V Singapuru se koná aerosalon, světu se tam představuje i čínský letoun C919

Singapur – V Singapuru se ode dneška koná mezinárodní aerosalon, největší přehlídka letadel v Asii určených pro civilní i vojenské účely. Poprvé se tam světu představuje čínské dopravní letadlo C919, které je potenciálním rivalem západních letadel Airbus a Boeing. Poprvé po čtyřech letech je aerosalon otevřený i pro veřejnost, která jej může navštívit o víkendu, v posledních dvou dnech konání akce.

v singapuru se koná aerosalon, světu se tam představuje i čínský letoun c919

foto

v singapuru se koná aerosalon, světu se tam představuje i čínský letoun c919

foto

v singapuru se koná aerosalon, světu se tam představuje i čínský letoun c919

foto

v singapuru se koná aerosalon, světu se tam představuje i čínský letoun c919

foto

Aerosalon se koná každé dva roky a letos je to v době, kdy se odvětví letecké dopravy v Asii zotavuje z dopadů pandemie. Ta byla mimo jiné i důvodem, proč se veřejnost minulé přehlídky nemohla zúčastnit.

Generální ředitel Sdružení leteckých společností v Asii a Tichomoří Subhas Menon řekl, že letošní výstava je zpět v plném proudu a že se jí zúčastní více než 1000 vystavovatelů.

“Aerosalon v Singapuru je skvělou příležitostí pro vystavovatele, aby ukázali směr, kterým jdou,” citovala jej agentura AP. Menon v této souvislosti poukázal například na pokrok v automobilovém sektoru, kde pokračuje vývoj autonomního řízení.

Počet přepravených cestujících v regionu je téměř na úrovni před pandemií, řekl Menon. Očekává se přitom, že oblast Asie a Tichomoří se letos bude na růstu poptávky po cestování letadlem podílet z 50 procent.

Ale i když se odvětví letecké dopravy zotavuje, odvětví jako celek čelí širším problémům kvůli dodavatelským řetězcům. Potýká se s nedostatkem dílů i letadel, problémem je také nedostatek personálu, od celých posádek až po piloty.

“Problémy s dodavatelskými řetězci rozhodně ovlivňují včasné dodávky letadel a náhradních dílů, a to je jeden z důvodů, proč růst kapacity zaostává za růstem leteckého provozu,” řekl Menon. “Nevíme, kdy se to zmírní. Souvisí to s obchodním napětím a s geopolitickými problémy, které jsou teď po celém světě,” dodal.

Čínská strojírenská společnost Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC), která je výrobcem letadel C919, na úvod aerosalonu dokončila kontrakt na dodání 40 letadel aerolinkám Tibet Airlines. Součástí objednávky je i deset regionálních letadel ARJ21.

Letadlo COMAC C919 má jednu uličku a podobá se letounům Airbus A320neo či Boeing 737 MAX. Čínský podnik navrhl mnoho součástí letadla sám, ale například motory stále odebírá od západních výrobců. Letadlo se v Číně poprvé představilo v roce 2017, do komerčního provozu je postupně nasazováno teprve od loňského jara. Mimo Čínu se letadlo představilo až teď v Singapuru.

Airbus nepředpokládá, že vstup konkurence na trh nějak významně zamíchá kartami. “Trochu to vypadá jako Airbus s jednou uličkou,” řekl za Airbus výkonný ředitel divize dopravních letadel pro civilní sektor Christian Scherer. Čínské letadlo C919 se podle něj zas až tak neliší od toho, co už mají Airbus a Boeing na trhu.

Scherer také řekl, že letadlo C919 je legitimním úsilím Číny prosadit se na trhu s leteckou technikou. “Ten trh je ale dostatečně velký i pro konkurenci. My konkurenci vítáme,” citoval jej server CNBC.

Na aerosalonu jsou menší i velcí výrobci letadel. Americký Boeing tam žádná dopravní letadla pro civilní využití neukazuje, podle zdrojů kvůli problémům, s nimiž se v poslední době potýkají jeho stroje MAX. Zakázky ale přijímá a kromě civilního sektoru se věnuje i letecké technice pro armádu.

Na veletrhu se představí také čeští výrobci civilní i vojenské letecké a kosmické techniky. Českou delegaci devíti společností povede náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Na místě je i kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World