Türkiye’yi SUV’un merkezi yapacak... Renault, 400 milyon Euro yatırımla Bursa’da 4 yeni model üretecek

Renault, Türkiye’ye dair iddialı planlarını duyurdu. Marka, Türkiye’deki iş ortağı OYAK ile 400 milyon Euro’nun üzerinde yatırımla 2027 yılına kadar 4 yeni Renault modelini Bursa’da üretecek. Üçü SUV olacak modellerin ilki 2024 yılının ikinci yarısında satışa çıkacak yeni Duster olacak. Duster, Türkiye’de ‘Renault’ logosoyla üretilecek. Renault’un hedefi pazarda liderlik ve Türkiye’yi Avrupa dışında 50 potansiyel ülkeye de ihracat yapan bir merkez haline getirmek.

Otomotiv devi Renault, elektrikli araç dönüşümü kapsamında dünyadaki oyun planını değiştirdi. Yeni planda Türkiye’nin üstlendiği rol; hibrit ve içten yanmalı motorlarla çoğunluğu SUV yeni modellerin üretilmesi ve bu modellerin Avrupa’nın dışında 50 potansiyel ülkeye de ihraç edilmesi oldu. Böylece, Bursa’daki Oyak Renault fabrikası hem Avrupa hem de dünyanın diğer noktalarına ihracat yapan bir merkez haline gelecek. Bu doğrultuda, Oyak Renault fabrikasında 2027 yılına kadar 4 yeni Renault modeli üretilecek. Bu modellerden 3 tanesi B ve C SUV segmentinde yer alacak. SUV ailesinin ilki olan yeni Duster, hibrit motor seçeneğiyle ve ‘Renault’ logosuyla 2024 yılının ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunulacak. Renault Group bu kapsamda, Türkiye’deki güçlü iş ortağı OYAK ile 400 milyon Euro’nun üzerine yatırım planlıyor.

YERLİ ÜRETİM VURGUSU

Dev yatırımlar, dün Renault CEO’su Fabrice Cambolive’nin de katılımıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıda açıklandı. Otomotiv gazetecilerinin sorularını da yanıtlayan Cambolive, “Avrupa’da hibrit motorlu otomobil pazarında büyüme potansiyeli çok fazla. Bu, Türkiye’nin gelecek yıllarda hibrit üretimi konusunda büyük bir avantaja sahip olacağı anlamına geliyor. Türkiye’de ürettiğimiz her modeli artık sadece Avrupa’ya değil, farklı pazarlara da göndereceğiz. Burada lider olmak için yerli üretim gerektiğini de biliyoruz. Bursa’yı bu yüzden seçtik ve ihracat merkezi olarak da burayı öne çıkaracağız” dedi. Cambolive, Türkiye’den Ortadoğu, Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) gibi ülkeleri kapsayan 50 potansiyel ülkeye ihracat yapabileceklerini söyledi.

türkiye’yi suv’un merkezi yapacak... renault, 400 milyon euro yatırımla bursa’da 4 yeni model üretecek

Türkiye’yi SUV’un merkezi yapacak… Renault, 400 milyon Euro yatırımla Bursa’da 4 yeni model üretecek

Jan Ptacek – Fabrice Cambolive – Dr. Berk Çağdaş – Thierry Charvet

YENİ PLATFORM YOLDA

Renault Group Türkiye CEO’su Jan Ptacek ise Bursa’da devreye alınacak yeni platformla ilgili önemli bilgiler verdi. Yenilenecek hibrit motorun da 2025 yılından itibaren yerelleştirilerek Oyak Renault’da üretileceğini açıklayan Ptacek, “Renault Group’un yeni modüler platformunun 2026 yılına kadar Bursa fabrikamızda devreye alınmasıyla, bir adım daha ileriye gidiyoruz. Esnek ve son derece verimli olan bu platform, çok çeşitli güç aktarma mekanizması teknolojilerini barındırıyor. Toplam uzunluğu 4 ile 5 metre arasında değişen araç yelpazesi, 2.6’dan neredeyse 3 metreye kadar dört farklı dingil mesafesi uzunluğu olanağı sunuyor” açıklamasında bulundu.

Toplantıda verilen bilgilere göre, her yeni yerelleştirilmiş modelde bir hibrit motor seçeneği de sunulacak. 2027 yılında Türkiye’deki elektrikli araç satışları ise toplam Renault satışlarının 3’te 1’ini oluşturacak.

YENİ DUSTER ARTIK BURSALI

OYAK ve Renault işbirliğiyle hayata geçirilecek yeni yatırımların önemini vurgulayan MAİS A.Ş. CEO’su Dr. Berk Çağdaş, Türkiye’de üretilecek yeni Duster’ı şöyle duyurdu: “Bugün, 2024 yılından itibaren Türkiye’de yerlileştirmeyi planladığımız 3 SUV arasından ilki olacak Yeni Renault Duster’ı duyurmak istiyorum. Yeni Renault Duster’ın, Duster modelinin başarı hikâyesini sürdüreceğine eminim. Gerçek bir ikon olan Duster, kariyerinin 13 yılı aşkın süresinde dünya çapında büyük bir başarı elde etti. Duster dünya genelinde 1.7 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. Yeni Renault Duster, önceki nesillerini başarılı kılan tüm özellikleri koruyor. Duster ve yeni SUV’larla birlikte, Renault markası tam bir SUV yelpazesine sahip olacak.”

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World