Türkiye, olası yeni orman yangınlarına ne kadar hazır?

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Türkiye’de geçtiğimiz yıl ocak ile ağustos ayları arasında 177 bin 476 hektar ormanlık alan kül oldu. 

Greenpeace, kaybın büyüklüğünü ‘Yangınlarla yaklaşık 250 bin futbol sahası, tüm İstanbul’un yaklaşık 5’te 1’i büyüklüğünde bir alan yok oldu’ ifadesiyle anlatmaya çalışıyor.

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Ege ve Akdeniz’de büyük hasara neden olan orman yangınlarının haftalarca söndürülememesi eleştirilere neden olmuştu.

Yaz aylarına giriş yaptığımız şu günlerde Türkiye’nin olası bir orman yangınına ne kadar hazır olduğu da merak konusu.

“Yangına araç, gereç ve personel açısından henüz hazır olmadığımız ortadır”

Global Tech News Daily

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay’a göre, geçen yıl sadece 15 gün içinde 135 bin hektar orman alanının yandığı yangınlar halkın daha da duyarlı hale gelmesine neden oldu. 

Türkiye’de orman yangınları ile mücadeleye ayrı bir önemin verildiğini belirten Prof. Dr. Doğanay Tolunay, son yıllarda yangın eylem planlarının kağıt üzerinde kaldığı, pratikte bu eylem planlarının uygulanmadığı düşüncesinde:

Global Tech News Daily

”Ülkemizde 1 Mayıs-1 Kasım tarihleri arası yangın mevsimi olarak tanımlanmıştır ve tüm hazırlıkların yangın mevsimi öncesinde tamamlanması yangınlara hazırlık açısından önemlidir. Ancak araç, gereç ve personel açısından henüz hazır olmadığımız ortadır. Bunlar haricinde özellikle ormanla iç içe olan köy ve mahallelerde bilinçlendirme çalışmaları yapılması, anız yakılmaması konusunda köylülerin uyarılması, tüm ülke genelinde orman yangınlarına dair kamu spotları yayınlanması, belediyelerle ortak yangın söndürme eğitimlerinin yapılması ve telsiz, araç takip sistemi gibi sistemlerin ortaklaştırılması gerekmektedir. Bu konularda bazı girişimler bulunsa da henüz yeterli değildir.”

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılında 2270 ilk müdahale aracı, 1065 arozöz, 185 dozer, 263 greyder, 20 uçak, 55 helikopter, 8 insansız hava aracı kullanılacağı açıklandı. Ancak bunlardan uçak ve helikopterler henüz göreve başlamadı.

Prof. Dr. Doğanay Tolunay İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

‘Orman yangınlarıyla mücadele yangın öncesinde başlar’ diyen Prof. Dr. Doğanay Tolunay, öncelikle yangın söndürmede kullanılacak araç, gereç ve donanımların hazır hale getirilmesinin önemine değiniyor. 

Türkiye, olası yeni orman yangınlarına ne kadar hazır?

2021 yılının yaz aylarında Çökertme’de yaşanan orman yangınıAP Photo

Ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılında 20 uçak, 55 helikopter, 8 insansız hava aracı kullanılacağı açıklanmasına rağmen, uçak ve helikopterlerin henüz göreve başlamadığının altını çiziyor. 

Nedeni, helikopter ve uçakların henüz ihale sürecinin tamamlanmaması:

”Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılında 2270 ilk müdahale aracı, 1065 arozöz, 185 dozer, 263 greyder, 20 uçak, 55 helikopter, 8 insansız hava aracı kullanılacağı açıklandı. Ancak bunlardan uçak ve helikopterler henüz göreve başlamadı. Çünkü helikopter ve uçaklar kiralama yoluyla sağlanmakta ve henüz ihale süreci tamamlanmış değil. Bunların da alınması halinde araç ve gereç sayısının yangınlara müdahale için yeterli olduğu söylenebilir.”

Orman Genel Müdürlüğü’nün geçen yıla göre bu yılki eylem planlarındaki fark sadece uçak, helikopter ve orman yangın işçisi sayısındaki artışlardır. Ancak bunlar da henüz hazır değildir.

Prof. Dr. Doğanay Tolunay, orman yangınları ile mücadeleyi uçak ve helikopter sayısına indirgemenin de hatalı bir bakış açısı olduğunu belirtiyor.

Tolunay’a göre, hava filosu orman yangınlarına erken müdahalede yangının büyümesini önlemek açısından şart. Bu nedenle büyüyen yangınlarda yer ekipleri çok daha fazla önem kazanıyor. 

Fakat, arozözlerde görev yapan ya da doğrudan söndürmede görev alan orman yangın işçisinin sayısının yetersiz olduğunu ifade ediyor:

”Geçen yıl arozözlerde 5-6 kadar olması gereken yangın işçisi sayısı 2-3’e kadardı. Bu eksikliği gidermek için 10 bin personel alınacağı açıklanmasına rağmen ancak 5 bin için duyuruya çıkılmış olup, bu süreç de henüz tamamlanmamıştır. Orman Genel Müdürlüğü bu eksikliği gidermek için gönüllülerden yararlanmayı planlamaktadır ve 2022 yılında 100 bin gönüllü hedefi koymuştur. Ayrıca yarı açık cezaevlerindeki mahkumların ve askerlerin eğitilerek yangın söndürmede aktif olarak görev almaları planlanmaktadır. Ancak orman yangınlarının söndürülmesi uzmanlık gerektiren son derece tehlikeli bir görevdir. Uzman personel dışında gönüllü, mahkum ya da askerlerin orman yangınlarına doğrudan müdahale etmeleri son derece risklidir. Geçen yıla göre bu yılki eylem planlarındaki fark sadece uçak, helikopter ve orman yangın işçisi sayısındaki artışlardır. Ancak bunlar da henüz hazır değildir.”

Türkiye, olası yeni orman yangınlarına ne kadar hazır?

Antalya’nın Manavgat ilçesi yakınlarında 2021 yazında yaşanan orman yangınıAP

“Kış aylarında yapılması gereken bazı önleyici çalışamalar yapılmadı”

Bununla birlikte Prof. Dr. Doğanay Tolunay, kış aylarında yapılması gereken bazı önleyici çalışmaların da yapılmadığını belirtiyor. 

Bunlardan bazıları kış aylarında orman altındaki kurumuş yaprakların denetimli olarak yakılması, kış ve bahar aylarında yangın riski yüksek köy ve yerleşim alanlarında yangın tahliye planlarının hazırlanması…

Prof. Dr. Doğanay Tolunay’ın aktarımına göre en önemli eksikliklerden birisi de orman yangınlarının çıkmasına neden olan ve ormanlardan izin verilen elektrik nakil hatları gibi riskli tesislere verilen izinlerin sınırlandırılmaması, izin verilmiş olanların ise denetlenmemesi.

”Nitekim 2021 yılında çıkan 2793 yangının sadece 124’ünün elektrik nakil hatlarından çıkmış olmasına rağmen 37 bin hektar kadar bir orman alanı yanmıştı. Bu yıl söz konusu denetimlerin yapılıp yapılmadığı da henüz belli değil. Haziran ayıyla birlikte anız yakmalarının başlayacağı dikkate alındığında denetimlerin yoğunlaşması, izin verilen alanların dışında piknik yapılmasının yasaklanması ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile işbirliğine gidilerek meteorolojik koşulların yangın riskini arttırdığı dönemlerde ormana giriş-çıkışın yasaklanması gibi önlemlerin de devreye sokulması gereklidir.”

2022 yılında yangınla mücadele için OGM’nin kullanacağı bütçe 107 milyon TL. Ve bu rakam 2017 ve 2018 bütçelerinde ayrılan payların altında.

Prof. Dr. Erdoğan Atmış Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise yangınla mücadelede ilgili yatırım bütçesinin arttırılması gerekirken aksine azaltılmasına tepkili. 

Yangınla mücadele bütçesinin azaltılmasının nedeni olarak da 2018 yılından beri ülkede devam eden ekonomik krizi işaret ediyor. 

Prof. Dr. Erdoğan Atmış’ın euronews’e verdiği bilgilere göre 2022 yılında yangınla mücadele için OGM’nin kullanacağı bütçe 107 milyon TL. Ve bu rakam 2017 ve 2018 bütçelerinde ayrılan payların altında:

”Orman Genel Müdürlüğü özel bütçesinden orman yangınlarıyla mücadeleye 2017 yılında 152 milyon TL ayrılmışken, bu miktar 2018’de 191 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Fakat zaman içinde ülkede yaşanan ekonomik krize bağlı olarak bu bütçe önemli miktarda azaltılmış, 2019 yılında 28 milyon TL, 2020’de 56 milyon TL ve 2021 yılında da 67 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Yaşadığımız yüksek enflasyon da hesaba katıldığında, orman yangınlarıyla mücadeleye ayrılan payın her geçen yıl ciddi oranda azaldığı anlaşılmaktadır. 2021 yılında yaşanan mega yangınlardan sonra yükselen tepkilerle OGM özel bütçesine 400 milyon TL, döner sermaye bütçesine de 2 milyar TL uçak ve helikopter alımı için bütçe eklenmiştir. Böylece OGM yangınla mücadele yatırım bütçesi toplamda 2,5 milyar liraya ulaşmıştır. Fakat bu uçak ve helikopterlerin alınması işinin Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yapılacağı ilan edilmiştir. Bu durumda helikopter ve uçak için ayrılan miktarları düşünce 2022 yılında yangınla mücadele için OGM’nin kullanacağı bütçe 107 milyon TL olacaktır. Ne yazık ki bu miktar 2017 ve 2018 bütçelerinde ayrılan payların altında kalmaktadır.”

“Yangın mevsiminde insan-orman etkileşimi azaltılmalı”

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, yangın mevsiminde insan-orman etkileşiminin azaltılmasının önemine dikkat çekiyor.

Ama bu etkileşim azaltılmadığı gibi orman alanlarına yerleşim yerlerinin kurulmasıyla yangınların son yıllarda daha da arttığına vurgu yapıyor Prof. Dr. Erdoğan Atmış. 

Prof. Dr. Atmış’a göre şimdiye kadar Orman Genel Müdürlüğü bu etkileşimi azaltacak bir adım atmadı:

”Orman Genel Müdürlüğü önlem aldığını söylüyor. Örneğin, Orman Yangınları Çalıştayı’nda uçak filosunun kurulması gündeme geldi. Ama burada alınan kararların gerçekten önlem amaçlı olduğunu da söylemiyorum. Orman içindeki insan etkileşimini azaltacağını söyledi. Yine orman içinde yangın mevsiminde odun işçiliği yapılmazdı ama son dört yılda yüzde 63 odun üretimini arttırdı bu hükümet. Bu kadar riskli yerlerde kolay insan etkileşimini açıp, önüne geçilmezken OGM, bunun önüne geçeceğini söylüyor. Ama nasıl yapacağını açıklamıyor. İnsanların ormanla bağ kurması normal, ama bunun önlemi alınmalı yangın mevsiminde.”

“Yangınlarla ilgili toplumun acilen bilinçlendirilmesi gerekiyor”

Akdeniz kuşağında olan Türkiye’nin kendi filosu olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Erdoğan Atmış, masraftan kaçınıldığı görüşünde:

”Bu yıl yapılacak hazırlığın olağanüstü olması gerekiyordu. Geçen yıl yaklaşık 140 bin hektar yandı 15 günde. Şimdi kurumlara bakılınca normal hazırlıklar varmış gibi görünüyor. Acilen toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor, insan etkileşimi azaltılmalı. Buralardaki yapılar durdurulmalı. Orman içinde yapılaşmaya devam ediliyor bu ormanları daha çok parçalıyor, etkileşim artıyor ve dolayısıyla yangın riski artıyor. Ormancılık politikaları revize edilmeli. Ve bu revize kamu ve doğa yanlısı olmalı. Gönüllülük sistemini işler hale getirmeliler. Ve bu gönüllülerin de ciddi eğitimden geçmesi sağlanmalı. Yangın işçileri çok iyi eğitilmeli ve araç gereç arttırılmalı.”

Orman Genel Müdürlüğü 4 Ocak’ta ihale açmıştı, sonucu henüz açıklanmadı

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 4 Ocak’ta yapılan açıklamada, “2022 yılında orman yangınlarıyla mücadele edebilmek amacıyla; beş adet amfibik uçak, beş adet büyük tanker uçak, 10 adet küçük tanker uçak ve 55 helikopterden oluşacak hava gücü süreci Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılmıştır” denilmişti.

25 Nisan’a kadar bitmesi beklenen ihale sürecinin ise Savunma Sanayi Başkanlığı’nca başlatılması dikkat çekmişti. 

Daha sonra Savunma Sanayi Başkanlığı, “Küçük Tanker Uçağı Kiralama Projesi-2 İhale İlanı” yayınlamış ve 10 adet 2-4 ton tank kapasiteli uçakların kiralanacağını duyurmuştu. Tekliflerin son başvuru tarihi ise 18 Nisan. 

Euronews’e konuşan uzmanlara göre ihalelerin çoktan sonuçlanmış ve 1 Mayıs itibariyle yangınla mücadeleye hazır olunması gerekiyordu.

News Related

OTHER NEWS

UK rejects EU proposals to resolve N.Irish trade row

By Kate Holton LONDON -Britain rejected on Wednesday European Union proposals to resolve a standoff over post-Brexit trade rules for Northern Ireland, saying it would not shy away from taking ... Read more »

Germany's Scholz warns against unilateral breach of N.Ireland protocol

BERLIN – German Chancellor Olaf Scholz on Tuesday warned against breaking the Northern Ireland protocol agreement unilaterally, after a report saying Britain is set to ditch large parts of the ... Read more »

Italy minister demands probe into alleged harassment at Alpini army rally

ROME – Defence Minister Lorenzo Guerini called on Tuesday for an investigation into allegations of widespread sexual harassment of women during a rally involving one of Italy’s most famous army ... Read more »

Hoping to win back voters, UK's Johnson returns to election pledges

By Elizabeth Piper and Andrew MacAskill LONDON -British Prime Minister Boris Johnson returned to his election pledges to tackle regional inequalities and maximise post-Brexit freedoms on Tuesday, hoping to win ... Read more »

Paraguaylı mafya savcısı, Kolombiya'da balayı tatilinde öldürüldü

Paraguaylı mafya savcısı Marcelo Pecci balayı tatili için gittiği Kolombiya’nın Baru Adası’nda, kumsalda güneşlendiği sırada kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Saldırganların ateş açtığı Savcı Pecci, olay yerinde hayatını kaybederken eşi ... Read more »

China reprende a la OMS por comentarios "irresponsables" sobre su política de cero COVID

PEKÍN – El Ministerio de Asuntos Exteriores de China pidió al director de la Organización Mundial de la Salud (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, que evite hacer comentarios “irresponsables”, después de ... Read more »

Allemagne : la raffinerie de Schwedt veut garder son pétrole russe

Dans cette raffinerie de la petite ville de Schwedt, à la frontière avec la Pologne, c’est l’inquiétude. Si un embargo européen sur le pétrole russe se met en place, ces ... Read more »

Putin tells officials to tackle Siberian forest fires, prevent repeat of last year

LONDON -Russian President Vladimir Putin told regional officials on Tuesday to deal with forest fires in Siberia and said there could be no repeat of last year’s fire season – ... Read more »

Honduran ex-president to plead not guilty to U.S. drugs, weapons charges

By Luc Cohen NEWYORK – Former Honduras President Juan Orlando Hernandez is expected to plead not guilty to U.S. drug and weapons charges in Manhattan federal court on Tuesday following ... Read more »

İran Erbil'deki "terörist hedeflere" saldırı düzenledi

İran Devrim Muhafızları Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde “terörist üsler” olarak tanımladığı bazı noktalara saldırı düzenledi.  İran devlet televizyonu konuya ilişkin ayrıntı vermeden olayda şu ana kadar ölen bulunmadığını aktardı. Devrim ... Read more »

Villanueva e Borgas, il borgo dove si apre la porta di casa ai profughi ucraini

Prima dell’arrivo dell’arrivo dei venti rifugiati ucraini Villanueva de Borgas era uno dei tanti borghi delle aree spopolate della Spagna. Le cose sono cambiate quando i cittadini del comune di ... Read more »

Usa: la Camera approva i 39,8 miliardi di dollari di aiuti per l'Ucraina annunciati da Biden

La Camera dei Rappresentanti del Congresso americano, presieduta da Nancy Pelosi, ha approvato martedì sera 39,8 miliardi di dollari di aiuti all’Ucraina. La legge è passata con 368 voti favorevoli ... Read more »

El expresidente de Honduras Juan Orlando Hernández se declara inocente en EE. UU.

El expresidente de Honduras Juan Orlando Hernández (2014-2022) se declaró “inocente” este martes en un tribunal de la ciudad de Nueva York de los delitos de tráfico de cocaína y ... Read more »

Araştırma | Körfez Sendromu'nun sebebinin sarin sinir gazı olduğu anlaşıldı

Amerikalı bilim insanları 1991 Körfez Savaşı’nda binlerce askerin gizemli belirtilerle hastalanmasının nedeninin Irak’ta kullanılan kimyasal silahlardan yayılan sarin sinir gazı olduğu sonucuna vardı. ABD’deki Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nden Dr Robert ... Read more »

La mitad de Shanghái logra el "cero COVID", pero la ciudad continúa su política "insostenible"

