Ticaret Bakanı Ömer Bolat: İklimlendirme sektöründe dış açık yok

ticaret bakanı ömer bolat: i̇klimlendirme sektöründe dış açık yok

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: İklimlendirme sektöründe dış açık yok

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, geçen ay katıldığı bir fuarda iklimlendirme sektörü hakkında bilgi vermişti. Bakan Bolat, “Bu sektörde ilk 9 ayda, 8 milyar 750 milyon dolara ulaşmış bulunuyoruz. Sevindirici olan, şuan da bu sektörde dış açık vermiyoruz” demişti.

Ticaret Bakanı Ömer Polat, geçen ekim ayında, iklimlendirme sektörünün temsilcilerinin bir araya geldiği fuarda konuşmuştu. Ülkedeki iklimlendirme sektörünün 2018 yılında 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Bakan Bolat, “Bu sayı 2022 yılında tam yüzde 56 artışla yaklaşık 11 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. 2023’ü de inşallah güzel bir artışla kapatacağız. İlk 9 ay itibariyle yüzde 8-9 gibi bir ihracat artışımız bulunmaktadır. 9 ayda, 8 milyar 750 milyon dolara ulaşmış bulunuyoruz. Sevindirici olan, şuan da bu sektörde dış açık vermiyoruz” demişti.

Bakan Bolat, “Yaşadığımız küresel üretimde ve ticaretteki durgunluk sürecine ve ülkemizin yaşadığı 6 Şubat’taki çok büyük deprem felaketine rağmen büyümede ve ihracatta ülkemizin bu yıl bile güçlü bir performans göstermesi, ekonomimizin direncini açıkça ortaya koymaktadır. 2023 yılı ocak-eylül döneminde ihracatımız 187.5 milyar doları aşmıştır. Temmuz ayından itibaren ihracatımız yeniden yukarı doğru yükselmeye başladı.

‘DÜNYADA PAYIMIZI 2 KATINA ÇIKARDIK’

Temmuzda, ağustosta, eylülde tarihin en yüksek aylarının ihracat rakamlarını elde ettik. Ve geçen yılın seviyesini aşarak orta vadeli programda hedeflenen 255 milyar dolar yıllık mal ihracatı ve 100 milyar doların üstünde yıllık hizmetler ihracatı ile aşağı yukarı 355 milyar dolarlık bir döviz gelirini yıl sonunda elde etmiş olacağız. Sevindirici olan son 20 yılda dünya ihracatından payımızı da 2 katından fazla arttırdık. Yüzde 0.50’den yüzde 1.03’e ulaştık” diye konuşmuştu.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World