Taki ma być wiek emerytalny w Polsce. Zmiany w przejściu na wcześniejszą emeryturę - "rząd się ugiął" [9.06.2023 r.]

Taki ma być wiek emerytalny w Polsce. Zmiany w przejściu na wcześniejszą emeryturę – “rząd się ugiął” [9.06.2023 r.]

Choć negocjacje porozumienia między rządem i “Solidarnością” wciąż trwają, to obie strony zdradziły już częściowo, co może się w nim znaleźć. Wszystko wskazuje, że jednym z uzgodnionych rozwiązań jest wstrzymanie wygaszania emerytur pomostowych – donosi serwis businessinsider.com.pl.

– Na razie nie ma zgody na wprowadzenie emerytur stażowych, więc – na zasadzie kompromisu – ugięliśmy się w kwestii odblokowania prawa do pomostówek. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie porozumienia z “Solidarnością” – wskazali nieoficjalnie przedstawiciele rządu w rozmowach z Business Insider.

Emerytury pomostowe to wcześniejsze świadczenie dla osób, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i spełniają kilka warunków. Świadczenie wypłacane jest do momentu zyskania prawa do emerytury lub do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Taki ma być wiek emerytalne w Polsce – jasna deklaracja

Na konferencji prasowej minister rodziny Marleny Maląg i prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej padło pytanie, kiedy będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego z powodu niekorzystnych czynników demograficznych. Wprowadzenie takiego rozwiązania rekomenduje Polsce m.in. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Minister rodziny Marlena Maląg, odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów.

Takie są aktualne zasady emerytur w Polsce

Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), aby teraz pracować nad jego wydłużeniem – oświadczyła szefowa MRiPS.

Do tego tematu odniosła się także prezes ZUS. – Od 1999 r. w Polsce obowiązuje system emerytalny, który opiera się na tym, że emerytura wynika z tego, jak długo pracujemy, ile zgromadzimy kapitału i kiedy przejdziemy na emeryturę. To jest system, który dla państwa, nawet w perspektywie wyzwań demograficznych, jest bezpieczniejszy niż stary system emerytalny, który był bardzo kosztowny – oceniła prof. Uścińska.

Jak dodała, trzeba informować o tym, że należy opłacać składki i kontrolować stan swojego konta emerytalnego. – To będzie później decydowało o wysokości emerytury – ile lat pracujemy, ile uzbieramy kapitału i kiedy przejdziemy na emeryturę – zaznaczyła szefowa ZUS. Podkreśliła, że rynek pracy powinien czerpać z doświadczenia, wiedzy i kompetencji osób w wieku 60 plus.

Taka ma być waloryzacja emerytur 2024 – wyliczenia

Prognozy dotyczące waloryzacji emerytur na rok 2024 wskazują, że seniorzy mogą spodziewać się wzrostu świadczeń o 10,19%. W kolejnym roku, czyli w 2025, waloryzacja ma być już niższa i wynieść 5,77%. Przewidywane podwyżki w kolejnych latach mają być poniżej 5%. Spodziewany jest bowiem spadek inflacji.

Przeprowadziliśmy obliczenia, aby zobaczyć, jak sugerowana waloryzacja wpłynie na wypłaty emerytów, uwzględniając najbliższy rok. Minimalna emerytura, obecnie wynosząca 1588,44 zł brutto, mogłaby wzrosnąć do 1750,30 zł brutto od 1 marca 2024 roku. Wyliczenia zobacz w powyższej galerii.

News Related

OTHER NEWS

Oto skutki picia piwa jesienią. Czy jedno dziennie szkodzi? Takie są zalecenia ekspertów!

Oto skutki picia piwa jesienią. Czy jedno dziennie szkodzi? Takie są zalecenia ekspertów! Oto skutki picia piwa. Czy jedno dziennie szkodzi? Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Czy istnieje bezpieczna ... Read more »

Parafia w Dąbrowie Górniczej liczy straty po orgii księży. Padła kwota

Po orgii księży trwa liczenie strat, a kwota robi wrażenie. W środę tj. 20 września “Gazeta Wyborcza” ujawniła, że w kościele Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej księża zorganizowali ... Read more »

Oto uśmiechnięta Paulina Smaszcz-Kurzajewska tylko w bieliźnie! Kobieta petarda! Gorące zdjęcia 26.09.2023

Oto uśmiechnięta Paulina Smaszcz-Kurzajewska tylko w bieliźnie! Kobieta petarda! Gorące zdjęcia 26.09.2023 Jest menedżerem strategicznych projektów PR, wykładowcą akademickim, prowadzi też dla kobiet w całej Polsce warsztaty interaktywne i wykłady ... Read more »