Por Brenda Goh y Martin Quin Pollard SHANGHÁI/PEKÍN – Las autoridades de Shanghái dijeron el miércoles que la mitad de la ciudad ha alcanzado el estatus de “cero COVID“, pero ... Read more »

Tentato femminicidio a Padova,grave donna accoltellata da ex

(ANSA) – PADOVA, 11 MAG – Una donna di 52 anni è stata accoltellata nella sua casa a Padova dall’ex convivente che, dopo averla colpita alla schiena l’ha lasciata a ... Read more »

Στο στόχαστρο έρευνας για «συνενοχή σε βασανιστήρια» ο πρόεδρος της Ιντερπόλ

Σε εξέλιξη βρίσκεται δικαστική έρευνα που ερευνά καταγγελία δύο Βρετανών κατά του προέδρου της Ιντερπόλ για «συνενοχή σε βασανιστήρια», μεταδίδει το Γαλλικό Πρακτορείο.   μετά την καταγγελία δύο Βρετανών κατά του προέδρου ... Read more »

ABD Kongresi'nde halka açık UFO oturumu yapılacak, Pentagon'un gizli programı ele alınacak

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde gelecek hafta UFO’larla ilgili halka açık bir panel yapılacak. Konuyla ilgili elli yıldan uzun bir süredir ilke defa yapılacak oturumda, Pentagon tarafından geçen yıl kurulan ve ... Read more »

Ελλάδα: Σχεδόν 600 εκ. ευρώ τα υπερέσοδα των ενεργειακών ομίλων

Κοντά στα 600 εκατομμύρια ευρώ έχει υπολογίσει η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας το αυξημένο μεικτό περιθώριο κέρδους των καθετοποιημένων εταιρειών ηλεκτρικής ενέργειας στη χονδρεμπορική αγορά για το διάστημα Οκτωβρίου 2021 – ... Read more »

China bloquea las declaraciones del jefe de la OMS sobre su política de COVID en las redes sociales

PEKÍN – Un post en Weibo de las Naciones Unidas con unos comentarios del jefe de la Organización Mundial de la Salud en los que indicaba que la política china ... Read more »

İYİ Parti lideri Akşener, Suriyelilerin geri gönderilmesi için devletten görev istedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriyelilerin geri gönderilmesi için devletten görev istedi. Akşener, “İYİ Parti Genel Başkanı olarak beni devlet olarak görevlendir, ben gideyim Suriye’ye, Esad ve onun çevresiyle ... Read more »

Shireen Abu Akleh: Al Jazeera journalist dies after being shot covering Israeli raid

A journalist for Al Jazeera was shot and killed while covering an Israeli raid in the occupied West Bank town of Jenin early on Wednesday.  Shireen Abu Akleh, a well-known ... Read more »

Eurovision Song Contest 2022: la band ucraina "Kalush Orchestra" è in finale

Prima serata, martedì sera, per l’Eurovision Song Contest 2022, in corso di svolgimento a Torino. L’Ucraina si è guadagnata l’accesso alla finale di sabato. La Kalush Orchestra ha dato vita ... Read more »

Eurovision 2022 : 31 ans après le concours mythique est de retour en Italie

Après 31 ans, le Concours Eurovision de la chanson est de retour en Italie. Grâce à la victoire du groupe de rock italien Maneskin en 2021, Turin accueille cette année ... Read more »

Anziana sfrattata da abusivi: liberata casa,scatta sequestro

(ANSA) – NAPOLI, 10 MAG – La Polizia Municipale di Napoli, alla luce delle verifiche svolte nell’immobile di proprietà comunale di via Egiziaca a Pizzofalcone, ha provveduto a murare l’appartamento ... Read more »

Portugal passa à final do Festival da Eurovisão

Portugal está na final da Eurovisão. “Saudade, Saudade”, de Maro, conquistou os europeus que, esta terça-feira escolheram os primeiros 10 finalistas do Festival, realizado, este ano, em Turim, Itália, o ... Read more »

El este de Alemania sufre las sanciones contra Rusia

Los trabajadores de la refinería PCK de la pequeña ciudad alemana de Schwedt, justo en la frontera con Polonia, están preocupados. El lugar es propiedad del gigante petrolero ruso Rosneft, ... Read more »

Παρατεταμένη σύγκρουση στην Ουκρανία «βλέπει» η Ουάσιγκτον

Ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντιμίρ Πούτιν δεν θα τερματίσει την εισβολή του στην Ουκρανία με την εκστρατεία του Ντονμπάς, επεσήμανε η επικεφαλής των υπηρεσιών πληροφοριών των ΗΠΑ. Η Αβρίλ Χέινς τόνισε ... Read more »

Ξεκινά η εκπαίδευση Ουκρανών στρατιωτικών στα γερμανικά πυροβόλα

Έφτασαν στη Γερμανία οι Ουκρανοί στρατιωτικοί που θα εκπαιδευτούν στο σύστημα του πυροβολικού Panzerhaubitze 2000, το τεθωρακισμένο αυτοκινούμενο πυροβόλο που θα χρησιμοποιηθεί εναντίον των δυνάμεων της Ρωσίας.  Με απλές οβίδες, το ... Read more »

Σαντορίνη: «Με χίλια» τρέχει ο τουρισμός – Αγωνία για την ακρίβεια και το κόστος της ενέργειας

Αποστολή στην Σαντορίνη: Απόστολος Στάικος Κάμερα: Γιάννης Δόλας Η Σαντορίνη είναι ένα από τα πλέον δημοφιλή νησιά της Ελλάδας. Τα τελευταία τρία καλοκαίρια έχει υποδεχθεί περίπου 6,5 εκατομμύρια επισκέπτες. Διαθέτει ... Read more »

Los refugiados ucranianos repueblan la España vacía

En Villanueva de Bogas, un pueblo de la España vacía en la provincia de Toledo, ahora se habla ucraniano. Aquí han llegado 20 personas de la ex república soviética por ... Read more »

Incontro alla Casa Bianca: ecco cosa si sono detti Draghi e Biden

La ricerca di una via per la pace, su cui l’Italia e l’Europa si interrogano “seriamente”. E la necessità concreta, urgente, di sbloccare al più presto i porti ucraini sul Mar Nero per ... Read more »

ΠΟΥ: 348 πιθανά κρούσματα της σοβαρής ηπατίτιδας

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) ανακοίνωσε ότι έχει καταγράψει 348 πιθανά κρούσματα ηπατίτιδας άγνωστης προέλευσης και κάνει την υπόθεση εργασίας πως η μυστηριώδης ασθένεια, η οποία πλήττει κυρίως τα παιδιά, ... Read more »

İsrail'in mülteci kampı baskınında bir gazeteci öldürüldü, bir diğer de yaralandı

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin mülteci kampına düzenlediği baskında Al-Jazeera televizyon kanalının kadın muhabiri vurularak öldürüldü, bir başka gazeteci de yaralandı. İsrail’de son dönemde gerginlik artarken, Tel Aviv yönetimi saldırıların kaynağı ... Read more »

Ucraina: ass. Giovanni XXIII, in arrivo 63 orfani in Italia

(ANSA) – ROMA, 10 MAG – Un gruppo di 63 bambini orfani ucraini è stato evacuato oggi in Polonia e domani arriverà in Italia. I bambini, dai quattro ai sedici ... Read more »

Angola e São Tomé e Príncipe com desafios comuns no Golfo da Guiné

O reforço da cooperação nos setores da segurança e exploração dos recursos marítimos é uma das prioridades dos países da região do Golfo da Guiné. Os presidentes de São Tomé ... Read more »

Turim preparada para o Festival da Eurovisão da Canção

31 anos depois, o Festival Eurovisão da Canção volta a Itália.Turim está pronta para acolher a 66ª edição do evento televisivo mais popular do mundo, a seguir à SuperBowl, que ... Read more »

Eurovision 2022: Προκρίθηκε στον τελικό η Ελλάδα με την Αμάντα Γεωργιάδη

Στην 42η εμφάνισή της στη Eurovision, η Ελλάδα θα δώσει το παρών στον τελικό για 40η φορά, μετά την πρόκριση της Αμάντα Γεωργιάδη-Τένφιορντ και του Die Together στον πρώτο ημιτελικό ... Read more »

Soccer-Smart mouthguards collect data in extended study of heading in English football

By Christian Radnedge LONDON – Mouthguards are usually used as protective kits in sports such as rugby and boxing but in football a similar custom-made device is being used to ... Read more »

Algeri e Mosca rinsaldano la loro collaborazione in materia di energia ma non solo

Martedì il ministro degli Esteri russo Sergei Lavrov si è recato in Algeria, paese storicamente alleato di Mosca nonché rilevante produttore di gas. Algeri si è astenuta quando l’Assemblea dell’ONU ... Read more »