolil Andrej Babiš,“ ... Read more »

Popadané stromy, zablokované silnice, lidé bez proudu. Sníh a silný vítr ochromily Česko

Popadané stromy, zablokované silnice, lidé bez proudu. Sníh a silný vítr ochromily Česko Podle meteorologů se v pondělí v polohách nad 600 metrů tvoří sněhové jazyky, na hřebenech Šumavy i závěje. Ráno byl největší mráz v ... Read more »

Přehlídka Natali Ruden: Zazářily i dámy vyššího věku včetně Milady Karasové

Přehlídka Natali Ruden: Zazářily i dámy vyššího věku včetně Milady Karasové Přehlídky návrhářky Natali Ruden patří vždy mezi jedny z nejkrásnějších a u veřejnosti i nejoblíbenějších. Ani tentokrát tomu nebylo jinak ... Read more »

Policie řeší brutálním napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou

Policie ČR, ilustrační fotografie. Na základě videa zahájili úkony trestního řízení pro podezření z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví. Podle informací ČTK se útok stal v lokalitě, v ... Read more »

Mobily mění lidské lebky. Nahmatáte si na hlavě novou kost?

Mobily mění lidské lebky. Nahmatáte si na hlavě novou kost? Evoluce lebky Když se řekne kostra nebo lebka, tak si představíme něco prakticky nezměnitelného – něco, co se musí vyvíjet ... Read more »

Krym už nikdy nebude součástí Ukrajiny, prohlásil chorvatský prezident

Zoran Milanović V prosinci chorvatští zákonodárci odmítli návrh, aby se Chorvatsko po boku dalších členských zemí Evropské unie zapojilo do podpory ukrajinské armády. Sám Milanović západní pomoc dlouhodobě Kyjevu kritizuje ... Read more »

V Česku se léky nevyrábí, ne všechno můžeme v rámci tuzemska ovlivnit, říká o nedostatku léků David Kolář

„Farmaceutické firmy se snaží dělat vše pro to, aby chybějící přípravky byly v České republice co nejdříve. Komunikace naší asociace s Ministerstvem zdravotnictví, Státním ústavem pro kontrolu léčiv nebo s ... Read more »

Komentátoři: Pavel je politicky nepopsaný list. Silný mandát mu může stoupnout do hlavy

Komentátoři: Pavel je politicky nepopsaný list. Silný mandát mu může stoupnout do hlavy „Jednou z velkých neznámých je, jak bude prezidentování Petra Pavla vypadat. Půjde o takový ‚unboxing‘. Dřív jsme ... Read more »

Dagmar Havlová prožívala prezidentskou volbu: Pravda zvítězila?!

Dagmar Havlová odevzdává hlas v prezidentských volbách. Havlová dávala najevo své sympatie k Petru Pavlovi na sociálních sítích, když mimo jiné sdílela záběry z aktu, kdy jej vyznamenal její manžel ... Read more »

Fiala a Blažek bilancovali. Česko má podle premiéra příliš mnoho vězňů

Petr Fiala (ODS) “Máme na to oba stejný názor, a to naprosto jednoznačný. Asi vás nepřekvapí, že je to názor, který je v souladu s postoji naprosté většiny – ne-li ... Read more »

Nečas řádí, vládne ceněné statistice. Kouč: Klíčový hráč. Trejd už nehrozí

Muž na klíčové okamžiky. Dotahujete v závěru ztrátu nebo chcete rozhodnout prodloužení? Dejte na led Martina Nečase. Český útočník prožívá průlomovou sezonu v NHL, už to není jen slibný talent. ... Read more »

První kočka České republiky. Micka manželů Pavlových se stala hvězdou sociálních sítí

První kočka České republiky. Micka manželů Pavlových se stala hvězdou sociálních sítí Micka je kočka, která dobyla Českou republiku, nebo přesněji řečeno, české sociální sítě. V sobotu odpoledne, po zvolení ... Read more »

Škodu Auto opět trápí nedostatek čipů, tento týden omezuje výrobu

Škoda Auto, ilustrační fotografie. Ve škodováckém závodě MB I, kde se vyrábějí modely Octavia a Enyaq, budou od úterý do pátku jen ranní směny. “Stejně tak to bude ve svařovně ... Read more »

Kuchařka Rettigová byla velkou vlastenkou. Některé recepty už si ale neuvaříte

Kuchařka Rettigová byla velkou vlastenkou. Některé recepty už si ale neuvaříte Česká buditelka z německého prostředí Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmannová, spatřila světlo světa 31. ledna 1785 ve středočeské ... Read more »

Bankovní rada ČNB zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem kanceláře

Česká národní banka Každý vedoucí zaměstnanec ČNB podle ní prochází náročným výběrovým procesem zahrnujícím mimo jiné pohovory, doložení odborných kompetencí a psychologické testy. Na základě výsledků pak ředitele sekce či ... Read more »

"Máme stejný názor." Fiala a Blažek si nepřejí jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla “Máme na to oba stejný názor, a to naprosto jednoznačný. Asi vás nepřekvapí, že je to názor, který je v souladu s postoji ... Read more »

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident

Zoran Milanović V prosinci chorvatští zákonodárci odmítli návrh, aby se Chorvatsko po boku dalších členských zemí Evropské unie zapojilo do podpory ukrajinské armády. Sám Milanović západní pomoc dlouhodobě Kyjevu kritizuje ... Read more »

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu

Škoda Auto, a.s. Ve škodováckém závodě MB I, kde se vyrábějí modely Octavia a Enyaq, budou od úterý do pátku jen ranní směny. “Stejně tak to bude ve svařovně MB ... Read more »

Lepší mobilní pokrytí pro mnoho uživatelů: Využití milimetrových vln

Lepší mobilní pokrytí pro mnoho uživatelů: Využití milimetrových vln Na stadionech, ve velkých koncertních halách a nákupních centrech často zaznamenáváme velmi špatný příjem mobilního signálu. Podle výrobce čipů Qualcomm tomu ... Read more »

Administrátoři neinstalovali bezpečnostní záplaty, 99 % serverů s Windows v datových centrech jsou děravé

Podle výzkumníků společnosti Akamai je většina systémů a aplikací datových center s operačním systémem Windows zranitelná vůči chybě v rozhraní CryptoAPI…. Administrátoři neinstalovali bezpečnostní záplaty, 99 % serverů s Windows ... Read more »

POZOR! SOUTĚŽ MISS TITULKA 2022 časopisu Marianne Venkov & styl

Venkov & styl Zvolte nejkrásnější titulní stranu časopisu Marianne Venkov & styl za rok 2022, a v soutěži vyhrajte jeho roční předplatné! SOUTĚŽ O ROČNÍ PŘEDPLATNÉ Zvolte nejkrásnější titulní stranu ... Read more »

Praha 2022 v číslech: Hospodaření skončilo s 20miliardovým přebytkem. Kam šlo nejvíc peněz?

Hospodaření hlavního města jako celku skončilo k 30. září loňského roku přebytkem zhruba 19,95 miliardy korun, což je meziročně téměř o 5,5 miliardy více. Vliv na výsledek hospodaření měly vyšší ... Read more »

CNN: Dochází nám střelivo, bědují Ukrajinci u Bachmutu. Nedočkavě vyhlížejí západní tanky

CNN: Dochází nám střelivo, bědují Ukrajinci u Bachmutu. Nedočkavě vyhlížejí západní tanky „Máme problém se střelivem. Dochází nám. Je to vlastně jediný problém, který tady máme. Abychom měli dostatek náhradních ... Read more »

Stávky začínají. Jihokorejcům se bouří Češi kvůli mzdám, zaměstnanci Nexenu zastaví výrobu

Atmosféra mezi jihokorejskými vlastníky firem, které v Česku působí v autoprůmyslu, a zdejšími odboráři, začíná připomínat Hru na oliheň, populární korejský seriál boje o přežití. V úterý začnou stávkovat a ... Read more »

Ingrid (31): Kvůli atraktivnímu kolegovi jsem opustila manžela. Teď se ukázalo, kým milenec ve skutečnosti je

Ingrid (31): Kvůli atraktivnímu kolegovi jsem opustila manžela. Teď se ukázalo, kým milenec ve skutečnosti je I když měla Ingrid všechno, co ji dělalo šťastnou, šlápla vedle. Podlehla kouzlu atraktivního ... Read more »

Policie se zabývá brutálním napadením dívky v Ústí nad Labem

Policie ČR, ilustrační foto Na základě videa zahájili úkony trestního řízení pro podezření z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví. Podle informací ČTK se útok stal v lokalitě, v ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự