Türk müteahhitlik sektörü 6,5 milyar dolarlık iş üstlendi

türk müteahhitlik sektörü 6,5 milyar dolarlık iş üstlendi

Türk müteahhitlik sektörü 6,5 milyar dolarlık iş üstlendi

Türk müteahhitlik sektörü 6,5 milyar dolarlık iş üstlendi

Ticaret Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, yurt dışı müteahhitlik sektörü 1972den Mayıs ayı sonuna kadar, 133 ülkede 479,5 milyar dolar değerinde 11 bin 745 proje üstlendi.

Sektör, 2020de hedef ülkelerde yaşanan ciddi siyasi istikrarsızlıklar, konjonktürel sorunlar ve Kovid-19 salgınının etkilerine rağmen 16,2 milyar dolar değerinde 371 iş almıştı.

2021de ise salgının dünya ekonomisinde yarattığı olumsuz etkinin azalmasına paralel olarak Türk firmalarının yurt dışında üstlendiği projelerin toplam bedeli 30,7 milyar dolara çıktı. Bu dönemde üstlenilen proje sayısı 443 olarak kayıtlara geçti.

Ortalama bedel 39 milyon dolar

Yurt dışı müteahhitlik sektörü, geçen yılı da küresel ekonomik sorunlar ve Rusya-Ukrayna Savaşının gölgesinde geçirdi. Bu dönemde sektörün üstlendiği proje sayısı 492, toplam proje bedeli 19,1 milyar dolar oldu. Geçen yıl üstlenilen projelerin ortalama bedeli 38,8 milyon dolar olarak hesaplandı.

Sektör, bu yılın ocak-mayıs döneminde ise 96 proje üstlendi. Bu dönemde üstlenilen projelerin bedeli 6 milyar 459 milyon 199 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Yılın ilk 5 ayında üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 67,2 milyon dolar olarak hesaplandı.

Rusya ve Türkmenistan ilk sıralarda

Müteahhitlik firmalarınca 1972 yılından bugüne kadar yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında Rusya yüzde 20,4lük payla ilk sırada yer aldı. Söz konusu ülkede bugüne kadar 97,9 milyar dolarlık proje gerçekleştirildi.

Rusyayı yüzde 10,6lık payla Türkmenistan takip etti. Bu ülkede üstlenilen projelerin tutarı 50,8 milyar dolar oldu. Irak yüzde 6,9luk pay ve üstlenilen 33,1 milyar dolarlık projeyle üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri, Libya ve Kazakistan izledi.

Müteahhitlik sektörünün daha fazla pay almak için odaklandığı Suudi Arabistan pazarı da yüzde 5,2lik pay ve 24,9 milyar dolarlık proje bedeliyle öne çıktı.

Bugüne kadar en çok proje üstlenilen alanlara bakıldığında konut projelerinin yüzde 13,9luk payla ilk sırada yer aldığı görüldü. Söz konusu projelerin bedeli 66,6 milyar dolar oldu.

En çok konut ve karayolu projesi üstlenildi

Konut projelerini yüzde 13,5lik pay ve 64,7 milyar dolarlık proje bedeliyle kara yolları, tünel ve köprüler takip etti.

Enerji sektörü yüzde 8,5lik payla yurt dışında üstlenilen işlerde üçüncü sırada yer aldı. Bu sektörün bugüne kadar üstlendiği proje tutarı 40,5 milyar doları aştı.

Türk müteahhitler, bugüne kadar yurt dışında 34,7 milyar dolarlık ticaret merkezi ve 30,7 milyar dolarlık havalimanı projesi üstlendi.​​​​​

Uluslararası rekabet

Öte yandan, ENR dergisinin geçen bir yılda üstlenilen uluslararası projelerin toplam bedeli üzerinden her yıl belirlediği dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasını gösteren listede Türkiye, 2003 yılında sadece 8 müteahhitlik firmasıyla yer alırken 2022de 42 firmayla boy gösterdi. Derginin 2022 yılı sayısında yer alan bu firmalardan 8i söz konusu listede ilk 100 firma arasında kendine yer buldu, 2 Türk firması ise ilk 50ye girdi. Türkiye, firma sayısı itibarıyla Çinden sonra listede ikinci sırada bulunuyor.

News Related

OTHER NEWS

WSBK Portimao: Rea pole'de, Kawasaki 1-2, Toprak ve Bautista arka arkaya

Jonathan Rea, Kawasaki Racing Team WSBK Artık son çeyreğine girdiğimiz 2023 World Superbike Dünya Şampiyonası’nın 11. ayağı Portekiz’in Portimao Pisti’nde yapılırken, sezonun sondan 2. hafta sonunda sıralama turları bugün gerçekleştirildi. ... Read more »

Ergül’ün Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı sergi devam ediyor

SAMSUNLU RESSAM MELEK YILDIZ ERGÜL’ÜN, 15 EYLÜL 2023’TE SANKO SANAT GALERİSİ’NDE AÇTIĞI “ZAMANA DOKUNMAK” TEMALI “AMAZON KADINLAR” RESİM SERGİSİ DEVAM EDİYOR. Samsunlu ressam Melek Yıldız Ergül’ün, 15 Eylül 2023’te SANKO ... Read more »

New York'ta yağışlar ve su baskınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

ABD’nin New York eyaletinde etkili olan yağışlar şiddetini artırırken, daha geniş çapta önlemler için olağanüstü hal ilan edildi. Geçen haftadan bu yana süren yağışların zemini doldurması nedeniyle sel ihtimalinin yüksek ... Read more »

Türkiye, küresel ticarette yeni rotayı belirledi: Payını artırmayı hedefliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye, Orta Vadeli Program’la (OVP) finansal ve doğal kaynaklarının ekonomik aktivitede etkin ve verimli kullanımı dikkat çekerek Türkiye’nin küresel ticarette payını artırmayı hedeflediğini ... Read more »

ABD'de bütçe krizi: Federal hizmetler yarından itibaren durabilir

ABD’de, bütçe tasarısı için kongrede hala anlaşmaya varılmadı. Yeni mali yılda federal hükümete finansman sağlayacak bütçe tasarısının hala yasalaşmaması pazar gününden itibaren hükümetin kapanmasına ve federal hizmetlerin aksamasına neden olabilir. ... Read more »

NATO, Kosova'ya yaşanan gerginlik üzerine asker konuşlandırdı

ABD Sırbistan’ın askeri yığınağını ‘çok istikrarsızlaştırıcı’ olarak nitelendiriyor ve Belgrad’ı güçlerini geri çekmeye çağırıyor. ABD, Sırbistan’a Kosova sınırına yaptığı askeri yığınağı geri çekmesi çağrısında bulunurken, NATO Cuma günü yaptığı açıklamada ... Read more »

Türk Büyükelçiliği, Tuzlaspor'un Ganalı futbolcusuna vize vermedi

Türk Büyükelçiliği, Tuzlaspor’un Ganalı futbolcusuna vize vermedi Tuzlaspor, büyükelçiliğin telefonlarına yanıt vermediğini açıkladı Milli maç için ülkesine giden 1. Lig ekiplerinden Tuzlaspor’un yıldız futbolcusu Philip Gameli Awuku, Türk Büyükelçiliği’nin vize ... Read more »

Afyonkarahisar’da yağmur yağışı

AFYONKARAHİSAR’DA METEOROLOJİNİN YAPTIĞI UYARILAR SONRASI BEKLENEN YAĞIŞ ÖĞLEDEN SONRA BAŞLADI. YAĞIŞ KISA SÜREDE ETKİLİ OLURKEN, YAĞMURA HAZIRLIKSIZ YAKALANAN VATANDAŞLAR İSE ZOR ANLAR YAŞADI. Afyonkarahisar’da meteorolojinin yaptığı uyarılar sonrası beklenen yağış ... Read more »

Lisanslı elektrik üretiminde artış

Lisanslı elektrik üretiminde artış Lisanslı elektrik üretiminde artış Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Temmuz ayına ilişkin “Elektrik Piyasası Sektör Raporu”na göre, lisanslı elektrik üretiminin yüzde 23,77si ithal kömür santralleri, yüzde 22,7si ... Read more »

Hill: "Red Bull, Max'in yanına 'daha güçlü bir takım arkadaşı' istiyor"

Sezonun bitimine altı yarış kala Max Verstappen ve Sergio Perez arasında 177 puanlık ciddi bir fark bulunuyor. 1996 dünya şampiyonu Damon Hill, Red Bull Racing’in gelecekte diğer takımların baskısı altına ... Read more »

Tarihçi, filozof Yuval Noah Harari’den yapay zeka değerlendirmesi

YUVAL NOAH HARARİ, TÜRKİYE İŞ BANKASI TARAFINDAN CUMHURİYETİN 100. YAŞI VESİLESİYLE DÜZENLENEN ‘ATATÜRK VİZYONUYLA GELECEK YÜZYILA BAKIŞ’ KONFERANSININ KAPANIŞINDA KONUŞTU. HARARİ, “ŞU ANDA AŞİNA OLDUĞUMUZ CHATGPT GİBİ YAPAY ZEKÂ ÇALIŞMALARI, ... Read more »

Türk ve Alman iş insanları Almanya’da buluştu

Türk ve Alman iş insanları Almanya’da buluştu İstanbul Ekonomi Zirvesi ‘Avrupa’daki şirketler için Türkiye’deki yatırım fırsatları’ temasıyla bu yıl Berlin’de gerçekleşti. Berlin Büyükelçiliği ev sahipliğinde Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ... Read more »

Beşiktaş'tan, Şenol Güneş'e "hödükçe davranıyor" diyen Fatih Altaylı'ya dava

Beşiktaş’tan, Şenol Güneş’e “hödükçe davranıyor” diyen Fatih Altaylı’ya dava Beşiktaş Kulübü, geçen günlerde siyah-beyazlıların teknik direktörü Şenol Güneş’i sert sözlerle eleştiren Fatih Altaylı hakkında bir paylaşım yaptı. Beşiktaş’tan yapılan açıklamada, ... Read more »

Mudanya’da güvenliği tehdit eden inşaat ile ilgili idari ve yasal işlem başlatıldı

MUDANYA BELEDİYESİ, ÖMERBEY MAHALLESİ’NDE İNŞAATINA BAŞLANAN BİR SİTENİN TEMEL KAZISI SIRASINDA BAZI BİNALARIN İSTİNAT DUVARLARINDA VE YOLDA YARIKLAR Mudanya Belediyesi, Ömerbey Mahallesi’nde inşaatına başlanan bir sitenin temel kazısı sırasında bazı ... Read more »

UKAP için geri sayım: Seri üretime hazırlanıyor

Türk savunma sanayisinin askeri kara aracı üreticilerinden Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, ASELSAN ortaklığı ile geliştirilen Uzaktan Kumandalı Atış Platformu’nun (UKAP) seri üretime hazırlandığını açıkladı. Katmerciler ve ASELSAN ... Read more »

Meteorolojiden Muğla’nın iç kesimlerine uyarı

METEOROLOJİ 4. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BÖLGE TAHMİN VE UYARI MERKEZİ, MUĞLA’NIN İÇ KESİMLERİNE VE YÜKSEK KESİMLERİNE YAĞIŞ UYARISINDA BULUNDU. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi, Muğla’nın iç kesimlerine ... Read more »

Ne Yapmalı?

360’ta yepyeni bir program başlıyor. Ne Yapmalı? 2 Ekim Pazartesi’den itibaren hafta içi her gün 360 ekranlarında! Sunuculuğunu Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli ve Elçin Ateş Ersoy’un üstlendiği program gündeme ... Read more »

Honda MotoGP takımı, Marquez'in ayrılığına neden engel olmaz?

İspanyol sürücü son zamanlarda 2024’te nerede yarışacağını bu hafta sonu Motegi’de yapılacak grand prix sırasında açıklama niyetinden, daha doğrusu umudundan bahsediyor olsa da, Marquez’in Pazar günkü yarışın sonunda bir anlaşma ... Read more »

Açıklandı! İlk ara tatil ne zaman, hangi gün? MEB kasım ara tatili ne zaman 2023?

Ara tatil tarihleri MEB tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılmış ve kasım ara tatili ile ilgili detaylar belli olmuştu. Peki, milyonlarca öğrencinin hafta sonları ile birleştiğinde toplamda 9 gün tatil yapacağı ilk ... Read more »

Galatasaray seriyi 6'ya çıkarmak istiyor

Süper Lig’in 7. haftasında sahasında MKE Ankaragücü ile karşılaşacak olan Galatasaray’ın hedefi galibiyet serisini 6’ya çıkarmak. Süper Lig’in 7. haftasında sahasında MKE Ankaragücü ile karşılaşacak olan Galatasaray’ın hedefi galibiyet serisini ... Read more »

İstanbul'da AVM'de çıkan yangın paniğe neden oldu

İstanbul’da AVM’de çıkan yangın paniğe neden oldu Yangın saat 08.00 sıralarında Maltepe’de bulunan bir AVM’de meydana geldi. İddiaya göre, yemekhane bölümünün baca kısmında yangın çıktı. Yangın sonrası AVM’nin dış cephesinden ... Read more »

Donald Trump, sık sık yönünü kaybeden Joe Biden'ın taklidini yaptı

Donald Trump, sık sık yönünü kaybeden Joe Biden’ın taklidini yaptı Donald Trump ayrıca Beverly Hills’teki “zengin insanların” yeterince duş almalarını engelleyen katı su yasaları nedeniyle “koktuklarını” iddia etti ABD Başkanı ... Read more »

Polonya Başbakanı Morawiecki: AB göç anlaşmasına hayır diyeceğim

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, gelecek hafta yapılacak Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısında yasa dışı göçe net bir şekilde “hayır” diyeceğini söyledi. Polonya Başbakanı Morawiecki: AB göç anlaşmasına hayır diyeceğim Morawiecki, ... Read more »

Gizem Hatipoğlu: Karı koca bakımımızı yaparız!

Gizem Hatipoğlu: Karı koca bakımımızı yaparız! Katıldıkları ‘Var Mısın Yok Musun’ yarışmasında tanışan Gizem Hatipoğlu ile Hakan Hatipoğlu, 2011 yılında evlenmişti. Çift Lila adını verdikleri kızları, Ekim 2018’de dünyeye gelmişti. ... Read more »

Kontrolden çıkan araç karşı şeritte otomobille çarpıştı: 6 yaralı

SARIGÖL ‘ DE TRAFİK KAZASI ALTI YARALI Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde kontrolden çıkan araç karşı şeride geçerek otomobille çarpıştı. Kazada 6 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre kaza, Dadağlı Mahallesi mevkisinde meydana ... Read more »

SON DAKİKA: Bakan Ersoy'dan 'Altın Portakal' açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığın Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Belgesel Yarışması’ndaki Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ filmi nedeniyle festivalden çekilmesi ile ilgili olarak konuştu. ... Read more »

2016'da elinden tutmuştu, 2023'te Ramos'u yıktı

2016’da elinden tutmuştu, 2023’te Ramos’u yıktı Barcelona’nın Sevilla’yı yendiği maçta kendi kalesine gol atan Sergio Ramos, kendisine topu çarptıran 16 yaşındaki Lamal ile 2016 yılında maç seremonisinde el ele fotoğrafı ... Read more »

Yemyeşil rengi, yağlı dokusu, kokusu...

Ülkemizde Antep fıstığının en iyileri yetişiyor. Evet, fiyatları üzüyor ama tatlı-tuzlu girdiği her reçeteye de boyut atlatıyor. Sosyal medyada ünlenen baklava cheesecake’ten evde yapabileceğiniz pratik bir kebaba, limonlu kekten Ortadoğu’nun ... Read more »

Dikkat: Covid- 19 vakalarında 'deride döküntü' tehlikesi

Dikkat: Covid- 19 vakalarında ‘deride döküntü’ tehlikesi Covid-19 tanısı konulan kişilerde, halk arasında kurdeşen olarak bilinen “ürtiker” gelişme riskinin görülebildiği, deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerin olması halinde hekime ... Read more »

Deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? 30 Eylül AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi

Deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? 30 Eylül AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi Birçok kişi internette son depremler hakkında araştırma yapıyor. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Türkiye ... Read more »
Top List in the World