Tutaj kręcono film "Sami swoi" o Kargulu i Pawlaku. Zobaczcie zdjęcia! [11.06.2023]

Tutaj kręcono film “Sami swoi” o Kargulu i Pawlaku. Zobaczcie zdjęcia! [11.06.2023]

Prequel legendarnego filmu o Kargulu i Pawlaku reżyseruje Artur Żmijewski.

Scenariusz napisał Andrzej Mularczyk.

W rolach głównych wystąpią:

  • Anna Dymna,
  • Zbigniew Zamachowski,
  • Adam Ferency,
  • Paulina Gałązka,
  • Wojciech Malajkat
  • Mirosław Baka

Film będzie opisywał losy Pawlaków i Kargulów przed wyjazdem z Kresów. Andrzej Mularczyk opisał je w swojej książce “Czyim ja żyłem życiem”.

Zdjęcia powstają obecnie w Parku Etnograficznym w Tokarni, czyli w jednym z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej – podaje i.pl.

Film ma trafić do kin już w przyszłym roku.

Kultową komedię “Sami swoi” o skłóconych rodzinach Karguli i Pawlaków nakręcono w 1967 roku.

Śladami miejsc, w których kręcono ten kultowy film wybrał się przed laty Sławomir Szeliga z żoną Agnieszką i synem Kacprem. Inowrocławianie poszukują plenerów znanych z polskich filmów. Wybrali się więc i na Dolny Śląsk, by lepiej poczuć klimat filmu “Sami swoi”.

– Opowieść o losach dwóch skonfliktowanych ze sobą rodzin z Kresów, których powojenne losy rzuciły na Dolny Śląsk znają niemal wszyscy. Film kręcono w Dobrzykowicach Wrocławskich, gdzie nadal stoją dwie zagrody. W Lubomierzu powstało Muzeum Kargula i Pawlaka. To miasteczko również “zagrało” w filmie. Podczas wędrówki po Dolnym Śląsku my też postanowiliśmy “podejść do płota” – wspominał Sławomir Szeliga.

Podkreślał, że domy w Dobrzykowicach przy ulicy Szkolnej niewiele różnią się od filmowego planu, a u “Pawlaków” nadal można podziwiać drewniany ganek tonący w kwiatach.

– To ten sam, na którym stała matka Kaźmierza Pawlaka z granatem w ręku, gdy jej syn wyjeżdżał na rozprawę o kota. “Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” mówiła Leonia Pawlak. Obecnych gospodarzy nie zastaliśmy – zdradził Sławomir Szeliga.

Inowrocławianie spotkali jednak gospodarzy mieszkających w gospodarstwie “Karguli”.

– Wnuk repatriantów zza Buga opowiedział nam filmową historię swoich dziadków i oprowadził po siedlisku. Chodziliśmy po podwórzu, tam gdzie Kargul postawił miski dla kota; spoglądaliśmy na okno, skąd uciekła Ania z Zenkiem oraz na drzwi od stodoły, w której schowano pegeerowski kombajn. W przydomowej izbie pamięci wyeksponowano sierp tatowy i inne rekwizyty oraz fotogramy z okresu, gdy gościł tam Sylwester Chęciński ze swoją ekipą. Najwięcej emocji wzbudziło oczywiście “podejście do płota”… Bohaterowie komedii doczekali się również pomnika w Dobrzykowicach – opowiadał Sławomir Szleiga.

Na rynku w Lubomierzu Szeligowie chodzili po filmowym targu, gdzie Witia kupił kota, który “z centralnej Polski pochodził” i dał za niego rower (“poniemiecki”) oraz dwa worki pszenicy.

– W muzeum Kargula i Pawlaka zgromadzono liczne pamiątki, w tym karabin, z którego zamek wylatał oraz ziemię z Krużewnik. To magiczne miejsce warte odwiedzenia na turystycznym szlaku. Tam Kacper kupił replikę filmowego granatu zwiększając istotnie poczucie naszego bezpieczeństwa. Humoru też – czego życzymy wszystkim miłośnikom polskich komedii – podkreślał Sławomir Szeliga.

Zobaczcie, jak dziś wyglądają miejsca, w których w 1967 roku kręcono kultową komedią “Sami swoi”:

***

News Related

OTHER NEWS

Niezwykłe wydarzenie w śląskim autobusie! Co tak zaskoczyło pasażerów, że sięgnęli po aparaty? Zobacz TE zdjęcia

Niezwykłe wydarzenie w śląskim autobusie! Co tak zaskoczyło pasażerów, że sięgnęli po aparaty? Zobacz TE zdjęcia Zobacz te zdjęcia – kliknij TUTAJ! Co tak zaskoczyło pasażerów, że sięgnęli po aparat? ... Read more »

Oto 10 objawów, które mogą świadczyć o chorobie wątroby. Masz te dolegliwości? To może być choroba wątroby 1.10.2023

Oto 10 objawów, które mogą świadczyć o chorobie wątroby. Masz te dolegliwości? To może być choroba wątroby 1.10.2023 Wątroba nie boli Jak coś boli, to znaczy, że jest chore. Jeśli ... Read more »

Autostrada A8 to najkrótsza autostrada w całym kraju. Jest częścią obwodnicy

Most Rędziński nad Odrą na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – zdjęcie lotnicze Autostrada A8 spełnia wszystkie standardy. Oferuje komfortową podróż i nowoczesną infrastrukturę. Polskim powodem do dumy jednak nie stanie się ... Read more »

Nowy wiek emerytalny w Polsce - nadchodzą duże zmiany od nowego roku? Sprawdź prognozy, przepisy i stanowcze deklaracje 1.10.2023

Nowy wiek emerytalny w Polsce – nadchodzą duże zmiany od nowego roku? Sprawdź prognozy, przepisy i stanowcze deklaracje 1.10.2023 Będzie nowy wiek emerytalny? Do Sejmu ostatnio wpłynął projekt PiS, który ... Read more »

6000 zł za zbieranie deszczówki. Co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze? Sprawdź nowy program „Moja woda 2023" 1.10.2023

6000 zł za zbieranie deszczówki. Co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze? Sprawdź nowy program „Moja woda 2023″ 1.10.2023 Jak i gdzie złożyć wniosek? Można dostać nawet 6000 zł! 3 sierpnia ... Read more »

NATO: Rośnie zagrożenie użyciem broni nuklearnej dla Europy

Rosyjskie ćwiczenia nuklearne W Europie wkraczamy w okres, w którym zagrożenie użyciem broni nuklearnej wzrosło; musimy brać na poważnie wszystkie groźby i działania ze strony Rosji, a nie zbywać je ... Read more »

Ewa Drzyzga - tak mieszka i żyje na co dzień w Krakowie. Oto jej przytulny dom

Ewa Drzyzga – tak mieszka i żyje na co dzień w Krakowie. Oto jej przytulny dom Dom Ewy Drzyzgi w Krakowie Ewa Drzyzga postanowiła się osiedlić wraz z bliskimi we ... Read more »

Polak w liceum w USA. Co go zdziwiło? W Polsce polałby się za to deszcz jedynek. "Tutaj można znacznie więcej podczas lekcji"

Aby całkowicie znieść kary cielesne w amerykańskich szkołach publicznych, musiałoby dojść do uchwalenia ustawy federalnej Nastolatek pojechał na wymianę do szkoły w Stanach Zjednoczonych. Jest bardzo zaskoczony warunkami, jakie panują ... Read more »

Efekt kościelnych skandali. Ksiądz zebrał historie szkolnych katechetów

Efekt kościelnych skandali. Ksiądz mówi, z czym mierzy się w szkole. Katolicki duchowny Rafał Główczyński znany jest na TikToku jako “ksiądz z osiedla”. Tutaj dzieli się z internautami swoją wiedzą ... Read more »

Widzowie nie wybaczą tego Robertowi Janowskiemu? Coś TAKIEGO zrobił w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"