Kontrole na granicy z Polską i Czechami. Niemcy zdecydowały

Pilne – Chcemy w tym tygodniu wprowadzić tymczasowe kontrole wyrywkowe na granicach z Polską i Czechami. Mają one ograniczyć działania przemytnicze, które uległy intensyfikacji – ogłosiła w środę na konferencji ... Read more »

Kamień milowy w dziejach e-sportu. Gry komputerowe z medalami na igrzyskach

Kamień milowy w dziejach e-sportu. Gry komputerowe z medalami na igrzyskach E-sport, czyli profesjonalne rozgrywki w grach komputerowych już nie raz gościły jako dyscyplina sportowa na imprezach MKOl (Międzynarodowy Komitet ... Read more »

Schudniesz bez wysiłku i zmiany diety? Nowy lek na odchudzanie naśladuje efekty ćwiczeń. Spala tkankę tłuszczową i poprawia kondycję

Schudniesz bez wysiłku? Nowy lek na odchudzanie naśladuje efekty ćwiczeń Nowy lek naśladujący metaboliczne efekty ćwiczeń pobudza metabolizm i pomaga chudnąć otyłym myszom, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego – wynika ... Read more »

Mio MiVue 802 i MiVue 803 z GPS. Zobacz co potrafią nowe wideorejestratory

Mio MiVue 802 i Mio MiVue 803 to rejestratory jazdy, które są wyposażone w matrycę o rozdzielczości 2.5K 1440P oraz przysłonę o wartości F1.8. Zapewniają one niezwykłą jakość nagrywanego obrazu, ... Read more »

Tragiczny wypadek w Bogorii, 19-letnia kobieta uderzyła w drzewo

Do tragicznego wypadku drogowego doszło w nocy z wtorku na środę (26-27 września) w miejscowości Bogoria (woj. świętokrzyskie). Kierująca samochodem osobowym 19-letnia kobieta uderzyła w drzewo. Do wypadku doszło w ... Read more »

Ed Viesturs rezygnuje z tytułu pierwszego na świecie zdobywcy wszystkich ośmiotysięczników

Children fly past Mount Everest for National Children’s Day Amerykański himalaista Ed Viesturs ogłosił, że rezygnuje z tytułu pierwszej osoby na świecie, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Numer 1 przyznano mu ... Read more »

Nie tylko efekt Godona. Już jeden utracony ząb powoduje kaskadę problemów

Nie tylko efekt Godona. Już jeden utracony ząb powoduje kaskadę problemów Po usunięciu zęba zwykle dość szybko decydujemy się na jego odbudowanie, o ile jest to ząb przedni. Inaczej jest, ... Read more »

Czy da się stopić jajko? Quora i jej chatbot ogłupiają Google

Czy jajko można stopić? Kiedy ekspert odpowiada „nie” i wyjaśnia z naukowego punktu widzenia, dlaczego jest to niemożliwe, algorytm Google pokazuje mu środkowy palec i sugeruje internautom wygenerowaną przez chatbota ... Read more »

Wojciech Szczęsny zwrócił się do Grzegorza Krychowiaka. "»Krycha«, ty wiesz"

Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak Grzegorz Krychowiak zdecydował, że nie zagra już w reprezentacji Polski. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów dotyczących decyzji piłkarza. Głos zabrał też Wojciech Szczęsny. ... Read more »

Nieoczekiwany powrót wagnerowców. Powodem mają być sukcesy Ukraińców

Według ukraińskich żołnierzy, z którymi rozmawiał CNN, wagnerowcy wrócili na wschód i walczą okolicach Bachmutu. Zniszczenia w Bachmucie CNN opublikował tekst na temat trwającej kontrofensywy na wschodzie Ukrainy. Jeden z ... Read more »

Iga Świątek zaskoczona zachowaniem Japończyków podczas meczu. "Nigdy nie sądziłam"

Iga Świątek Iga Świątek po długim meczu pokonała Mai Hontamę 6:4, 7:5. Potem zwróciła się do japońskiej publiczności. — To bardzo miłe, że nie biliście tak mocno braw przeciwko mnie, ... Read more »

Waloryzacja emerytur 2024 r. - wyliczenia. Takie podwyżki na rękę dostaną seniorzy w przyszłym roku - stawki [27.09.2023]

Waloryzacja emerytur 2024 r. – wyliczenia. Takie podwyżki na rękę dostaną seniorzy w przyszłym roku – stawki [27.09.2023] Emerytura 2024 – waloryzacja 2024 Perspektywa roku 2024 przynosi wiele oczekiwanych zmian ... Read more »

Staszek z "Górali" mieszkał w spartańskich warunkach. Kiedyś był to CHLEW dla zwierząt

W takich warunkach mieszkał pan Staszek z ‘Górali’ Śmierć pana Staszka z programu “Górale” poruszyła fanów. Mężczyzna był bardzo lubiany przez widzów. W jakich warunkach mieszkał na co dzień? Te ... Read more »

Piotr Głowacki zapomniał o butach. Tak przyszedł na imprezę ZDJĘCIA

Piotr Głowacki zapomniał o butach. Tak przyszedł na imprezę ZDJĘCIA We wtorek, 26 września, odbył się wernisaż zdjęć Adama Plucińskiego “Między ujęciami”. Z tej okazji do Fabryki Norblina w Warszawie ... Read more »

Kosmiczny pociąg nad Polską 27 września. Gdzie wypatrywać Starlinków i ISS?

W środę 27 września znów możemy oglądać kosmiczny pociąg, czyli przelot satelitów SpaceX Starlink. Co więcej, na polskim niebie dwukrotnie pojawi się też stacja ISS. Gdzie i kiedy będą widoczne ... Read more »

Konsument na kulturowej wojnie

Flaga LGBT, zdjęcie ilustracyjne Cechą charakterystyczną światowej gospodarki ostatnich lat jest bez wątpienia wszechobecna dążność do przedkładania potrzeb rynków finansowych ponad zadowolenie klientów. Do tej pory mogło się wydawać, że ... Read more »

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych Do tragicznego wypadku drogowego doszło w niedzielę 10 września wieczorem na trasie krajowej nr 48 w miejscowości Białki Górne ... Read more »

Kuba Wojewódzki ostro o Grzegorzu Krychowiaku. Po takich słowach można się załamać

Polscy piłkarze od lat wywołują w kibicach ogromne emocje. Niedawno do gwiazd komentujących rozgrywki piłkarskie dołączył Kuba Wojewódzki, który nie gryzł się w język. Dziennikarz w mediach społecznościowych postanowił dać ... Read more »

Zwolnienie z WDŻ. Podpowiadamy, jak napisać, by było prawomocne. Co zamiast tego będzie miało dziecko?

Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Rodzicu, czy wiesz, jak napisać dziecku zwolnienie z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, aby było prawomocne? I na jakie zajęcia w zamian WDŻ będzie ... Read more »

Robert Lewandowski podpalił lont, a teraz nastąpił wybuch [KOMENTARZ]

Już mecz z Wyspami Owczymi pokazał, w jakim miejscu jest nasza piłkarska reprezentacja. Radość z wygranej nad tak słabym rywalem nie zwiastowała niczego dobrego. I szczerze mówiąc, jeśli ktoś wierzył ... Read more »

Lekarz Putina aresztowany. Przyłapano go na próbie ucieczki z Rosji

Wiktor Truchin zatrzymany przez FSB. Lekarz Putina i dyrektor Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Petersburgu został zatrzymany na granicy z Białorusią. 59-latek próbował uciec po tym, jak na jaw ... Read more »

Przygnębiające. Smutne słowa Hiszpanów o Polsce i Lewandowskim

Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski Niedzielna porażka reprezentacji Polski z Albanią (0:2) odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Hiszpańskie media skomentowały wyczyn Polaków z Robertem Lewandowskim na czele. ... Read more »

Lewandowski został zmiażdżony, brutalne fakty. Albańczycy kpią z Polaka

Bez gry, bez wyniku i… bez prawdziwego kapitana na boisku. Tak wyglądał niedzielny występ reprezentacji Polski, która przegrała w meczu eliminacji do mistrzostw Europy w Tiranie 0:2. Po meczu miejscowe ... Read more »

Pogoda na nowy tydzień. Czechy ledwo zipią. Polska też tego posmakuje

pogoda Po gorącym weekendzie ponownie padną lokalne rekordy temperatur, prognozują nasi sąsiedzi z południa. Czeskie tropiki dotrą do Polski. Początek tygodnia będzie upalny. Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na ... Read more »

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala W nocy z soboty na niedzielę (z 9 na 10 września) doszło do ... Read more »

Pogoda na jesień i zimę. Nowa prognoza długoterminowa od IMGW

Pogoda na jesień. Prognoza na zimę. IMGW pokazał mapy Jesień oraz zima to czas kojarzony z ochłodzeniem i zmianą pogody. Czy nadchodzące miesiące będą obfitować w opady i niskie temperatury? ... Read more »

Migranci napierali na granicę, nagle nastąpił zwrot. Najnowszy raport SG

Straż Graniczna opublikowała najnowszy komunikat w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Skala incydentów jest znacznie mniejsza niż kilka miesięcy temu. Sytuacja na granicy z Białorusią, zdjęcie ilustracyjne Straż Graniczna ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự