Uwaga! TVN: Bezsilność wobec dzikich lokatorów. „Możesz być właścicielem, ale ja jestem posiadaczem”

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Pani Magdalena i pan Tomasz, kupując dom nie spodziewali się, że to początek ich kilkuletniego koszmaru. Byli właściciele nieruchomości uznali, że się nie wyprowadzą, negocjacje zdawały się na nic. Materiał dziennikarzy programu Uwaga! TVN.

Uwaga! tvn: bezsilność wobec dzikich lokatorów. „możesz być właścicielem, ale ja jestem posiadaczem”
© X-news/Uwaga Kadr z programu Uwaga! TVN

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Pan Janusz Ch. i jego żona w październiku 2018 roku ogłosili upadłość konsumencką, czyli bankructwo. Sąd wyznaczył wówczas tzw. syndyka masy upadłościowej, który pomaga dłużnikom spłacić ich zobowiązania. W tym przypadku, masą upadłościową był dom państwa Ch., który, za pośrednictwem syndyka, dobrowolnie wystawili na sprzedaż. Magdalena i Tomasz Ryczkowie kupili ten dom w czerwcu 2019 roku, tym samym spłacając prawie półmilionowe zadłużenie państwa Ch.

– Ogłoszenie sprzedaży tego domu znalazłam na popularnym portalu. Pani powiedziała, że tam jest syndyk, ja nawet nie wiedziałam wówczas, co to jest – opowiada Magdalena Ryczek. I dodaje: – Nigdy nie chcieliśmy kupić domu z licytacji komorniczej, bo wiemy, że często dotyczy to ludzi, którzy są pozbawiani majątku wbrew swojej woli. Tutaj, ktoś poszedł do syndyka sam i dobrowolnie poddał się egzekucji.

„Możecie sobie być właścicielami, ja jestem posiadaczem”

Global Tech News Daily

Byli właściciele przez ponad dwa i pół roku odmawiali wyprowadzki. Państwo Ryczkowie wykorzystali w tym czasie wszelkie prawne możliwości dostać się do swojej nieruchomości, łącznie z nakazem eksmisji, który nie działał ze względu na ustawę covidową. – Kiedy kupiliśmy nieruchomość, zapłaciliśmy całość kwoty, mieliśmy akt notarialny, to (były właściciel domu – red.) odpowiedział nam drwiąco: „Możecie sobie być właścicielami, ja jestem posiadaczem”. Wtedy zrozumiałem, że mamy problem – przyznaje Tomasz Ryczek.

– Syndyk często występuje z wnioskiem do sędziego komisarza, o określenie warunków, na jakich upadły może przebywać w danej nieruchomości. W tym wypadku określono, że upadli mogą przebywać w tym domu do końca sierpnia – mówi Lesław Zawada z Sądu Rejonowego w Rzeszowie. A co jeśli się nie wyprowadzą? – Nie mamy żadnych mocy by to wyegzekwować. Być może trzeba dopracować przepisy w tym zakresie – dodaje Zawada.

„Ma pan prawo bronić się siekierą”

Global Tech News Daily

Sprawą sprzedaży domu od początku zajmuje się Miranda Korzeniowska, dziennikarka portalu Korso Sanockie. – Pytałam tego pana, czy nie szkoda mu rodziny, która na ten dom wydała całe oszczędności życia i nie może tam wejść. Powiedział, że jest taka ustawa, więc z niej korzysta. Mówił o ustawie covidowej, która wstrzymała eksmisje – mówi Korzeniowska. I dodaje: – Niedługo potem, jako redakcja otrzymaliśmy pismo przedprocesowe z żądaniem zapłaty zadośćuczynienia w kwocie 26 tysięcy złotych.

Od sędziego dziennikarze programu Uwaga! TVN dowiedzieli się, że byli właściciele mieli pieniądze na to, by wynająć mieszkanie. – W związku z tym, iż w postępowaniu pozostała kwota około 53 tysięcy złotych, która pozostała w masie, po zaspokojeniu kosztów postępowania. Ta kwota została zwrócona na rachunek wskazany przez upadłego – mówi Lesław Zawada.

Państwo Ch. mieli jeszcze inne możliwości, z których także nie skorzystali. – Każdy upadły, którego dom lub lokal jest sprzedawany, może wystąpić do sędziego komisarza o wydzielenie kwoty do zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych jego i rodziny. W tym przypadku złożony był wniosek, ale został oddalony z powodu nieopuszczenia lokalu – tłumaczy Lesław Zawada.

– Ci państwo po otrzymaniu od nas pieniędzy, zamiast wynająć mieszkanie i wydać nam naszą nieruchomość, wynajęli kancelarię radców prawnych, którzy skarżą nas za wszystko, co się da – denerwuje się Tomasz Ryczek.

Radca prawny z kancelarii, która wysyłała również pismo przedprocesowe do lokalnej redakcji, udzielał państwu Ch. dość osobliwych porad. „Panie Januszu, ma pan prawo użyć dozwolonej samopomocy żeby przy naruszonym posiadaniu, przywrócić ją do stanu poprzedniego. Ma pan prawo bronić się siekierą, nawet ma pan prawo wyciągnąć broń i go zastrzelić” – cytują dziennikarze Uwagi! TVN.

„Walka była ciężka”

Zdesperowani państwo Ryczkowie wynajęli prywatną firmę, która przez kilka tygodni negocjowała z dzikimi lokatorami oddanie kluczy. Państwo Ch. zgodzili się na wyprowadzkę, jednak dzień przed terminem, zmienili zdanie. Zostali więc uprzedzeni, że następnego dnia Ryczkowie, jako prawni właściciele, wprowadzają się do swojego domu.

– Kupiliśmy ten dom na sali sądowej w obecności sędziego i syndyka i byłych właścicieli. Sąd, który prowadził ich upadłość informował ich, że nieruchomość została zbyta. Ci państwo mogli zgłosić sprzeciw, że nie zgadzają się na dalsze postępowanie, jednak nigdy tego nie zrobili – przywołuje pan Tomasz.

W końcu państwo Ryczkowie zamieszkali w swoim domu, mimo obecności rodziny Ch. Kilka dni później dziennikarze Uwagi! TVN dostali od nich wiadomość, że dzicy lokatorzy opuścili ich dom. – Podpisane zostały wszystkie protokoły zdawczo-odbiorcze, od wczoraj jesteśmy właścicielami i posiadaczami tego domu. Walka była ciężka. Byli właściciele postawili wartość tego domu wyżej niż życie mojej rodziny – kończy pan Tomasz.

Policja prowadzi postępowanie w sprawie gróźb karalnych pod adresem prawowitych właścicieli, jak również straszenia ich siekierą. Oczywiście państwo Ch. również złożyli zawiadomienie, według którego padli ofiarą włamania. Tzw. ustawa covidowa, która całkowicie wstrzymała eksmisje wkrótce ma przestać działać.

Uwaga! TVN: Tragiczna śmierć 16-latki. „Ojciec jej chłopaka zajmuje ważne stanowisko”

News Related

OTHER NEWS

Blizzard zbiera się po skandalu. Dodatek do WoW-a ze smokami ma zatrzymać odpływ graczy

Blizzard szykuje nowy dodatek do World of Warcraft ze smokami w roli głównej, który ma odwrócić negatywny trend utraty graczy. Ci w rozszerzeniu o nazwie Dragonflight wrócą do Azeroth i ... Read more »

Nadchodzi kumulacja zmian w prawie pracy. Dotknie tysięcy firm w Polsce

Kumulują się zmiany: w urlopach, dla sygnalistów oraz w pracy online czy badaniach trzeźwości. Prawnicy nie mają wątpliwości, że każda ze zmian, nad którą obecnie pracuje rząd, to rewolucja dla ... Read more »

Chiny na drodze do bycia hegemonem. Jest nowy pakt

Chiny poszerzają strefę wpływów w regionie Pacyfiku; podpisały pakt z Wyspami Salomona. Australia wstrząśnięta © Pixabay Chiny Chiński rząd ogłosił we wtorek, że podpisał pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, krajem południowo-wschodniej Oceanii. Kraje ... Read more »

Zaproszenia ślubne: złote motywy, boho, rustykalne - DIY

© Viktor Lysenkov/shutterstock.com Zaproszenia ślubne. Gotowe czy wykonane samodzielnie? Jak je adresować i wręczać? Zdjęcie ilustracyjne © Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock Zaproszenia ślubne w stonowanym kolorze Zaproszenia ślubne mówią gościom jak będzie ... Read more »

Azja nie chce Rosji i jej gazu! Bo Chiny mają wybór

Chiny płacą za Rosyjski gaz wielokrotnie mniej niż Niemcy. Mimo to Chińczycy nadal biorą najwięcej gazu z Turkmenistanu © Pixabay Konfucjusz Rosja napotyka wiele przeszkód w „przestawianiu się” na Azję jako alternatywę ... Read more »

Molestował go trener, ojczym nazywał pedałem. Mistrz opowiedział o traumach

© AP/East News Molestował go trener, ojczym nazywał pedałem. Mistrz opowiedział o traumach Bradley Wiggins, mistrz olimpijski w kolarstwie szosowym i torowym, wyznał, że w dzieciństwie był molestowany przez swojego ... Read more »

Marcin Hakiel nie pije od 10 lat. "Nie potrzebuję alkoholu, aby być szczęśliwym"

© ONS Hakiel Od rozstania z Katarzyną Cichopek Marcin Hakiel stał się bardziej wylewny. Często odpowiada na pytania fanów, nawet te najbardziej osobiste. Teraz wyznał na Instagramie, że był na ... Read more »

Kamila z "Rolnik szuka żony" wyjaśnia, dlaczego ludzie myślą, że jest zimna: "WIDOCZNIE KTOŚ ZASŁUŻYŁ"

© AKPA, Facebook Kamila Boś z Kamila Boś, “pieczarkowa baronowa” z “Rolnik szuka żony”, nie na wszystkich widzach wywarła dobre wrażenie. Teraz rolniczka wróciła pamięcią do tego, co pokazały kamery. ... Read more »

Ależ to zrobiła. Iga Świątek popisała się imponującą sztuczką

Iga Świątek jest na ostatniej prostej przygotowań do konkursu WTA w Stuttgarcie. Polka ewidentnie nadal jest w dobrej formie, co potwierdza między innymi takimi zagraniami, jak na jednym z ostatnich ... Read more »

Syn Willa Smitha jest wyśmiewany za to, co powiedział w ostatnim wywiadzie

Jaden Smith powiedział w niedawnym wywiadzie, że woli spędzać czas z dorosłymi. Jaden Smith (23 l.) jest wyśmiewany za stwierdzenie w niedawnym wywiadzie, że woli spędzać czas z dorosłymi niż ... Read more »

Nie szarżuj z zakupami gier od Ubisoftu. Assassin's Creed zmierza do Xbox Game Passa

© Provided by Spider’s Web ubisoft gry assassins creed xbox game pass Jeśli planowaliście kupno Assassin’s Creed: Origins na Xboksa, to lepiej się wstrzymajcie. Gra dołączy do usługi Xbox Game ... Read more »

Spekulacja na rynku klasyków metodą „na wnuczka”. Prawie dałem się nabrać

© Provided by Spider’s Web Renault Twingo Metoda „na wnuczka” jest znana raczej z oszustw w internecie. Tutaj holenderski kolekcjoner wykorzystując posiadanie czworga wnucząt postanowił zainwestować w przyszłego klasyka, jakim ... Read more »

Wybory we Francji. "Nie będę udzielał żadnych instrukcji dotyczących głosowania"

Podczas gdy organizacje muzułmańskie i żydowskie wzywają do głosowania na Emmanuela Macrona, a protestanci ostrzegają przed zwycięstwem Marine Le Pen, to niektórzy francuscy biskupi katoliccy przypominają w mediach, że Kościół ... Read more »

Joanna Opozda opublikowała wymowne zdjęcie. Fanka: Macierzyństwo ci służy

© AKPA, AKPA Joanna Opozda opublikowała wymowne zdjęcie Joanna Opozda znów się uśmiecha. Problemy zaczynają odchodzić w niepamięć, a aktorka rozpoczyna nowy etap w życiu. Teraz opublikowała na swoim profilu na Instagramie ... Read more »

Pionowa mysz Lift. Logitech prezentuje nowy sprzęt z rodziny Ergo

© Logitech Mysz Logitech Lift W ofercie Logitecha pojawiła się nowa mysz. Model Lift wyróżnia się nietypowym wyglądem – kształt myszki został zoptymalizowany tak, aby zapewnić możliwie ergonomiczne ułożenie dłoni. ... Read more »

Daniel Obajtek powołany do Rady Nadzorczej spółki Energa

© fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska Daniel Obajtek Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został powołany do Rady Nadzorczej Energi. Jak przekazuje spółka – będzie pełnił funkcję bez wynagrodzenia. Jak poinformowała we ... Read more »

EBL: Beniaminek wciąż na fali, świetnie zaczął play-off

© Adam Warżawa / PAP Dawid Słupiński, Kacper Borowski Piękny sen koszykarzy zespołu ze Słupska wciąż trwa. Beniaminek sensacyjnie wygrał rundę zasadniczą Energa Basket Ligi, a teraz w pierwszym meczu ... Read more »

Oficjalny event Pokemon GO w Polsce. Znamy miejsce i datę

© Provided by Spider’s Web pokemon go w polsce event community day 2022 warszawa wroclaw Niantic też kończy pandemię. Najpierw firma wycofała część funkcji ułatwiających granie w domu, a teraz ... Read more »

Zadłużyli gminę i doprowadzili do jej likwidacji. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

Sąd Okręgowy w Koszalinie na siedem lat więzienia skazał Wacława M. i Krystynę K. To były wójt i skarbniczka gminy Ostrowice, którzy swoim działaniem zadłużyli gminę, co doprowadziło ostatecznie do ... Read more »

Bielsko-Biała. Wjechał lamborghini w wiernych pod kościołem. Policja poszukuje świadków

© Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl Policja (zdjęcie ilustracyjne) © Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl Policja (zdjęcie ilustracyjne) Kierowca lamborghini wjechał w tłum wiernych pod kościołem przy ul. ... Read more »

Glutamina jest niezbędna dla zdrowia jelit! Sprawdź czy nie masz niedoboru

Glutamina bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, wspomaga zachowanie integralności błony śluzowej jelita cienkiego oraz zapobiega atrofii kosmków jelitowych. Jest wykorzystywana w leczeniu zespołu jelita drażliwego oraz choroby wrzodowej ... Read more »

Sondaż Kantar Public: 4 punkty procentowe przewagi PiS nad KO

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nie zmieniło się w porównaniu do marca, minimalnie mniej wyborców deklaruje natomiast głosowanie na Koalicję Obywatelską – wynika z sondażu Kantar Public: © Fotorzepa/ Jerzy Dudek ... Read more »

Miller opisał pierwszą rozmowę z Putinem. Dziennikarz dopytał o wywiad sprzed lat: Wstydzi się pan tych słów?

Leszek Miller relacjonował przebieg rozmowy z prezydentem Federacji Rosyjskiej. – Zrobiłem sobie specjalną notatkę – przekazał europoseł na antenie Polsat News. Bogdan Rymanowski dopytał swojego gościa o wywiad z 2017 ... Read more »

Elon Musk powiedział, ile będą zarabiać dyrektorzy, jeśli przejmie Twittera

Obecnie zarabiają od 250 do 300 tysięcy dolarów rocznie. © Shutterstock Elon Musk chce w 2022 wszczepić człowiekowi procesor Neuralink Elon Musk poinformował, że chce kupić Twittera za 43 mld ... Read more »

Iga Świątek zagra w Warszawie. Turniej Poland Open zmienia lokalizację

© USA TODAY Network/Sipa USA/East News Iga Świątek zagra w Warszawie. Turniej Poland Open zmienia lokalizację Iga Świątek, liderka rankingu WTA, pod koniec lipca zagra w turnieju BNP Paribas Poland ... Read more »

Vuković kontra Runjaić. Obecny trener Legii zagra przeciwko swojemu następcy

Po poniedziałkowym meczu z Piastem Gliwice, trener Legii Aleksandar Vuković ogłosił, że w przyszłym sezonie na pewno nie poprowadzi drużyny z Łazienkowskiej. Jego miejsce zajmie zapewne Kosta Runjaić, trener Pogoni ... Read more »

TOP 3 kurtek na wiosnę! Te modele skradły serca influencerek

© fot. @mohitofashion Trencze to jeden z ponadczasowych modeli płaszczy! Modna i stylowa kurtka na wiosnę to coś, co niezbędne jest w szafie każdej kobiety. Zobacz, jakie w tym sezonie ... Read more »

Nicolas Cage bardzo chciał mieć kolejne dziecko

© Bang Showbiz Nicolas Cage po raz trzeci zostanie ojcem Nicolas Cage bardzo chciał mieć kolejne dziecko 58-letni aktor, który ma już synów Westona (31 l.) i Kal-Ela (16 l.) ... Read more »

Aneta Zając świętuje 40. urodziny. Tak zmieniała się przez lata

© AKPA Aneta Zając skończyła 40 lat Aneta Zając skończyła 40 lat. Połowę swojego życia spędziła na planach zdjęciowych znanych polskich seriali. Prywatnie jest szczęśliwą mamą 12-letnich chłopców – bliźniaków ... Read more »

Niewyobrażalna tragedia na cmentarzu. Nie żyje 1,5-roczny chłopiec. Jego mama nie może otrząsnąć się z szoku

© newspix.pl Wejście do cmentarza w Kamienicy pod Płońskiem (woj. mazowieckie). Kto mógłby przypuszczać, że zwykła wizyta na cmentarzu skończy się taką tragedią? W Wielkanocny Poniedziałek pani Anita wspólnie ze ... Read more »

Premier Armenii spotkał się z Władimirem Putinem podczas wizyty w Rosji. Znane tematy rozmów

Premier Armenii podczas dwudniowej wizyty w Rosji spotka się z kilkoma politykami, na czele z Władimirem Putinem. Podczas rozmowy z prezydentem Rosji poruszono m.in. kwestię Górskiego Karabachu. © kremlin.ru Nikol ... Read more »

Prezydent Warszawy oddał hołd powstańcom getta warszawskiego

© Tomasz Gzell Władysław Teofil Bartoszewski, Piotr Zgorzelski, Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Trzaskowski, Rafał Grupiński Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim złożył kwiaty pod ... Read more »

MAKABRA WSTRZĄSNĘŁA GNOJNIKIEM. Ze studni wydobyto dwa ciała

© Siarhei Tolak/Shutterstock MAKABRA WSTRZĄSNĘŁA GNOJNIKIEM. Ze studni wydobyto dwa ciała Co się stało w Gnojniku? We wtorek na jednej z posesji znaleziono ciała kobiety i niemowlęcia. Sprawę bada prokuratura. ... Read more »

Policja oceniła drift BMW E36 na 6 punktów i 5 tysięcy złotych

© Provided by Spider’s Web Drift BMW E36 Policja oceniła drift BMW E36 na 6 punktów karnych i 5000 złotych. Nawet na stacji benzynowej nie można być bezpiecznym. Niektórzy mają ... Read more »

Proca zamiast rakiety. SpinLaunch wystrzeli ładunki w kosmos siłą odśrodkową

© SpinLaunch Prototypowa wyrzutnia SpinLaunch, służąca do testów technologii Jak zmniejszyć koszt dostarczenia ładunku na orbitę? Zamiast udoskonalać stare rozwiązanie w postaci rakiet, warto poszukać nowego sposobu. Firma SpinLaunch przekonuje, ... Read more »

Najnowszy sondaż. PiS na czele, Koalicja Obywatelska powiększa stratę

PiS w najnowszym sondażu notuje 30 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska jako jedyna partia straciła poparcie w ciągu miesiąca. Obecnie KO popiera 26 proc. badanych. Pomiędzy kolejnymi trzema partiami różnice są ... Read more »

Siostra Cristiano Ronaldo odniosła się do śmierci jego syna

© Bang Showbiz Cristiano Ronaldo w tym tygodniu poinformował o rodzinnej tragedii Siostra Cristiano Ronaldo odniosła się do śmierci jego syna Piłkarz Manchester United poinformował w poniedziałek (18.04.2022), że on ... Read more »

Julia Roberts lubi zajmować się domem

© Bang Showbiz Julia Roberts poświęca czas rodzinie Julia Roberts lubi zajmować się domem 54-letnia aktorka, która jest żoną operatora filmowego Daniela Modera od 2002 roku i ma z nim ... Read more »

Mikołaj Roznerski poinformował o ciąży. Gratulacjom nie ma końca

Mikołaj Roznerski i Adriana Kalska Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski Mikołaj Roznerski przekazał na Instagramie radosną nowinę. Aktor nie kryje swojego ... Read more »

Polski start-up wdraża nową metodę zwalczania nowotworów jajnika

© Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels Poznański start-up naukowy MNM Diagnostics opracuje i wdroży test genetyczny, umożliwiający udzielenie skuteczniejszej pomoc pacjentkom z nowotworami jajnika. Firma z Wielkopolski otrzymała na ... Read more »