Ukrajina za války přišla o 30 procent ekonomiky a pětinu území, uvedl Šmyhal

Kyjev/Tokio – Ukrajina kvůli ruské agresi přišla o 30 procent své ekonomiky, asi pětinu svého území a 3,5 milionu pracovních míst. Více než deset milionů lidí muselo kvůli válce opustit své domovy, mnozí uprchli do ciziny. Uvedl to ukrajinský premiér Denys Šmyhal v rozhovoru, který zveřejnila japonská televize NHK. Šmyhal se při pondělní návštěvě Tokia zúčastnil podpisu desítek memorand týkajících se japonské pomoci s poválečnou obnovou Ukrajiny, která se již téměř dva roky brání ruské agresi.

ukrajina za války přišla o 30 procent ekonomiky a pětinu území, uvedl šmyhal

Pohled na Bachmut

Šmyhal upozornil také na 8400 kilometrů silnic poškozených za války. Nejkritičtější jsou ale podle premiéra škody na domech. Postiženy byly téměř dva miliony domácností. Jen v Kyjevě a okolí Rusové poškodili více než 29.000 budov, ale pouze tři pětiny byly mezitím opraveny. Z okolí hlavního města se ruské síly stáhly na jaře 2022.

“Japonsko má zkušenosti s obnovou země po velké katastrofě, po zemětřesení, po cunami. Tyto zkušenosti, znalosti a technologie mohou pomoci obnovit naši zemi, naši infrastrukturu, naše domovy, naše podniky, mosty a silnice velmi rychle,” řekl Šmyhal.

Ukrajina se ruské agresi brání od února 2022. Světová banka minulý týden podle agentury Reuters odhadla, že poválečná obnova Ukrajiny by ke konci loňského roku stála 486 miliard dolarů (asi 11,48 bilionu korun), tedy 2,8násobek objemu ukrajinské ekonomiky v roce 2023. Desetiroční odhad výdajů na obnovu tvoří například ze 17 procent bydlení, z 15 procent doprava a ze 14 procent obchod a průmysl. Finančně, nikoliv vojensky, Ukrajinu ze zahraničních partnerů nejvíce podporuje Evropská unie.

Japonsko podle Kielského institutu pro světové hospodářství (IfW) Ukrajině poskytlo ve finanční a humanitární pomoci od začátku války do letošního ledna 7,4 miliardy eur (asi 188 miliard korun).

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World