Türkiye’nin 20 ilinden 551 plaj, Mavi Bayrak ödülü aldı

türkiye’nin 20 ilinden 551 plaj, mavi bayrak ödülü aldı

Türkiye’nin 20 ilinden 551 plaj, Mavi Bayrak ödülü aldı

Türkiye’de, temiz denizlerin göstergesi olarak kabul edilen mavi bayrağa sahip plajların sayısı yükselmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu eksende 2023 yılında 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatın Mavi Bayrak ödüllerini kazandığını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türkiye’de Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetimine Dair Yönetmelik ile deniz kirliliğinin önlenmesi konusunda yürütülen çalışmalarla deniz suyu kalitesinde büyük ölçüde iyileştirmeler görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, deniz suyu kalitesindeki artışa paralel olarak temiz denizlerin göstergesi olan Mavi Bayraklı plaj sayısının da hızla arttığı ifade edildi.

Uluslararası alanda 50’den fazla ülkede uygulanan ve en çok kabul gören eko etiket olan Mavi Bayrak programına her geçen yıl daha fazla plajla giren Türkiye, bu yıl 551 plaj, 23 marina, 10 bireysel yat ve 14 turizm teknesiyle girmeye hak kazandı.

“Türkiye, plaj sayısı ile dünya üçüncüsü”

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan Mavi Bayrak sıralamasında Türkiye, plaj sayısı ile yine dünya üçüncüsü olmaya hak kazandı. Sıralamanın ilk sırasında İspanya, ikinci sırasında ise Yunanistan yer alırken, üçüncü sırada yer alan Türkiye’yi İtalya ve Fransa takip etti.

 

“ANTALYA, 231 MAVİ BAYRAKLI PLAJIYLA İPİ GÖĞÜSLEDİ”

2023 yılı Mavi Bayrak ödülleri kapsamında, Antalya 231 mavi bayraklı plajı ile ipi göğüsledi. İkinci sırada 110 mavi bayraklı plaj ile Muğla yer alırken, İzmir’in plajlarından 63’ünün mavi bayraklı olduğu bilgisi paylaşıldı. Balıkesir, 46 mavi bayraklı plajı ile listenin dördüncü sırasında yer aldı. Aydın’ın ise 35 plajında mavi bayrak dalgalanıyor.

“Türkiye’nin 20 ilinde mavi bayraklı plaj var”

Samsun’un 13, Çanakkale’nin 12, Mersin’in 11, Kocaeli’nin 9 ve Tekirdağ’ın 6 plajı, mavi bayrağa sahip. Mavi bayraklı plajlar listesinde yer alan diğer iller ise; 3 plaj ile Bartın, 2 plaj ile Ordu, 2 plaj ile Bursa, 2 plaj ile Zonguldak oldu. 20 ilden mavi bayraklı plajın yer aldığı listeye göre ise, 1 plajı mavi bayraklı olan iller; İstanbul, Kırklareli, Sakarya, Düzce, Van ve Edirne olarak sıralandı.

Türkiye’nin son 6 yıla ait Mavi Bayrak sayıları ise şöyle:

“2018 yıl 459 plaj, 22 marina, 10 bireysel yat.

2019 yılı 463 plaj, 22 marina, 15 bireysel yat.

2020 yılı 486 plaj, 22 marina, 7 bireysel yat.

2021 yılı 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat, 10 turizm teknesi.

2022 yılı 531 plaj, 24 marina, 5 bireysel yat, 15 turizm teknesi.

2023 yılı 551 plaj, 23 marina, 10 bireysel yat, 14 turizm teknesi.

News Related

OTHER NEWS

Dikkat: Covid- 19 vakalarında 'deride döküntü' tehlikesi

Dikkat: Covid- 19 vakalarında ‘deride döküntü’ tehlikesi Covid-19 tanısı konulan kişilerde, halk arasında kurdeşen olarak bilinen “ürtiker” gelişme riskinin görülebildiği, deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerin olması halinde hekime ... Read more »

Deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? 30 Eylül AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi

Deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? 30 Eylül AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi Birçok kişi internette son depremler hakkında araştırma yapıyor. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Türkiye ... Read more »

ABD'li bilim insanları açıkladı: Balıktan 7 bin kat daha fazla omega-3 içeriyor! Kanseri bitirirecek en önemli besin...

ABD’li bilim insanları açıkladı: Balıktan 7 bin kat daha fazla omega-3 içeriyor! Kanseri bitirirecek en önemli besin… ABD’de dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Dünyaya duyurdular! 120 bin sağlık çalışanı üzerinde ... Read more »

Gizli konumu ifşa oldu! Bu ağaca bir adım yaklaşana 140 bin lira ceza var

Gizli konumu ifşa oldu! Bu ağaca bir adım yaklaşana 140 bin lira ceza var Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Her şey kendilerini ‘ağaç avcısı’ olarak tanımlayan Chris Atkins ... Read more »

Operasyonda tutuklanan memur intihar etti

Operasyonda tutuklanan memur intihar etti İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İnegöl merkezli faaliyet yürüten Terkinler çetesine yönelik operasyon gerçekleştirildiğini duyurdu. Buna göre; İl Jandarma Komutanlığı ile ... Read more »

Kayseri'de 15 askerin şehit edildiği terör saldırısında gelişme... Davada gerekçeli karar hazırlandı

Kayseri’de 2016 yılında patlayıcı yüklü araçla düzenlenen, 15 askerin şehit olduğu ve 54 askerin yaralandığı terör saldırısı davasının gerekçeli kararı hazırlandı. Kayseri’de 2016’da çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne ... Read more »

İzmitli kadınlar zumba etkinliği ile hem eğlendi hem spor yaptı

SARISU GENÇLİK KAMPI’NDA ZUMBA ETKİNLİĞİNE KATILAN 150 KADIN HEM SPOR YAPARAK EĞLENDİ HEM DE AÇIK HAVANIN TADINI ÇIKARDI. Sarısu Gençlik Kampı’nda zumba etkinliğine katılan 150 kadın hem spor yaparak eğlendi ... Read more »

Göbeklitepe'de yeni keşif! İnsan ve hayvan heykeli bulundu

Göbeklitepe’de yeni keşif! İnsan ve hayvan heykeli bulundu Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; tarih öncesine ışık tutan, dünya ölçeğinde çok önemli keşiflerin yapıldığı Taş Tepeler projesi kapsamında 2023 yılında 9 arkeolojik ... Read more »

Çalışma süreleri uzun, maaşlar ise düşük... ABB çalışanlarından Yavaş hakkında şikayet yağmuru

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ‘ek dersli’ olarak çalışan usta öğreticiler ABB Başkanı Mansur Yavaş hakkında şikayette bulundu. Maaşlarının asgari ücretin altında olması, mesaiye zorlanmaları ve özlük haklarının olmaması nedeniyle ... Read more »

İddia: Şehir Hastanesi'nde 'VIP' odalarda sadece iktidara yakın isimler ve yakınları kaldığı için kanser hastası hayatını kaybetti

İddia: Şehir Hastanesi’nde ‘VIP’ odalarda sadece iktidara yakın isimler ve yakınları kaldığı için kanser hastası hayatını kaybetti Bursa Şehir Hastanesi’nde Erdal Usta’nın kanser hastası eşi Fatma Usta’ya oda bulunamadı. İddialara ... Read more »

Niğde’de lahana hasadı yüz güldürüyor

BEYAZ LAHANA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE İKİNCİ SIRADA YER ALAN NİĞDE’DE LAHANA HASADI DEVAM EDİYOR. Beyaz lahana üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer alan Niğde’de lahana hasadı devam ediyor. BEYAZ LAHANA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE ... Read more »

Göbeklitepe ve Karahantepe'deki kazı çalışmaları: İnsan ve hayvan heykeli bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de kazı çalışmalarında gerçek boyutlu bir yaban domuzu heykeli bulundu. Karahantepe’deki çalışmalarda ise dönemin gerçekçi insan heykellerinden biri gün ışığına kavuşturuldu. ... Read more »

Aydın'da hareketli anlar! Her yer didik didik arandı, kendisini ihbar etti

Aydın’da hareketli anlar! Her yer didik didik arandı, kendisini ihbar etti Gece devriye gezen ekipler durumundan şüphelendikleri 09 FK 205 plakalı aracı durdurmak istedi. Polis ekiplerinin ‘dur’ ihtarını uyamayarak kaçmaya ... Read more »

Antalya’da boş arazide erkek cesedi bulundu

Antalya’da boş arazide erkek cesedi bulundu Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde boş arazide 35 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu. Olay, saat 09.00 sırasında Zeytiinköy bölgesi Yeşildere Mahallesi’ndeki bir boş arazide yaşandı. Hurdacılık ... Read more »

Ziraat Türkiye Kupası 2. Eleme Turu kura çekimi yapıldı

Ziraat Türkiye Kupası 2. Eleme Turu kura çekimi yapıldı Ziraat Türkiye Kupası 2. Eleme Turu kura çekimi, bugün TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde yapıldı. Orhan ... Read more »

"Engin Polat beni vurdurdu" diyen adam canlı yayında tehditler savurdu

Son günlerde kara para aklama ve vergi kaçırma söylentileriyle gündemden düşmeyen Dilan Polat ve Engin Polat çifti bir de tetikçi tutarak bir kişiyi vurdukları iddiasıyla gündemde. 2017 yılında aileye 500 ... Read more »

Bekçilik sınavı kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? 2023 Bekçilik sınav saati süresi bilgileri...

2023/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı hakkında duyuru geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bu duyuruda sınavın saatine, süresine ve diğer önemli detaylara dair bilgiler paylaşıldı. Sınava; 12-22 Haziran 2023 tarihleri ... Read more »

Karabağ'dan yeni görüntüler geldi...Kurtarılan bölgelerde 500’e yakın cesedin kalıntıları bulundu

Karabağ’da ele geçirilen askeri araç ve topçu bataryalarının görüntülerini yayınlandı. Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Korgeneral Şerafet Hasanov, “Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde 500’e yakın asker ve sivilin kalıntıları bulundu” ... Read more »

Chery Tiggo 7 Pro, “Segmentinin En Çekicisi” seçildi!

Chery Tiggo 7 Pro J.D. Power 2023 Çin IQS’in (İlk Kalite Araştırması) sonuçları açıklandı. Otomotiv dünyasının hızla büyüyen yıldızı Chery, birbirinden iddialı modelleriyle kısa zamanda kullanıcıların büyük beğenisini kazandı. Markanın ... Read more »

Kayıp olarak aranan yaşlı adamın ölümünü ezilmiş çimler ortaya çıkardı

ANTALYA’NIN MANAVGAT İLÇESİNDE AİLESİNİN GÜN İÇİNDE KAYIP BAŞVURUSUNDA BULUNDUĞU 65 YAŞINDAKİ ADAMIN CANSIZ BEDENİ, 40-50 METRELİK UÇURUMDAN YUVARLANDIĞI ARAÇTA BULUNDU. YAŞLI ADAMIN ÖLÜMÜ, KENDİSİNİ ARAMAYA ÇIKAN TANIDIKLARININ YOL KENARINDAKİ ÇİMLERİN ... Read more »

Şahinderesi kanyonuna ilgi

KANYONU GEZENLER Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Kazdağları’nın batı yamaçlarında yer alan Şahinderesi Kanyonu ilgi görüyor. Edremit’te, 27 Kilometre uzunluğu ile adından söz ettiren kanyona giden vatandaşlar, yaz aylarında soğuk sularda serinlerden ... Read more »

Cristiano Ronaldo şova devam ediyor! 38 yaşında olduğunu unuttu...

Cristiano Ronaldo şova devam ediyor! 38 yaşında olduğunu unuttu… Bu yaz transfer sezonunda ülkeye getirdiği yıldızlar ve attırdıkları imzalarla dünyada büyük sükse yaratan Suudi Arabistan’da Pro Lig de oynanmaya devam ... Read more »

Davetsiz misafir yavru tilki piknikçilerin sofrasına ortak oluyor

Davetsiz misafir yavru tilki piknikçilerin sofrasına ortak oluyor Bitlis’in Ahlat ilçesinde yavru tilki akşamları bağ evinde piknik yapan vatandaşların sofrasına ortak oluyor. Ahlat ilçesinde yaşayan Onur Koca, Ulaş Çardak ve ... Read more »

4 yaşındaki Zayn Sofuoğlu 20 metrelik tıra üç araç yükledi

Yaşıtları oyuncakla oynarken kullandığı araçlar ile gündemden düşmeyen 4 yaşındaki Zayn Sofuoğlu, bu sefer de 20 metre uzunluğundaki tıra iki arazi aracı ve bir panelvan minibüs yükledi. Minik Zayn’in boyundan ... Read more »

Ryan Kent'in mutsuzluğunu yazdı: Rüyası kabusa dönüştü

Fenerbahçe’de son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Sarı-Lacivertliler, yeni teknik direktör ve önemli bir kadro değişimine rağmen sezona müthiş başladı, aynı şekilde devam ediyor. Transfer döneminde kadrosunu güçlendiren Fenerbahçe’de yıldız isimle ilgili ... Read more »

Mutfakta çıkan yangın nine ve torununa korku dolu anlar yaşattı

ANTALYA’NIN MANAVGAT İLÇESİNDE BİR APARTMANIN 2’İNCİ KATINDAKİ DAİRENİN MUTFAĞINDA ÇIKAN YANGIN, DAİRENİN DİĞER BÖLÜMLERİNE ULAŞMADAN SÖNDÜRÜLDÜ. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir apartmanın 2’inci katındaki dairenin mutfağında çıkan yangın, dairenin diğer bölümlerine ... Read more »

Tekvando antrenörü öğrencisine cinsel istismardan yargılanıyordu... 'İyi hal' indirimi uygulandı!

Tekvando antrenörü öğrencisine cinsel istismardan yargılanıyordu… ‘İyi hal’ indirimi uygulandı! Ankara’da tekvando antrenörü Serkan B. (48), özel ders verdiği öğrencisi Ş.N.E. (17) adlı çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılandığı ... Read more »

Naci Görür, bu fayı işaret etti! ‘7 ve üzeri deprem üretir’

Prof. Dr. Naci Görür, “Kuzey Anadolu Fay hattı yılda 1 santimetre hareket ediyor. 500 senede 5 metre hareket ediyor. 5 metrelik bir hareket verirse o da 7 ve üzeri deprem ... Read more »

Hamile olduğunu sanıyordu karnından 15 kilo kist çıktı

Hamile olduğunu sanıyordu karnından 15 kilo kist çıktı Kocaeli’de hamile olduğunu düşünen ve yaşadığı ağrılar sebebiyle hastaneye başvuran kadın gerçeği öğrenince şoke oldu. 37 yaşındaki kadının karnından 15 kilo kist ... Read more »

Satın aldığı otomobili memleketine götürürken kaza yaptı

refid:Satın aldığı otomobili memleketine götürürken kaza yaptı.jpg ilişkili resim dosyası Satın aldığı otomobili memleketine götürürken kaza yaptı Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- MUĞLA’dan aldığı otomobili galericilik yaptığı Bursa’ya götüren İbrahim T., Burdur’da ... Read more »
Top List in the World