Svědek tragédie v Alpách řekl, že trasa nebyla vhodná pro začátečníky

České Budějovice – Jako trasu nevhodnou pro začátečníky hodnotil s odstupem času dnes před českobudějovickým soudem výstup v rakouských Alpách jeden z účastníků akce, při níž zahynula žena. Zřítila se při výpravě na zajištěnou cestu, takzvanou ferratu Drachenwan v roce 2020. Soud projednává případ, kdy státní zástupkyně obžalovala dva muže, kteří podle jihočeské policie usmrtili z nedbalosti dvě ženy. Obě zahynuly v minulých letech v rakouských Alpách při horských výstupech, které muži podle kriminalistů nelegálně vedli.

svědek tragédie v alpách řekl, že trasa nebyla vhodná pro začátečníky

Alpy, hory

Při zdolávání ferraty jde o výstup v náročném skalním terénu, kde však pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně ve skále, na trase bývají i stupy a další pomůcky. Lezcům to pomáhá překonat obtížná místa, ale hlavně slouží k jištění. Podle obtížnosti se trasy označují písmeny, kdy A je nejlehčí a F extrémně obtížná.

“V roce 2020 to pro mě byla první ferrata a nedokázal jsem obtížnost posoudit. Ale nyní s odstupem času si troufám říct, že to nebylo pro začátečníky,” uvedl dnes před soudem Martin Kňáva. Přestože i pro něj to byla premiéra na ferratě řekl, že on na sobě náročnost tolik nepocítil. “Mám relativně slušnou kondici,” uvedl aktivní triatlonista. Podle něj ale část účastníků měla se zdoláním trasy velké problémy. Dodal, že od té doby absolvoval několik ferrat, proto už dokáže obtížnost odhadnout.

Prakticky po celou dobu výstupu doprovázel pětadvacetiletou ženu, která se při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela. “Odpočinek na vrcholu před sestupem měl být rozhodně delší,” řekl Kňáva. Dodal, že žena byla evidentně vyčerpaná, o chvíli později se zřítila. Tragédie se stala v srpnu 2020. Výpravu, která měla 15 členů, vedl obžalovaný Dalibor Urban. V minulosti byl držitelem licence národního horského průvodce. Pro organizaci podobné akce v zahraničí však byla kvalifikace nedostatečná. Navíc podle obžaloby byl počet lidí ve výpravě nadlimitní.

Už v červenci 2019 Urban pořádal výpravu dvou desítek lidí do Rakouska na ferratu Wildfrauensteig. Nakonec se akce kvůli úrazu neúčastnil a místo sebe poslal jako vůdce skupiny kamaráda Jana Linharta, který neměl žádnou licenci. Při výstupu čtyřiadvacetiletá účastnice výpravy uklouzla a zřítila se ze skály z výšky 150 metrů a zemřela. Linhart je druhým obžalovaným, hrozí jim až šestileté vězení. Obžalovaní tvrdí, že obě úmrtí byly nešťastná náhoda. Soud bude pokračovat v březnu výslechem dalších svědků.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World