Widzowie nie wybaczą tego Robertowi Janowskiemu? Coś TAKIEGO zrobił w “Twoja Twarz Brzmi Znajomo” Robert Janowski jest nie tylko jurorem programu “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, ale także zwycięzcą jednej z ... Read more »

Sylwia Grzeszczak prywatnie. Tak żyje i mieszka słynna piosenkarka. Ostatnio rozstała się z mężem - Liberem. Jak sobie dziś radzi? [30.09]

Sylwia Grzeszczak prywatnie. Tak żyje i mieszka słynna piosenkarka. Ostatnio rozstała się z mężem – Liberem. Jak sobie dziś radzi? [30.09] Kliknij w przycisk Zobacz galerię, aby obejrzeć prywatne zdjęcia ... Read more »

Oficjalne ustalenia wieku emerytalnego. Takie wprowadzane są zmiany od 2024 w emeryturach. 60 lat dla kobiet i 65 mężczyzn? 1.10.2023

Oficjalne ustalenia wieku emerytalnego. Takie wprowadzane są zmiany od 2024 w emeryturach. 60 lat dla kobiet i 65 mężczyzn? 1.10.2023 Czy od nowego roku będzie zmieniony wiek emerytalny? Prezydent Andrzej ... Read more »

Jak wygląda jedno z najcięższych więzień w Polsce? Nikt nie chce tam trafić. Zobacz ZDJĘCIA prosto z cel

Jak wygląda jedno z najcięższych więzień w Polsce? Nikt nie chce tam trafić. Zobacz ZDJĘCIA prosto z cel Zobacz zdjęcia jednego z najsurowszych więzień w Polsce – kliknij TUTAJ! Oto ... Read more »

Co zrobić z imigrantami napływającymi do Europy? Jasne stanowisko Polaków

Wyniki sondażu jednoznacznie pokazują stanowisko Polaków w zakresie działań, jakie powinno podjąć kierownictwo polityczne Europy wobec imigrantów z Afryki. Imigranci na łodzi. Zdj. ilustracyjne Na zlecenie portalu wPolityce.pl pracownia Social ... Read more »

Kolejny rywal Polaków potrafi zaskoczyć. Już im to udowodnił

Na zdjęciu: reprezentacja Polski Po pięciosetowym boju reprezentacja Polski siatkarzy powalczy o drugie zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Rywalem Biało-Czerwonych będą Bułgarzy, którzy efektownie zainaugurowali ... Read more »

Lepsza niż zwykła herbata. Stabilizuje poziom cukru we krwi

Herbata z oregano jest niesamowicie zdrowa Jak w dwie sekundy przygotować napar, który zwalcza przeziębienie, stabilizuje cukier we krwi oraz wspiera zarówno układ oddechowy, jak i trawienny? Wystarczy zalać wrzątkiem ... Read more »

Czym palić w ognisku? Wybór jest tylko jeden. Tak unikniesz sporego mandatu

Ognisko na działce jest dozwolone? Zanim rozpalisz, lepiej to sprawdź Planujesz rozpalić ognisko w ogródku? Sprawdź, w jakich sytuacjach lepiej tego nie robić, gdyż złamanie przepisów może skutkować mandatem. Ograniczenia ... Read more »

Oto rozebrana Karolina Skiba! Odkrywa swoje krągłości - zdjęcia. Są już po ślubie, a mąż schudł 10 kilo i planuje więcej 1.10.2023

Oto rozebrana Karolina Skiba! Odkrywa swoje krągłości – zdjęcia. Są już po ślubie, a mąż schudł 10 kilo i planuje więcej 1.10.2023 Karolina Skiba publikuje bardzo odważne kadry W sieci ... Read more »

Widzieliście już tego śmierdzącego owada? Wchodzi teraz do domów! Pojawiaj się na ścianach, parapecie...

Widzieliście już tego śmierdzącego owada? Wchodzi teraz do domów! Pojawiaj się na ścianach, parapecie… Czytaj więcej o tych owadach – kliknij TUTAJ! Te dziwne robaki wchodzą teraz do domów i ... Read more »

Była liderka rankingu WTA przekazała smutną wiadomość

Karolina Pliskova Swego czasu wygodnie siedziała na fotelu liderki światowego rankingu WTA. Teraz Karolina Pliskova zanotowała spory “zjazd”, a to nie wszystkie złe informacje związane z czeską tenisistką. “Niestety Karolina ... Read more »

Kowal. Trwają poszukiwania uzbrojonego mężczyzny. Podczas pościgu padły strzały

Kowal. Trwają poszukiwania uzbrojonego mężczyzny. Podczas pościgu padły strzały “Uwaga, Uwaga Mieszkańcy! Dziś ok. godz. 9 doszło do strzelaniny w ok. skrzyżowania ul. Kościuszki i Tylickiego. Policja poszukuje przestępcę, który ... Read more »

Bytomska policjantka w drodze na służbę ocaliła psa. Zwierzak trafił do schroniska, gdzie otrzymał pomoc i czeka na właściciela

Bytomska policjantka w drodze na służbę ocaliła psa. Zwierzak trafił do schroniska, gdzie otrzymał pomoc i czeka na właściciela Sierżant sztabowy Monika Kurek jest dzielnicową w Komisariacie Policji III w ... Read more »

Miała "przyjaciół" ze sporą ilością gotówki. To byli żonaci mężczyźni, szukający uniesień

– Podkuliła nogę i oparła brodę na kolanie. Gdy prześlizgiwała się wzrokiem po tytułach nieprzeczytanych wiadomości, jedna zwróciła jej szczególną uwagę. Zupełnie zapomniała o tej stronie. Trzy lata wcześniej założyła ... Read more »

Dziś w nocy w USA nastąpi shutdown? Biden czuwa w Białym Domu

Prezydent Joe Biden pozostanie w ten weekend w Waszyngtonie – poinformował Biały Dom. Ma to związek z ryzykiem tzw. shutdownu, czyli zamknięciem urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy ... Read more »

Joanna Liszowska kusi dekoltem na ściance. Trudno oderwać od niej wzrok!

Joanna Liszowska kusi dekoltem na ściance. Trudno oderwać od niej wzrok! Joanna Liszowska zyskała popularność oraz sympatię fanom dzięki rolom w takich produkcjach jak między innymi “Na dobre i na ... Read more »

Antymateria reaguje na grawitację w taki sam sposób, jak zwykła materia

Grawitacja oddziałuje też na antymaterię. Grawitacja działa tak samo na wodór, jak i antywodór. Eksperymenty przeprowadzone w CERN wykazały, że podobnie jak wszystko inne, co doświadcza grawitacji, tak i antymateria ... Read more »

Gwiazda "M jak miłość" poszła do "The Voice of Poland". Żaden juror się nie odwrócił

Laura Samojłowicz Laura Samojłowicz zyskała popularność, grając w serialu “M jak miłość” i “Hotel 52”. Ostatnio ponownie było o niej głośno za sprawą udziału w “Top model”. Nie wszyscy pamiętają, ... Read more »

Polak w Nowej Zelandii. "Czuję się, jakbym wygrał los na loterii"

— Mam wrażenie, że Nowozelandczycy traktują migrantów lepiej niż mieszkańcy innych krajów, w których żyłem. Są generalnie ciekawi kultury i pochodzenia, zainteresowani osobistymi doświadczeniami oraz historią — mówi Krzysztof Domin, ... Read more »

Zmiana czasu na zimowy 2023. Data zmiany czasu w Polsce! Uwaga, zmieniamy czas na zimowy! 30.09.2023

Zmiana czasu na zimowy 2023. Data zmiany czasu w Polsce! Uwaga, zmieniamy czas na zimowy! 30.09.2023 Zmiana czasu na zimowy 2023 wypada w nocy z 28 na 29 października. To ... Read more »

Android czy iOS? Dla kogo robot, dla kogo jabłko – co wybrać?

Android czy iOS? Dla kogo robot, dla kogo jabłko – co wybrać? Obecnie na rynku mobilnych systemów operacyjnych liczą się dwie platformy. Prym wiedzie Android, którego udział – zgodnie z ... Read more »
Top List in the World