Świetlny internet. Pięciokilometrowa wiązka światła zamiast 400 km światłowodu

Zdjęcie ilustracyjne Projek Taara Projek Taara Z sukcesem zakończono testy internetu opartego na wiązce światła, który nie wymaga przewodów. Dzięki temu zdołano połączyć bezpośrednio Kinszasę i Brazzaville oddzielone rzeką Kongo. Wiązka światła zastąpiła z powodzeniem 400 kilometrów światłowodu.

Google niemal od dekady próbuje rozwijać technologię, która pozwoli przesyłać dane z prędkością porównywalną do światłowodów. Niedawno zamknięto Projekt Loon, który opierał się na unoszących się wysoko balonach. Doświadczenia zdobyte podczas eksperymentów Alphabet (spółka matka Google) wykorzystano przy kolejnym przedsięwzięciu szybkiego internetu przyszłości. 

Światło połączyło Kinszasę i Brazzaville w ramach projektu Taara

Oba te miasta dzieli jedynie pięć kilometrów. Leżą jednak po przeciwnych brzegach rzeki Kongo i ukształtowanie terenu nie pozwala łatwo ich połączyć. Światłowód między Kinszasą a Brazzaville liczy aż 400 km, przez co ceny internetu mocno tam poszybowały w górę i są pięciokrotnie wyższe niż w innych miastach regionu. Należąca do Alphabet X Company zdołała połączyć je w inny sposób w ramach projektu Taara.

Do przesyłu danych, tak jak w światłowodach, wykorzystano wiązkę światła. Różnica jest taka, że pozbyto się kabla. Zamiast tego dwa urządzenia bezpośrednio przesyłały między sobą sygnał. W ciągu 20 dni od podłączenia przesłano 700 TB danych. To równowartość obejrzenia wszystkich meczów z ostatniego mundialu 270 tys. razy. Prędkość przesyłu danych sięgnęła 20 Gbps. Co jednak jeszcze ważniejsze, dostępność danych była na poziomie 99,9 proc., co świadczy o niemal idealnej stabilności łącza.

Technologia pozwala wysłać sygnał internetowy z dużą prędkością nawet na 20 km. Ma jednak pewne ograniczenia. Jej stabilność jest niska w miastach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone np. smogiem. Ponadto wymaga dużej dokładności – wiązka światła musi trafić w pięciocentrymetrowy cel oddalony o kilka kilometrów. Istotne jest więc zapewnienie stabilności odbiornikom i nadajnikom. W pierwszej wersji przestawiały je małpy, w tej ostatniej urządzenia wyposażono w korygujące pozycję silniki. 

Czemu Projekt Taara jest wyjątkowy?

Projekt Taara zapewnia dużo większą prędkość niż najszybsza obecnie technologia bezprzewodowego internetu, czyli 5G. Ta jest oparta na falach radiowych, znacznie wolniejszych niż światło, od którego nie ma przecież nic szybszego. Obecnie 5G pozwala na przesyłanie danych z prędkością kilkuset Mbps i jak zapewnia Verizon, tylko w amerykańskim Providence zdołano przeskoczyć 1 Gbps w przypadku pobierania danych. Maksymalna prędkość 5G ma sięgać 20 Gbps, ale do tego momentu jeszcze nam daleko. 

Tymczasem projekt Taara już teraz pozwala przesyłać dane z prędkością 20 Gbps, co jest punktem granicznym dla 5G. Prędkość maksymalna danych przesyłanych wiązką światła bez kabla ma zaś sięgnąć w przyszłości nawet 100 Gbps. 

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Tusk szkodził, szkodzi i będzie szkodził Polsce

© PAP/Adam Warżawa Donald Tusk Wczoraj na krótkiej konferencji prasowej w Sopocie, Donald Tusk stwierdził, że wrócił z Brukseli, gdzie przed posiedzeniem Rady Europejskiej, odbyło się spotkanie szefów rządów, którzy są zrzeszeni w Europejskiej Partii Ludowej ... Read more »

Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO

© Adam Warżawa Donald Tusk Donald Tusk został w sobotnim głosowaniu wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej – poinformowała na niedzielnej konferencji krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela. Poparło go 97,4 ... Read more »

Tego nie dało się przemilczeć! Węgierskie media o udziale Polaków w obchodach w Budapeszcie

Liczne węgierskie media, “od prawa do lewa”, bez względu na preferencje i światopogląd, opisują liczny udział Polaków w uroczystościach 65. rocznicy wybuchu Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie. – Nawet lewicowa prasa ... Read more »

Protest "Solidarności" w Luksemburgu. "Funkcjonariusze byli zdumieni"

Obserwowałam zdumienie na twarzach funkcjonariuszy ze służb porządkowych, którzy zobaczyli tłum ludzi pokojowo demonstrujących – powiedziała o manifestacji “Solidarności” w Luksemburgu europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. W piątek związkowcy z “Solidarności” ... Read more »

Kiedyś sklepy z używaną odzieżą były na każdej ulicy. Dziś znikają jeden po drugim

Statystyczny Polak kupuje używane ubrania. Jeden, bo musi, inni chce i nie widzi w tym żadnego problemu. Coraz rzadziej jednak taki zakup jest dokonywany w sklepie stacjonarnym. Niektórzy na torturach ... Read more »

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

Budynki w Tajpej zatrzęsły się w niedzielę po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,5, które nawiedziło północno-wschodni Tajwan. © AFP Trzęsienie miało miejsce na głębokości 66,8 km  i było odczuwalne w ... Read more »

Oficjalnie: Tusk nowym przewodniczącym PO

Donald Tusk uzyskał ponad 97 proc. głosów podczas partyjnych wyborów w PO. Głosów ważnych za wyborem Tuska na szefa PO w nowej kadencji oddano 11 tys. 474. Oznacza to, że ... Read more »

Będzie powrót do nauki zdalnej? Przemysław Czarnek: Nie ma ku temu podstaw

Nauka zdalna Dr Paweł Grzesiowski Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że nie ma planów, by w najbliższej przyszłości zmieniać tryb nauki w polskich szkołach na niestacjonarny. ... Read more »

Wyszedłem zapalić, to wszystko moja wina. Najtragiczniejsza katastrofa w historii rakiet

© Provided by Spider’s Web eksplozja bajkonur 26 października 1960 r. Radzieckich gazety publikują komunikat Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej ZSRR: marszałek Mitrofan Niedielin zginął w katastrofie lotniczej. O szczegółach wypadku ... Read more »

Nawet 1000 zł dla klientów PKO BP. Na czym polega nowa akcja banku?

PKO BP rozpoczął nową akcję promocyjną. Za polecenia można zgarnąć nawet 1000 zł. Bonusy przygotowano również dla nowych klientów. PKO BP ruszyło z trzecią edycją programu poleceń. W akcji można ... Read more »

Paulo Sousa go pomija, a on błyszczy! Drugi mecz z rzędu. Perfekcja [WIDEO]

Marcin Kamiński podpisał kontrakt z Schalke! Schalke 04 Gelsenkirchen pokonało 3:0 Dynamo Drezno w spotkaniu 11. kolejki 2. Bundesligi. Wynik tego spotkania ustalił w doliczonym czasie gry Marcin Kamiński. Dla ... Read more »

Zagłębie kontra Cracovia. Zacięta walka o górną ósemkę Ekstraklasy

Zajmujące dziesiąte miejsce w tabeli Zagłębie już niedzielę 24 października podejmie na własnym stadionie drużynę Cracovii, która znajduje się trzy pozycje wyżej w lidze. Zespół Michała Probierza zdecydowanie będzie chciał ... Read more »

Zinedine Zidane może wrócić do pracy i przejąć giganta. Rozmawiał już z władzami klubu

Zinedine Zidane przejmie Manchester United? Według hiszpańskich mediów Francuz rozmawiał już z władzami angielskiego klubu, a na to stanowisko zarekomendował go Cristiano Ronaldo. Zinedine Zidane wciąż pozostaje bezrobotny po odejściu ... Read more »

USA wzywają Koreę Północną do zaprzestania "prowokacji". Zapraszają do rozmów

Ostatnie próby rakiet balistycznych Korei Północnej były “niepokojące i przynoszący efekt przeciwny do zamierzonego” dla wysiłków na rzecz zmniejszenia napięcia. Pjongjang powinien zaangażować się w rozmowy – powiedział w niedzielę ... Read more »

Obowiązkowe szczepienia medyków na koronawirusa? „Chodzi o bezpieczeństwo państwa”

Prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi wyraził swoje jednoznaczne stanowisko w kwestii szczepień na koronawirusa. Jego zdaniem w obecnej sytuacji epidemiologicznej potrzebne są obowiązkowe szczepienia co najmniej dla ... Read more »

W sobotę blisko 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby odnotowano 373 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. © Fotorzepa, Piotr Guzik Przedstawiciele Straży Granicznej za pośrednictwem Twittera poinformowali w niedzielę, że zatrzymano trzech cudzoziemców, ... Read more »

Estonia: Tysiące ludzi protestowały przeciwko planowanym nowym obostrzeniom

Masowe protesty w Estonii. Obywatele sprzeciwiają się planowanym restrykcjom. Tysiące ludzi protestowały w sobotę w Estonii, głównie w stolicy kraju – Tallinie, przeciwko planowanym w tym państwie nowym obostrzeniom w ... Read more »

Co zrobić z afgańskimi pomocnikami w Niemczech? „Totalny chaos”

Po dramatycznej ucieczce ze swego kraju, wielu lokalnych afgańskich współpracowników niemieckich instytucji zaczyna wątpić w sprawność niemieckiej biurokracji. Ich status prawny jest niepewny. © Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa/picture alliance Afgańscy pracownicy lokalni ... Read more »

Sławomir Piłat

Wpis nr 589 II zakażeń/zgonów 2.968.200/76.434 II Dziś dzień sześćsetny epidemii, a właściwie polskiego pacjenta zero. Pamiętacie? Miało być na góra miesiąc. Ci co się pochorowali mieli wyzdrowieć w góra ... Read more »

Wybory w PO. Nie pomogło poparcie Donalda Tuska

© East News Agnieszka Pomaska przegrała, chociaż miała poparcie Donalda Tuska. Nieoficjalnie wiadomo, że sobotnie wybory w PO potwierdziły przywództwo Donalda Tuska. Jest jednak zaskoczenie w regionach. Dwóch polityków popieranych ... Read more »

Premier Morawiecki: Zrobię wszystko, by Polacy nie odczuli skutków wniosków PO

Mateusz Morawiecki za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się do rezolucji PE ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Obiecywał, że obywatele polski nie odczują jej negatywnych skutków. „Podczas Rady Europejskiej w Brukseli ... Read more »

Terry Pratchett: a gdyby świat trzymały cztery słonie stojące na żółwiu?

© Getty Images Terry Pratchett Dzięki niemu adoptowana wnuczka Śmierci biła potwory pogrzebaczem, a wieczorami popijała gin z tonikiem. To on wymyślił Marchewę i Sama Vimesa, czarownice z Lancre, wynalazcę ... Read more »

2021: rekordowy rok pod względem liczby naruszeń danych

Najnowszy raport organizacji Identity Theft Resource Center (ITRC) wskazuje na znaczny wzrost zarejestrowanych naruszeń danych, które miały miejsce w bieżącym roku © Pexels.com Zdjęcie ilustracyjne Najnowszy raport organizacji Identity Theft ... Read more »

Ryan Gosling zagra Kena. Kto wcieli się w rolę Barbie?

© Dostarczane przez Kozaczek Ryan Gosling zagra Kena. Kto wcieli się w rolę Barbie? Zaczynają się zdjęcia do… wyjątkowego filmu. Ryan Gosling jest w trakcie ostatnich negocjacji, aby zagrać Kena, ... Read more »

Grabowski wspomina zmarłych kolegów. "Gdyby były szczepienia, oni by żyli"

Aktor Andrzej Grabowski przyznaje, że wraz z pandemią koronawirusa, pożegnał kilku bliskich przyjaciół z planu. Grabowski śmierć bliskich znajomych ze świata aktorskiego łączy z COVID-19 i faktem, że nie zostali ... Read more »

Trzy miesiące po ślubie dostała udaru. "Było gorzej, niż sobie wyobrażałam"

© Getty Images Tina Turner w 1988 r. Choć wszyscy kojarzą ją z blichtrem, sławą i spokojnym życiem w Szwajcarii, niewielu wie przez co w życiu przeszła Tina Turner. Śmierć ... Read more »

Najprostszy sposób na przekazanie wnukom spadku to spisanie testamentu. Dziedziczenie po dziadkach może mieć jednak miejsce także na zasadach ustawowych

© Provided by Spider’s Web dziedziczenie po dziadkach Wielu rodziców wspiera finansowo swoje dzieci, jak tylko może – także w dorosłym życiu. Gdy potem na świecie pojawiają się wnuki, nieraz ... Read more »

Samochód uderzył w koparkę budowlaną. Zginął kierowca oraz pies

© Lukasz Solski/East News (zd. ilustracyjne) Samochód uderzył w koparkę budowlaną. Zginął kierowca oraz pies Do wypadku drogowego doszło na S1 w Bielsko-Białej. Samochód uderzył w koparkę budowlaną. Zginął kierowca ... Read more »

Francja umieściła na orbicie wojskowego satelitę komunikacyjnego Syracuse-4A

© S MARTIN / HANDOUT Ariane 5 launch Francja umieściła w sobotę na orbicie okołoziemskiej wojskowego satelitę komunikacyjnego Syracuse-4A, określanego przez Paryż jako “klejnot technologii i filar suwerenności”. Rakieta Ariane ... Read more »

Spór Polski z Unią. "Warszawa ma przewagę nad Brukselą"

Pieniądze dla Polski wciąż są zamrożone. Co zrobi UE w sporze z rządem Mateusza Morawieckiego? W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której potępił próbę podważenia nadrzędności prawa unijnego przez ... Read more »

Prof. Legutko: Parlament Europejski powinien zostać zlikwidowany

Eurodeputowany PiS mówi wprost: Parlament Europejski to poroniona instytucja. Prof. Ryszard Legutko w rozmowie z wPolityce.pl podsumował zakończony w piątek szczyt Rady Europejskiej. Jego zdaniem, nie doszło do żadnych bardzo ... Read more »

Astma jest rozpoznawana zbyt późno

© Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels W Polsce ponad 4 mln osób żyje z astmą. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2019 r. zarejestrowanych było 2,2 mln chorych z rozpoznaną ... Read more »

SG: w sobotę 373 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

© Darek Delmanowicz miejsce budowy W sobotę polscy pogranicznicy odnotowali 373 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkim zapobieżono – poinformowała Straż Graniczna. Straż Graniczna podała w niedzielę na Twitterze, że ... Read more »

Udaremniono kolejne próby przekroczenia granicy

© twitter.com/@Straz_Graniczna W sobotę polscy pogranicznicy odnotowali 373 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkim zapobieżono – poinformowała Straż Graniczna. Straż Graniczna podała w niedzielę na Twitterze, że za pomocnictwo funkcjonariusze ... Read more »

W tym roku wykryto już ponad 10 tysięcy przypadków boreliozy

© flickr Od 1 stycznia do 15 października w Polsce zostało wykrytych 10 558 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego ... Read more »

Mularczyk: Niemcy wiedzą, że temat reparacji jest na polskiej agendzie

Powołanie Instytutu Strat Wojennych to pomysł premiera Mateusza Morawieckiego – mówi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Jak podał w tym tygodniu portal wPolityce.pl, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję o powołaniu Instytutu ... Read more »

Zaparkowałeś dziś z lewej strony jezdni? To mógł być kosztowny błąd

Ul. Ogińskiego obok Jasnych Błonii, blokada na kole źle zaparkowanego samochodu Parkowanie na Saskiej Kępie. Na ul. Czeskiej samochody stoją na obu chodnikach, piesi idą jezdnią Parkowanie na ul. Czeskiej ... Read more »

21 rowerów dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków na jednośladach

© Rafał Guz Wycieczka rowerowa 21 rowerów trafiło do podopiecznych domów dziecka dzięki akcji “Rower Pomaga”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do jazdy jednośladem, by ograniczyć emisję CO2. Za przejechane ... Read more »

Prezes: Exatel jest przygotowany do roli operatora strategicznego 5G

© Paweł Supernak Nikodem Bończa-Tomaszewski Państwowy operator telekomunikacyjny Exatel jest przygotowany do tego, żeby stać się Operatorem Systemu Sieci Bezpieczeństwa oraz udziałowcem spółki #Polskie5G – powiedział w rozmowie z PAP ... Read more »

Pojedynek tytanów w La Liga. Kto wygra batalię na Camp Nou?

Długo wyczekiwane „El Clasico” odbędzie się już w tę niedzielę. Będąca ostatnio w niezłej formie, w porównaniu z początkiem sezonu, Barcelona podejmie na Camp Nou zasiadający na drugim miejscu w ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic