V Německu začala stávka strojvedoucích, nevyjede 80 procent vlaků

Berlín – V Německu dnes večer začala stávka strojvedoucích, která skončí v pátek ve 22:00. Mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss na tiskové konferenci oznámil, že firma během stávky vypraví zhruba pětinu dálkových spojů. Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd.

v německu začala stávka strojvedoucích, nevyjede 80 procent vlaků

Stávka strojvedoucích v Německu

Stávku v 18:00 zahájili strojvedoucí nákladních vlaků a ve 22:00 se k nim přidali kolegové z osobní dopravy. Nákladní doprava se přitom ještě plně nevzpamatovala z problémů v Bavorsku, kde sněžení už v předchozích dnech zastavilo stovky vlaků. Dráhy předem uvedly, že opětovné rozjetí nákladních vlaků potrvá minimálně přes víkend.

V Bavorsku sníh v uplynulých dnech ochromil také osobní železniční dopravu, která se s následky stále ještě potýká. I z tohoto důvodu se musí tamní cestující podle Stausse připravit na to, že podle nouzového jízdního řádu vyjede oproti ostatním regionům výrazně méně vlaků. “V Mnichově se nám 20 procent dálkových vlaků vypravit nepodaří,” poznamenal.

Ve značně omezeném režimu budou během stávky jezdit i regionální vlaky. Stauss k tomu řekl, že rozsáhlé výluky i kvůli následkům přívalů sněhu budou především v Bavorsku. Dráhy podobně jako za listopadové stávky připravily náhradní autobusovou dopravu, která ale bude fungovat rovněž omezeně.

Osobní železniční doprava se sice zastavila ve 22:00, dráhy ale informovaly také o spojích, které kvůli nadcházející stávce musely odřeknout už odpoledne a večer. Na problémy a možné výluky se musí cestující připravit i po pátečním obnovení provozu, potíže mohou přetrvat až do soboty.

Na hlavním nádraží v Berlíně se od rána tvořily u informačních přepážek a v zákaznickém středisku dlouhé fronty, ve kterých čekali především cizinci. Ty stávka zaskočila a narušila jim jejich cestovní plány. Německé dráhy u všech jízdenek na dnešek a pátek zrušily provázanost s konkrétními spoji. Jízdenku mohou lidé využít také v nadcházejících dnech a rovněž mohou jet do cílové stanice jinou trasou, než na kterou si lístek zakoupili.

České dráhy (ČD) doporučily v době stávky do Německa necestovat vlakem. Spoje EuroCity pojedou jen v úseku Praha-Drážďany, případně Praha-Děčín a zpět. V regionální dopravě nepojedou spěšné vlaky Cheb-Norimberk. S menšími omezeními bylo třeba počítat u některých spojů už dnes odpoledne ve směru do Německa a totéž platí pro sobotu ráno pro směr z Německa. Dráhy už na dnešek odřekly také většinu trasy nočního vlaku z Prahy do Curychu, spoj skončí v Děčíně.

Německý Goetheho institut v Praze, který propaguje německou kulturu a jazyk, využil stávky k rozšíření slovní zásoby. Na síti X zveřejnil několik frází, které Němci používají k vyjádření rozčarování. “Cestujícím přejeme pevné nervy a svištíme výrazy pro nevěřícný údiv,” napsal institut.

Nynější stávka bude podle prohlášení GDL v letošním roce poslední, přes Vánoce a v prvním lednovém týdnu strojvedoucí stávkovat nechtějí. Šéf odborů Claus Weselsky ale předem varoval, že další stávky v novém roce budou výrazně delší a intenzivnější.

Spolkový ministr dopravy Volker Wissing dnes obě strany sporu vyzval, aby co nejrychleji nalezly řešení. “Úkolem spolkové vlády není spor urovnat, ale jedno je jasné. Lidé jsou na dopravě závislí,” řekl Wissing s tím, že může jen apelovat na rychlý kompromis.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13.600 Kč) měsíčně, vyplacení jednorázové protiinflační prémie 3000 eur (73.400 Kč) a zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně. Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvýšilo náklady na personál o 50 procent. Jako kompromis navrhují zvýšení mezd o 11 procent a jednorázový bonus 2850 eur (69.700 Kč).

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World