UV lampy používané na gelové nehty poškozují DNA. Vědci zveřejnili šokující studii

uv lampy používané na gelové nehty poškozují dna. vědci zveřejnili šokující studii

UV lampy používané na gelové nehty poškozují DNA. Vědci zveřejnili šokující studii

Gelové nehty jsou poměrně populární, především díky svému dlouhotrvajícímu lesku a vysoké odolnosti. Ženy se nechtějí trápit s každodenním lakováním nehtů a tohle pro ně byla poměrně příjemná služba, která jim měla ulehčit práci a poskytnout kýžený „wow efekt“. Jenomže opravdu dostáváme pouze manikúru nebo si tím zaděláváme na pořádný problém?

Čtěte také: Rozcuchané a husté obočí je trendy. Zapomeňte na trhání a inspirujte se u celebrit

Vědci z Kalifonské univerzity se ve svém zkoumání věnovali lampám s ultrafialovým zářením, které se běžně využívají zejména pro kosmetické účely. A právě ty podle nich mohou představovat větší riziko, než jsme si doposud mysleli. Podle výsledků studie, kterou publikovali v časopise Nature Communications, se totiž ukázalo, že pravidelné ozáření může vést ke změnám nebo dokonce zničení DNA. V některých případech dokonce i k takovým mutacím, které jsou podobné těm při rakovině kůže. Ačkoliv máme ruce pod UV lampou pouze několik minut, vypadá to, že i tato doba se může časem na naší kůži i těle podepsat.

Mohlo by vás zajímat: Kolik stojí krása? Není to vůbec málo! Máme tipy, jak ušetřit

První rozsáhlá studie svého druhu

Podle všeho doposud nikdo zcela nezkoumal vliv takových lamp na lidské buňky na molekulární a buněčné úrovni. „Pokud se podíváte, jakým způsobem jsou tato zařízení prezentována, tak zjistíte, že jsou označována jako naprosto bezpečná a neškodná,“ uvedl pro Science Daily profesor bioinženýrství a buněčné molekulární medicíny Ludmil Alexandrov, který se na výzkumu podílel.

Spolu se svým týmem zkoumal, jaký vliv má krátkodobé a pravidelné ozáření ultrafialovým spektrem. Ukázalo se, že 20 až 30 % buněk odumřelo po 20 minutách UV záření. Tři po sobě jdoucí dvacetiminutová ozáření způsobila 65-70% odumření buněk. Opakované vystavování UV záření následně poškodilo DNA a mitochondrie v přeživších buňkách. (Mitochondrie produkují energii pro organismus – pozn. red.) Mimo to vedlo také k mutacím, které byly běžně pozorovány u pacientů s rakovinou kůže.

A víte, jak na samovyšetření prsou?

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World