Tajemnicza "wioska widmo" w Polsce, którą każdy omija z daleka. Budynki zniszczono celowo

Tajemnicza ‘wioska widmo’ w Polsce, którą każdy omija z daleka. Budynki zniszczono celowo – zdjęcie ilustracyjne

Mało która wieś w Polsce może zostać nazwana tak pechową, jak ta niewielka miejscowość pod Legnicą. “Wioska widmo” była bowiem opustoszała nie jeden raz, a na chwilę obecną jest zupełnie pusta. W tym miejscu na Dolnym Śląsku nie ma już życia, a budynki zniszczono celowo. Nic dziwnego, że każdy jej unika.

Choć sam Dolny Śląsk przyciąga co roku naprawdę wielu turystów górskimi krajobrazami, zabytkowymi zamkami i prawdziwymi perełkami architektury, to są miejsca, których unika praktycznie każdy. Jednym z nich jest opustoszała wioska pod Legnicą, która do niedawna miała zaledwie jednego mieszkańca, a dziś nie ostał się w niej już nikt. Puste budynki i ulice przyprawiają podróżnych o dreszcze, ale sama historia miejscowości jest jeszcze bardziej przygnębiająca.

Zobacz wideo Statki widmo pełne zwłok dryfują u wybrzeży Japonii. To rybacy z Korei

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

“Wioska widmo” na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego mieszkańca. Najbardziej pechowa w Polsce

Tajemnicza ‘wioska widmo’ w Polsce, którą każdy omija z daleka. Budynki zniszczono celowo – zdjęcie ilustracyjne

Jeszcze do niedawna Pawłowice Małe znane były z tego, że zamieszkiwał je zaledwie jeden mieszkaniec. Choć taka wizja wydaje się nieco przerażająca, to teraz jest jeszcze gorzej. Nie mieszka tu już zupełnie nikt, a ulice i pozostały dworzec świecą pustkami. Ta najmniejsza miejscowość Dolnego Śląska położona jest pod Legnicą w gminie Krotoszyce, a na miano “wioski widmo” zasługiwała już w 1983 roku, kiedy część jej obszarów włączono do pobliskiego miasta, przeznaczając je na wysypisko. Składowano tam bowiem odpady hutnicze oraz pozostałości po oczyszczalni ścieków. W pobliżu takiego miejsca mieszkańcom nie żyło się dobrze, a tak bliski zakład i składowisko były szkodliwe dla ich zdrowia.W związku z tym w 2000 roku władze podjęły decyzję o całkowitej likwidacji wsi oraz wysiedleniu pozostałych mieszkańców Pawłowic Małych. To był jednak dopiero początek.

Tajemnicza ‘wioska widmo’ w Polsce, którą każdy omija z daleka. Budynki zniszczono celowo – zdjęcie ilustracyjne

Opuszczona miejscowość straszy pustkami. Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku

W związku ze szkodliwością pobliskiej Huty Miedzi “Legnica” wszystkie domy na terenie wsi zostały zrównane z ziemią. Zachował się jedynie jeden budynek, będący budynkiem dworca kolejowego, gdyż był oddalony od zakładów o kilometr. Do 2002 roku nie został w miejscowości żaden mieszkaniec. Co więcej, mieszkania zniszczono tak, by nikt nie chciał do niej wracać. Zaledwie cztery lata później pojawili się jednak nowi osadnicy, którzy przekonani o braku szkodliwości dawnych zakładów, postanowili wprowadzić się na wieś i wybudować na nowo domy. Zgodnie z informacjami z Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku żyło tam 13 mieszkańców, a więc kilka rodzin. Z biegiem lat liczba ta jednak powoli się zmniejszała, aż została już zaledwie jedna osoba. Ostatni mieszkaniec Pawłowic Małych zmarł pod koniec 2021 roku i od tej pory miejscowość znów jest pusta. Póki co nic nie wskazuje na to, że ktokolwiek postanowi tu zamieszkać. Dodatkowo znając pechową historię “wioski widmo”, lepiej tego nie robić.

    Czytaj także

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World