IBM slaví 100 let. Na začátku byly děrné štítky, pak „Velká modrá“ změnila svět a dala jméno osobním počítačům

Před sto lety – přesně 14. února 1924 – vznikla jedna z nejslavnějších značek spojených se světem počítačů. Počítače IBM (International Business Machines)…

microsoft, ibm slaví 100 let. na začátku byly děrné štítky, pak „velká modrá“ změnila svět a dala jméno osobním počítačům

IBM slaví 100 let. Na začátku byly děrné štítky, pak „Velká modrá“ změnila svět a dala jméno osobním počítačům

Před sto lety – přesně 14. února 1924 – vznikla jedna z nejslavnějších značek spojených se světem počítačů. Počítače IBM (International Business Machines) byly v dobách své největší slávy tak významným standardem, že výrobci jiných značek své stroje označovali jako „IBM PC compatible“.

Historie firmy sahá až do roku 1911, kdy sloučením tří společností, které existovaly již od konce devatenáctého století (Computing Scale Company, Tabulating Machine Company a Time Recording Company), vznikla firma C-T-R Company (CTR jako Computing-Tabulating-Recording Company).

Firma sídlila v New Yorku a měla asi 1 300 zaměstnanců (v roce 2023 to bylo přibližně 350 000 lidí). V prvních letech se zaměřovala na produkty, jako byly účetní a počítací stroje, docházkové systémy pro podniky a mechanické systémy pro zpracování děrných štítků.

V roce 1924 převzal vedení společnosti Thomas Watson a 14. února 1924 ji přejmenoval na International Business Machines, IBM. V následujících letech budoval úspěch značky prostřednictvím obchodních a marketingových strategií, vytvářením produktů podle potřeb jednotlivých zákazníků a velkými investicemi do obchodního oddělení.

Na cestě k elektronkovému počítači

Ve dvacátých a třicátých letech minulého století se značka IBM začala prosazovat v mnoha segmentech. Uvedla na trh systém veřejného rozhlasu používaný ve školách, prodala správě sociálního zabezpečení stroje na děrné štítky pro vybudování nové sítě čísel sociálního zabezpečení pro všechny občany a v roce 1928 vynalezla první kalkulačku, která uměla přímo odečítat.

Navzdory působivým ekonomickým výsledkům je IBM nejpozoruhodnější díky úspěchům na poli počítačových technologií. V roce 1943 vyvinula první kompletně elektronický výpočetní stroj – Vacuum Tube Multiplier – který se stal prvním strojem provádějícím elektronicky aritmetické operace.

O rok později následoval kalkulátor „Mark I“, který IBM vyvinula společně s Harvardovou univerzitou. Jednalo se o první zařízení, které bychom dnes mohli označit za moderní počítač. Zabíral malou místnost – byl 15 metrů dlouhý a 2,4 metrů vysoký – a automaticky prováděl elektromechanické výpočty. Později používalo Mark I Americké námořnictvo k výpočtu trajektorií děl na svých lodích.

V průběhu 50. a 60. let 20. století vynalezla firma IBM mnoho klíčových technologií, které umožnily, aby se počítače staly základem firemního a postupně i komerčního světa. Mimo jiné vyvinula funkční elektronkový počítač, který se stal základem všech počítačů až do vynálezu mikroprocesoru.

IBM jako vynálezce mnoha technologií

IBM také vynalezla pevný disk a vytvořila první počítač, který ukládal data na rotující plotny a načítal je pomocí magnetického ramene. Vyvinula také imperativní programovací jazyk Fortran (akronymická zkratka z anglického FORmula a TRANslator – překladač vzorců) – předchůdce většiny moderních počítačových programovacích jazyků. V tomto období firma získala téměř absolutní dominanci na trhu s počítači – vyráběla 60 až 70 % všech firemních počítačů na celém světě.

Moderní éra IBM začala v roce 1981 s počítačem Personal Computer 5150 neboli „PC“ (osobní počítač). Jednalo se o jeden z prvních počítačů mířících na běžné uživatele. IBM spolupracovala s v té době relativně mladou a nepříliš známou společností Microsoft, která na těchto počítačích provozovala operační systém MS-DOS.

V téže době IBM vynalezla architekturu počítačových sítí. Ta se následně prosadila v rámci firemních sítí a později se stala základem globálních sítí, které spojují uživatele na celém světě – ano, řeč je o internetu. Na základech tohoto vynálezu stojí i dnešní domácí sítě.

Díky šachovému superpočítači Deep Blue vytvořila IBM jedno z moderních měřítek umělé inteligence. Algoritmus zpracování stromu možností byl realizován hardwarem a dokázal vyhodnotit až 200 milionů postavení za sekundu. Tato umělá inteligence se v 90. letech nejvíce proslavila sérií šachových partií proti mistru světa Garrymu Kasparovovi, která vyvrcholila Kasparovovou porážkou v roce 1997.

Smutný sestup z vrcholu do ústraní

V 80. a 90. letech minulého století se IBM stala průkopníkem v oblasti osobních počítačů, ale současně s tím pomalu ale jistě ztrácela vedoucí postavení na trhu. V počítačových obchodech se totiž začalo objevovat stále více „klonů“ a řada dalších výrobců prodávala své vlastní osobní počítače s operačním systémem od Microsoftu.

Ačkoli ještě po několik dlouhých let byla přítomnost IBM v tomto segmentu natolik silná, že se těmto strojům říkalo „IBM kompatibilní“, nakonec se firma stala jen jednou z mnoha značek na přeplněném trhu.

Další ústup souvisel s tím, jak se výpočetní technika zmenšovala a zrychlovala. IBM nebyla připravena reagovat na éru, kdy byly sálové počítače nahrazovány malými servery. V průběhu devadesátých let se hlavní obchodní model přesunul od technologií ke službám. Do konce desetiletí zaznamenalo IBM většinu svého růstu v oblasti podnikových služeb, jako je pomoc klientům při budování sítí a instalaci serverů.

V roce 2005 koupilo divizi osobních počítačů IBM Lenovo, čímž se obchodní model ještě více posunul směrem ke službám na úkor hardwaru. Přestože IBM nemá dnes v oblasti inovací takovou pověst jako kdysi, stále pokračuje v rozsáhlých investicích do vývoje. Nadále vyrábí jedny z nejvýkonnějších strojů na světě a dodnes poskytuje licence na nové konstrukce podnikům, vládě a armádě.

Přečtěte si také:

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World