Vale ve taksilere denetim! 53 işletme ve 45 valeye yaptırım, 73 taksiye men

Asia's Tech News Daily

© HABERTURK Vale ve taksilere denetim! 53 işletme ve 45 valeye yaptırım, 73 taksiye men

Vale ve taksilere denetim! 53 işletme ve 45 valeye yaptırım, 73 taksiye men

Vale hizmeti sunumuna ve alımına ilişkin usul ve esasları düzenleyen “İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik” geçen yıl Resmi Gazetede yayımlanmış, bu yılın Temmuz ayında ise yürürlüğe girmişti. Bu düzenleme ile vale hizmetine ilişkin genel ilke ve esaslar ile vale hizmeti veren işletmeler, iş yerleri, vale görevlisinde aranacak şartlar ve bunların yetki ve sorumlulukları net bir şekilde belirlenmişti.

Buna göre vale hizmeti sunan iş yeri ruhsatına bu hizmeti ana faaliyetine tali faaliyet olarak ekletecek. Ekletmeyen iş yerleri bu hizmeti sunamayacak. Vale hizmeti sunan iş yerlerinin bu hizmeti veren işletmeye kendi mülkiyeti içinde veya kiralayacağı otopark alanında yer göstermesi zorunlu olacak. Vale hizmeti almanın zorunlu olmadığını belirtir levhanın herkesin göreceği şekilde asılı olacak ve müşteriler vale hizmeti almaya zorlanamayacak. Vale hizmet bedelinin sürücünün görebileceği şekilde tabelada belirtilecek. Vale hizmeti sunan işletme ve işyerleri, araç teslimini fiş ile yapacak, olası hasar ve cezayı ise ödemekle yükümlü olacak. Sunulan vale hizmeti en fazla 3 kilometre yarıçapı içerisinde karşılanacak. Hizmet bedeli, işletmecinin esnaf veya tacir sıfatına bağlı olarak ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenen fiyat tarifesini geçemeyecek. Ücretsiz otopark alanları içerisinde, karayollarında ve halkın kullanımına açık alanlarda vale hizmeti için özel alan ayrılamayacak. Vale işletmesi ile iş yeri arasında düzenlenen hizmet sözleşmesinin bir suretinin yetkili idareye; istihdam edilen vale görevlilerinin listesinin bir suretinin ise yetkili idareye ve kolluk birimlerine belirtilen süreler içerisinde verilecek. Vale hizmetinin, vale tanıtım kartını takan ve vale kıyafeti giyen personel harici kişiler tarafından verilmeyecek. Otopark alanını kayıt altına alacak güvenlik kamerası olacak. Vale hizmeti verilirken Karayolları Trafik Yönetmeliğinde gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlüklere uyulacak. Vale hizmetinde çalıştırılacak kişilerin; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş ve affa uğramış olsa bile; Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, hırsızlık, uyuşturucu veya uyarıcı madde; imal ve ticareti, kullanılmasını kolaylaştırması, kullanmak için satın alması, kabul etmesi veya- bulundurması ya da kullanması, cinsel saldırı suçlarından mahkum olmamış olması veya bu suçlardan hakkında kovuşturma bulunmayacak.Son beş yıl içerisinde; bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olacak. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler alarak ya da alkollü olarak araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle sürücü belgesinin birden fazla geri alınmamış olması veya daimi olarak iptal edilmemiş olacak.

DENETİMLERE 23 BİN PERSONEL KATILDI

Bu hükümler kapsamında ülke genelinde dün 6 bin 939 emniyet ve 16 bin 83 jandarma personeli olmak üzere toplam 23 bin 22 personel, 6 bin 689 ekip ve 97 dedektör köpeği ile 5 bin 32 noktada eş zamanlı olarak Vale Hizmetleri İle Ticari Taksi Sürücülerine Yönelik uygulama gerçekleşti.

Vale hizmeti sunan işletmelere ve vale personeline yönelik yapılan denetimlerde; 1.359u jandarma bölgesinde olmak üzere toplam 4.034 işletme ile 141 jandarma bölgesinde bulunan toplam 1.778 vale personeli denetlendi.

559 İŞLETMEYE TUTANAK TUTULDU

Denetimlerde ilgili yönetmelik çerçevesinde eksikliği tespit edilen 559 işletmeye tutanak tutuldu, 53 işletme ile 45 valeye idari yaptırım uygulandı.

12 BİN 139 TİCARİ TAKSİ DENETLENDİ, 73Ü TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Ticari taksi sürücülerine yönelik yapılan denetimlerde ise 12 bin 139 ticari taksi kontrol edildi. Bu kontrollerde 73 ticari taksi trafikten men edilirken, 1 sürücü belgesi geri alındı. Ayrıca 20 ticari taksiye 5326 sayılı Kabahatler Kanunundan ve 722 ticari taksiye de 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundan olmak üzere toplam 742 ticari taksiye cezai işlem uygulandı.

Internet Explorer Channel Network
Asia's Tech News Daily
News Related

OTHER NEWS

Hatayspor teknik direktörü Ömer Erdoğan: 'Üç büyüklerde görev yapmak...'

© Hürriyet Hatayspor teknik direktörü Ömer Erdoğan: ‘Üç büyüklerde görev yapmak…’ Süper Lig ekiplerinden Hatayspor’un teknik direktörü Ömer Erdoğan, Tivibu Spor’dan Çiğdem Günal’a açıklamalar yaptı. Ömer Erdoğan, Tivibu Spor’dan Çiğdem ... Read more »

Aygül'ü sokak ortasında öldüren eşine savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Osmangazi ilçesi Yunuseli Mahallesi’nde, nisan ayında, özel bir şirkette çalışan Aygül Yıldız, sabah işe giderken, yolda boşanma aşamasındaki fabrika işçisi eşi Mehmet Yıldız ile karşılaştı. Çift ... Read more »

Ziraat Türkiye Kupası: Yeni Malatyaspor: 3 Akhisarspor: 1

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur maçında Yeni Malatyaspor, sahasında karşılaştığı Akhisarsporu uzatma dakikalarında attığı gollerle 3-1 mağlup ederek tur atlayan taraf oldu. Ziraat Türkiye Kupası 4. ... Read more »

Aşı karşıtı vaiz koronavirüsten hayatını kaybetti

© Hürriyet Aşı karşıtı vaiz koronavirüsten hayatını kaybetti Aşı karşıtlığı ile bilinen ünlü TV yazarı ve vaiz Marcus Lamb, koronavirüse yakalandıktan sonra 64 yaşında kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Amerika Birleşik ... Read more »

Briatore: "Verstappen hata yapmasa da favori Hamilton"

© Simon Galloway / Motorsport Images Lewis Hamilton, Mercedes Mercedes bitime iki yarış kala Red Bull’un 5 puan önünde ilk sırada yer alırken, Max Verstappen de 8 puanlık bir üstünlüğe ... Read more »

Avrupalı 2022 Toyota Corolla Cross resmen çıkış yaptı!

2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota Corolla Cross 2022 Toyota ... Read more »

Son Dakika... Fırtına ve rüzgar geri geliyor

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Marmara Bölgesi’nde Kuvvetli Rüzgar ve Kısa Süreli Fırtına Dikkat!” başılığıyla uyaran Meteoroloji Genel Müdürlüğü şu açıklamayı paylaştı; Rüzgarın 03.12.2021 Cuma günü, Marmara Bölgesi’nde, güney ve güneybatı ... Read more »

Suudi Arabistan GP öncesi: Kullanılan güç ünitesi sayıları

© Giorgi Piola Mercedes F1 W12 rear wing detail Güç ünitesi toplamda altı bölümden oluşuyor ve takımlar sezon boyunca bu parçalardan belli sayıda kullanabiliyor. Takımlar ceza almadan üç içten yanmalı ... Read more »

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye Parlamentosu'na tepki

© CNN TÜRK Dışişleri Bakanlığı, Suriye Parlamentosu’nun Hatay açıklamasına tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, Suriye Parlamentosu’nun Hatay açıklamasına tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde: Suriye halkını hiçbir şekilde temsil ... Read more »

Tanju Özcan'dan CHP'ye tepki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek!

Bolu Belediye Meclisi’nin aralık ayı birinci birleşimi, Tanju Özcan başkanlığında, meclis salonunda gerçekleştirildi. Oturumda konuşma yapan Başkan Özcan, hükümetin faiz indirme politikası ile ilgili konuştu. Özcan, “Milli kurtuluş savaşında faiz ... Read more »

Pfizer'dan corona virüs aşısı açıklaması: Her yıl gerekecek

Alman BioNTEch ile birlikte dünyada onaylanan ilk corona virüs aşısını geliştiren Pfizer’dan corona virüs aşılarının geleceği ile ilgili açıklama geldi. Pfizer patronu Dr. Albert Bourla, Covid-19 ile mücadele için her ... Read more »

İstanbul Eczacı Odası: Bulunamayan ilaçların sorumlusu değil mağduruyuz

© T24 İstanbul Eczacı Odası: Bulunamayan ilaçların sorumlusu değil mağduruyuz “Bulunmayan ilaçlar sorunu, her geçen gün halk sağlığını olumsuz etkilemeye devam etmektedir” İstanbul Eczacı Odası, eczacıların stok yapmadığını belirterek, bulunamayan ... Read more »

Son dakika: İstanbul için sarı uyarı! Lodos geri geliyor

© Son dakika İstanbul için sarı uyarı Lodos geri geliyor Son dakika İstanbul için sarı uyarı Lodos geri geliyor Son dakika haberine göre, Meteoroloji, İstanbul’a sarı kod ile lodos uyarısında ... Read more »

Yılbaşı biletleri ne kadar? 2022 Yılbaşı biletleri satışa çıktı mı? İşte çeyrek, yarım, tam yılbaşı bileti fiyatları

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Her yılbaşında olduğu gibi bu yılbaşına da büyük hayaller kurarak giren vatandaşlar olacak. Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi yine büyük ilgi görecek. Her yıl olduğu gibi ... Read more »

Bitrota mağduru anlattı: Hakkımızı aramaya kalktığımızda bizi sert üslupla gruptan attı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Merkezi Kayseri’de olan, Kenan Altun ile Avusturya vatandaşı Hasan Özkan’ın 3 yıl önce kurduğu Endless Yazılım Teknoloji A.Ş. isimli şirket geçen aralık ayında, ‘Bitrota’ adındaki kripto ... Read more »

SON DAKİKA: İstanbul'a sarı kodlu lodos uyarısı

© CNN TÜRK Meteoroloji, İstanbul’a sarı kod ile lodos uyarısında bulundu. Meteoroloji, İstanbul’a sarı kod ile lodos uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yarın için yapılan uyarıda, “Rüzgarın güney ve güneybatı ... Read more »

AB'den Belarus'a yeni yaptırım paketi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Polonya-Belarus sınırında yasadışı göçmen krizi sürerken, Avrupa Birliği (AB) Bakanlar Konseyi göçmenleri kasıtlı olarak AB sınırına yığmakla suçlanan Belarus’a ilişkin yeni yaptırım paketini kabul etti. Yaptırımlar, ... Read more »

Son dakika... Şam rejimine flaş tepki! Dışişleri Bakanlığı: Hadsiz açıklamayı şiddetle reddediyoruz

© Hürriyet Son dakika… Şam rejimine flaş tepki! Dışişleri Bakanlığı: Hadsiz açıklamayı şiddetle reddediyoruz Dışişleri Bakanlığı’ndan Şam rejiminin sözde Halk Meclisi’nin Hatay açıklamasına yanıt geldi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Suriye halkını ... Read more »

Son dakika haberi: Bakan Koca duyurdu: Evlilik öncesi SMA taraması başlıyor

© CNN Türk tarafından sağlanmıştır Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz. Evlilik öncesinde SMA ... Read more »

TİM Başkanı Gülle: Bakan Nureddin Nebati ihracat ailesinin her daim yanında

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Hazine ve Maliye Bakanlığına Dr.Nureddin Nebati’nin atanmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. REEL SEKTÖRÜ YAKINDAN TANIYAN BİR İSİM Dr.Nureddin Nebati’nin iş dünyasını ... Read more »

Bitrota mağduru konuştu: Sert üslupla gruptan attı

© Hürriyet Bitrota mağduru konuştu: Sert üslupla gruptan attı Hatay’da ‘Bitrota’ adındaki kripto para borsası üzerinden dolandırılan mağdur yüzlerce vatandaş, CİMER’e şikayette bulundu. Adının açıklanmasını istemeyen E.C.K, “Görüntülü konferanslarda hakkımızı ... Read more »

Hindistan'da sınıfa giren leopar 1 öğrenciyi yaraladı

© Hürriyet Hindistan’da sınıfa giren leopar 1 öğrenciyi yaraladı Hindistan’ın Aligarh kentindeki bir okulun sınıfına giren leopar, 1 öğrenciyi yaraladı. Paniğe yol açan leopar, saatler süren çalışmanın ardından okuldan çıkarıldı. ... Read more »

2 Aralık 2021 korona tablosu belli oldu mu?

© 2 Aralık 2021 korona tablosu belli oldu mu 2 Aralık 2021 korona tablosu belli oldu mu Sağlık Bakanlığı tarafından her akşam paylaşılan ‘Türkiye Covid- 19 Hasta Tablosu’ internette araştırılan ... Read more »

Everton'ın sahibi Farhad Moshiri açıkladı: Rafa Benitez kovulacak mı?

© Getty Images Dominic Calvert-Lewin Everton 2021-22 Everton kulübünün sahibi Farhad Moshiri, yoğun taraftar baskısına rağmen menajer Rafa Benitez’in görevine son vermeyi düşünmediğini söyledi. Premier Lig’de üst üste beklenmedik sonuçlar ... Read more »

F.Bahçe ve G.Saray çok özel bir amaç için maç yapacak! İşte derbinin oynanacağı tarih

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Galatasaray ve Fenerbahçe Kadın Futbol Takımları arasında oynanacak ilk derbide ezeli rakipler bir kez daha Kadına şiddete son diyecek. 7 Aralık 2021 Salı günü saat 19.00da ... Read more »

Bakan Koca madde madde sıraladı: SMA hastalığı için önemli adımlar! Evlilik öncesi artık zorunlu...

© Hürriyet Bakan Koca madde madde sıraladı: SMA hastalığı için önemli adımlar! Evlilik öncesi artık zorunlu… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı basın açıklamasında, evlilik öncesi ... Read more »

Otomobilin camından silahla havaya ateş açan maganda yakalandı!

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Sultangazi’de önceki akşam Sultançiftliği Mahallesinde seyir halinde araç konvoyunda otomobilin camından sarkan R.A., silahla havaya ateş açtı. Silahla havaya ateş açan maganda R.A.’nın o anları cep ... Read more »

Cihan bebek hayati tehlikeyi atlattı

© CNN TÜRK Gaziantep’te, ağlarken babası Yunus Göç tarafından dövülen 2 aylık Cihan bebeğin hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. Gaziantep’te, ağlarken babası Yunus Göç tarafından dövülen 2 aylık Cihan bebeğin hayati ... Read more »

SMA taraması nedir? SMA hastalığı belirtileri neler, genetik mi, ilacı ücretli mi?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır SMA NEDİR? SMA (Spinal Muskuler Atrofi) omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. Ön boynuz hücrelerinde görülen dejenerasyon nedeni ... Read more »

Rakam 4 bini geçti... Habur Sınır Kapısı'nda rekor

© Aksam Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’nda günlük tır giriş-çıkış sayısı Kovid-19 öncesi dönem performansının üzerine çıkarak rekor kırdı. Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’nda günlük tır ... Read more »

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan YİK toplantısı sona erdi

© Hürriyet Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan YİK toplantısı sona erdi Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren toplantıda, ekonomi ve dış ... Read more »

1 milyon liralık dükkanı sahte vekaletname ile satmak isterken yakalandı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır TEKİRDAĞın Çerkezköy ilçesinde sahte kimlik ve düzenlenen vekaletname ile yaklaşık 1 milyon lira değerindeki gayrimenkulü satmak isteyen S.C., tapu müdürlüğü personelinin dikkati sayesinde polis tarafından yakalandı. ... Read more »

1 milyon liralık vurgun son anda engellendi! Akılalmaz yöntem

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Edirne Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Çerkezköy Tapu Müdürlüğü’ne E.Ö.’ye 1 ait dükkanın satışı için S.C., tarafından başvuru yapıldı. Başvurulu inceleyen müdürlükmemurları, verilen vekaletnamedeki kişi ile müdürlük kayıtlarında ... Read more »

istinat duvarı çöktü! Araçlar hurdaya döndü

© HABERTURK istinat duvarı çöktü! Araçlar hurdaya döndü istinat duvarı çöktü! Araçlar hurdaya döndü Talas ilçesi Anayurt Mahallesi Numune Sokakta iş makinesiyle yapılan çevre düzenlemesi sırasında istinat duvarı çöktü. İş ... Read more »

Son günlerin en çok konuşulan ismi... Bu kez CEO'su olduğu şirket için flaş karar aldı

© Hürriyet Son günlerin en çok konuşulan ismi… Bu kez CEO’su olduğu şirket için flaş karar aldı Jack Dorsey son günlerin en çok konuşulan isimlerinden… Twitter CEO’luğundan iki gün önce ... Read more »

SON DAKİKA: SMA taraması nasıl yapılır, ilacı ücretsiz mi? Bakan Koca müjdeyi verdi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak tarama çalışmalarının ele aldındığı ‘SMA Bilim Kurulu’ Bakan Koca başkanlığında toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin ... Read more »

Dedeman, tüm otellerinde elektrik tüketimini yeşil enerjiden karşılayacak

© Aksam Sürdürülebilir turizm kapsamında hayata geçirdiği projeler ile birçok ilke imza atan Dedeman Hotels Resorts International, CK Enerji ile yaptığı iş birliğiyle birlikte bundan böyle Türkiye’deki tüm otellerinde kullandığı ... Read more »

Başak Cengiz'in adı Keçiören'de parka verildi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır KEÇİÖREN Belediyesi, ilçede inşaatı tamamlanan bir park ve spor tesisine İstanbulda samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengizin (28) ismini vererek, tesisin açılışını gerçekleştirdi. KEÇİÖREN Belediyesi, ilçede inşaatı ... Read more »

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

© Hürriyet Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 28. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere geldiği İsveç’in başkenti Stockholm’de ... Read more »

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Elmas: Memnuyetimizi ifade etmek isteriz

© Hürriyet Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Elmas: Memnuyetimizi ifade etmek isteriz Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Altan Elmas, Nureddin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevlendirilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sn. ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic