Víte, proč se na Den díkůvzdání jí zrovna krocan?

black friday, víte, proč se na den díkůvzdání jí zrovna krocan?

Víte, proč se na Den díkůvzdání jí zrovna krocan?

Původ Dne díkůvzdání

Pokud se podíváme na historii USA, zjistíme, že je v porovnání s tou evropskou extrémně krátká. Přesto i Američané mají svátky úzce spjaté se svou svébytností a jeden z nich se odehrává vždy čtvrtý listopadový čtvrtek.

Ideový původ oslav lze hledat, podobně jako v případě našich dožínek, u poděkování za úrodu, která už je sklizená a je čas na trochu odpočinku a oslav. Ostatně snopy pšenice nebo kukuřice jsou jedním ze symbolů oslav tady i v zámoří. Historicky se svátek začal slavit v 16. století a navazoval na kulturu Poutníků (prvních zakladatelů a osídlenců), kteří děkovali za úrodu a slavili společně s domorodými obyvateli, což poněkud nabourává schematickou představu amerických osadníků, kteří se vůči indiánům chovají jako genocidní násilníci. Je potřeba si uvědomit, že osadníci, kteří se usadili a začali farmařit, nepotřebovali mít za sousedy nepřátele. Navíc měli indiáni obrovské zkušenosti s tím, jak využívat místní zdroje.

„Za první americký Den díkůvzdání je obecně považována třídenní slavnost dožínek, která se konala v roce 1621 v kolonii Plymouth (část dnešního státu Massachusetts). Poutníci připluli o rok dříve na lodi Mayflower. Nepřivezli s sebou dostatek potravin a na setí plodin už bylo pozdě. Polovina kolonie během zimy 1620–1621 zemřela. Na jaře místní indiáni kmene Wampanoag osadníky naučili pěstovat obilí (kukuřici) a další plodiny a pomohli jim osvojit si lov a rybolov. Ukázali také osadníkům, jak vařit brusinky, kukuřici a tykve,“ píše se na webu velvyslanectví USA.

Když roku 1863 prohlásil Abraham Lincoln Den díkůvzdání za státní svátek, určil jednoznačné datum připadající na poslední čtvrtek v listopadu. Jenže i tady se do hry vložil byznys, a to konkrétně úpravou prezidenta Roosevelta, který ho v roce 1941posunul na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Důvod je marketingový. Pokud by měl listopad pět týdnů, tak posunutí svátku mělo prodloužit nákupní sezonu.

Zní to poněkud nelogicky, protože zkušenost ukazuje, že vánoční nákupní horečka zuří i v prosinci. Tady je ale potřeba si uvědomit, že to, co na nás reklamní mágové vykřikují několik měsíců (tedy Black Friday alias Černý pátek), byl v USA jen jeden konkrétní den v roce. Pátek, který následoval po čtvrtku na Den díkůvzdání. Tehdy probíhaly masové slevy a historicky je tento termín u nás zcela degradován a proměnil se v úplně obyčejné marketingové klišé. Změna, tedy posunutí termínu svátku, byla pro některé americké státy natolik citlivá, že k němu první rok přistoupila jen část států americké federace.

Krocani jako symbol

Krocani jsou pro Den díkůvzdání něco jako kapři pro Vánoce u nás. Stejně tak jako kapři jsou vykrmováni ve velkém, aby se pak v daný čas dostali do supermarketů, a stali se tak součástí opulentních oslav. Proč se slavnostním a dnes už ikonickým pokrmem stali zrovna krocani? Proč jím není nějaké jídlo, které by mohlo být vzpomínkou na to, že jsou bílí Američané vlastně evropští kolonisté, kteří si tradičním pokrmem připomínají kontinent svého původu? Odpověď je v zásadě jednoduchá a netkví ani tak v chuti krocaního masa jako v jeho velikosti.

Prvním bílým osadníkům chyběly zkušenosti i správné zemědělské technologické postupy vhodné pro nový kontinent, takže úrody nebyly takové, jaké by se daly očekávat v Evropě. Jídelníček se proto často vylepšoval lovem, a krocan, který je domácím druhem Severní i Střední Ameriky, byl velmi vítaným přilepšením. Pták, který může v přírodě vážit až 10 kg (v chovech jsou i mnohem těžší jedinci), s oblibou vyhledává pole, pastviny i savany, ale z důvodů ochrany se nevzdaluje daleko od lesnatého či křovinatého porostu. Jde o ptáka obvykle žijícího v hejnech, samci se ale potulují osamoceně, což je pro lovce vždycky výhoda. Když se tedy začalo řešit, čím na Den díkuvzdání nakrmit velkou rodinu, nemuselo se pro řešení chodit daleko.

Nadívaný krocan

Med, máslo, olivový olej, šalvěj… recept „jako od babičky“ má pravděpodobně každá americká rodina. Nicméně základ, podobně jako u vánočního kapra, bude stejný. Ke krocanovi, ať už je připraven jakkoliv, nesmí chybět brusinková omáčka. Sáhneme-li k české vánoční analogii, tak je to podobné jako bramborový salát.

Krocan je v Den díkůvzdání skutečnou klasikou, jí se v 90–95 % amerických rodin. V USA se každoročně prodá asi 280 milionů krocanů o celkové hmotnosti 3 miliony tun, přičemž naprostá většina se sní na konci listopadu. A kolik se za krocany každoročně utratí? Zpravidla Američany stojí kolem 1 miliardy dolarů.

Zdroj: History.com

News Related

OTHER NEWS

Kyjev hlásí odražení ruských útoků v Donbasu, Kreml podle ISW chystá mobilizaci

Ruská armáda, ilustrační foto Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje dnes 287. dnem. Tvrzení znepřátelených stran nelze neprodleně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinské velení uvádí, že během uplynulých 24 hodin ukrajinští ... Read more »

Nejméně 16 mrtvých po srážce kamionu s ruskými vojáky s mikrobusem

Ruská armáda, ilustrační fotografie. Tři těžce zranění jsou na jednotce intenzivní péče, uvedla ruská agentura s odvoláním na zdroj mezi záchranáři. Ten také uvedl, že o život přišel i řidič ... Read more »

EU napadne u WTO Čínu; jednou kvůli patentům, podruhé kvůli dovozu z Litvy

Evropská unie, ilustrační fotografie. WTO předpokládá, že komisi pro řešení sporu zřídí na začátku příštího roku. Vynesení verdiktu může trvat až rok a půl. Oba případy mají podle Dombrovskise systémový ... Read more »

Evropská unie postoupí WTO dva spory, které vede s Čínou

Evropská unie, ilustrační fotografie. WTO předpokládá, že komisi pro řešení sporu zřídí na začátku příštího roku. Vynesení verdiktu může trvat až rok a půl. Oba případy mají podle Dombrovskise systémový ... Read more »

Kreml chystá novou mobilizaci, míní analytici. Ukrajina zatím hlásí další úspěch u Bachmutu

Kreml chystá novou mobilizaci, míní analytici. Ukrajina zatím hlásí další úspěch u Bachmutu Ukrajinští vojáci za poslední den měli sestřelit nejméně 14 íránských sebevražedných dronů Šáhed-136. Ukrajinské velení již neupřesnilo, ... Read more »

Vánoční dárky od Muchy: Výstava Mucha, rodinná sbírka vstupuje do posledního měsíce s překvapením pro návštěvníky

Vánoční dárky od Muchy: Výstava Mucha, rodinná sbírka vstupuje do posledního měsíce s překvapením pro návštěvníky Díla Alfonse Muchy, z nichž některá jsou k vidění ve světové premiéře, budou ve ... Read more »

Vajíčka na listech? Zde jsou způsoby, jak se jich zbavit

Škůdci mohou klást svá vajíčka tam, kde na první pohled nejdou vidět: a to je spodní strana listů. Je to z toho důvodu, že listy jednak vajíčka chrání a poté poskytnou ... Read more »

Jak připravit ten nejlepší slaný závin se zelím: Chuti pomůže klobáska nebo uzené, příprava zelí se neobjede bez jednoho kroku

Závin nemusí být vždy s jablky, ale také třeba naslano. Připravte si závin se zelím na několik variant a vychutnejte si tohle rychlé a skvělé jídlo, které můžete využít i ... Read more »

Drahé Vánoce: Kilo kapra za 140 Kč, máslo i za 90 Kč a cukroví za 1200 Kč. Co ještě oproti loňskému roku zdražilo a kde ušetříme?

Ceny potravin za poslední rok znatelně stouply, což se o Vánocích pocítíme více než kdy jindy. Jak moc se zvýší částka za vánoční nákupy a bude možné někde ušetřit? Zjistili ... Read more »

Karlovy Vary vám rozumí, chtělo lákat infocentrum ruské turisty. Slogan po kritice stáhlo

Karlovy Vary vám rozumí, chtělo lákat infocentrum ruské turisty. Slogan po kritice stáhlo Ruská klientela byla pro Karlovy Vary stěžejní. Minulý čas je ale v tomto případě podstatný. Kvůli sankcím ... Read more »

Οι χρήστες της Skroutz δεν «τίμησαν» την Black Friday

Οι χρήστες της Skroutz δεν «τίμησαν» την Black Friday Μόλις 25% των προϊόντων που πωλήθηκαν μέσω της πλατφόρμας της Skroutz αγοράστηκαν σε χαμηλότερη τιμή την περίοδο της Black Friday, την ... Read more »

Milánská La Scala zahájí sezonu ruskou operou. Lidé se bouří, chystají se demonstrace

Divadlo La Scala Zahajovací představení, v němž vystoupí i ruští pěvci, kritizovala v předchozích týdnech ukrajinská diplomacie. Ta žádala stažení ruské opery z programu, protože podle ní ji může využít ... Read more »

Influenceři jako novodobí žebráci? Peníze jim mnohdy chodí i od malých dětí

Influenceři jako novodobí žebráci? Peníze jim mnohdy chodí i od malých dětí Výraz influencer se mnohým z nás už natolik vryl pod kůži, že jej při hovoru běžně používáme. Není se ... Read more »

Fiala nemá termín cesty do USA, dle velvyslance by mohla být v 1. čtvrtletí 2023

Petr Fiala Server Blesk.cz v dubnu uvedl, že by se Fiala měl setkat s americkým prezidentem Joem Bidenem ještě letos. Nakonec se návštěva pravděpodobně ještě během českého předsednictví v Radě Evropské unie ... Read more »

Extremisté v Německu plánovali převrat, policie je zadržela

Německá policie Podle spolkové prokuratury se tato skupina snažila získat pro svůj plán i příslušníky německé armády. Mezi zadrženými je podle DPA i člen elitní armádní jednotky Komando speciálních sil ... Read more »

Opilý pes před Vánocemi: Nepříjemnost, která se může stát i vašemu mazlíčkovi

V mnohých domácnostech se už uklízí a peče vánoční cukroví. Není se čemu divit, vždyť Vánoce jsou prakticky za dveřmi. Při samotné přípravě cukroví a pečení jsou většinou němými pomocníky vaši ... Read more »

Maďaři už platí za naftu více než Češi. Po nouzovém zrušení zastropování cen jim paliva v mžiku skokově zdražila

MOL Úderem jedenácté hodiny večerní tak bylo zastropování cen, trvající od 15. listopadu 2021, s okamžitou platností zrušeno. Řadovým Maďarům tedy z minuty na minutu ceny pohonných hmot vylétly. Nafta jim u ... Read more »

Karlos Vémola: Zápas o život místo boje v oktagonu! Co se stalo?

Karlos Vémola “Karlos Vémola na základě zdravotních potíží nenastoupí v pražské O2 areně do zápasu s Patrikem Kinclem. Karlosovi přejeme brzké uzdravení,” uvedla v úterý organizace Oktagon s tím, že ... Read more »

Miroslava (75): V mé rodině se rodí jen dívky. Vsadila jsem se s těhotnou vnučkou, že také nebude mít kluka

Miroslava (75): V mé rodině se rodí jen dívky. Vsadila jsem se s těhotnou vnučkou, že také nebude mít kluka Miroslavu a její rodinu provází velmi podivná náhoda. Vždy se ... Read more »

Milost pro polské šamany soudce překvapila. Kladu si otázky, říká Miroslav Mucha

Případ prezidentem omilostněného manželského páru z Polska, který v Moravskoslezském kraji několik let pořádal jihoamerické šamanské rituály, vzbudil mezi laickou i odbornou veřejností velkou pozornost. Manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi ... Read more »

V železniční stanici u Barcelony se srazily vlaky, několik desítek lidí bylo zraněno

Ilustrační foto Nehoda se stala krátce před osmou ranní ve stanici Montcada i Reixac, velmi blízko katalánské metropole. Podle místního deníku El Periódico jeden z vlaků narazil do stojící železniční ... Read more »

Prezident by měl s lidmi sdílet jejich život, říká eurokomisařka Věra Jourová

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová vítá přijetí českého zákona o ochraně spotřebitele.U zrodu unijní směrnice, kterou zavádí do praxe, sama stála. Vysvětluje také, proč nekandiduje na prezidentku. Eurokomisařka Věra Jourová. ... Read more »

Američané chtějí, aby Němci dodali své tanky na Ukrajinu

Ukrajinská armáda Ukrajina dosud žádné tanky západní konstrukce nedostala, ačkoli o ně má zájem. Podle Gustava Gressela z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) jsou právě německé Leopardy 2 vhodnou ... Read more »

Yamaha, Lin Jarvis se pustil do Ducati

Yamaha, Lin Jarvis se pustil do Ducati Výkonný ředitel Yamahy si rýpl do Ducati Ředitel Yamahy Lin Jarvis se vyjádřil k přítomnosti osmi motocyklů Ducati na startovním roštu v loňské ... Read more »

Babiš: Zemanův pobyt v ÚVN? Odmítal hospitalizaci, prosil jsem jeho dceru o pomoc

Babiš: Zemanův pobyt v ÚVN? Odmítal hospitalizaci, prosil jsem jeho dceru o pomoc Prezident Zeman byl krátce po sněmovních volbách v říjnu roku 2021 hospitalizován v ÚVN. Ještě ve stejný den, ... Read more »

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko, ilustrační foto Rychleji než v Rusku se HIV šíří jen v Jihoafrické republice, na kterou připadlo 14 procent nových případů, Mosambiku (6,5 procenta), Nigérii (4,9 procenta) a v Indii ... Read more »

Nenutíme vás, ale uvítáme to. Američané jsou pro dodání německých Leopardů na Ukrajinu

Nenutíme vás, ale uvítáme to. Američané jsou pro dodání německých Leopardů na Ukrajinu Spojené státy by uvítaly, kdyby Německo dodalo ukrajinské armádě tanky Leopard 2. Podle informací deníku Frankfurter Allgemeine ... Read more »

Německá policie rozprášila pokus o ozbrojený puč. Krajní pravice chtěla obnovit druhou říši

Lokální teroristická skupina, která měla vazby na hnutí Občané říše, plánovala svrhnout spolkovou vládu a instalovat do čela země 71letého muže, který si říká princ Heinrich XIII. Německá policie při ... Read more »

Ruská armáda podle Kyjeva popravuje své vlastní bojovníky

Ruská armáda, ilustrační foto Dvacet jedna vojáků uteklo i se zbraněmi z bojových pozic 30. listopadu u vsi Verchnotorecke severně od Doněcku. “Velení ruských okupačních sil je nařídilo chytit a ... Read more »

Nabroušená Petra Janů: Ostrý spor s doktorkou! K čemu ji vyzvala?

Petra Janů Janů se rozhodla distancovat od vyjádření doktorky Němečkové, které vycházejí bez jejího souhlasu v některých médiích. Odmítá totiž být součástí její “promo akce”. Petra Janů “Poté, co se ... Read more »

Seeb, Mirai, Felix Jaehn nebo Palaye Royale – to je hitparáda Evropa 2 Music Chart pro tento týden

Ve čtvrtek a v neděli v 18:00 hodin startuje další díl nejprestižnější české hitparády Evropa 2 Music Chart na Evropě 2 s Bobem Švarcem. Každý týden je pro Tebe nachystána Top 20 podle Tvého hlasování a 4 novinky. ... Read more »

Virolog varuje před novou variantou covidu. Obchází i běžnou léčbu, jaké jsou příznaky?

Virolog varuje před novou variantou covidu. Obchází i běžnou léčbu, jaké jsou příznaky? Bamford, jenž působí na Queen’s University v Belfastu, poukázal na to, že v souvislosti s nejnovější variantou ... Read more »

Armádní muzeum Žižkov nabídne návštěvníkům opravdu bohatou vojenskou historii

Armádní muzeum Žižkov patří k památkám, které se rozhodně vyplatí navštívit. Najdete ho v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. A má poměrně dlouho historii, veřejnosti totiž bylo ... Read more »

7. prosinec změnil ráz 2. světové války. Útok na Pearl Harbor z evropského konfliktu udělal celosvětový

7. prosinec změnil ráz 2. světové války. Útok na Pearl Harbor z evropského konfliktu udělal celosvětový Japonsko nebylo tou dobou s Američany ve válečném stavu. Útok na Pearl Harbor pramenil z imperialistických ... Read more »

Plíšková znovu mění trenéra. Návrat Němce Bajina: Stále můžu pomoct

Českou tenistku Karolínu Plíškovou povede v nové sezoně opět trenér Sascha Bajin. Německý kouč se k bývalé světové jedničce vrací po pěti měsících a střídá Leoše Friedla, který byl jejím ... Read more »

Cet aspirateur Dyson profite d'une superbe offre chez Darty

L’aspirateur-balai Dyson V11 Extra est disponible à son meilleur prix chez Darty. Profitez de cet aspirateur à son meilleur prix, et c’est une affaire à saisir sur un des meilleurs ... Read more »

Ukrajinci odrazili útoky v Donbasu, Kreml má chystat další vlnu mobilizace

Ukrajinská armáda střeží své území Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje dnes 287. dnem. Tvrzení znepřátelených stran nelze neprodleně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinské velení uvádí, že během uplynulých 24 hodin ... Read more »

Čaputová nebo Zelenskyj v USA dostali Cenu za demokracii Madeleine Albrightové

Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky Dalšími novými laureáty tohoto ocenění udělovaného americkým Národním demokratickým institutem jsou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, moldavská prezidentka Maia Sanduová a premiérka Litvy Ingrida Šimonytéová. ... Read more »

Two Men Stole Everything From An Apple Store In Broad Daylight And No One Said Anything

Two Men Stole Everything From An Apple Store In Broad Daylight And No One Said Anything Store thefts are not uncommon. Robbers usually notice stores where there are not many ... Read more »

Nový motor Ferrari bude bomba, slibují v Maranellu

Charles Leclerc s poruchou motoru Již letošní motor představoval proti loňsku značný pokrok. Odcházející šéf Mattia Binotto o něm v létě prohlásil: “Pokud jde o pohonnou jednotku, stanovili jsme si ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network