Upadek Świętego Oficjum

Rolą papieża jest strzec wiary. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu biskupi Rzymu używali do realizacji tego zadania Świętego Oficjum, najważniejszego urzędu doktrynalnego Kościoła.

upadek świętego oficjum

Bazylika św. Pawła w Watykanie

Święty Paweł VI na fali soborowych reform przemianował go na Kongregację Nauki Wiary. Zwalczanie błędów zeszło na drugi plan. Franciszek poszedł jeszcze dalej: Kongregację zamienił w „Dykasterię”, nakazał jej urzędnikom krzewić „różnorodność”, a jej szefem mianował człowieka, który… ma poważne problemy z ortodoksją

Za pontyfikatu Franciszka Kongregacja Nauki Wiary miała „pod górkę” od samego początku. Jorge Mario Bergoglio jako jej szefa odziedziczył po Benedykcie XVI Niemca, Gerharda Müllera. W pierwszych miesiącach sprawowania władzy liczył jeszcze na dobrą współpracę; w lutym 2014 r. wręczył mu nawet biret kardynalski. Moment wyróżnienia stał się jednak równocześnie momentem zerwania. Właśnie w tym czasie Franciszek ujawnił się jako zwolennik rewolucyjnej teologii. Swoim nieformalnym doradcą doktrynalnym uczynił kard. Waltera Kaspera, wieloletniego krytyka Jana Pawła II i Józefa Ratzingera.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World